Birželio 5-11 d. Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų vykdomų didžiausių šių metų pratybų „Audros smūgis 2023“ metu Nemirsetos paplūdimyje vyko jūrų desanto operacija, praneša Lietuvos kariuomenė.
 
NATO sąjungininkų jūrų pėstininkai į Lietuvos krantą išsilaipino iš Italijos desantinio laivo „San Marco“ ir Lenkijos desantinio laivo „Torun“, kurie šiuo metu dalyvauja didžiausiose Baltijos jūroje vykstančiose pratybose „Baltops 23“. Šie jūrų pėstininkai Nemirsetos pakrantę pasiekė greitaeigėmis motorinėmis valtimis bei Italijos laivo „San Marco“ sraigtasparniu AW101. Pratybų metu kovinius įgūdžius demonstravo ir naujausio KJP dalinio – Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos kariai – neutralizavę priešiškas pajėgas, bandančias sutrukdyti sąjungininkų desantavimuisi į Lietuvos krantą.
 
„Tokios tarptautinės pratybos kaip „Audros smūgis 2023“ padeda NATO sąjungininkėms gerinti sąveiką. Šios pratybos rodo sąjungininkų įsipareigojimą kolektyvinei gynybai ir atgrasymui. Negalime pamiršti, kad grėsmės mūsų saugumui gali kilti ne tik iš oro ar sausumos. Turime būti pasiruošę ginti ir savo teritorinius vandenis. Tokios pratybos padeda sąjungininkų pajėgoms geriau suprasti aplinką, gerinti koordinavimą, pasirengimą ir bendrą NATO gebėjimą greitai veikti krizės atveju“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
 
Pratybose „Audros smūgis 2023“ dalyvavo Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų visų dalinių kariai, laivai, Karinių oro pajėgų, Karo policijos, Specialiųjų operacijų pajėgų, Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro ir sąjungininkų, Portugalijos karinio laivyno, kariai su laivais, orlaiviais ir kita karine technika. Taip pat, pratybose dalyvavo Lietuvos šaulių sąjungos nariai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento bei Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos atstovai.
 
Karinių jūrų pajėgų vadas jūrų kapitonas Giedrius Premeneckas sveikindamas susirinkusius svečius, atkreipė dėmesį į identifikuotas pamokas iš vykstančio karo Ukrainoje.
 
„Tos pamokos, ypač iš karinio jūrų laivyno Juodojoje jūroje, Lietuvos karinių jūrų pajėgų yra nuodugniai analizuojamos, pagal tai kuriami nauji pajėgumai ir koreguojamos mokymo programos. Turbūt pagrindinė ir vertingiausia pamoka yra ta, kad negalima nuvertinti laivybos laisvės, saugių tarptautinių jūrų kelių ir veikiančių uostų vertės. Lietuvoje kultūriškai ir istoriškai vyravo nuostata, kad jūra mus skiria nuo Vakarų Europos. Tiesą sakant, yra visiškai priešingai. Baltijos jūra jungia ir daro mus stipresnius. Todėl turime treniruotis ir toliau plėtoti savo tiek jūrinius, tiek kranto gynybos pajėgumus, kad būtume pasirengę jį apsaugoti ir ginti. Ir galiausiai, norėčiau padėkoti mūsų NATO sąjungininkams, prisidėjusiems savo koviniais padaliniais prie pratybų „Audros smūgis 2023“. Esu tikras, kad mokymai kartu sustiprina mūsų sąveiką ir Aljanso gebėjimą greitai reaguoti į esamas ir kylančias grėsmes jūrų srityje“, – teigė G. Premeneckas.
 
Pratybų metu buvo patikrintas visos Karinių jūrų pajėgų struktūros gebėjimas veikti augančios krizės sąlygomis, sprendimų priėmimo procesas. Jūroje kariniai laivai pratybose pagrindinį dėmesį skyrė priešmininei kovai, jūrinei užkardymo operacijai, kovai su asimetrinėmis, oro, antvandeninėmis bei povandeninėmis grėsmėmis. Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos kariai kartu su Portugalijos fuzilieriais plėtojo gebėjimus įgyvendinti uosto, jos prieigų apsaugos ir gynybos operacijas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2023.06.12; 00:30

Rusijos karinis jūrų laivynas. EPA-ELTA nuotr.

