JK iškilmingu paradu minimas karaliaus Karolio III gimtadienis. EPA-ELTA foto

Londonas, birželio 17 d. (AFP-ELTA). Jungtinėje Karalystėje (JK) šeštadienį iškilmingu paradu paminėta karaliaus Karolio III gimimo diena.
 
Vadinamasis Vėliavos pagerbimo (Trooping the Colour) paradas organizuojamas kiekvienais metais. Praėjusį mėnesį karūnuotam 74-erių Karoliui III tai yra pirmosios tokios iškilmės. Nors tikrasis karaliaus gimtadienis yra lapkričio 14 dieną, britų monarchai gimimo dienas švenčia du kartus – vieną kartą privačiai, o kitą viešai.
 
Vėliavos pagerbimo paradų tradicija prasidėjo 1748 metais, valdant karaliui Jurgiui II. Jis norėjo šventės geresniu vasarišku oru, kadangi jo paties gimtadienis buvo spalio 30 dieną.
JK iškilmingu paradu minimas karaliaus Karolio III gimtadienis. EPA-ELTA nuotrauka
 
Šių metų parade, kuris vyksta Londono centre, dalyvauja 1 400 karių, 400 muzikantų ir 200 karių.
 
Iškilmės prasideda nuo procesijos iš Bakingemo rūmų į Sent Džeimso parką. Čia Karolis III iš pradžių inspektuos karius. Vėliau karalius grįš atgal į rūmus, iš kurių kartu su kitais karališkosios šeimos nariais stebės 70 karo lėktuvų skrydį.
 
Tai pirmas kartas nuo 1986 metų, kai britų monarchas šiame parade dalyvauja raitas ant žirgo.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2023.06.18; 08:50

Karalius Karolis III Rumunijoje pradėjo pirmąjį po karūnavimo vizitą užsienyje. EPA-ELTA nuotr.

Bukareštas, birželio 2 d. (AFP-ELTA). Penktadienį  Didžiosios Britanijos karalius Karolis III su karine pagarba buvo priimtas Rumunijos prezidento rūmuose Bukarešte, jis be žmonos pradėjo vizitą šioje Rytų Europos šalyje.
 
Skambant Didžiosios Britanijos ir Rumunijos himnams šalies prezidentas Klausas Iohannis, praėjusį mėnesį dalyvavęs Karolio karūnavimo ceremonijoje Londone, pasveikino naujai karūnuotą karalių. Priėmime, surengtame po sutikimo ant raudonojo kilimo, dalyvavo apie 300 žmonių, tarp jų keli vyriausybės pareigūnai ir pilietinės visuomenės nariai.
 
Karolio kelionė į Rumuniją yra pirmoji jo išvyka į užsienį po karūnavimo gegužės 6 dieną.
 
„Karalius pradėjo savo pirmąjį po karūnavimo vizitą užsienyje, jis išvyko į Rumuniją privačios viešnagės šalies Transilvanijos regione“, – pranešė Bakingamo rūmai ir pridūrė, kad Karolio viešnagės Rumunijoje trukmė nežinoma.
 
Per priėmimą Karolis sakė, kad Rumunijoje „visada jaučiasi kaip namie“, galbūt jis turėjo galvoje savo giminystės ryšius su liūdnai pagarsėjusiu kunigaikščiu Vladu, vadinamu Drakula, per savo prosenelę karalienę Mariją.
 
Karolis sakė „pamilęs Rumuniją, jos kultūrą ir meną, paveldą ir istoriją, platų kraštovaizdį ir neįkainojamą biologinę įvairovę“. Protarpiais karalius kreipėsi į susirinkusiuosius rumunų kalba. Karališkasis aplinkosaugininkas gyrė Rumuniją, išsaugojusią „daug floros ir faunos rūšių, išnykusių arba galinčių išnykti kitur Europoje ir pasaulyje“.
 
