Karšti orai Lietuvoje ir toliau tęsis, informuoja Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT). Pasak tarnybos, nors ketvirtadienį Vakarų Lietuvoje buvo kiek vėsiau, tačiau kaitra sugrįš ir į šį regioną.
 
„Tai jau galima laikyti tikra karščio banga. Neatmestina, kad dar pasitaikys ir karščio rekordų“, – feisbuke ketvirtadienį rašė LHMT.
 
Tarnyba primena, kad karštis laikomas pavojingu meteorologiniu reiškiniu, kai 1–2 paras aukščiausia oro temperatūra yra 30 laipsnių arba aukštesnė. Jei tokia aukšta temperatūra išsilaiko 3 paras ir ilgiau, tai yra jau stichinis meteorologinis reiškinys – kaitra.
 
Jei naktį net vėsiausiomis valandomis oro temperatūra nenukrenta žemiau 20 laipsnių, tuomet tokia naktis vadinama tropine.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2023.08.18; 06:00

Trečiadienį kaitrai ir toliau alinant Lietuvą, šalies meteorologai praneša, kad trijuose miestuose užfiksuotas naujas rugpjūčio 16-osios karščio rekordas. „Alytuje, Birštone ir Kalvarijoje oras įkaito iki 34,2 laipsnio“, – socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašo Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
 
Anot jos, iki šiol šis rekordas priklausė Utenai, kuomet oro temperatūra prieš 13 metų (2010 m. rugpjūčio 16 d.) termometro stulpeliuose kilo iki 34 laipsnių karščio.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2023.08.17; 00:30

Indijoje ir Pakistane žmonės kenčia pavojingą karštį. EPA-ELTA nuotr.

Ženeva/Naujasis Delis, balandžio 29 d. (dpa-ELTA). Šimtai milijonų žmonių Šiaurės Indijoje ir Pakistane kenčia balandžio mėnesiui beprecedenčius karščius. Temperatūra čia daug kur jau viršijo 45 laipsnius, o savaitgalį gali perkopti ir 50 laipsnių ribą, penktadienį Ženevoje sakė Pasaulio meteorologijos organizacijos (PMO) atstovė. Padėties pagerėjimo tikimasi tik kitos savaitės pradžioje.
 
Tokių temperatūrų šiuo metų laiku dalyje minėtų regionų dar niekada nėra buvę, Šveicarijos stočiai SRF sakė klimato tyrėjas Erichas Fischeris iš Ciūricho. Karščio banga, anot jo, greičiausiai pagerins rekordus.
 
Kartu su didele oro drėgme ten susidaro žmonėms sunkiai pakeliamos sąlygos, teigė ekspertas. Tai vienas tankiausiai apgyvendintų pasaulio regionų, kuriame gyvena apie 10 proc. planetos gyventojų. Žmonės gyvena arti vieni kitų, oro tarša yra didelė, naktys karštos. Daugelis žmonių neturi galimybių atsivėsinti. Jei tokios karščio bangos truktų ilgiau, žmonės, neturėdami prieigos prie kondicionuojamų patalpų, čia neužilgo negalėtų gyventi.
 
Ar ši karščio banga tiesiogiai susijusi su klimato kaita, dar sunku pasakyti, sakė PMO atstovė. Tačiau tokie įvykiai sutampa su klimato tyrėjų prognozėmis, kad klimato šilimas Pietų Azijoje sudaro sąlygas dažnesniems ir intensyvesniems orų ekstremumams.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.04.30; 06:30

Vilniaus miesto savivaldybė drauge su „Vilniaus vandenimis“ sostinės širdyje įrengė mobilią rūko sistemą. Vilniaus m. sav. nuotr.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai pranešant apie stichinę kaitrą, kuri numatoma savaitgalį ir ateinančią darbo savaitę, Vilniaus miesto savivaldybė drauge su „Vilniaus vandenimis“ sostinės širdyje įrengė mobilią rūko sistemą. Atsigaivinti senamiestyje laiką leidžiantys gyventojai ir miesto svečiai galės Rotušės aikštėje.
 
