Ispanijos karalius Jonas Karolis. EPA – ELTA nuotr.

Madridas, balandžio 19 d. (AFP-ELTA). Nemalonėn patekęs buvęs Ispanijos karalius Jonas Karolis trečiadienį grįžo namo – antrą kartą nuo 2020 m., kai pradėjus tyrimą dėl sukčiavimo persikėlė gyventi į Abu Dabį.
 
85 metų buvęs monarchas privačiu lėktuvu iš Londono atskrido į šiaurės vakarų Ispanijos Vigo miestą ir stebėjo Madrido „Real“ ekipos 2:0 pergalę Čempionų lygos rungtynėse su „Chelsea“, pranešė įvykio vietoje buvęs naujienų agentūros AFP fotografas.
 
Kelias dienas jis praleis netoliese esančiame Sanksenkso kurorte, ten buvo apsistojęs ir 2022 m. gegužę per pirmąją nuo išvykimo į Jungtinius Arabų Emyratus kelionę į Ispaniją.  Savaitgalį jo jachta „El Bribon“, kaip ir pernai, dalyvaus regatoje.
 
Nei Karališkieji rūmai, nei Ispanijos kairiųjų vyriausybė nekomentavo šio vizito, vyriausybės atstovė Isabel Rodriguez sakė „šia tema neturinti ką pasakyti“. Tai buvusio karaliaus „asmeninis sprendimas“, pridūrė ji.
 
Praėjusių metų vizitas sukėlė daug kritikos, ypač kairiųjų partijų, reikalaujančių Jono Karolio atskaitomybės dėl skandalų, 2014 m. paskatinusių atsisakyti sosto sūnaus Pilypo naudai. Televizijos žurnalisto paprašytas paaiškinti savo elgesį, Jonas Karolis tuokart atšovė: „Paaiškinti ką?“
 
Manoma, kad šį kartą buvęs monarchas bus santūresnis. Monarchiją remiantis laikraštis ABC rašė, kad tikisi, jog ši kelionė praeis diskretiškai, nes „karūnos priešai visada pasinaudoja polemika dėl karaliaus Pilypo VI tėvo“.
 
2022 m. kovą Ispanijos prokurorai dėl įrodymų stokos ir senaties nutraukė tris monarcho finansų tyrimus, bet nurodė, kad buvo nustatyta keletas pažeidimų. Atskleidus neaiškią Jono Karolio turto kilmę buvo padaryta nepataisoma žala asmenybės, kadaise gerbiamos už vaidmenį Ispanijai pereinant prie demokratijos po diktatoriaus generolo Francisco Franco mirties 1975 m., reputacijai.
 
Vartotojų reikalų ministras Alberto Garzonas pavadino vizitą „visiškai nederamu“. Jis sakė, kad Jonas Karolis kenkia Ispanijos ir monarchijos įvaizdžiui. Jo teigimu, buvęs karalius yra asmuo, dėl kurio veiklos atlikti teisminiai tyrimai, ir nors dėl senaties jie baigti, vis dėlto „parodė, kad jis nėra nekaltas“.
 
Manoma, kad Jonas Karolis nevyks į Madridą susitikti su sūnumi karaliumi Pilypu VI, kaip padarė pernai, atvykęs į Sanksenksą. Pranešta, kad Karališkieji rūmai nebuvo patenkinti didelio susidomėjimo sulaukusiu Jono Karolio vizitu praėjusiais metais.
 
2014-ųjų birželį karaliumi tapęs Pilypas VI mėgina atsiriboti nuo tėvo ir atkurti monarchijos prestižą. Jis įsakė atlikti karališkųjų namų sąskaitų auditą ir paskelbė karališkosios šeimos narių „elgesio kodeksą“. Kitais metais jis atėmė iš savo vyresniosios sesers princesės Cristinos kunigaikštienės titulą, kai ji rengėsi stoti prieš teismą dėl kaltinimų mokestiniu sukčiavimu. Nors galiausiai buvo išteisinta, jos vyras Inaki Urdangarinas buvo nuteistas už sukčiavimą ir turto grobstymą.
 