Rumunijos prezidentūra pranešė, kad oficialioje Karolio programoje numatyti susitikimai su Rumunijos valdžios pareigūnais, pilietinės visuomenės atstovais ir diplomatiniu korpusu.
 
Manoma, kad iš Bukarešto Karolis keliaus į kaimiškąją Transilvaniją, regione jam priklauso nemažai nekilnojamojo turto ir jis ne kartą ten lankėsi. Viename kaime 2006 m. jis nusipirko namą, dabar jame įkurtas botanikos muziejus.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.06.03; 08:00

Karalius Karolis III ir karalienė Kamila. EPA – ELTA foto

Londonas, gegužės 6 d. (PA Media/dpa-ELTA). Karalius Karolis III ir karalienė Kamila istorinę savo karūnavimo dieną užbaigė pasirodymu Bakingamo rūmų balkone, kad pareikštų padėką tautai.
 
Prie monarcho prisijungė Velso princas Williamas ir Velso princesė Catherine, jų vaikai princas George‘as, princesė Charlotte ir princas Louisas, taip pat garbės pažai.
 
Karališkoji šeima iš balkono stebėjo aviacijos paradą, kuris dėl prasto oro buvo sumažintas ir jame dalyvavo tik sraigtasparniai ir lėktuvai „Raudonosios strėlės“.
 
Šeima balkone praleido kiek mažiau nei 10 minučių ir grįžo į vidų, tačiau po akimirkos karalius ir karalienė vėl pasirodė ir sulaukė garsių šūksnių.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.05.07; 08:00

Karolis III ir karalienė Kamila. EPA-ELTA nuotr.

Kyjivas, gegužės 6 d. (ELTA). Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasveikino Jungtinės Karalystės karalių Karolį III ir karalienę Kamilą karūnavimo proga.
 
Tai šeštadienį pranešė portalas „rbc.ua“, remdamasis Ukrainos valstybės vadovo vaizdo kreipimusi.
 
„Visos ukrainiečių tautos vardu sveikinu Jų Didenybes – tikrus Ukrainos draugus – su šiuo istoriniu įvykiu, kuris pradeda naują Didžiosios Britanijos monarchijos epochą. Linkiu karaliui Karoliui III ilgų sėkmingo valdymo metų, o Jungtinės Karalystės žmonėms – klestėjimo ir bendrų su mumis pergalių“, – pareiškė V. Zelenskis.
 
Kartu Ukrainos prezidentas pridūrė, kad jam buvo garbė asmeniškai susitikti su Jo Didenybe Londone.
 
„Man buvo garbė asmeniškai susitikti su Jo Didenybe Londone, aš prisimenu mūsų pokalbį, prisimenu nuoširdžius jausmus Ukrainai ir ukrainiečiams. Ir ačiū už palaikymą! Ačiū visiems britams”, – pabrėžė prezidentas.
 
Kaip jau buvo pranešta, karaliaus Karolio III karūnavimo ceremonija įvyko šeštadienį, gegužės 6-ąją, Vestminsterio abatijoje Londone. Didžiosios Britanijos monarchai yra vieninteliai Europoje, išsaugoję karūnavimo tradiciją daugiau kaip tūkstantį metų.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.05.07; 00:30

Princas Harry‘is su žmona Meghan. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, kovo 1 d. (AFP-ELTA). Praėjus trejiems metams po persikėlimo į Kaliforniją princas Harry‘is ir jo žmona Meghan, anot žiniasklaidos, netenka savo namų Didžiojoje Britanijoje – Frogmoro kotedžo Vindzoro pilies teritorijoje. Laikraščiai „The Sun“ ir „The Daily Telegraph“ trečiadienį pranešė, kad karalius Karolis III šį kotedžą kaip naujus namus pasiūlė dėl seksualinio išnaudojimo skandalo į nemalonę patekusiam savo broliui princui Andrew.
 