Maskva, balandžio 21 d. (dpa-ELTA). Rusija paskyrė naujus Baltijos jūros ir Ramiojo vandenyno flotilių vadus.
 
Ligšiolinis Baltijos jūros laivyno vadas admirolas Viktoras Liina vadovaus Ramiojo vandenyno flotilei, pranešė naujienų agentūra „Interfax“. Generalinio štabo vado pavaduotojas viceadmirolas Vladimiras Vorobjovas paskirtas Baltijos jūros laivyno vadu. Pasirašyti atitinkami dokumentai, teigiama toliau agentūros pranešime, kuriame cituojami  kariniai šaltiniai.
 
Apie ligšiolinio Ramiojo vandenyno flotilės vado Sergejaus Avakjanco atleidimą paskelbta ketvirtadienį. Ši žinia pirmiausiai sukėlė rezonansą dėl laiko: prieš kelias dienas Ramiojo vandenyno laivynas pradėjo neskelbtas dideles pratybas. Nors prezidentas Vladimiras Putinas susitikime Kremliuje su gynybos ministru Sergejumi Šoigu gyrė pratybų eigą, S. Avakjancas buvo atleistas dar joms nepasibaigus.
 
Oficialiais duomenimis, 65-erių S. Avakjancas išėjo į pensiją, nes pasiekė atitinkamą amžių. Tačiau nepriklausoma žiniasklaida atkreipia dėmesį į didelius nuostolius, kurių Ukrainoje patyrė dalis jo vadovaujamos flotilės. Ateityje S. Avakjancas vadovaus karinio sportinio ir patriotinio rengimo štabui.
 
Rusija turi keturias flotiles. Didžiausia laikoma vadinamoji Šiaurės jūros flotilė, kurią, be kita ko, sudaro sunkusis lėktuvnešis ir du raketiniai kreiseriai. Antrasis pagal dydį yra Ramiojo vandenyno laivynas. Toliau eina Juodosios ir Baltijos jūrų flotilės. Visų keturių flotilių kariai kovoja ir Rusijos kare prieš Ukrainą – daugiausiai kaip jūrų pėstininkai.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.04.22; 00:30

Danijos vėliava. Slaptai.lt nuotr.

Kopenhaga, rugpjūčio 18 d. (AFP-ELTA). Danija ketvirtadienį pranešė, kad per ateinančius 20 metų investuos 40 mlrd. kronų (5,5 mlrd. JAV dolerių) į savo karinį jūrų laivyną ir atnaujins taip, kad jis atitiktų naujus saugumo poreikius, atsiradusius Rusijai užpuolus Ukrainą.
 
Danijos gynybos ministras Mortenas Bodskovas, pristatydamas partnerystę su pramonės subjektais, sakė, kad šalis yra pasirengusi pradėti statyti savo karo laivus.
 
„Europoje susiduriame su rimta situacija. Europoje vyksta karas. Ką tik išgyvenome koronaviruso pandemiją, ir abiem atvejais bendra yra tai, kad kilo problemų mūsų tiekimo saugumui“, – žurnalistams sakė M. Bodskovas.
 
„Neperspektyvu, ypač karo Europoje metu, Danijos gynybai turėti problemų su laivų ir kitos įrangos gamyba“, – sakė jis.
 
„Todėl dabar imamės veiksmų“ siekdami atnaujinti Danijos laivyną, pridūrė jis.
 
M. Bodskovas neatskleidė, kiek laivų bus pastatyta per ateinančius du dešimtmečius, tačiau sakė, kad nemažai laivų sensta ir juos reikės pakeisti naujais.
 
„Tai didelė mūsų laivyno dalis“, – sakė jis, paminėdamas patrulinius laivus, mažesnius laivus, atliekančius pakrančių gelbėjimo darbus, inspektavimo laivus ir fregatas.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.08.19; 07:00

Vokietijos vėliava. Slaptai.lt nuotr.

Berlynas, sausio 23 d. (dpa-ELTA). Vokietijos karinio jūrų laivyno vadas atsistatydino dėl skandalingų komentarų apie Ukrainą ir Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, informuoja naujienų agentūra dpa.
 