2020 m. Pilypas atsisakė bet kokio būsimo asmeninio palikimo, kurį galėtų gauti iš tėvo, ir atėmė iš jo metinį 200 tūkst. eurų išlaikymą, kai paaiškėjo naujos detalės apie tariamai miglotus jo sandorius.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2023.04.20; 06:33

Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Ispanijos karaliumi Felipe VI. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Madridas, birželio 30 d. (ELTA). Madride NATO viršūnių susitikime dalyvaujantis Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Ispanijos karaliumi Felipe VI.
 
Susitikime, kaip skelbia Prezidentūra, aptarti Lietuvos ir Ispanijos dvišaliai santykiai bei jų raidos perspektyvos, taip pat Rusijos karinė agresija Ukrainoje ir jos poveikis Europos saugumui. Prezidentas padėkojo Ispanijai už nuoseklų indėlį stiprinant Lietuvos ir Baltijos regiono saugumą, ypač už dalyvavimą NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse. Prezidentas pasveikino Ispaniją, mininčią narystės NATO 40-metį, ir padėkojo už puikiai organizuotą NATO viršūnių susitikimą.
 
„Ispanija yra tvirta Lietuvos sąjungininkė NATO ir partnerė Europos Sąjungoje. Mūsų ekonominiai ryšiai su Ispanija stiprėja, o prekyba pernai viršijo milijardą eurų. Mes turėtume labiau išnaudoti bendradarbiavimo potencialą aukštesnės pridėtinės vertės – gyvybės mokslų, biotechnologijų, finansinių technologijų, lazerių, atsinaujinančios energetikos – srityse“, – sakė Lietuvos prezidentas.
 
Šalies vadovas pakvietė Ispanijos karalių Lietuvos ir Ispanijos diplomatinių santykių užmezgimo šimtmečio proga apsilankyti Lietuvoje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.07.01; 06:41 

Buvęs Ispanijos karalius pirmą kartą per dvejus metus aplankė sūnų Madride. EPA-ELTA nuotr.

Madridas, gegužės 23 d. (AFP-ELTA). Skandalų persekiojamas buvęs Ispanijos karalius Jonas Karolis I pirmadienį Madride aplankė sūnų ir dabartinį monarchą Pilypą VI per prieštaringai vertinamą kelionę namo po dvejų metų savanoriškos tremties.
 
Susitikimas įvyko baigiantis pirmajai buvusio karaliaus kelionei į Ispaniją nuo tada, kai 2020 m. rugpjūtį po daugybės finansinių skandalų, pakenkusių jo reputacijai, jis persikėlė į Jungtinius Arabų Emyratus (JAE). Skandalas privertė Joną Karolį, kadaise gerbiamą už savo vaidmenį padedant Ispanijai pereiti prie demokratijos po dešimtmečius trukusios diktatūros, 2014 m. po beveik 40 metų soste atsisakyti karūnos ir paskui palikti šalį.
 
84 metų buvęs monarchas gegužės 19 d. atskrido į Ispaniją trijų dienų regatai Šiaurės vakarų Galisijos regione, jis joje dalyvavo su savo jachta „Bribon“. Pirmadienio rytą Jonas Karolis atvyko į karališkuosius rūmus Madride tiesiai iš Sanjenjo Galisijoje. Buvęs karalius nematė nei savo žmonos karalienės Sofios, nei sūnaus nuo tada, kai kaltinamas įtariama korupcija pabėgo į JAE.
 
Siekdamas atkurti monarchijos įvaizdį, karalius Pilypas VI stengėsi atsiriboti nuo tėvo. Jis jo nelankė tremtyje ir oficialiai nesikalbėjo telefonu iki praėjusios savaitės, kai jiedu susitarė dėl privataus šeimos vizito pirmadienį. Vėliau tą pačią dieną Jonas Karolis turi išvykti į JAE, pranešė rūmai.
 