Karalienė Elžbieta II Frogmoro kotedžą padovanojo Harry‘iui ir Meghan vestuvių proga. Sasesko hercogas ir hercogienė jam įrengti išleido 2,4 mln. svarų (2,7 mln. eurų). 2020–aisiais princas su sutuoktine oficialiai atsisakė savo karališkųjų pareigų ir persikraustė į Kaliforniją. Anot žiniasklaidos, sausį – likus kelioms dienoms iki pasirodant daug dėmesio sulaukusiai princo Harry‘io autobiografijai – jie buvo paraginti galutinai atlaisvinti Frogmoro kotedžą.
 
Bulvarinis laikraštis „The Sun“ praėjusį mėnesį pranešė, kad Andrew netrukus gali netekti savo 30 kambarių karališkojo namo. Karalius Karolis III esą nuo balandžio ketina naikinti broliui kasmet skiriamą 280 000 eurų išmoką. Dėl to princui Andrew gali pritrūkti lėšų būsto, kuriame jis gyvena kartu su buvusia žmona Sarah‘a Ferguson, išlaikymui. Karalius dabar esą siūlo jam keltis į kotedžą.
 
Bakingamo rūmai šios informacijos komentuoti nenorėjo.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.03.02; 07:42

Norime išlikti lietuviais. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
Ore – Tautiškos vėliavos spalvos. Slaptai.lt (Vytautas Visockas) nuotr.

Vasario 16-osios – Valstybės atkūrimo dienos proga Prezidentą Gitaną Nausėdą ir visus šalies žmones sveikina užsienio valstybių vadovai, dalijasi prezidentūra.
 
Popiežius Pranciškus siunčia nuoširdžius sveikinimus Lietuvai bei linkėjimus visiems jos žmonėms ir meldžiasi, kad Dievas palaimintų Lietuvą taikos ir gerovės dovanomis.
 
Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis sveikina Lietuvą su 105-osiomis valstybės atkūrimo metinėmis. „Linkiu Lietuvai taikos ir klestėjimo. Ukraina yra dėkinga Lietuvai už visą pagalbą, tvirtą solidarumą ir tikėjimą bendra pergale prieš agresorių. Stipresni drauge!” – rašoma Ukrainos Prezidento sveikinime, skelbia prezidentūra.
 
Jungtinės Karalystės Karalius Karolis III perduoda Lietuvos žmonėms šilčiausius sveikinimus. „Tikiuosi, kad šilta draugystė ir stipri partnerystė tarp mūsų šalių ir toliau tęsis šiais sudėtingais laikais“, – rašoma Karaliaus Karolio III sveikinime.
 
Pridedama, kad nuoširdžiausius sveikinimus Lietuvai taip pat siunčia Nyderlandų Karalius Willemas Alexanderis ir linki gerovės visiems šalies žmonėms.
 
Didžiuojamės, kad esame lietuviai, lietuviais norime ir likti. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Vokietijos Prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris sveikindamas Lietuvą šventės proga linkėjo lietuviams kuo geriausios kloties ir sėkmės bei akcentavo, jog Lietuvos ir Vokietijos santykiai pasižymi didele politinių, ekonominių, mokslinių ir kultūrinių ryšių įvairove, kurie grindžiami abipusiu pasitikėjimu, pagarba ir draugyste.
Lietuvos trispalvės. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
 
„Tęskime šį puikų, daugiau nei 100 metų istoriją menantį mūsų valstybių bendradarbiavimą, – rašoma Vokietijos Prezidento sveikinime. – Brutalus Rusijos išpuolis prieš Ukrainą mums dar kartą aiškiai parodė demokratijos, laisvės ir Europos vienybės vertę. Kartu tvirtai remiame Ukrainą.“
 
Vasario 16-osios proga sveikinimo laiškus atsiuntė Japonijos Imperatorius, Švedijos, Ispanijos, Saudo Arabijos, Maroko Karaliai. Taip pat Lietuvą pasveikino Latvijos, Estijos, Islandijos, Austrijos, Italijos, Portugalijos, Singapūro ir kitų šalių vadovai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2023.02.17; 05:20

Karaliui Karoliui III sukako 74 metai. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, lapkričio 14 d. (AFP-ELTA). Karaliui Karoliui III pirmadienį sukako 74 metai, minint jo, kaip monarcho, pirmąjį gimtadienį Didžiosios Britanijos sostinėje griaudėjo iškilmingos ginklų salvės.
 