Penktadienį, lankydamasis Indijoje, viceadmirolas Kayus-Achimas Schoenbachas pareiškė, kad Ukraina niekada nesusigrąžins Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio, o V. Putinas nusipelno pagarbos.
 
Šeštadienį Kijevas pareiškė besitikintis, kad Vokietijos karininkas paneigs savo teiginius.
 
„Ko jis nori, tai pagarbos, – sakė K. Schoenbachas, – parodyti pagarbą kažkam yra nedidelė kaina, tai netgi nieko nekainuoja. Jei paklausite manęs, lengva parodyti pagarbą, kurios jis reikalauja ir tikriausiai nusipelno.“
 
Viceadmirolas tai sakė po to, kai Rusija prie Ukrainos sienų sutelkė 100 000 karių, o diplomatai dėl to ilgai derasi siekdami išvengti karo. Rusija neigia, kad ji planuoja pulti, bet reikalauja NATO pažado, kad Ukraina nebus priimta į Aljansą ir kad NATO daugiau nesiplės Rytų Europoje.
 
Kalbėdamas renginyje Indijoje, K. Schoenbachas taip pat sakė, kad Kinija yra didesnė grėsmė nei Rusija. „Mums – Indijai, Vokietijai – reikalinga Rusija. Nes mums reikia, kad Rusija būtų prieš Kiniją“, – sakė jis.
 
K. Schoenbachas, pamaldus katalikas, taip pat pabrėžė, kad Rusija yra krikščioniška šalis.
 
„Tikiu krikščionybe, o ten mes turime krikščionišką šalį. Net jei V. Putinas ir ateistas, tai nesvarbu. Turėti šią didelę valstybę, net jeigu ji ir nedemokratiška, mūsų pusėje kaip dvišalę partnerę, duoti jiems šansą su ES ir su JAV bendrauti lygiaverčiai – tai lengva. Tikriausiai tai laikytų Rusiją nuo Kinijos“, – sakė Vokietijos karinio jūrų laivyno vadas.
 
Kalbėdamas apie Rusijos ir Ukrainos konfliktą, K. Schoenbachas pareiškė, kad Ukraina „Krymo pusiasalį prarado ir niekada nebesusigrąžins“.
 
2014 m. Rusija ne tik aneksavo Krymą, bet nuo tada Rusijos remiami separatistai taip pat kariauja prieš Ukrainos pajėgas šios šalies rytuose.
 
Komentuodamas apie prie Ukrainos sienų dabar sutelktą Rusijos kariuomenę ir nuogąstavimus, kad Rusija siekia prisijungti Ukrainos teritoriją, Vokietijos kariuomenės atstovas pavadino tai „nesąmone“.
 
Tačiau NATO narės didina savo gynybinius pajėgumus po to, kai aukšto lygio derybos baigėsi nesėkmingai.
 
Vokietijos gynybos ministerija atsiribojo nuo K. Schoenbacho komentarų, kai juos paskelbė kelios žiniasklaidos priemonės.
 
„Teiginių turinys ir formuluotė jokiu būdu neatspindi Gynybos ministerijos pozicijos“, – Gynybos ministerijos atstovas spaudai sakė dpa.
Šeštadienį K. Schoenbachas tviteryje rašė, kad jo komentarai buvo akivaizdi klaida ir neapgalvoti dabartinėje situacijoje.
 
Nepaisant to, Ukrainos užsienio reikalų ministerija išsikvietė Vokietijos ambasadorę Anką Feldhusen. Kijevas išreiškė susirūpinimą dėl nepriimtinų Vokietijos karinio jūrų laivyno vado pareiškimų apie tai, kad Krymas niekada negrįš Ukrainai, o ši niekada neatitiks NATO narystės kriterijų.
 
Vėliau šeštadienį K. Schoenbachas pasiprašė atleidžiamas iš pareigų.
 
