Rekordas alpinistui Tenjenui Lamai Sherpai ir Kristin Harilai pavyko prieš dvi savaites. EPA – ELTA foto

Katmandu, rugpjūčio 11 d. (dpa-ELTA). Nepalietis ir norvegė rekordiniu greičiu įkopė į visus 14 aukščiausių pasaulio kalnų – šių aukštis viršija 8 000 metrų. Tai alpinistai padarė per 92 dienas, agentūrai dpa patvirtino Gineso rekordų knygos atstovė. Rekordas Tenjenui Lamai Sherpai ir Kristin Harilai pavyko prieš dvi savaites. Paskutinysis jų įveiktas kalnas buvo K2 Pakistane.
 
Alpinistai pagerino rekordą, kurį 2019 m. pasiekė nepalietis Nirmal Purja – jam įkopti į visas 14 viršūnių prireikė dvigubai ilgesnio laiko, pranešė Nepalo alpinizmo asociacija.
 
„Be pono Tenjeno ir kitų šerpų pagalbos ši ypatinga misija nebūtų buvusi sėkminga“, – sakė 37-erių K. Harila. Himalajai jai tapo antrąją tėvyne, pridūrė ekstremalė.
 
Vis dėlto norvegės pasiekimas alpinistų bendruomenėje vertinamas prieštaringai. Pavyzdžiui, ji sulaukė kritikos už tai, kad rekordo siekė kopdama su deguonies balionais, be to, į bazines stovyklas skrido sraigtasparniais. Norvegė naudojo ir jau žinomus maršrutus.
 
„Kristin Harila praėjusiomis savaitėmis pasiekė tai, ką aš maniau esant neįmanomu, – sakė Billi Bierling, Himalajų duomenų bazės, registruojančios įkopimus į Nepalo kalnus, vadovė. – Tačiau tai, kaip Kristin ir jos šerpai kopė į aukštus kalnus, neturi nieko bendra su alpinizmu ir klasikinio alpinizmo stiliaus etika – bet tai būdinga mūsų laikmečiui“.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.08.12; 00:30

Nepale – skaudi aviakatastrofa. EPA – ELTA foto

Katmandu, sausio 15 d. (AFP-dpa-ELTA). Sekmadienį Nepalo Pokaros mieste nukritus lėktuvui rasti 69 keleivių kūnai, pranešė vietos valdžia.
 
Šalies premjeras sukvietė skubų ministrų kabineto posėdį ir nurodė ištirti nelaimę. Tai didžiausia aviakatastrofa šalyje per pastaruosius trejetą dešimtmečių, pirmadienį šalyje bus skelbiamas gedulas.
 
Pasak policijos, „Yeti Airlines“ lėktuvas nukrito likus kelioms minutėms iki nusileidimo Pokaros oro uoste. Lėktuve buvo 68 keleiviai ir 4 įgulos nariai. Ankstesni pranešimai apie išsigelbėjusius nepasitvirtino.
 
Pranešama, kad iš sostinės skridęs lėktuvas prarado kontrolę ir nukrito į tarpeklį. Paieškos sąlygos sudėtingos dėl stataus reljefo. Kol kas neaišku, kodėl lėktuvo katastrofa įvyko.
 
Nepalo civilinės aviacijos tarnybos duomenimis, lėktuvu skrido 53 nepaliečiai, 5 indai, 4 rusai, 2 korėjiečiai ir po vieną pilietį iš Airijos, Argentinos, Australijos ir Prancūzijos.
Nepalas. Katmandu. Aviakatastrofa. EPA – ELTA foto
 
Nepalo aviacijos sektorius yra liūdnai pagarsėjęs dėl prastos techninės priežiūros, nepakankamų mokymų ir ne itin griežtų standartų. Nuo 2010-ųjų šalyje fiksuota per 10 aviakatastrofų.
 
Pokaros miestas nuo sostinės nutolęs apie 200 kilometrų į šiaurės vakarus. Jame prasideda nemažai žygio trasų į Himalajų kalnus.
 
Nepalas pasižymi vienais atokiausių ir sudėtingiausių pasaulyje kilimo ir tūpimo takų, kurių prieigas juosia aukšti kalnai, keliantys sunkumų net ir patyrusiems pilotams.
 
Justina Vaišvilaitė (ELTA)
 
2023.01.16; 07:16