Jo motinai karalienei Elžbietai II mirus rugsėjo 8 d., buvęs Velso princas ėmėsi naujojo savo vaidmens. Savo gimtadienio išvakarėse jis pirmą kartą kaip monarchas vadovavo Atminimo sekmadienio ceremonijai prie Londono kenotafo pagerbiant Didžiosios Britanijos žuvusiuosius per karus.
 
Livrėjas vilkėję kariai reikšdami pagarbą saliutavo Londono parkuose ir iš Londono Tauerio Temzės upės pakrantėje. Karinis orkestras sugrojo „Su gimtadieniu“ per kasdienę gvardiečių pasikeitimo ceremoniją prie Bakingamo rūmų.
 
Karolis savo gimtadienio proga nesuplanavo jokių viešų pasirodymų. Bet jis buvo nufotografuotas vilkintis tvido švarką ir velvetines kelnes, pozuodamas prie seno ąžuolo naujai nuotraukai, skirtai pažymėti jo paskyrimą į vakarus nuo Londono esančio Vindzoro Didžiojo parko reindžeriu. Anksčiau šias pareigas ėjo jo tėvas princas Philipas, miręs 2021 metais.
 
Karalius Karolis III. EPA-ELTA nuotr.

1948 m. lapkričio 14 d. gimęs Karolis kitų metų gegužę taps seniausiu kada nors karūnuotu britų monarchu. Jis tapo sosto įpėdiniu vos trejų ir didumą gyvenimo laukė, kad pakeistų savo motiną. Nuo rugsėjo, kai tai įvyko, jis pasinėrė į naująjį vaidmenį, bet laikosi žodžio, kad būdamas karaliumi „nesikiš“ į politiką. Nepaisant to, kad atvirai pasisako aplinkosaugos klausimais, vyriausybės patartas jis nevyko į Jungtinių Tautų COP27 viršūnių susitikimą klimato kaitos klausimais.
 
Karolis susitiko su daugybe aukštų asmenų iš užsienio, įskaitant ambasadorius ir valstybių vadovus, taip pat viešai pasirodė visoje šalyje.
 
Praėjusią savaitę jis priėmė Nigerijos prezidentą Muhammadu Buhari ir Jordanijos karalių Abdullah II, susitiko su pabėgėliais iš Ukrainos ir Afganistano bei lankėsi Šiaurės Airijoje.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.11.15; 07:53

Londonas, rugsėjo 19 d. (PA Media/dpa-ELTA). Karalienės Elžbietos II laidotuvių dieną vyks didžiausia saugumo operacija, kokią Jungtinė Karalystė kada nors yra mačiusi.
 
Didžiulės minios, karališkosios šeimos nariai, daugybė pasaulio lyderių ir kitų aukštų asmenų – visi jie turės būti saugūs, ir tai bus milžiniškas darbas, kurį turės atlikti tūkstančiai policijos pareigūnų.
 
Londono policijos komisaro pavaduotojas Stuartas Cundy sakė, kad „niekas neprilygsta“ šiai „nepaprastai sudėtingai“ užduočiai, ir pavadino ją „didžiausia policijos operacija“ per visą Metropoliteno policijos tarnybos istoriją.
 
Pagal mastą ši operacija pranoksta tas, kurios buvo vykdomos karalienės Platininio jubiliejaus savaitgalį ir 2012 metų Londono olimpinių žaidynių metu, kai per dieną budėjo iki 10 tūkst. policijos pareigūnų.
 
Be to, tai yra didžiausia pasaulinė saugumo užtikrinimo operacija – valstybinėse laidotuvėse dalyvauja pasaulio lyderiai, aukšti pareigūnai ir kiti itin svarbūs asmenys.
 