„Mano neapgalvoti teiginiai apie saugumo ir karinę politiką, kuriuos išsakiau Indijoje, vis labiau apsunkina mano pareigas. Tam, kad būtų išvengta dar didesnės žalos Vokietijos kariniam jūrų laivynui, Bundesverui ir ypač Vokietijos Federacinei Respublikai, laikau tai būtinu žingsniu“, – sakoma K. Schoenbacho pareiškime.
 
Gynybos ministrė Christine Lambrecht priėmė jo atsistatydinimą.
 
Karolis Broga (DPA)
 
2022.01.23; 18:12

Talilando karinio jūrų laivyno specialiojo dalinio „Navy SEAL“ karys mirė nuo kraujo infekcijos, kuria užsikrėtė, kai vykdė pernai urve įstrigusios berniukų futbolo komandos gelbėjimo operaciją, pranešė šalies karinio laivyno atstovai.
 
Nuo to laiko, kai per gelbėjimo operaciją pirmosios klasės seržantui Beirutui Pakbarai kilo kraujo užkrėtimas, jis buvo atidžiai stebimas medikų.
 
Karališkasis Tailando karinis laivynas apie jo mirtį oficialiai paskelbė penktadienio vakarą.
 
2018 m. birželį jaunuolių futbolo komanda ir treneris įstrigo urve, staigiam potvyniui užblokavus vienintelį išėjimą. Buvo surengta didžiulė gelbėjimo operacija, kurioje dalyvavo tūkstančiai žmonių iš įvairių šalių.
 
19 dienų trukusi misija pritraukė viso pasaulio dėmesį. Be maisto išbuvę daugiau nei savaitę, gyvi rasti visi komandos nariai. Į saugią vietą juos palydėjo narai.
 
Kita operacijos auka buvo specialiojo dalinio „Navy SEAL“ seržantas Samanas Gunanas, kuris žuvo į urvą panėręs kitiems gelbėjimo operacijos narams gabenti deguonies bakų.
 
Karinio jūrų laivyno atstovai pranešė, kad po mirties B. Pakbarai bus suteiktas aukštesnis karinis laipsnis, o jo šeimai skirta 465 000 batų (15 420 dolerių) išmoka.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.29; 02:00

Irano karinis laivynas penktadienį pradėjo pirmas bendras karinio jūrų laivyno pratybas su Rusija ir Kinija. Keturių dienų trukmės pratybos vykdomos Indijos vandenyno šiaurinėje dalyje ir Omano įlankoje.
 
Pratybos rengiamos tvyrant didelei įtampai po JAV pasitraukimo iš 2015 metais pasiekto daugiašalio Irano branduolinio susitarimo pernai gegužę. Po JAV pasitraukimo Iranas susiduria su dideliu diplomatiniu ir finansiniu Vašingtono spaudimu.
 
Po pasitraukimo iš susitarimo JAV atnaujino Iranui griežtas sankcijas, o praėjus metams po JAV pasitraukimo Iranas taip pat pradėjo palaipsniui mažinti savo įsipareigojimus pagal branduolinį susitarimą.
 
„Šių pratybų žinia – taika, draugystė ir ilgalaikis saugumas bendradarbiaujant ir būnant vieningiems, ir siekis parodyti, kad Iranas negali būti izoliuotas“, – teigė kontradmirolas Gholamreza Tahanis.
 
Kontradmirolas pridūrė, kad pratybų metu praktikuojamasi gelbėti degančius ir piratų užgrobtus laivus, o jose dalyvauja tiek Irano karinis jūrų laivynas, tiek Revoliucinė gvardija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.12.28; 06:09

Ukrainos karinis jūrų laivynas pranešė, kad Rusijos pakrantės apsauga sekmadienį jūroje ties Krymu taranavo vieną iš jo laivų-vilkikų. Laivynas tokius šalies veiksmus apibūdino „atvirai agresyviais“.

Ukrainos teigimu, incidentas įvyko trims šalies laivams, tarp kurių buvo du nedideli kariniai laivai, plaukiant į Mariupolio uostą Azovo jūroje. Laivų maršrutas driekėsi per teritoriją, kurioje tarp Maskvos ir Kijevo tvyro didelė įtampa.

Rusija apkaltino Kijevą neteisėtai įplaukus į jos vandenis ir tyčia mėginus išprovokuoti konfliktą.

