Čiuožėja Margarita Drobiazko. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą, kuriuo panaikino išimties tvarka ledo šokėjai Margaritai Drobiazko suteiktą Lietuvos Respublikos pilietybę.
 
„Taip, prezidentas pasirašė šiandien dekretą“, – penktadienį Eltai patvirtino prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis.
 
Kaip skelbta anksčiau, ketvirtadienį Pilietybės reikalų komisija pateikė rekomendaciją šalies vadovui, siūlydama naikinti už nuopelnus sporto srityje šokėjai suteiktą Lietuvos Respublikos pilietybę.
 
Iniciatyvos dėl M. Drobiazko pilietybės panaikinimo ėmėsi grupė Seimo narių, kreipęsi į Vidaus reikalų ministeriją (VRM). Pastaroji, įvertinusi atsakingų institucijų išvadas, savo ruožtu kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydama priimti sprendimą dėl išimties tvarka čiuožėjai suteiktos pilietybės.
 
Rašte pažymima, kad, institucijų vertinimu, M. Drobiazko bendradarbiauja su Rusijos prezidento Vladimiro Putino spaudos sekretoriaus Dmitrijaus Peskovo žmona Tatiana Navka, dalyvauja jos organizuojamuose šokių ant ledo pasirodymuose. Nurodoma, kad tokie renginiai padeda plėtoti Maskvos režimo naratyvą apie „Rusijos pasaulį“ ir stiprinti Kremliaus galią.
 
Visgi, šią savaitę išplatintame viešame laiške Pilietybės reikalų komisijai M. Drobiazko kritikuoja siūlymus panaikinti jai suteiktą pilietybę. Iniciatyvą ji vadina „raganų medžiokle“ ir tvirtina, kad kartu su šokių ir gyvenimo partneriu Povilu Vanagu neša „kultūros ir gėrio šviesą“, o propagandinėje veikloje nedalyvauja.
 
Augustė Lyberytė (ELTA)
 
2023.09.16; 08:22

Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas. Eltos nuotrauka

Buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas įstatymo iniciatyvą iš ledo šokėjos Margaritos Drobiazko atimti išimties tvarka suteiktą pilietybę vadina antikonstituciniu ir prieštaraujančiu tarptautiniams įsipareigojimams.
LR Konstitucinis Teismas. Slaptai.lt nuotr.
 
„Visų pirma, yra visuotinai pripažinta paprotinė tarptautinės teisės norma, kad negalima šalies piliečių rūšiuoti pagal jų pilietybės įgijimo pagrindą. Visiškai sutinkant su tuo, kad iš principo gali būti pilietybės atėmimas už elgesį, kuris kenkia gyvybiniams valstybės interesams (…)“, – trečiadienį LRT sakė D. Žalimas.
 
„Žinot, tikrai aš nenoriu nieko ginti, bet, kai kažkas dalyvauja kažkokiuose renginiuose, sakyti, kad tai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui? Tai tas mūsų nacionalinis saugumas atrodo nieko vertas, jeigu eilinis pilietis gali sudalyvauti kažkokiame renginyje ir dėl to Lietuvos nacionaliniam saugumui kyla grėsmė. Jeigu tai būtų teisminės kontrolės objektas, aš labai abejočiau, ar tikrai atitiktų šį kriterijų, kad kelia grėsmę gyvybiniams interesams“, – sakė jis.
 
D. Žalimas tokį Seimo narių užmojį lygina su Lukašenkos stiliaus įstatymu.
 
„Man iš tiesų šis įstatymas primena Lukašenkos stiliaus įstatymą, kur iš politinės opozicijos galima atimti pilietybę už Baltarusijos Respublikos vardo žeminimą – praktiškai pažodžiui perrašyta“, – tikino jis.
 
Apie tai, kad Seimo nariai iniciavo Lietuvos pilietybės panaikinimą M. Drobiazko, antradienį pranešė LNK Žinios. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen „Žinių radijui“ trečiadienio rytą sakė mananti, kad iniciatyva atimti Lietuvos pilietybę iš ledo šokėjos Margaritos Drobiazko bus įgyvendinta. Parlamento vadovė atkreipė dėmesį, kad šis siūlymas dėl pilietybės atėmimo brendo jau kurį laiką.
Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
 
Lietuvos Respublikos piliečio pasas. Slaptai.lt nuotr.

