Ispanijos karalius Jonas Karolis. EPA – ELTA nuotr.

Madridas, balandžio 19 d. (AFP-ELTA). Nemalonėn patekęs buvęs Ispanijos karalius Jonas Karolis trečiadienį grįžo namo – antrą kartą nuo 2020 m., kai pradėjus tyrimą dėl sukčiavimo persikėlė gyventi į Abu Dabį.
 
85 metų buvęs monarchas privačiu lėktuvu iš Londono atskrido į šiaurės vakarų Ispanijos Vigo miestą ir stebėjo Madrido „Real“ ekipos 2:0 pergalę Čempionų lygos rungtynėse su „Chelsea“, pranešė įvykio vietoje buvęs naujienų agentūros AFP fotografas.
 
Kelias dienas jis praleis netoliese esančiame Sanksenkso kurorte, ten buvo apsistojęs ir 2022 m. gegužę per pirmąją nuo išvykimo į Jungtinius Arabų Emyratus kelionę į Ispaniją.  Savaitgalį jo jachta „El Bribon“, kaip ir pernai, dalyvaus regatoje.
 
Nei Karališkieji rūmai, nei Ispanijos kairiųjų vyriausybė nekomentavo šio vizito, vyriausybės atstovė Isabel Rodriguez sakė „šia tema neturinti ką pasakyti“. Tai buvusio karaliaus „asmeninis sprendimas“, pridūrė ji.
 
Praėjusių metų vizitas sukėlė daug kritikos, ypač kairiųjų partijų, reikalaujančių Jono Karolio atskaitomybės dėl skandalų, 2014 m. paskatinusių atsisakyti sosto sūnaus Pilypo naudai. Televizijos žurnalisto paprašytas paaiškinti savo elgesį, Jonas Karolis tuokart atšovė: „Paaiškinti ką?“
 
Manoma, kad šį kartą buvęs monarchas bus santūresnis. Monarchiją remiantis laikraštis ABC rašė, kad tikisi, jog ši kelionė praeis diskretiškai, nes „karūnos priešai visada pasinaudoja polemika dėl karaliaus Pilypo VI tėvo“.
 
2022 m. kovą Ispanijos prokurorai dėl įrodymų stokos ir senaties nutraukė tris monarcho finansų tyrimus, bet nurodė, kad buvo nustatyta keletas pažeidimų. Atskleidus neaiškią Jono Karolio turto kilmę buvo padaryta nepataisoma žala asmenybės, kadaise gerbiamos už vaidmenį Ispanijai pereinant prie demokratijos po diktatoriaus generolo Francisco Franco mirties 1975 m., reputacijai.
 
Vartotojų reikalų ministras Alberto Garzonas pavadino vizitą „visiškai nederamu“. Jis sakė, kad Jonas Karolis kenkia Ispanijos ir monarchijos įvaizdžiui. Jo teigimu, buvęs karalius yra asmuo, dėl kurio veiklos atlikti teisminiai tyrimai, ir nors dėl senaties jie baigti, vis dėlto „parodė, kad jis nėra nekaltas“.
 
Manoma, kad Jonas Karolis nevyks į Madridą susitikti su sūnumi karaliumi Pilypu VI, kaip padarė pernai, atvykęs į Sanksenksą. Pranešta, kad Karališkieji rūmai nebuvo patenkinti didelio susidomėjimo sulaukusiu Jono Karolio vizitu praėjusiais metais.
 
2014-ųjų birželį karaliumi tapęs Pilypas VI mėgina atsiriboti nuo tėvo ir atkurti monarchijos prestižą. Jis įsakė atlikti karališkųjų namų sąskaitų auditą ir paskelbė karališkosios šeimos narių „elgesio kodeksą“. Kitais metais jis atėmė iš savo vyresniosios sesers princesės Cristinos kunigaikštienės titulą, kai ji rengėsi stoti prieš teismą dėl kaltinimų mokestiniu sukčiavimu. Nors galiausiai buvo išteisinta, jos vyras Inaki Urdangarinas buvo nuteistas už sukčiavimą ir turto grobstymą.
 
2020 m. Pilypas atsisakė bet kokio būsimo asmeninio palikimo, kurį galėtų gauti iš tėvo, ir atėmė iš jo metinį 200 tūkst. eurų išlaikymą, kai paaiškėjo naujos detalės apie tariamai miglotus jo sandorius.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2023.04.20; 06:33