Teises į Krymo priekrančių vandenis Rusija reiškia nuo 2014-ųjų, kai aneksavo Ukrainai priklausantį pusiasalį.

Rusijos pasienio apsaugos laivas „taranavo mūsų laivą-vilkiką“, apgadindamas jo variklį ir korpusą, pranešime nurodė Ukrainos laivynas.

Tačiau, nepaisant „atvirai agresyvių Rusijos veiksmų“, laivai toliau plaukė savo keliu, pridūrė laivynas.

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB), kuriai pavaldi šalies Pasienio apsaugos tarnyba, savo ruožtu teigė, kad Ukrainos laivai „neteisėtai įplaukė į laikinai uždarytą Rusijos teritorinių vandenų teritoriją“.

Pasak FSB, Ukrainos laivai vykdė „provokacinius veiksmus“ ir „jų tikslas buvo aiškus: regione sukurti konfliktinę situaciją.„

Tačiau Ukraina tikino apie savo laivų maršrutą Rusiją informavusi iš anksto. Tai vienintelis kelias, kuriuo šalies laivai gali pasiekti Azovo jūrą.

Kijevas ir Vakarai kaltina Maskvą tyčia trukdant laivams pasiekti Mariupolį, turintį gyvybiškai svarbią prieigą prie regione vystomos sunkiosios pramonės.

Informacijos šaltinis ELTA

2018-11-25

Julian E. Barnes / The Wall Street Journal

Vaiduoklis rusų povandeninis laivas, jo persekiotojai amerikiečiai ir naujas mirtinai pavojingas šaltasis karas

„Rusijos torpedinis povandeninis laivas „Krasnodar“ paliko Libijos krantus gegužės pabaigoje, pasuko į rytus per Viduržemio jūrą, paskui nepastebimai nugrimzdo į vandenis, tyliai, kaip pelė. Paskui jis paleido salvę sparnuotųjų raketų į Siriją“, – rašo laikraštyje „The Wall Street „Journal žurnalistas Džulianas Barnsas.

„Dizelinį elektrinį povandeninį laivą kitas dienas persekiojo JAV lėktuvnešis George H.W. Bush, penki jį lydintys kariniai laivai, sraigtasparnis MH-60R Seahawk ir atskridę iš Italijos priešlaiviniai lėktuvai P-8 Poseidon“, – sakoma straipsnyje.

Povandeninio laivo įvykdyta ataka apsprendė vieną iš pirmųjų nuo šaltojo karo laikų JAV bandymų pasekti Rusijos povandeninį laivą koviniuose veiksmuose. Keletą savaičių povandeninis laivas vengė būti aptiktas per jūrų medžioklę, kuri tapo Vakarų sąjungininkų parengties naujų kovinių veiksmų jūroje išbandymu, pažymi leidinys.

„Kai jie būna po vandeniu, priešo povandeniniai laivai būna girdimi, bet nematomi, – ir Rusija giriasi, kad jos naujieji povandeniniai laivai – tyliausi pasaulyje. „Krasnodar“ „suvyniotas“ į aido signalus absorbuojantį „apsiaustą“, jo variklių sistema pagrįsta garsą gesinančiais amortizatoriais, atkuriamieji akumuliatoriai veikia praktiškai be garso, dėl to povandeninio laivo medžiotojai praktiškai nieko negirdi. Amerikos sąjungininkai juos vadina „juodąja skyle“, – rašo autorius.

Gegužės 6 dieną, po paskutinės salvės per sparnuotųjų raketų bandymus Baltijos jūroje, Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad „Krasnodar“ turi prisijungti prie Juodosios jūros laivyno Sevastopolyje, nuplaukęs per Viduržemio jūrą. Amerikos sąjungininkai apie tai jau žinojo, sakoma straipsnyje.

„Kai povandeninis laivas pasiekė Gibraltarą, JAV KJP kreiseris stebėjo laivo įplaukimą į Viduržemio jūrą gegužės 13. JAV KJP lėktuvai P-8 Poseidon, pakilę iš Sigonelo aviacijos bazės Italijoje, taip pat prisijungė prie stebėjimo“, – rašo Barnsas.

