Vladimiras Putinas Sibire. EPA – ELTA nuotr.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ragina JAV greitai pradėti derybas dėl naujosios Strateginės ginkluotės mažinimo sutarties (New START) pratęsimo.
 
„Kad ji būtų pratęsta, mes turime dirbti dabar“, – sakė Kremliaus vadovas sekmadienį paskelbtame interviu Abu Dabyje įsikūrusiai žinių stočiai „Sky News Arabia“. Rusija, anot jo, pateikė JAV pasiūlymų, tačiau kol kas atsakymo nesulaukė.
 
Sutarties galiojimas baigiasi 2021 metais. Sutartis numato branduolinio arsenalo sumažinimą iki 1 550 branduolinių užtaisų ir 800 nešančiųjų raketų kiekvienoje pusėje.
 
Anot V. Putino, „New START“ sutartis „praktiškai yra paskutinysis instrumentas, apribojantis rimtas ginklavimosi varžybas“. Be šios sutarties pasaulis esą keisis. „Pasaulis taps pavojingesnis“, – pabrėžė prezidentas. Tačiau jis teigė nemanąs, kad kils naujas Šaltasis karas.
 
Prieš du mėnesius baigėsi Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis (INF). Ją 1987-aisiais pasirašė JAV ir Sovietų Sąjunga.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.14; 06:54

Vokietijos kanclerė Angela Merkel išreiškė apgailestavimą žlugusia INF sutartimi (vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis. – ELTA), kuri tris dešimtmečius buvo kertinė Europos saugumo sutartis, ir patvirtino, kad Vokietija tęs vadovavimą tarptautiniam NATO batalionui Lietuvoje bei vykdys oro kontrolės Baltijos šalyse misiją.
 
„Aš labai apgailestauju, kad Rusija pažeidė INF sutartį, ir tai buvo sąlyga bei priežastis, dėl ko nutraukta sutartis. Taigi ginkluotas apribojimas Europoje susvyravo ir jo dabar išvis nėra. Dėl to mes su NATO partneriais darysime viską, kad būtų siekiama tolesnio nusiginklavimo“, – trečiadienį spaudos konferencijoje, surengtoje Berlyne po susitikimo su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda, sakė A. Merkel.
 
Vokietijos kanclerė patikino, kad toliau Baltijos šalyse bei Lietuvoje vykdys oro policijos misiją.
 
„Vokietija yra NATO narė ir elgsis kaip partnerė, o mūsų dalyvavimas Lietuvoje ir Estijoje yra suderintas su NATO ir su priešakiniu sustiprintu dalyvavimu. Mes norime išnaudoti savo privalumus ir savo dalyvavimą NATO ir kartu su dvidešimt kitų šalių vykstame į Afganistaną, ir tai toliau darysime. Taigi visais NATO klausimais mes prisijungsime“, – kalbėjo A. Merkel.
 
Tuo tarpu prezidentas G. Nausėda pasidžiaugė Vokietijos pagalba bei bendradarbiavimu krašto gynyboje.
 
„Turime puikų bendradarbiavimą su Vokietija. (…) Tikiuosi, kad tikrai ateityje turėsime dar daugiau galimybių, potencialo plėtoti santykius karinėje srityje tiek įsigydami karinę įrangą, tiek ir sulaukdami paramos konkrečiai vienoje iš svarbiausių Lietuvai sričių, tai yra, kaip efektyviai įgyvendinti ne tik oro policijos, bet ir oro gynybos sistemą. Tikiuosi, kad Vokietijos pagalba šitoje srityje bus labai reikšminga“, – sakė G. Nausėda.
 
ELTA primena, kad INF sutartis, kurią 1987 m. gruodžio 8 d. pasirašė tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reiganas (Reaganas) ir Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas, draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą nešti galinčias sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km. Vasario pradžioje JAV paskelbė vienašališkai pasitraukiančios iš INF sutarties, nes mano, kad Rusija ją pažeidinėja. Netrukus tą patį padarė ir Rusija.
 