Ispanijos prokurorai kovo mėnesį nutraukė tyrimą dėl Jono Karolio I finansinių reikalų iš dalies dėl to, kad jis iki atsisakydamas sosto turėjo imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo ir suėjo senaties terminas. Toks sprendimas sukėlė kai kurių pyktį, o buvusio karaliaus grįžimas į Ispaniją jį tik dar labiau padidino. „Manau, kad karalius Jonas Karolis praleido galimybę per šį vizitą pateikti paaiškinimus ir atsiprašyti“, – pirmadienį Ispanijos visuomeniniam radijui RNE sakė socialistų vyriausybės atstovė Isabel Rodriguez.
 
Viešėdamas Sanjenjo Jonas Karolis apsiribojo tik trumpomis nereikšmingomis pastabomis. „Paaiškinimai?  Apie ką?“, – toks buvo trumpas jo atsakymas, kai žurnalistai prie jachtų klubo paklausė, ar susitikęs su sūnumi jis mėgins paaiškinti situaciją.
 
2020 m. kovą karalius Pilypas nutraukė metinę pašalpą tėvo rūmams, manoma, siekusią 200 tūkst. eurų, ir atsisakė savo paties pretenzijų į tai, ką būtų paveldėjęs iš karaliaus emerito. Praėjusį mėnesį jis ir vyriausybė ėmėsi veiksmų, kad padidintų monarchijos skaidrumą, priimdami dekretą, įpareigojantį rūmus viešinti savo biudžetą ir skelbti viešus konkursus. Tai taip pat reiškia, kad bus tikrinamos karališkosios sąskaitos, vyresnieji rūmų pareigūnai privalės deklaruoti asmeninį turtą pradėję ir baigę eiti pareigas, karališkosios šeimos narių gaunamos dovanos turės būti registruojamos.
 
„Pilypas VI atlieka puikų darbą, kad atkurtų skaidrumą, būtiną bet kuriai valstybinei institucijai“, – sakė I. Rodriguez.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.05.24; 07:00

Buvęs Ispanijos karalius Jonas Karolis. EPA – ELTA foto

Madridas, gegužės 20 d. (dpa-ELTA). Mažame Ispanijos pakrantės Sanjenjo miestelyje žiūrovai šūksniais pasitiko buvusį Ispanijos karalių Joną Karolį, gyvenantį savanoriškoje tremtyje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kai jis pirmą kartą per beveik dvejus metus apsilankė tėvynėje.
 
84 metų buvęs monarchas, po virtinės finansinių skandalų gėdingai palikęs Ispaniją, penktadienį pakilios nuotaikos pasirodė su kitais buriavimo gerbėjais. Sanjenjo kurortas Ispanijos šiaurės vakaruose savaitgalį rengia buriavimo regatą, kurioje dalyvauja ir Jonas Karolis.
 
Televizijos filmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip jis įlipa į motorinę valtį, lydinčią lenktyninius burlaivius. Jis patiria didelių problemų vaikščiojant ir į motorinę valtį buvo palydėtas padedamas vyro ir pasiramsčiuodamas lazdele.
 
Sanjenjo meras Telmo Martínas sakė, kad Jonas Karolis tikrai nori sugrįžti į pasaulio buriavimo čempionatą birželį. 2017 ir 2019 metais Jonas Karolis buvo karūnuotas pasaulio čempionu šešių metrų burlaivių klasėje. Buvęs monarchas į Ispaniją atvyko ketvirtadienio vakarą iš Abu Dabio. Grįžęs namo pirmą naktį jis praleido savo draugo verslininko namuose Sanjenjo. Jo kelionė truks iki pirmadienio.
 
Žiniasklaidos susidomėjimas vizitu yra didžiulis. Susirinko apie 200 žurnalistų, pranešė valstybinė televizija RTVE. Jonas Karolis pirmadienį ketina susitikti su savo 83 metų žmona Sofia, taip pat su sūnumi karaliumi Pilypu VI. Tai vyks karališkojoje Sarsuelos rezidencijoje netoli Madrido. Netrukus po to jis turi išskristi atgal į Abu Dabį.
 
Karalius Pilypas VI siekia pagerinti karališkosios šeimos įvaizdį ir, manoma, mėgina atsiriboti nuo savo tėvo, palikusio šalį 2020 metų rugpjūtį.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.03.21; 08:00

Ispanijos karalius Felipe VI. EPA – ELTA foto

Madridas, vasario 9 d. (AFP-ELTA). Ispanijos karalius Felipe VI susirgo COVID-19, trečiadienį pranešė karališkieji rūmai.
 