Penktadienį įjungta rūko sistema veiks dienos metu nuo 9 iki 21 valandos. Naktį, kaitrai nuslūgus, sistemos bus išjungiamos. Dulksna gyventojai galės džiaugtis per didžiuosius karščius, o orams atvėsus įranga bus išmontuota, sakoma savivaldybės pranešime.
 
„Įprastai rūko sistemas naudojame sporto renginiuose, tačiau atėjus karščiams nusprendėme išnaudoti „Vilniaus vandenų“ turimą įrangą miesto gyventojų vėsinimui ir vienos judriausių miesto vietų drėkinimui. Tikimės, kad rūko sistema ir platus gertuvių tinklas leis gyventojams neperkaisti, atsigaivinti neišvykstant iš miesto, o dulksna atliks panašią funkciją kaip fontanas Lukiškių aikštėje“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas.
 
Mobili rūko sistema jungiama prie centralizuotų vandentiekio tinklų, todėl, kaip ir mieste esančios gertuvės, yra draugiška aplinkai ir žmonėms, nes naudoja švarų geriamąjį vandenį, neturėjusį sąlyčio su plastikais ir į jų sudėtį įeinančiomis minkštinančiomis medžiagomis.
 
Sostinės savivaldybės pateiktais duomenimis, mieste šiuo metu taip pat veikia 22 stacionarios bei mobilios gertuvės. Jas gyventojai gali rasti prie lauko sporto aikštelių, senamiestyje ir kitose judriose miesto vietose. Net 3 gertuvės įrengtos Vingio parke, dar 3 – Gedimino prospekte, po 2 prie Baltojo ir Žaliojo tiltų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.10; 08:08

Žaibai karčių čirškinamoje Kanados provincijoje sukėlė per 130 krūmynų gaisrų. EPA-ELTA nuotr.

Po rekordinių karščių savaitės vakarinėje Kanados dalyje šiuo metu liepsnoja daugiau nei 130 krūmynų gaisrų, kuriuos įplieskė žaibai, skelbia BBC.
 
Kanados federalinė vyriausybė pranešė, kad atsiųs karinių lėktuvų padėti ugniagesiams, kovojantiems su gaisrais Britų Kolumbijos provincijoje.
 
Kiek anksčiau šią savaitę iš Britų Kolumbijoje esančio Lytton kaimelio buvo priversti bėgti vietiniai gyventojai. Šį kaimą, kuriame antradienį buvo užfiksuotas Kanados visų laikų karščio rekordas – 49,6 ºC – jau sunaikino liepsnos.
 
Dėl gaisro iš maždaug už 260 km į šiaurės rytus nuo Vankuverio esančio Lytton kaimelio trečiadienio vakarą nepasiėmę jokių daiktų turėjo pasitraukti beveik visi 250 gyventojų.
 
Pastarosiomis dienomis daug kur Šiaurės Amerikoje fiksuojama neįprastai aukšta temperatūra.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.04; 01:00

Ežeriukas Vilniaus pakraštyje. Vytauto Visocko nuotr.

Savaitgalį ir savaitės pradžioje kaitra tęsis, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT).
 
Sekmadienį bus mažai debesuota. Antroje dienos pusėje kai kur, didesnė tikimybė, Pietryčių Lietuvoje, trumpas lietus su perkūnija. Pietryčių, pietų vėjas per perkūniją stiprės iki 15 m/s. Aukščiausia temperatūra sieks 29–33 laipsnius.
 
Pirmadienį lietaus tikimybė nedidelė. Temperatūra naktį bus 17–22, dieną 29–34 laipsniai.
 
Antradienio dieną daug kur trumpas lietus, perkūnija. Temperatūra naktį 17–22, dieną 28–33 laipsniai.
 
LHMT informuojant, kad kaitra Lietuvoje neslūgs iki antradienio, visuomenės sveikatos specialistai ragina nebūti abejingiems savo ir artimųjų sveikatai. Pasak jų, karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per karščius galima nukentėti dėl nudegimų, šilumos smūgio, saulės smūgio, hipoksijos (deguonies bado).
 
