Šuniukas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Iki šių metų gegužės 1 dienos Lietuvoje paženklinta ir į Gyvūnų augintinių registrą įtraukta beveik 300 tūkst. – maždaug kas ketvirtas gyvūnas. Nesuspėjusieji iki šio įstatymu numatyto termino mikroschema paženklinti pasiutligei imlių gyvūnų augintinių – šunų, kačių ir šeškų, nors ir vėliau, tai privalo atlikti.
 
Už vėlavimą baudų kol kas neketinama skirti, teigiama Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pranešime.
 
ŽŪM duomenimis, iki gegužės 1 d. iš viso Lietuvoje paženklinti 287 762 gyvūnai: daugiau nei 94 tūkst. kačių, beveik 200 tūkst. šunų ir daugiau nei 400 šeškų. Registruota ir per 300 iš Ukrainos įvežtų gyvūnų.
 
Skaičiuojant procentais, daugiausiai gyvūnų augintinių paženklino ir užregistravo Utenos rajono savivaldybės (42,64 proc.), Kalvarijos ( 37,84 proc.), Kelmės rajono (36, 67 proc.) ir Kauno rajono savivaldybių (36,64) gyventojai.
Šuniukas. Slaptai.lt nuotr.
 
Gyvūnų ženklinimo ir registravimo statistika itin šoktelėjo balandį, gyventojai suskubo ieškoti šios paslaugos, nes iki šių metų gegužės 1 dienos paženklinti bei užregistruoti savo gyvūnus augintinius jie buvo įpareigoti Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo. Vien per balandį, ŽŪM duomenimis, Lietuvoje paženklinta per 40 tūkst. gyvūnų augintinių.
 
„Ženklinimas ir registravimas Lietuvoje įsibėgėjo. Tikime gyventojų sąmoningumu. Nors tam numatytas laikas jau praėjo, kviečiame paskubėti atlikti atsakingo šeimininko pareigą. Ženklinimas ir registravimas – tai pirmiausia atsakomybė ir rūpestis savo augintiniu“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
 
Ženklinti ir registruoti savo augintinius visoje Lietuvoje gyventojai visus metus buvo raginami įvairiausiomis priemonėmis, tačiau dažnas jų suskubo tai padaryti tik paskutinėmis balandžio dienomis.
 
Augintiniai mikroschemomis ženklinami ir registruojami beveik visoje Europos Sąjungoje dėl daugelio priežasčių. Viena svarbiausių – gyvūno atsekamumas, kuris yra labai svarbus dėl užkrečiamųjų ligų stebėsenos, kontrolės ir likvidavimo. Viena iš gyvūnams ir žmonėms pavojingiausių užkrečiamųjų ligų – pasiutligė, tad šios ligos stebėsenai skiriamas ypatingas dėmesys. Kadangi liga pavojinga gyvūnams ir nuo jų gali užsikrėsti žmonės, yra prievolė, kad gyvūnas būtų nuolat vakcinuojamas nuo šios ligos, o gyvūno vakcinavimo duomenys registruoti Gyvūnų augintinių registre. Tokiu būdu sudaryta galimybė Gyvūnų augintinių registre nustatyti augintinių laikymo vietą, identifikuoti jų savininkus ir, esant būtinybei, imtis priemonių, leidžiančių užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų plitimui.
 
Kačiukai. Slaptai.lt nuotr.

Kita svarbi priežastis – gyvūnui pasiklydus jį skubiai sugrąžinti savininkui. Pasiklydusį gyvūną sugavęs asmuo gali kreiptis į privačius veterinarijos gydytojus, taip pat Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, gyvūnų globėjus, gyvūnų augintinių ženklinimo paslaugas teikiančius asmenis, savivaldybių administracijas dėl sugauto gyvūno mikroschemos nuskaitymo. Jeigu gyvūnas registruotas, pagal Gyvūnų augintinių registro duomenis galima operatyviai sužinoti gyvūno savininką ir jo kontaktus.
 
Galiausiai gyvūnai augintiniai ženklinami ir registruojami dėl galimybės užtikrinti efektyvesnę viešosios tvarkos kontrolę, siekiant paskatinti gyvūnų laikytojus atsakingiau rūpintis gyvūnais, nepalikti likimo valiai.
Kokerspanielis. Vytauto Visocko nuotr.
 
ŽŪM atkreipia dėmesį, kad augintinių ženklinimas ir registravimas labai svarbus dėl galimybės keliauti su gyvūnu po kitas šalis. Paženklintas gyvūnas turi individualų numerį, todėl jam išduodami kelionės dokumentai ir jis gali laisvai keliauti su savo šeimininku kitose šalyse.
 
Taip pat tai svarbu ir dėl gyvūnų augintinių apskaitos ir statistikos – tik užregistravus visus gyvūnus sužinosime, kiek gyvūnų augintinių yra Lietuvoje.
 
Remiantis Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis ir kita augintinių statistika, Lietuvoje iš viso galėtų būti apie 550 tūkst. šunų ir apie 600 tūkst. kačių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA

Kokerspanielis. Slaptai.lt nuotr.

Žemės ūkio ministerija kartu su Lietuvos kinologų draugijos (LKD) komanda balandžio 23 d. kviečia Vilniuje, Vingio parke, minėti visuotinę Šuns dieną.
 
Šventėje lankytojų lauks pramogos, edukacija. Parke šalia estrados bus įrengtos „konsultacijų stotelės“, kuriose renginio svečiai galės sužinoti daug naudingos informacijos.
 
Žemės ūkio ministerijos specialistai konsultuos gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo Gyvūnų augintinių registre (GAR) klausimais, papasakos, kokias lengvatas ženklinant šunis, kates ir šeškus ministerija numatė socialiai remtiniems gyvūnų augintojams. 
 
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai konsultuos gyvūnų šeimininkus apie ženklinimo privalumus, taip pat pasakos apie atsakingą gyvūnų įsigijimą, auginimą, kaip atpažinti žiaurų elgesį su gyvūnais.
 
Renginio metu veterinarai nemokamai skiepys šunis vakcina nuo pasiutligės, o už simbolinę 5 eurų kainą bus galima paženklinti ir užregistruoti savo augintinį. Norintys pasinaudoti šia proga kviečiami registruotis iš anksto https://forms.gle/DcLtoBub9EM8FoNi8.
 
Vaikai galės pramogauti LKD Mokymo centro ir Vilniaus kolegijos kūrybinėse dirbtuvėse. Šventėje dalyvaus dresūros mokyklų, šunų mylėtojų klubų, gyvūnų prieglaudų, zoologijos verslo bei paslaugų atstovai ir, žinoma, būrys keturkojų.
 
Renginys vyks nuo 12 val. iki 15 val.
 
Eleonora Budzinauskienė (ELTA)
 
2022.04.19; 09:18

Šeštadienį, balandžio 24-ąją, Lietuvos kinologų draugijos (LKD) iniciatyva, Lietuvoje minima šuns diena. Slaptai.lt skelbia keliolika Vytauto Visocko nuotraukų. Jos: iš 2017 – 2018 metais Vilniuje rengtų Šuns parodų. 

Malonaus žiūrėjimo.

2021.04.24; 00:35