Egipte aptiko seniausią pasaulyje alaus daryklą. EPA-ELTA nuotr.

JAV ir Egipto archeologai aptiko, kaip manoma, seniausią pasaulyje alaus daryklą, praneša naujienų agentūra „The Associated Press“.
 
Ji buvo rasta per kasinėjimus Abidose – Senovės Egipto mieste, o dabar – archeologinėje zonoje. Abidosas yra dykumoje Nilo vakariniame krante, už 450 kilometrų į pietus nuo Kairo.
 
Kaip sakė žurnalistams Egipto aukščiausiosios senybių tarybos vadovas Mostafa Waziri, alaus daryklą greičiausiai reikėtų priskirti faraono Marmero – Ankstyvosios karalystės I dinastijos pradininko – laikams (3100-3000 m. pr. m. e.).
 
Specialistai atkasė aštuonias dideles patalpas, kurių matmenys – 20 m x 2,5 m. Kiekvienoje iš jų rasta maždaug po 40 molinių indų, kuriuose gaminant alų buvo šildomas vanduo su grūdais. Vienu metu čia galėjo būti pagaminama iki 22 tūkst. litrų alaus.
 
Pasak amerikiečių mokslininko Matthew Adamso iš Niujorko universiteto, alus greičiausiai buvo naudojamas per įvairias apeigas.
 
Abidosas nuo IV tūkstantmečio pr. m. e. vidurio buvo svarbus religinis Senovės Egipto centras ir viena iš pagrindinių dievo Ozirio garbinimo vietų.
 
Senovės egiptiečiams alus buvo gerai žinomas. Jo daug suvartodavo piramidžių statytojai. Kaip byloja iki mūsų dienų išlikę receptai, alus Senovės Egipte buvo gaminamas iš miežių, kviečių ir datulių, o su šiuo gėrimu egiptiečius supažindino babiloniečiai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.15; 03:00

Mohamedas Morsis. EPA-ELTA nuotr.
Egipto pirmasis demokratiškai išrinktas prezidentas Mohamedas Morsis antradienio rytą palaidotas sostinėje Kaire.
 
M. Morsio advokatas naujienų agentūrai AFP sakė, kad buvęs Egipto vadovas palaidotas rytinėje Kairo dalyje. Laidojimo ceremonijoje dalyvavo politiko šeimos nariai.
 
Buvęs prezidentas pirmadienį vykusio teismo posėdžio metu apalpo ir mirė. Egipto valstybinė televizija skelbė, kad 67 metų M. Morsiui sustojo širdis.
 
Pirmadienį vykusiame teismo posėdyje buvo nagrinėjama šnipinėjimo byla, kurioje M. Morsis buvo pagrindinis įtariamasis.
 
Žmogaus teisių gynimo grupės, kritikavusios M. Morsio kalinimo sąlygas, pareikalavo atlikti nešališką tyrimą dėl M. Morsio mirties. Buvusio prezidento šeima ir aktyvistai nuolat reiškė susirūpinimą dėl M. Morsio sveikatos būklės ir dėl M. Morsio kalinimo vienutėje trukmės.
 
M. Morsio sūnus Abdullah Mohamedas Morsis naujienų agentūrai „Reuters“ pirmadienį sakė, kad Egipto institucijos atmetė šeimos prašymą surengti laidotuves gimtajame M. Morsiui mieste.
 
2012 metais M. Morsis tapo pirmuoju demokratiškai išrinktu Egipto prezidentu. Eksprezidentas per karinį perversmą 2013 metais buvo pašalintas iš valdžios ir nuo to laiko kalinamas. Jis buvo vienas iš kaltinamųjų keliose baudžiamosiose bylose, iškeltose islamistų lyderiams, taip pat ir susijusiose su šnipinėjimu, valstybės išdavimu ir protestuotojų užpuolimu.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.19; 09:21