Bet koks tiesioginis ir kiekvienas veiksmas tinkluose Sočio Olimpiados metu šalies slaptosioms tarnyboms bus visiškai skaidrus, atskleidė žurnalistinis tyrimas. Už saugumą per žaidynes atsakingas yra FSB kontržvalgybos tarnybos viršininkas Olegas Syromolotovas, tad tiekėjai vaikščioja pasitempę. Vakarų žiniasklaida stebisi „olimpinės korupcijos“ mastais ir tuo, kad niekas iš valdininkų kol kas nenubaustas.

Terorizmo grėsmė ir Kremliaus paranoja skatina Rusijos specialiųjų tarnybų vadovus kurti precedento neturinčią pasiklausymo sistemą, tvirtina straipsnyje The Guardian žurnalistai Andrejus Soldatovas, Irina Borogan ir Šonas Vokeris. A.Soldatovas ir I.Borogan atliko žurnalistinį tyrimą kartu su Citizen Lab ir Privacy International.

Continue reading „Sočis–2014: „sekimas bus visaapimantis, bet taip reikia””

fsb_maziukas_n

Maždaug prieš trejetą mėnesių šiandieninis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasirašė specialųjį įsakymą Nr. 1075. Kuo įdomus ir svarbus šis dekretas?

Prezidentiniame dekrete konkrečiai nurodyta, kokią informaciją apie savo veiklą oficialiuose internetiniuose portaluose privalo skelbti šalies slaptosios tarnybos, įskaitant ir Federalinę saugumo tarnybą FST (rusiškai – FSB). Minėtame prezidentiniame dekrete smulkiai išdėstyta, ką Rusijos slaptųjų tarnybų vadovybė privalo parodyti savo oficialioje internetinėje svetainėse.

Continue reading „Viešumo – dar mažiau”

asanzas

Fenomenali WikiLeaks svetainės, nuolat skelbiančios šimtus tūkstančių Amerikos administracijos ir Pentagono slaptų ir pusiau slaptų dokumentų, sėkmė liudija, kad interneto skaitytojams ir vartotojams visame pasaulyje trūksta informacijos. Publikai reikalinga rimta informacija apie rimtus įvykius.

Tuo pačiu neįtikėtina žurnalistų parama Julianui Assange‘ui, nepaisant konkurencinių tarpusavio santykių, rodo, kaip žurnalistams trūksta galimybių skelbti informaciją laisvai ir be apribojimų. Tačiau ir čia esama niuansų.

Continue reading „Džuljanas Asandžas vietoj žurnalistikos”

borogan_normalaus_dydzio

Rinkti duomenis apie piliečius suinteresuota ne tik valstybė, bet ir korporacijos. Žinoma, jų tikslai skirtingi: valstybė stengiasi kontroliuoti žmonių elgseną, o kompanijos – kontroliuoti vartoseną, kad padidintų pardavimą ir per taškus reklamuotų savo paslaugas.

Tačiau jos gali susivienyti ir veiksmingai bendradarbiauti renkant informaciją apie piliečius. Antai stebuklingos ateities parduotuvės, kurias mums pažadėjo „Rosnano“ vadovas Anatolijus Čiubaisas, galės rinkti žinias apie piliečius ir apie tai, kam jie teikia pirmenybę, pasinaudodamos milijardais mikroschemų (mikročipų) su antenomis.

Į mikroschemų  – šnipių, kuriomis bus ženklinamos visos prekės parduotuvėse, gamybą valstybė ketina investuoti milijardus rublių.

Continue reading „Valstybė padės prekybos tinklams stebėti pirkėjus”