Palūšės bažnyčia. Ignalinos sav. nuotr.

Palūšės bažnyčioje prasidėjo porą savaičių truksianti ekspertizė, kurios metu bus pateiktos išvados apie bažnyčios sienų ir lubų tapybos paslaptis ir jų restauravimo galimybes.
 
Savo srities profesionalai, kuriuos turbūt yra sunku kuo nors nustebinti, senojoje bažnytėlėje aptiko tikrus lobius, kaip jie sako – stebuklus – ir dabar tiesiog negali atsitraukti nuo mažų, po truputėlį sienose atveriamų lopinėlių, liudijančių apie itin vertingus XVIII a. tapybos pavyzdžius, skelbia Ignalinos rajono savivaldybė.
 
Lubų tapybą slepia apie 1960 m. užkaltos lentos, o sienų – keli dažų sluoksniai, tačiau, kaip sako restauratorius Aidonas Valkiūnas, taip dar geriau, nes uždažymas pasitarnavo kaip savotiška apsauga. Tiesa, apie sienų tapybą jau buvo žinoma, tai liudija ir prieš kelis dešimtmečius darytos ekspertizės metu atvertas tapybos lopinėlis. Dabar tokių mažų lopinėlių labai daug, visi jie sunumeruoti. Tik tiek ir gali pamatyti paprasto žmogaus akis, o restauratoriams aiškėja dideli dalykai, apie kuriuos jie dar nenori kalbėti, net nenori viešinti nuotraukų, kuriose užfiksuotas vykstantis procesas. Anot savivaldybės atstovų, jie prašo šiek tiek palaukti, bet žada tikrai puikių žinių.
 
,,Tai yra mūsų istorija, kultūra, neįkainojami dalykai, kuriuos norime atverti ir išsaugoti…“,– sakė klebonas Vidas Smagurauskas dar prieš prasidedant ekspertizei. Dabar, kai jau aiškėja restauratorių atradimo mastai, jis ir džiaugiasi, ir jaučia didelę atsakomybę, nes laukia labai ilgas, sudėtingas ir ypač brangus restauravimo procesas. Bet kol kas reikia palaukti galutinių ekspertizės išvadų.
 
Palūšės šv. Juozapo bažnyčia su varpine yra vienas vertingiausių bei seniausių medinių liaudies architektūros ansamblių. Tai liaudiškojo medinio baroko pavyzdys. Stovi ji išskirtinio grožio vietoje – ant aukštos kalvos, nuo kurios atsiveria įspūdinga Lūšių ežero panorama. Apie 1747-1757 metus bažnyčią savo lėšomis pastatė kunigas Juozapas Stockis-Bazilevskis. Suręsta iš pušų kamienų vien tik kirviu, o vietoje metalinių vinių naudoti mediniai kaiščiai. Bažnyčia ne kartą remontuota, todėl jos vidus labai skiriasi nuo pradinio suplanavimo bei dekoro.
 
Bažnytėlė, jos varpinė ir šventoriaus tvora pastaraisiais metais gražiai atnaujinta, vasarą čia sutinkami turistai. Šiuo metu, kaip nurodoma savivaldybės pranešime, rengiamas bažnyčios meninio apšvietimo projektas.
 
Valentina Gudienė (ELTA)
 
2022.07.16; 03:00