„Mes apgailestaujame, kad Rusija neparodė noro ir nesiėmė jokių akivaizdžių veiksmų, kad grįžtų prie savo tarptautinių įsipareigojimų vykdymo“, – teigiama NATO rugpjūčio pradžioje išplatintame pranešime.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.15; 10:00

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pasirašė oficialų dokumentą, atšaukiantį Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF), kurią buvo pasirašę Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Ronaldas Reaganas ir buvusios Sovietų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas.
 
INF sutartis, pasirašyta 1987 metais, ribojo branduolinį ginklavimąsi.
 
Maskva dalyvavimą šioje sutartyje atšaukė jau kovą, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė pasitrauksiantis iš susitarimo dėl Rusijos vykdomų INF sutarties pažeidimų.
 
Trečiadienį V. Putinas sprendimą pasitraukti įtvirtino formaliai – pasirašė įsaką, kuris skelbia, kad susitarimas galės būti atnaujinamas tik kai Rusijos prezidentas pareikš tam norą.
 
INF susitarimas išsprendė krizę, kai sovietų branduolinių galvučių balistinės raketos Vakarų šalių sostinėms kėlė didžiulę grėsmę. Kartu su kitomis ginklavimąsi ribojančiomis sutartimis, pavyzdžiui, „New START“ susitarimu, INF buvo laikoma kertiniu pasaulio saugumo akmeniu.
 
„New Start“ susitarimas tarp Maskvos ir Vašingtono dėl branduolinių galvučių kaupimo baigs galioti 2021 metais, bet V. Putinas pareiškė, kad norėtų pasitraukti ir iš šios sutarties. Rusijos prezidentas patikino, kad Vašingtonui tikrai nepavyks išsiderėti susitarimą pratęsti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.04; 01:00

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas praėjusį mėnesį Miunchene vykusio susitikimo su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu metu nepateikė nė mažiausio įrodymo, kad Rusija pažeidė Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartį su JAV, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

„Jis meluoja nė neraudonuodamas. Neseniai Miunchene įvykusiame susitikime su S. Lavrovu J. Stoltenbergas nepateikė nė mažiausio INF sutarties pažeidimo įrodymo“, – sakė M. Zacharova.

Atstovė šiais komentarais reagavo į J. Stoltenbergo pareiškimus, kad Aljansas įsitikinęs, jog Maskva pažeidė susitarimą. 

JAV ne kartą tvirtino, kad Rusija pažeidinėja INF sutartį, ir reikalavo, kad Maskva sunaikintų sutartį pažeidžiančias raketas 9M729. Šių metų vasario 1 d. JAV paskelbė stabdančios įsipareigojimus pagal sutartį bei pradedančios šešių mėnesių trukmės pasitraukimo iš sutarties procesą. 

Reaguojant į JAV pareiškimą, vasario 2 d. Rusijos prezidentas paskelbė, kad Maskva taip pat stabdo įsipareigojimus pagal sutartį.

INF sutartis, kurią 1987 m. gruodžio 8 d. pasirašė tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas, įsigaliojo 1988 m. sausio 1 d. Sutartis draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą nešti galinčias sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km.

Neringa Šarmavičiūtė (ELTA)
 
2019.03.22; 05:30

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo oficialiai sustabdomas Rusijos dalyvavimas Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartyje su JAV, paskelbė Kremlius.

Anot Kremliaus, dekretas pasirašytas „atsižvelgiant į būtinybę imtis skubių veiksmų po to, kai JAV pažeidė savo įsipareigojimus pagal INF sutartį, 1987 metų gruodžio 8 d. pasirašytą tarp Sovietų Sąjungos ir JAV.”

JAV nuolat kaltino Rusiją INF sutarties pažeidinėjimu ir šių metų vasario 1 d. paskelbė stabdančios įsipareigojimus pagal sutartį bei pradedančios šešių mėnesių trukmės pasitraukimo iš sutarties procesą. 

Reaguojant į JAV pareiškimą, vasario 2 d. Rusijos prezidentas paskelbė, kad Maskva taip pat stabdo įsipareigojimus pagal sutartį.

