Galapagų salose – ugnikalnio išsiveržimas. EPA – ELTA foto

Kitas, sausio 7 d. (dpa-ELTA). Po šešerių metų pertraukos vėl išsiveržė aukščiausias Galapagų salų ugnikalnis. Ekvadoro geofizikos instituto duomenimis, pietiniu ir pietrytiniu 1 700 metrų aukščio Volfo kalno šlaitu liejosi lava. Vulkanas stūkso Isabelos saloje.
 
„Iš palydovų darytos nuotraukos rodo aiškias termines anomalijas ir dujų bei pelenų debesis skirtingame aukštyje – nuo 1 900 iki 3 800 metrų virš jūros lygio“, – sakoma pranešime.
 
Netoliese gyvenamųjų teritorijų nėra. „Tačiau ugnikalnis kelia iššūkių siekiant išsaugoti tokias gyvūnų rūšis, kaip rausvosios iguanos, gyvenančios 1 500 metrų aukštyje“, – rašė Ekvadoro laikraštis „El Comercio“.
 
Galapagų salose už tūkstančio kilometrų nuo Ekvadoro krantų Ramiajame vandenyne yra daug gyvūnų ir augalų rūšių, kurios aptinkamos tik ten. Dėl savo ypatingos floros ir faunos salų grupė įtraukta į UNESCO gamtos paveldo sąrašą.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.01.08; 00:30

Ugnikalnio išsiveržimas La Palmoje. EPA – ELTA nuotr.

Madridas, spalio 19 d. (dpa-ELTA). Kanarų La Palmos salos valdžios institucijos nurodė 7 tūkst. El Paso miesto gyventojų, jei įmanoma, likti namuose, nes saloje besiveržiantis ugnikalnis pablogino oro kokybę.
 
Dėl dabartinių oro sąlygų nepakankamai gerai išsisklaido ugnikalnio išmetamos dujos, antradienį skelbė laikraštis „La Vanguardia“.
 
Ugnikalnis veržiasi jau kelias savaites ir spjaudosi pelenais, dūmais ir lava. Kol kas nematyti galimų išsiveržimo pabaigos ženklų.
 
Jūrą, manoma, netrukus pasieks antrasis lavos srautas, kuris šiuo metu yra vos už 30 metrų nuo pakrantės uolų, skelbė valstybinė televizija RTVE.
 
Pagrindinis lavos srautas prieš beveik prieš tris savaites pasiekė Atlanto vandenyną ir suformavo prie salos naują plotą, kuris sekmadienį buvo 36 hektarų dydžio. Tai reiškia, kad teks iš naujo nubraižyti salos žemėlapius.
 
Pareigūnai dar kartą įspėjo, kad iki 1 000 laipsnių Celsijaus įkaitusiai lavai susilietus su sūriu jūros vandeniu gali pasklisti nuodingi dūmai.
 
Ugnikalnis La Palmoje, kuris neturi oficialaus pavadinimo, pirmą kartą po 50 metų pertraukos išsiveržė rugsėjo 19 dieną. Nuo lada lava sunaikino beveik 2 tūkst. pastatų ir privertė 7 tūkst. žmonių palikti savo namus.
 
Lina Linkevičiūtė (DPA)
 
2021.10.20; 07:30

Ugnikalnio išsiveržimas Kanarų salose. EPA – ELTA nuotr.

Naujas ugnikalnio išsiveržimas Ispanijos Kanarų salose privertė atšaukti skrydžius, penktadienį pranešė oro uosto valdžia. Tai – pirmas kartas, kai Kumbre Vjechos vulkanui šią savaitę atgijus nutupdomi lėktuvai.
 
Penktadienį pranešta ir apie naujas evakuacijas, nes vulkane griaudėjo galingi sprogimai ir atsivėrė nauji plyšiai. Ugnikalnis į orą išmetė didelį tirštų juodų pelenų debesį, todėl kelios oro linijos turėjo atšaukti skrydžius. Penktadienį buvo suplanuoti septyni skrydžiai, kuriuos vykdė „Binter“, „Canaryfly“ ir nacionalinis oro vežėjas „Iberia“, tačiau visi buvo atšaukti. Tai buvo pirmieji skrydžiai, atšaukti nuo ugnikalnio išsiveržimo sekmadienį. „Kol kas negalime pasakyti, kada galėsime atnaujinti skrydžius“, – tviteryje paskelbė Ispanijos vežėjas „Binter“.
 
Valdžia taip pat nurodė naujas evakuacijas, 6100 žmonių šią savaitę jau buvo priversti išvykti. Privalomas evakuacijos nurodymas buvo paskelbtas kai kuriose El Paso vietose La Palmos saloje, „atsižvelgiant į padidėjusią riziką gyventojams dėl dabar vykstančio išsiveržimo“, pranešė regiono vyriausybė.
 
Civilinės gvardijos vaizdo įraše tame rajone matomas sodas, visiškai užklotas storais pelenais. Iš ugnikalnio žiočių tekančios lavos greitis pastarosiomis dienomis nuolat lėtino tempą, ekspertai tikisi, kad srautas nepasieks pakrantės. Jei išsilydžiusi lava pasieks jūrą, ekspertai baiminasi, kad ji išmes į orą debesis nuodingų dujų. Šią savaitę valdžia įsteigė draudžiamą zoną, kad sulaikytų smalsuolius.
 
Išsiveržimas sunaikino šimtus namų ir didelius žemės plotus, regioninės valdžios institucijos apskaičiavo, kad žala gerokai viršija 400 milijonų eurų. Apie aukas kol kas nepranešta.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.09.25; 00:30

Indonezijos saloje išsiveržęs ugnikalnis privertė evakuotis tūkstančius žmonių. EPA-ELTA nuotr.

Indonezijoje sekmadienį išsiveržė Levotolo ugnikalnis, išspjaudamas į orą 4 km aukščio pelenų ir dūmų stulpą. Ugnikalnio išsiveržimas privertė evakuotis tūkstančius žmonių, uždarytas vietinis oro uostas, informuoja „Deutsche Welle“.
 
Daugiau kaip 2 700 žmonių evakuoti iš ugnikalnio šlaituose įsikūrusių 28 kaimų. Ugnikalnis stūkso Lembatos saloje, Rytų Nusos Tengaros provincijoje.
 
Nepaisant tarp vietinių kilusios panikos, pranešimų apie sužeistus ar žuvusius negauta.
 
Levotolo ugnikalnis yra trečias per pastaruosius mėnesius Indonezijoje išsiveržęs ugnikalnis. Javos saloje anksčiau išsiveržė Merapio ugnikalnis, o Sumatros saloje – Sinabungo.
 
17 tūkstančių salų turinčioje Indonezijoje yra 400 ugnikalnių. 129 yra aktyvūs, o 65 iš jų klasifikuojami kaip pavojingi.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.11.30; 15:14