„Laivui „Krasnodar“ plaukiant į rytus, Rusijos gynybos ministerija perspėjo tarptautines oro linijas, kad jis vykdys pratybas Libijos pakrantėse. Amerikos valdininkai ir kariniai analitikai pareiškė, kad tos pratybos buvo dalis jo prezentacijos potencialiems pirkėjams, įskaitant Egiptą, per kurias turėjo būti pademonstruotos povandeninio laivo sparnuotosios raketos“, – praneša leidinys.

Ryškesnė ir netikėtesnė demonstracija buvo surengta po kelių dienų. Rusijos gynybos ministerija gegužės 29 pareiškė, kad povandeninio laivo sparnuotosios raketos pataikė į „Islamo valstybės“ objektus ir užmušė kovotojus Palmiros rajone. Paprasta sekimo operacija netikėtai įgijo žymiai rimtesnį pobūdį, pabrėžia Barnsas.

JAV KJP laivas, 6,2 mlrd. dolerių vertės lėktuvnešis, ir jį lydintys kariniai laivai birželio 5 dieną nuplaukė per Sueco kanalą į Viduržemio jūrą. Lėktuvnešio užduotis buvo padėti Sirijos sukilėliams ir atakuoti „Islamo valstybės“ pozicijas, sakoma straipsnyje.

„Stiprėjant įtampai tarp JAV ir Rusijos karinių pajėgų Sirijoje – ir atsižvelgiant į tai, kad „Krasnodar“ stengėsi išvengti Vakarų stebėjimo – laivo Bush užduotis dabar irgi buvo sekti povandeninį laivą ir gauti daugiau informacijos apie jo vadinamąjį „gyvenimo būdą“: taktiką, metodus ir kovinį ritmą“, – rašoma leidinyje.

„Iki to laiko „Krasnodar“ nepastebimai nusileido po vandeniu ir pradėjo žaisti slėpynes. Jūrininkai ir lakūnai su nedidele realia karinių veiksmų prieš laivus patirtimi pradėjo ekspresyvų mokymosi kursą“, – pasakoja Barnsas.

„Tai rodo, kad pasaulyje keičiasi dinamika ir kad įgūdžių rinkinys, kuriam mes gal sugaišome šiek tiek laiko per pastaruosius 15 metų, vėl reikalingas“, – sako laivo Bush aviacijos padalinio vadas Džimis Makkolas.

„Krasnodar“ vargu ar ketino mesti iššūkį lėktuvnešiui. Bet JAV KJP nepasikliovė likimo valia. „Vienas nedidelis povandeninis laivas gali kelti pavojų tokiam kapitališkam laivui, kaip lėktuvnešis“, – pabrėžė Amerikos priešlaivinių lėktuvų 67 taikinių grupės Europoje vadas kapitonas Bilas Elisas.

„Daug dienų birželį sraigtasparnių MH-60R Seahawk eskadrilė kildavo nuo lėktuvnešio Bush ir jį lydinčių eskadrinių minininkų palubos Viduržemio jūros rytuose. Kai kurie naudojo radarus, ieškodami „Krasnodaro“ vandens paviršiuje. Kiti nuleisdavo hidroakustinius švyturius į skirtingą gylį“, – sakoma straipsnyje.  

Birželio 18-ąją Amerikos pajėgos numušė Sirijos naikintuvą SU, grasinusį JAV palaikomiems sukilėliams, primena leidinys.

Po penkių dienų nugrimzdęs į vandenį „Krasnodar“ paleido dar vieną sparnuotųjų raketų salvę. Rusijos valdininkai pareiškė, kad jie pataikė į „Islamo valstybės“ šaudmenų saugyklą, sakoma straipsnyje.

„Jie demonstruoja raumenis“, – sako lėktuvnešio Bush smogiamosios grupės vadas kontradmirolas Kenetas Vaitselas.

Leidinys primena, kad žlugus SSSR Maskva sumažino povandenines operacijas. „2011 metais Rusijos paskelbtos karinės modernizacijos programos rėmuose naujos lėšos buvo investuotos į povandeninių laivų projektą, o tai leido rusų inžinieriams pradėti kurti naujesnes, begarses konstrukcijas“, – sakoma straipsnyje.