INF sutartis, kurią 1987 m. gruodžio 8 d. pasirašė tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas, įsigaliojo 1988 m. sausio 1 d. Sutartis draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą nešti galinčias sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.03.05; 03:00

Vokietijos dienraštis „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“, remdamasis Vakarų žvalgybos duomenimis, paskelbė, kad Rusija turi kur kas daugiau vidutinio nuotolio SSC-8 sparnuotųjų raketų, nei manyta, praneša naujienų agentūra dpa.

NATO teigia, kad ši ginklų sistema pažeidžia 1987 m. pasirašytą Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF). Apie pasitraukimą iš jos praėjusią savaitę paskelbė JAV ir Rusija.

JAV ilgą laiką kaltino Rusiją laužant sutarties sąlygas.

Dienraštyje rašoma, kad egzistuoja ne tik mokymo batalionai raketų bandymų poligone Kapustin Jare, Pietų Rusijoje, ir Kamyšlove, į rytus nuo Jekaterinburgo. Batalionai ir raketos taip pat buvo dislokuoti dar dviejose vietose – Mozdoke, Šiaurės Osetijoje, ir Šujoje, netoli Maskvos.

Dienraščio duomenimis, kiekvienas iš 4 batalionų turi 4 ratuotus paleidimo įrenginius, o kiekviename jų yra 4 raketos. Tai reiškia, kad Rusija turi mažiausiai 64 SSC-8 raketas, kurios gali būti apginkluotos konvencinėmis arba branduolinėmis galvutėmis.

Raketų nuotolis yra iki 2 350 km. Konvencinį 500 kg užtaisą skraidinančių raketų nuotolis yra apie 2 000 km.

INF sutartis tarp Vašingtono ir Maskvos draudžia turėti ar plėtoti sparnuotąsias raketas, įskaitant raketas su branduoliniu užtaisu, kurių nuotolis yra tarp 500 ir 5 500 km. Rusija teigia, kad jos ginklų sistemos nuotolis tėra 480 km.

Dienraštyje rašoma, kad iš dabartinių dislokacijos vietų Rusijos raketos gali pasiekti Rytų ir Šiaurės Europą, o jų perdislokavimas leistų nusitaikyti į visą Europą, išskyrus Portugaliją.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.11; 07:00

Po to, kai Vašingtonas suspendavo dalyvavimą Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartyje, Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pareiškė, kad šalis per ateinančius 2 metus privalo sukurti naujo tipo raketų sistemas.

Jungtinės Valstijos ne kartą kaltino Rusiją pažeidžiant INF sutartį, o praėjusį penktadienį prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad Vašingtonas pradeda šešių mėnesių trukmės pasitraukimo iš INF sutarties procesą.

Atsakydamas į Vašingtono žingsnį, prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį pareiškė, kad Rusija taip pat pasitraukia iš sutarties ir pradeda kurti naujos kartos ginkluotę, kuri pažeistų nuo Šaltojo karo galiojusią sutartį. Analitikų teigimu, sutarties atsisakymas gali reikšti naujų ginklavimosi varžybų pradžią.

Susitikime su pareigūnais antradienį S. Šoigu tikino, kad Rusija per ateinančius 2 metus turi sukurti dvi naujas raketų sistemas.

„2019-2020 metais turime sukurti žemyninį jūrinės „Kalibr“ raketų sistemos variantą, kuriame įrengtos tolimojo nuotolio sparnuotosios raketos, parodžiusios itin gerus rezultatus Sirijoje“, – gynybos pareigūnams kalbėjo S. Šoigu.

„Tuo pat metu turime sukurti nuo žemės paleidžiamų raketų sistemą su tolimojo nuotolio viršgarsinėmis raketomis“, – pridūrė Rusijos gynybos ministras. Pasak S. Šoigu, raketų sistemų kūrimo planus patvirtino V. Putinas.

INF sutartis draudžia nuo žemės paleidžiamas trumpojo ir vidutinio nuotolio raketas, tačiau sutartis leidžia tokias raketas, jei jos paleidžiamos iš jūros ar oro. Gynybos ekspertų teigimu, jūrinių ir iš oro paleidžiamų raketų sistemų konvertavimas į nuo žemės paleidžiamas bus naudingas Rusijai, nes tokios raketos yra pigesnės ir greičiau pagaminamos.