Buvęs kovos su terorizmu policijos vadovas Nickas Aldworthas sakė, kad tai „turbūt didžiausia operacija, kokią mums tenka rengti Jungtinėje Karalystėje“. Ji vyksta tuo metu, kai terorizmo grėsmės lygis šalyje yra „didelis“, o tai reiškia, kad koks nors išpuolis yra „tikėtinas“.
 
Policija ir saugumo tarnybos bus pasirengusios atremti galimus išpuolius peiliais, bombų sprogdinimus ir visas kitas teroro grėsmes ar incidentus.
 
Pagrindine grėsme dabar laikomas vadinamasis pavienių asmenų terorizmas, ypač išpuoliai peiliais. Tačiau policija, sauganti naująjį karalių ir vyresniuosius karališkosios šeimos narius, taip pat turi atsižvelgti į pavojų, kurį kelia žmonės, turintys įkyrių polinkių lįsti prie viešų asmenų.
 
Visuomenė raginama pranešti apie bet kokį įtartiną elgesį, o saugumo ekspertai potencialius teroristus minioje apibūdina kaip žmones, kurie atrodo „akivaizdžiai ne savo vietoje“ ir nesidomi iškilmingais renginiais.
 
Pasak karališkojo saugumo eksperto, grėsmės rizika yra „gana didelė“, ypač kai naujasis karalius Karolis III eina pabendrauti su susirinkusia minia.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.09.19; 03:00

Vladimiras Putinas. Priešo žvilgsnis. Slaptai.lt nuotr.

Maskva, rugsėjo 10 d. (AFP-ELTA). Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, anot Kremliaus, „nesvarsto“ galimybės vykti į karalienės Elžbietos II laidotuves Londone. „Ši galimybė nesvarstoma“, – pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
 
Jis pridūrė nežinąs, ar apskritai kas nors iš Rusijos vyriausybės dalyvaus laidotuvėse, nes naujojo karaliaus Karolio III biuras esą dar nepranešė detalių apie ceremoniją. Visa tai „vienokiu ar kitokiu būdu dar turi paskelbti karaliaus biuras, britų institucijos“, sakė D. Peskovas.
 
Kremliaus atstovas gyrė karalienės „išmintį“ ir „autoritetą“ visame pasaulyje, o „šios savybės tarptautinėje scenoje šiandien retos“. Tačiau, anot D. Peskovo, jis manąs, kad mirusi britų karalienė neužima „ypatingos vietos rusų širdyse“.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.09.11; 00:01

Karalius Karolis III ir jo žmona karalienė konsortė Camilla. EPA – ELTA foto

Londonas, rugsėjo 9 d. (AFP-ELTA). Karalius Karolis III šypsodamasis spaudė rankas kai kuriems iš tūkstančių sveikintojų, penktadienį susirinkusių prie Bakingamo rūmų, jam grįžus į Londoną po jo motinos karalienės Elžbietos II mirties.
 
Šaukdama „Tesaugo Dievas karalių“ ir spontaniškai pratrūkdama  giedoti pakeistą himną, minia sveikino Karolį ir karalienę konsortę Camillą, išlipusius iš savo automobilio po skrydžio iš Škotijos. Karališkoji vėliava buvo pakelta pirmą kartą per Karolio valdymą, naujajam monarchui ir Camillai apžiūrinėjant ant rūmų tvoros visuomenės narių paliktas gėlių puokštes, prieš įeinant į savo naujuosius namus Londone.
 
Karališkoji pora lankė karalienę jos Balmoralo dvare Škotijos aukštikalnėse prieš jos mirtį ketvirtadienį.
 
Karolis turi surengti audienciją ministrei pirmininkei Liz Truss, karalienės paskirtai vos antradienį, o po to 18 val. (17 val. GMT laiku) per televiziją pasakyti kalbą tautai.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.09.10; 07:40