Kai 2015 metais Sankt Peterburgo laivų statykloje buvo baigtas „Krasnodar“, Rusija gyrėsi, kad jis galės pasprukti nuo paties pažangiausio Vakarų hidrolokatoriaus, rašo autorius.

„NATO strategijos kūrėjai nerimauja, kad povandeniniai laivai gali perkirsti transatlantinius komunikacijos kabelius ar neįleisti JAV laivų į Europą ištikus krizei, kaip tai darė nacių povandeniniai laivai per Antrąjį pasaulinį karą“, – pažymi jis.

NATO karinė vadovybė rekomendavo atnaujinti šaltojo karo epochos Atlanto vadovybę, kurios tikslas buvo apsaugoti jūrų kelius, sako aljanso atstovai. Tokį siūlymą, kaip tikimasi, patvirtins NATO šalių gynybos ministrai, sakoma straipsnyje.

„Liepos 30-ąją „Krasnodar“ išplaukė Viduržemio jūroje. „Krasnodaro“ įplaukimas į Tartuso uostą, sutapęs su Karinio jūrų laivyno diena Rusijoje, paženklino jo slėpynių žaidimo su lėktuvnešiu Bush pabaigą. Pasak rusų valdininkų, rugpjūčio 9 „Krasnodar“ atplaukė į Krymą, kad prisijungtų prie Juodosios jūros laivyno. Pasirodo, jo misija buvo sėkminga: Maskva pademonstravo, kad ji gali toliau netrukdoma smogti Sirijoje, padedama savo augančio povandeninio laivyno“, – rašo leidinys.

Informacijos šaltinis – „The Wall Street Journal”

2017.10.31; 08:00

Kinijos ir Rusijos karinių laivų armada demonstratyviai praplaukė Japonų jūra, arti Vladivostoko uosto, pagal bendrų jūros pratybų programą. Pratybos „turi parodyti stiprėjančią dviejų šalių su istoriškai nepaprastais santykiais vienybę“, – rašo James Perlesas laikraštyje The New York Times.

Kinijos laivyno vadas generolas majoras Jan Cziunfejus sakė Kinijos žurnalistams, kad pratybų tikslas – sustiprinti „strateginį pasitikėjimą“ ir pagerinti dviejų laivynų bendradarbiavimą.

Continue reading „Kinija ir Rusija demonstravo vienybę surengdamos bendras jūrų pratybas”

russia_01

Rusija lenkia Jungtines Amerikos Valstijas intensyviai modernizuodama branduolines pajėgas. Rusija jau turi puikias perspektyvas įveikti atsilikimą gamindama itin didelio tikslumo ginkluotę. Tokiu būdu Rusijos Federacija reaguoja į amerikiečių priešraketinės gynybos (PRG) projektą.

Tai – paskutiniųjų dienų Rusijos premjero Vladimiro Putino pareiškimai. Ministro pirmininko V.Putino teigimu, savo priešraketinės gynybos sistemą sukurti – ir brangu, ir dar neaišku, kaip ji veiks, ar bus efektinga.

Continue reading „O Rusija ginkluojasi vis sparčiau ir intensyviau”

perl_harboras

Šis pasakojimas – apie amerikiečių žurnalistą, 1942-aisiais metais spaudoje paskelbusį sensacingą straipsnį. Galvoje turimas profesionalus amerikiečių karo korespondentas Džonstonas Stenlis.

Anų laikų “Čikagos tribūnoje” šis nutrūtgalvis spaudos atstovas paskelbė rašinį, kuriame, be kita ko, būta ir slaptų karinių duomenų, galėjusių vienaip ar kitaip nulemti amerikiečių ir japonų karo laivų susidūrimą Koralų jūroje. Dar tiksliau tariant, jis savo rašinyje teigė, esą amerikiečiams žinomi Japonijos armijos šaukiniai bei kodai, naudojami japoniškuose karo laivuose. Jei japonų kariuomenės vadovybė būtų sužinojusi apie šį straipsnį, amerikiečiai 1942-ųjų kautynėse galėjo prarasti pranašumą. 

Continue reading „Žurnalisto neapkaltino išdavus karinę paslaptį”