„Jūrinių ir iš oro paleidžiamų raketų naudojimas leis mums reikšmingai sumažinti naujų raketų gamybos laiką ir išlaidas“, – tikino Rusija gynybos ministras. S. Šoigu taip pat įpareigojo pareigūnus padidinti maksimalų nuo žemės paleidžiamų raketų, kurios yra kuriamos šiuo metu, nuotolį.

Šeštadienį kalbėdamas su S. Šoigu, V. Putinas tikino, kad Rusija tokių raketų sistemų nedislokuos „Europoje ar kituose pasaulio regionuose“, nebent JAV tai padarys pirmos.

INF sutartis buvo pasirašyta 1987 m. Sutartį pasirašė Jungtinių Valstijų prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.06; 04:00

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. EPA – ELTA nuotr.

Penktadienį vykusiose derybose dėl Rusijos ir JAV pasirašytos Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) išsaugojimo aukšto rango NATO ir Rusijos pareigūnai pažangos nepadarė.

„Šiandien susitikime nebuvo pasiekta jokios tikros pažangos, nes Rusija neišreiškė jokio noro keisti savo poziciją“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Vakarų šalys tvirtina, kad Rusijos naujausios kartos vidutinio nuotolio raketos pažeidžia Šaltojo karo laikų INF sutarties sąlygas ir kelia pavojų Europos miestams. 

JAV įspėjo, kad vasario 2 d. pradės šešis mėnesius truksiantį pasitraukimo iš sutarties procesą, nebent Rusija sunaikins raketų sistemą 9M729. Tačiau Maskva neigia, kad raketa pažeidžia sutartį, ir tvirtina, kad jos skrydžio nuotolis yra trumpesnis nei pagal sutartį draudžiamų raketų. 

Penktadienį Briuselyje vykusiame susitikime dalyvavo aukšto rango Rusijos pareigūnai, tarp kurių užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas, bet J. Stoltenbergas sakė, kad jie nesuteikė jokio pagrindo. 

Trumpą laikotarpį iki vasario 2 d. ir po šios dienos eisiančius šešis mėnesius J. Stoltenbergas apibūdino kaip „galimybę“ Rusijai sugrįžti prie sutarties laikymosi. 

INF sutartis draudžia raketas, kurių skrydžio nuotolis yra didesnis nei 500 km. Sutartį 1987 metais pasirašė tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas. Rusija teigia, kad 9M729 raketa nepažeidžia sutarties, nes maksimalus raketos skrydžio nuotolis yra 480 km.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.26; 04:00

Vladimiras Putinas. EPA-ELTA nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įspėjo Jungtines Amerikos Valstijas, kad jei jos pasitrauks iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties ir pradės kurti pagal sutartį draudžiamas raketas, Rusija darys tą patį, informuoja AP.

Rusijos vadovo teigimu, JAV sprendimas nutraukti INF sutartį reiškia, kad JAV valdžios institucijos nusprendė, kad jų šalis „turi turėti šiuos ginklus“. Rusijos atsakas, anot V. Putino, bus: „Mes darysime tą patį“.

Tokie Rusijos prezidento komentarai pasirodė praėjus dienai po JAV valstybės sekretoriaus Mike’o Pompeo pareiškimo NATO užsienio reikalų ministrų susitikime, kad jei Rusija per 60 dienų nepradės laikytis INF sutarties sąlygų, Vašingtonas iš sutarties pasitrauks.

Rusija savo ruožtu paneigė pažeidžianti sutartį.

„Vėl kartojami nepagrįsti kaltinimai. Nebuvo pateikta jokių įrodymų, patvirtinančių Amerikos poziciją“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

Atstovė tvirtino, kad Rusija visada laikėsi sutarties, ir laiko ją „kertiniu pasaulinio stabilumo ir tarptautinio saugumo akmeniu“.

