JK karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, rugsėjo 13 d. (PA Media/dpa-ELTA). Jungtinė Karalystė neišsiuntė kvietimų į karalienės Elžbietos II valstybines laidotuves Rusijai, Baltarusijai ir Mianmarui, o Iranui bus atstovaujama tik ambasadorių lygiu, pranešė šaltiniai vyriausybėje.
 
Apie 500 aukšto rango asmenų iš viso pasaulio atvyks į Londoną atiduoti paskutinės pagarbos ilgametei monarchei. Jie prisijungs prie karališkosios šeimos narių ir buvusių bei esamų JK ministrų pirmininkų Vestminsterio abatijoje – istorinėje bažnyčioje, talpinančioje apie 2 000 žmonių – ateinantį pirmadienį 11 val. ryto (13 val. Lietuvos laiku).
 
JAV prezidentas Joe Bidenas vienas pirmųjų pranešė, kad skris kartu su žmona Jill Biden.
 
Tikimasi, kad dalyvaus daugumos Sandraugos valstybių vadovai, o Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern sakė, kad jos laukia beveik 24 valandas truksianti kelionė. Jos kolegos iš Kanados ir Australijos Justinas Trudeau ir Anthony Albanese taip pat patvirtino savo dalyvavimą.
 
Taip pat dalyvaus Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Vokietijos prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris, Italijos prezidentas Sergio Mattarella, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro, Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen.
 
Tarp Europos karališkųjų asmenų, kurie dalyvaus laidotuvėse, yra Ispanijos karalius Pilypas ir jo žmona karalienė Leticija.
 
Taip pat į Londoną turėtų atvykti Japonijos imperatorius Naruhito. Tai bus jo pirmoji kelionė į užsienį po to, kai 2019 metais įžengė į sostą.
Tačiau nemanoma, kad galės atvykti Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuris, vadovaudamas savo šalies kovai su Rusijos prezidento Vladimiro Putino pajėgomis, vis dėlto surado laiko pasirašyti užuojautų knygoje.
 
Dauningo gatvė pirmadienį atsisakė komentuoti pranešimus, kad į karalienės laidotuves atvykstančių pasaulio lyderių buvo paprašyta skristi komerciniais skrydžiais, o į Vestminsterio abatiją važiuoti autobusais.
 
Manoma, kad J. Bidenui vis dėlto bus suteiktas išimtinis leidimas važiuoti šarvuotu prezidento automobiliu „The Beast“ („Žvėris“), tačiau kiti lyderiai turės vykti autobusu.
 
Tuo tarpu Karolis III antradienį pirmą kartą jau kaip karalius atvyko į Šiaurės Airiją.
 
Naujasis valstybės vadovas šią savaitę lankosi visuose keturiuose Jungtinę Karalystę sudarančiuose kraštuose. Šiaurės Airijoje jis susitiks su politiniais ir religiniais lyderiais.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.09.14; 06:28

Borisas Johnsonas. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, rugsėjo 2 d. (dpa-ELTA). Baigėsi kelias savaites trukęs balsavimas dėl britų premjero Boriso Johnsono įpėdinio – penktadienį popiet baigėsi terminas, per kurį Konservatorių partijos nariai galėjo atiduoti savo balsą. Jie galėjo rinktis tarp užsienio reikalų sekretorės Liz Truss ir buvusio iždo kanclerio Rishio Sunako.
 
Rinkimų rezultatus toriai ketina skelbti pirmadienio popietę. Tada antradienį karalienė Elžbieta II nugalėtoją priims Balmoralo pilyje Škotijoje ir oficialiai paskirs eiti pareigas. Apklausos pergalę prognozuoja 47-erių L. Truss.
 
B. Johnsonas liepos pradžioje po didelio savo partijos spaudimo paskelbė apie atsistatydinimą. Prieš tai dešimtys partijos narių protestuodami prieš jo vadovavimą pasitraukė iš postų. Tuomet virtinė žinomų parlamentarų ryžosi dalyvauti partijos pirmininko, o kartu ir naujojo premjero rinkimuose. Per kelis rinkimų ratus parlamento torių frakcijoje liko du daugiausiai balsų gavę kandidatai – L. Truss ir R. Sunakas. Tada lemiamą žodį tarė partijos nariai, kurių yra iki 200 000. Partija tikslaus skaičiaus neskelbia.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.09.03; 07:58

Karalienė Elžbieta II mini 69-ąsias valdymo metines. EPA-ELTA nuotr.

Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II šeštadienį ramiai paminėjo 69-ąsias valdymo metines, dėl koronaviruso pandemijos likusi Vindzoro pilyje.
 
„Šią dieną 1952 m. Karalienė paveldėjo sostą po savo tėvo Karaliaus Jurgio VI mirties“, – rašoma JK karališkosios šeimos „Twitter“ paskyroje.
 
Pastaruosius tris dešimtmečius Elžbieta II vykdavo į Sandringhamo rūmus Anglijos rytuose švęsti Kalėdų su šeima, o tada ten likdavo iki vasario 6-osios valdymo metinių.
 
Šiemet dėl pandemijos teko atšaukti šią tradiciją, o karalienė praleido didžiąją dalį pandemijos Vindzoro pilyje su princu Filipu bei nedideliu skaičiumi patikimų personalo narių.
 
Karalienės tėvas karalius Jurgis VI mirė 1952 m. vasario 6-osios rytą Sandringhame, todėl tuo metu Kenijoje viešėjusi 25 metų amžiaus Elžbieta tapo monarche.
 
Naujienų agentūros „Press Association“ žiniomis, kitąmet dėl 70-ojo karalienės valdymo jubiliejaus JK bus papildoma nedarbo diena.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.08; 04:30

JK princas Filipas švenčia 99-ąjį gimtadienį. EPA-ELTA nuotr.

Princas Filipas – Jungtinės Karalystės (JK) karalienės Elžbietos II sutuoktinis – trečiadienį mini 99 metų sukaktį.
 
Manoma, kad sukaktį princas Filipas paminės privačiai, nenumatyta jokių viešų renginių.
 
Prasidėjus koronaviruso pandemijai, saugumo sumetimais princas Filipas ir karalienė Elžbieta II išvyko iš Londono ir apsistojo Vindzoro pilyje.
 
94 metų karalienė ir princas susituokę jau 72 metus, ir karalienė ne kartą pavadino vyrą „savo stiprybe ir ramsčiu“.
 
Vyriausiasis jų sūnus sosto įpėdinis Čarlzas socialiniame tinkle tviteryje palinkėjo tėvui laimingo gimtadienio, taip pat ir jo anūkas princas Viljamas su žmona Keite.
 
99-ojo gimtadienio proga Bakingamo rūmai pasidalino dar nematyta bendra princo Filipo ir karalienės Elžbietos II fotografija, kuri pernai buvo padaryta Vindzoro pilyje.
 
Oficialus jo titulas – Edinburgo kunigaikštis. 2017 metais princas Filipas nusišalino nuo daugumos visuomeninių pareigų.
 
Filipas ir Elžbieta II turi keturis vaikus, aštuonis anūkus ir aštuonis proanūkius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06.10; 13:41