Žurnalistų mikrofonai. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Antradienį Seime bus pristatyta darbo grupės „Teisinio reguliavimo dėl strateginių ieškinių dėl visuomenės dalyvavimo“ tarpiniai rezultatai. Konservatorių frakcijai priklausančio Vytauto Kernagio vadovaujama darbo grupė, baigdama pirmąjį etapą, Seimui pateiks du įstatymo projektus – Civilinio proceso ir Baudžiamojo proceso kodeksų pataisas.
 
„Tikiuosi, kad, pritarus Civilinio proceso kodekso pakeitimo projektui, bus užkertamas kelias nesąžiningiems ieškiniams, kuriais siekiama ne apginti pažeistus interesus, o tiesiog pakenkti žurnalistų ir nevyriausybinių organizacijų vykdomai veiklai“, – pabrėžė Seimo narys.
 
Kaip teigia parlamentaras, įstatymų projektų registravimas Seime – tik pirmas etapas, ginant žurnalistus ir pilietinę visuomenę nuo galimo nesibaigiančio bylinėjimosi. 
 
„Pratęsus darbo grupės darbą ir konsultacijas su institucijomis, bus ieškoma geriausio modelio, kaip finansuoti teisinės gynybos išlaidas, jei būtų nustatoma, kad prieš pilietinės visuomenės atstovus taikomi strateginiai ieškiniai“, – teigė darbo grupės pirmininkas V. Kernagis. 
 
Strateginiai ieškiniai dėl visuomenės dalyvavimo (angl. Strategic lawsuit againts pubic participation (SLAPP) – tai tam tikra persekiojimo forma, kuri vis dažniau naudojama prieš žurnalistus ir kitus viešąjį interesą ginančius asmenis. Tai pernelyg išpūsti, pernelyg ilgai besitęsiantys ieškiniai, kuriuos reiškia valstybės institucijos, verslo įmonės, galingi pavieniai asmenys prieš silpnesnius subjektus.
 
Šiais ieškiniais siekiama įbauginti, nutildyti, apkraunant juos teisinės gynybos išlaidomis ir nesibaigiančia proceso trukme.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.09.28; 06:37 

Google. EPA – ELTA nuotr.

JAV vyriausybė rengiasi antradienį patraukti į teismą „Google“, naujienų agentūrai AFP sakė su šiuo klausimu susipažinęs teisinis šaltinis. Jei gandai pasitvirtins, tai bus didžiausias antimonopolinis ieškinys per kelis dešimtmečius.
 
Laikraščiai „The Wall Street Journal“ ir „The New York Times“ anksčiau skelbė, kad teisingumo departamentas ketina technologijų milžinei pateikti kaltinimų neteisėtu antimonopoliniu elgesiu, siekiant išsaugoti dominuojamą poziciją interneto paieškų sistemose ir reklamoje.
 
Šio žingsnio ketinama imtis po kelių mėnesių trukmės federalinių ir valstybinių antimonopolinių taisyklių prižiūrėtojų tyrimų, rengtų siekiant įvertinti technologijų milžinės įtaką. Jie turi panašumų su praeityje vykdytais tyrimais dėl įmonių „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“ veiklos.
 
Dar nėra aišku, kokio tikslo vyriausybė šiuo ieškiniu siekia, tačiau žinoma tiek, kad jis gali užtrukti net kelerius metus. Manoma, kad jis galimai paskatins bendrovę pakeisti savo verslo praktikas ar gali sukelti kai kurių „Google“ imperijos segmentų pašalinimą.
 
Pastaraisiais metais „Google“ ir kitos didelės technologijų bendrovės sulaukia nemažai spaudimo tiek iš kairiųjų, tiek iš dešiniųjų pažiūrų politinių jėgų.
 
Progresyvių pažiūrų atstovai teigia, kad didelės bendrovės kenkia konkurencijai ir didina ekonominę nelygybę, o konservatyvių pažiūrų atstovai yra apkaltinę interneto milžines politiniu šališkumu, nepaisant to, kad įrodymų tokiems teiginiams stinga.
 
Ilgalaikis didžiųjų technologijų bendrovių kritikas, Misūrio valstijos senatorius Joshas Hawley’is yra sakęs, kad šis ieškinys taptų „svarbiausiu antimonopoliniu ieškiniu visoje kartoje“ ir pasveikino tokį teisingumo departamento sprendimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.21; 03:40