„Senokai jau apie tai buvo kalbama. Tai, matyt, mes jau priėjome prie galutinės fazės šio sprendimo“, – „Žinių radijui“ teigė V. Čmilytė-Nielsen. „Kiek žinau, palaikymas tam yra, tai toks sprendimas, tikėtina, bus priimtas“, – pridūrė ji.
 
ELTA primena, kad šokių ant ledo porai M. Drobiazko ir Povilui Vanagui pasirodžius Sočyje Kremliaus ruporu vadinamo Vladimiro Putino atstovo Dmitrijaus Peskovo žmonos renginyje, prezidentas Gitanas Nausėda paragino inicijuoti teisės aktų pakeitimus dėl pilietybės atėmimo išimties tvarka.
 
Prezidentas taip pat pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus apdovanotojo vardą.
 
Miglė Valionytė (ELTA)
 
2023.06.22; 06:41

Lietuvių kilmės britų muzikas ir menininkas Antony Lukoszevieze (Jungtinė Karalystė). Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Vadovaudamasis Konstitucija, Pilietybės įstatymu ir atsižvelgdamas į Pilietybės reikalų komisijos siūlymą, prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė dekretą, kuriuo Jungtinės Karalystės piliečiui Antony Lukoszevieze išimties tvarka suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę.
 
Prezidentas G. Nausėda Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka suteikė pirmą kartą.
 
Šalies vadovas sausio 22 dieną nuotoliniu būdu susitiko su Lietuvos Respublikos pilietybę siekiančiu įgyti A. Lukoszevieze ir aptarė jo integraciją į Lietuvos visuomenę ir muzikinę veiklą, kuri ypač reikšmingai prisideda prie šalies valstybingumo stiprinimo bei autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo, sakoma Prezidentūros pranešime.
 
A. Lukoszevieze yra Europoje ir pasaulyje gerai žinomas lietuvių kilmės britų muzikas ir menininkas, avangardinės ir eksperimentinės muzikos kūrėjas ir atlikėjas, ansamblio ,,Apartment House“ įkūrėjas. Jis itin aktyviai domisi Lietuvos muzika ir nuolat bendradarbiauja su mūsų šalies muzikos ansambliais, atlikėjais ir kompozitoriais, taip pat ieško jaunų talentingų Lietuvos šiuolaikinės eksperimentinės muzikos kūrėjų.
 
Prezidentas atsižvelgė į tai, kad atlikėjas remia, palaiko ir skatina Lietuvos menininkų kūrybą, aktyviai prisideda prie jų kūrinių sklaidos Jungtinėje Karalystėje ir Europoje. Lietuvos muzikantų kūrinius jis atlieka tarptautiniuose festivaliuose ir BBC radijuje. Mūsų šalies kompozitorių kūrinius, tarp jų ir pasaulines premjeras, jis nuolat įtraukia į savo koncertų programas ir atlieka garsiausiose Europos koncertų salėse.
 
A. Lukoszevieze nuopelnus Lietuvos valstybei yra įvertinusios Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos muzikos informacijos centras. Pasak jų, A. Lukoszevieze kūrybinė veikla ir pasiekimai kultūros srityje vertintini kaip ypatingi nuopelnai Lietuvai. Už ypatingus nuopelnus puoselėjant ir plėtojant tarpvalstybinius santykius, garsinant Lietuvos vardą kompozitorius 2009 m. apdovanotas ,,Lietuvos tūkstantmečio žvaigžde“. 2020 m. jam įteiktas Karališkosios filharmonijos draugijos apdovanojimas už ypač reikšmingą įnašą į kamerinę muziką Jungtinėje Karalystėje.
 
Muzikantas savo ryšį su Lietuvos valstybe kaip itin svarbų vertina ne tik dėl dabartinės veiklos, bet ir dėl to, kad jo seneliai gimė Lietuvoje, vėliau persikėlė gyventi į Angliją, sakoma Prezidentūros pranešime. A. Lukoszevieze dalį savo laiko praleidžia Lietuvoje, o ateityje ketina grįžti gyventi į mūsų šalį. Jis yra vedęs Lietuvos pilietę, rašytoją, menininkę ir vertėją Pauliną Pukytę.
 
Pilietybės įstatymas numato, kad Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka prezidentas gali suteikti ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei turintiems kitų valstybių piliečiams ar asmenims be pilietybės, kurie integravosi į Lietuvos visuomenę.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.01.26; 04:34