Remiantis rūmų pranešimu, 54-erių monarchas trečiadienio rytą gavo teigiamą testo rezultatą. Jis junta lengvus ligos simptomus. Dabar jis septynias dienas izoliuosis ir šiuo laikotarpiu „vykdys savo pareigas“ iš savo rezidencijos.
 
Karalius 2021 metų liepą buvo paskiepytas pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze. Naujienų agentūrai AFP susisiekus su karališkaisiais rūmais, šie nenurodė, ar Felipe VI nuo tada buvo paskiepytas ir daugiau vakcinos dozių.
 
Kaip pranešama, jo žmona karalienė Letizia ir poros jauniausia duktė Sofia jokių simptomų nejaučia. Jų vyresnioji dukra Leonor šiuo metu mokosi koledže Velse.
 
Mažėjančius infekcijų ir hospitalizacijų skaičius pastaruoju metu fiksuojanti Ispanija nuo ketvirtadienio atšaukia kaukių dėvėjimą lauke. Ši priemonė buvo įvesta gruodį, šalyje tuo metu fiksavus didelę infekcijų bangą, kurią paskatino omikron atmaina.
 
Tačiau kaukių dėvėjimo prievolė uždarose patalpose, įskaitant viešąjį transportą, galios ir toliau.
 
Ispanijoje nuo pandemijos pradžios iš viso nustatyta 10,2 mln. COVID-19 atvejų ir 95 000 mirčių.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)

Valdovo karūna. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Madridas, sausio 24 d. (TASS-ELTA). Ispanijos karaliaus Pilypo VI sesuo infanta Cristina ir jos vyras Iñaki Urdangarinas nusprendė „nutraukti santuoką“. Taip teigiama poros pranešime, kurį pirmadienį išplatino agentūra EFE.
 
„Abipusiu sutarimu nusprendėme nutraukti santuokinius ryšius, – sakoma pareiškime. – Tai asmeninis sprendimas, todėl prašome visų aplinkinių pagarbos.“
 
Karaliaus sesuo ir I. Urdangarinas susituokė 1997 metais ir susilaukė keturių vaikų. Anksčiau I. Urdangarinas buvo pastebėtas kitos moters kompanijoje.
 
Pora buvo įklimpusi į didelį skandalą, susijusį su sukčiavimo byla. Teismo posėdžiai finansinio sukčiavimo byloje prasidėjo 2016 metų sausio 11 dieną ir baigėsi tų pačių metų birželio 22 dieną. Iš viso byloje dalyvavo 17 asmenų, tarp jų ir pati infanta.
 
Pirmą kartą Ispanijos karališkosios šeimos narys buvo teisiamas. Galiausiai teismas pripažino infantą nekalta, o monarcho žentas buvo nuteistas kalėti penkerius metus ir dešimt mėnesių. Iš pradžių jis buvo įkalintas, bet dabar I. Urdangarino bausmės atlikimo režimas gerokai sušvelnintas, jis yra laisvėje ir gali dirbti.
 
Viljama Sudikienė (TASS)

Juanas Carlosas pabėgo į Dominiką. EPA-ELTA nuotr.

Korupcija įtariamas buvęs Ispanijos karalius Juanas Carlosas, anot žiniasklaidos, pabėgo į Dominikos Respubliką. Keli dideli ispanų laikraščiai antradienį rašė, kad 82-ejų buvęs monarchas dar pirmadienį išvyko iš Ispanijos.
 
Karališkiesiems rūmams artimas laikraštis „ABC“ antradienį tituliniame savo puslapyje skelbė, kad Juanas Carlosas dabar yra Dominikoje. Kad buvęs karalius kurį laiką pagyvens pas draugus šioje Karibų šalyje, rašė ir laikraščiai „El Mundo“ bei „La Vanguardia“.
 
Pirmadienį paskelbta, kad į daugybę aferų įsipainiojęs Juanas Carlosas parašė laišką savo sūnui karaliui Felipei VI, kuriame informavo jį ketinąs palikti Ispaniją.
 