Specialistai pataria stengtis būti patalpose, kuriose yra įrengti ventiliatoriai ar oro kondicionieriai, dažniau gerti skysčių, einant į lauką, užsidėti galvos apdangalą arba vietoj galvos apdangalo naudoti skėtį. Taip pat lauke dėvėti saulės akinius su UVA ir UVB filtru, lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius. Patariama vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų. Taip pat naudoti apsauginius kremus nuo saulės su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi. Poilsiui gamtoje pasirinkti vietą pavėsyje, vengti tiesioginių saulės spindulių, riboti buvimo saulėkaitoje laiką, būti po skėčiais. Riboti fizinį aktyvumą, ypač vidurdienį – nuo 11 iki 17 valandos.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.06.20; 09:18

Ispanijos šiaurės vakaruose šėlstantis gaisras jau sunaikino apie 1 tūkst. hektarų miško ir pasėlių. Tai ketvirtadienį pranešė laikraštis „La Vanguardia“.
 
Leidinio žiniomis, šis gaisras – didžiausias šią vasarą Galisijos autonominiame regione. Ugnis įsiplieskė trečiadienį Kvaledro miestelio apylinkėse. Su ugnies stichija kovoja apie dvi dešimtis lėktuvų ir sraigtasparnių. Žmonės per gaisrą kol kas nenukentėjo.
 
Trečiadienį beveik visoje Ispanijos teritorijoje nusistovėjo smarki kaitra. Kai kuriuose regionuose gyventojai įspėti apie jos keliamą pavojų.
 
Manoma, kad termometro stulpelis gali pasiekti 42 laipsnių padalą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.07.31; 06:03

Vasaros dangus. Vytauto Visocko nuotr.

Sekmadienis ir savaitės pradžia bus vėsi ir su trumpais lietumis. Orai, kaip prognozuoja sinoptikai, po kelis laipsnius šils tik nuo savaitės vidurio.
 
Sekmadienis bus debesuotas, debesų bus nemažai, ypač rytinėje šalies pusėje, tačiau, kaip LRT Radijui sakė sinoptikas Paulius Starkus, saulė pro juos pasirodys ne taip jau ir retai, dažniau – vakarinėje Lietuvos dalyje. Antroje dienos pusėje vietomis sulauksime neilgai trunkančio lietaus.
 
Didesnė jo tikimybė bus pietinėje dalyje. Vėjas pūs daugiausia iš vakarų, šalies rytuose jis bus silpnesnis, tikėtina, kad lietaus metu jis gali šiek tiek sustiprėti, bet vyraujantis bus vidutinio stiprumo. Temperatūra, kaip ir šeštadienį, anot sinoptiko, kils labai nenoriai, vyraus 16-20 laipsnių šiluma, kai kur galbūt sušils iki 21 laipsnio.
 
Artimiausiomis dienos didesnių pokyčių nebus. Artimiausia naktis irgi bus gaivi, debesys vakaro valandomis sklaidysis, tad lietaus naktį nesulauksime. Vėsiausia bus paryčiais, temperatūra pažemės iki 7-11, o kai kur gali nukristi net iki 6 laipsnių, tik pajūryje išliks šilčiau. Pirmadienį dieną debesų vėl bus daugiau, trumpai palis jau didesnėje šalies dalyje. Temperatūra mažai skirsis nuo sekmadienio – vyraus 16-21 laipsnio šiluma.
Vaivorykštės spalvos. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
Antradienį padėtis keisis mažai, sakė sinoptikas P. Starkus. Naktį lietaus bus labai nedaug, dieną jo bus šiek tiek daugiau. Naktis irgi bus vėsi – tarp 8-13 laipsnių šilumos, o dieną jau vienu kitu laipsniu galbūt bus šilčiau, bet dar ne itin šilta – tarp 18-23 laipsnių šilumos.
 
Trečiadienį ir ketvirtadienį jau laukiama keliais laipsniais šiltesnių dienų. Trečiadienį tikimasi, kad sušils iki 19-24 laipsnių šilumos, o ketvirtadienį gali būti dar vienu kitu laipsniu šilčiau.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.07.12; 10:00