Apie ketinimus pasitraukti iš sutarties JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė jau anksčiau šiais metais ir kaltino Rusiją sutarties sąlygų pažeidinėjimu.

1987 metais tuometinio JAV prezidento Ronaldo Reagano ir Sovietų Sąjungos prezidento Michailo Gorbačiovo pasirašyta sutartis draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą galinčias nešti sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km. Vašingtonas tvirtina, kad būtent Rusijos raketų sistema 9M729 pažeidžia sutartį.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.12.06; 07:15

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas. EPA – ELTA nuotr.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas antradienį pareiškė susirūpinimą dėl Kinijos, taip pat ir Rusijos vidutinio nuotolio raketų, ir paragino Pekiną prisijungti prie tarptautinės branduolinių ginklų kontrolės sutarties.

„Matome, kad Kinija daug investuoja į naujus, modernius ginklus, įskaitant naujas raketas. Ir pusė jų raketų pažeistų INF sutartį, jei Kinija būtų ją pasirašiusi“, – sakė J. Stoltenbergas, omenyje turėdamas JAV ir Rusijos pasirašytą 1987 m. Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF), kurią praėjusį mėnesį pagrasino nutraukti JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

„Pritariame sutarties išplėtimui, kad Kinija taip pat turėtų jos laikytis“, – pridūrė NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas.

INF sutartį 1987 metais Vašingtone pasirašė paskutinis Sovietų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas ir tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas. Ji įsigaliojo 1988 m. birželio 1 d.

Praėjusį mėnesį dabartinis JAV vadovas pagrasino nutraukti šią sutartį, nes Rusija pažeidinėja jos sąlygas.

Savo ruožtu, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įspėjo, kad sutarties nutraukimas galėtų sukelti naujas ginklavimosi varžybas, ir žadėjo reaguoti atitinkamai, jei JAV dislokuotų Europos teritorijoje bet kokias naujas raketas.

J. Stoltenbergas taip pat sakė, kad „NATO nenori naujų ginklavimosi varžybų, bet esame labai sunerimę dėl naujų Rusijos raketų. Jos mobilios, gali nešti branduolinius užtaisus ir pasiekti tokius Europos miestus, kaip Berlynas“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.11.14; 06:56

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad jo šalis nutrauks daugiau kaip 30 metų galiojančią Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF) su Rusija. Tai jis pareiškė šeštadienį Nevadoje. D. Trumpas apkaltino Maskvą pažeidžiant susitarimą.

INF yra 1987 metais pasirašytas susitarimas tarp JAV ir tuometinės Sovietų Sąjungos. Jis, be kita ko, draudžia gaminti ir turėti iš sausumos paleidžiamas branduolinį ginklą galinčias nešti sparnuotąsias raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km.

D. Trumpas pareiškė, kad jo šalis kurs tokius ginklus, jei Rusija ir Kinija nepritars naujam susitarimui.

JAV ir Rusija jau kurį laiką kaltina viena kitą pažeidinėjant INF sutartį. JAV kaltinimai susiję su naujomis Rusijos sparnuotosiomis raketomis, kurių NATO kodinis pavadinimas yra SS-C-8 (rusų: 9M729) ir kurių veikimo nuotolis yra 2 600 km. Dėl to 28 NATO šalys mėnesio pradžioje darė spaudimą Maskvai ir reikalavo, kad V. Putino vyriausybė pateiktų patikimų duomenų apie raketų sistemą.

V. Putinas savo ruožtu tvirtina, kad nuo NATO raketų paleidimo rampos Rumunijoje bet kuriuo metu gali būti paleistos ir branduolinį užtaisą galinčios nešti JAV sparnuotosios raketos.

D.Trumpo pareiškimas gali sukelti naują įtampą tarp abiejų šalių. Nors D. Trumpas laikomas palankiu Rusijai ir ne kartą gyrė V. Putiną, jo vyriausybė vykdo griežtą kursą Kremliaus atžvilgiu ir ne kartą yra paskelbusi sankcijas Maskvai.

Nusiginklavimo sutartys yra vienas punktų, dėl kurių abi karinės galybės ginčijasi.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-10-21