Ispanijos aukščiausiasis teismas birželį pradėjo tyrimą dėl buvusio monarcho sąsajų su spėjama korupcijos afera. Įtariama, kad Juanas Carlosas iš Saudo Arabijos gavo milijoninį kyšį, kai čia vienas ispanų konsorciumas tiesė geležinkelį tarp Mekos ir Medinos miestų. Anot pranešimų, Saudo Arabijos karalius per sąskaitą Šveicarijoje pervedė jam iki 100 mln. dolerių.
 
Ispanijos karališkieji rūmai nepateikia informacijos apie Juano Carloso buvimo vietą. Kai kurios žiniasklaidos priemonės Ispanijoje rašė, kad buvęs karalius gali būti Portugalijoje, kur gyveno būdamas vaikas, arba Prancūzijoje ar Italijoje, kur turi giminių.
 
Juanas Carlosas 2014-aisiais po 39 metų perdavė sostą savo sūnui Felipei. Nuo pernai jis visiškai pasitraukė iš viešojo gyvenimo.
 
Ilgą laiką Juanas Carlosas buvo labai gerbiamas daugelio ispanų dėl savo vaidmens Ispanijai pereinant nuo Franco diktatūros į demokratiją.
 
Tačiau virtinė skandalų, įskaitant prabangią monarcho kelionę per didelę finansų krizę, padarė didelės žalos monarchijai. Jo sūnus Felipė dabar vėl mėgina sugrąžinti reputaciją karališkiesiems rūmams.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.05; 07:11

Buvęs Ispanijos karalius Juanas Carlosas visiškai traukiasi iš viešojo gyvenimo. EPA-ELTA nuotr.
Buvęs Ispanijos karalius Juanas Carlosas sekmadienį visiškai pasitrauks iš viešojo gyvenimo. Šį terminą 81-erių buvęs monarchas įvardijo gegužės pabaigoje laiške savo sūnui karaliui Felipei VI.
 
Juanas Carlosas 2014 metų birželio 18-ąją po 39 karaliavimo metų perleido sostą sūnui, tačiau kai kuriuos reprezentacinius įsipareigojimus dar vykdė.
Ilgą laiką Juanas Carlosas dėl savo vaidmens Ispanijai pereinant iš diktatūros į demokratiją buvo labai mylimas gyventojų. Tačiau virtinė skandalų, susijusių su karališkąja šeima, be kita ko, prabangi monarcho kelionė didelės ekonominės krizės įkarštyje, temdė paskutiniuosius jo metus soste.
 
Neoficialus Juano Carloso atsisveikinimas sekmadienio vakarą bus apsilankymas tradicinėje koridoje Aranchuesas į pietus nuo Madrido.
 
Praėjusį pirmadienį karališkųjų rūmų paskelbtame laiške Juanas Carlosas rašė: „Aš galvoju, kad atėjo metas atversti naują puslapį savo gyvenime ir visiškai pasitraukti iš viešojo gyvenimo“. Apie šį žingsnį jis esą svarstęs nuo savo 80-ojo gimtadienio praėjusiais metais.
 
Nepaisant daugybės sveikatos problemų, Juanas Carlosas ir atsisakęs sosto dažnai atliko reprezentacines užduotis. Kovą jis vėl buvo operuotas.
Juanas Carlosas Ispanijos karalius buvo nuo 1975 metų lapkričio iki 2014-ųjų birželio.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.02; 20:31
bucinys-karaliskas-scanpix_px250

Kada matome, kaip du itin mandagūs žmonės varžosi, kuris eis pirmas pro duris, nemanykite, kad jie mėgdžioja tik Čičikovą su Manilovu.

Pirmieji etikos postulatai buvo parašyti du su puse šimtmečio prieš įžymųjį graikų filosofą Aristotelį /apie 384-apie 322 pr.m.e./.

Terminas „etika“ kilęs iš graikų kalbos žodžio „ethos“, kuris pradžioje reiškė buveinę, bendrą gyvenimą. Ilgainiui tas žodis įgijo naują prasmę: paprotys, temperamentas, charakteris, galvosena.

Continue reading „Etiketo išvados”