Protestuotojai prie Kneseto. EPA-ELTA nuotr.

Tel Avivas, liepos 23 d. (AFP-ELTA). Izraelio ministrui pirmininkui Benjaminui Netanjahu sekmadienį, prieš debatus parlamente dėl prieštaringai vertinamo teismų sistemos pertvarkos įstatymo projekto, dėl kurio į gatves išėjo dešimtys tūkstančių protestuotojų, buvo atlikta širdies stimuliatoriaus implantavimo operacija.
 
B. Netanyahu griežtos dešiniosios vyriausybės pasiūlyta teismų sistemos pertvarka suskaldė tautą ir sukėlė vieną didžiausių protestų judėjimų Izraelio istorijoje nuo pat jos pristatymo sausio mėnesį. Oponentai mano, kad siūloma pertvarka kelia grėsmę Izraelio demokratijai.
Operacija B. Netanjahu buvo atlikta Šebos medicinos centre, sakoma jo biuro pareiškime, o jį pavadavo premjero pavaduotojas Jarivas Levinas.
 
Prieš savaitę 73 metų B. Netanjahu buvo išrašytas iš to paties medicinos centro po nakties, praleistos ligoninėje dėl skundų galvos svaigimu.
„Prieš savaitę man buvo implantuotas stebėjimo prietaisas, o šį vakarą jis pyptelėjo ir pranešė, kad man reikia širdies stimuliatoriaus. Turiu tai padaryti šiąnakt, jaučiuosi puikiai ir klausau savo gydytojų“, – sakė B. Netanjahu vaizdo įraše, paskelbtame jo feisbuko puslapyje.
 
Vėliau ligoninė patvirtino, kad po naktį atliktos operacijos jo būklė gera. „Jis ir toliau bus prižiūrimas kardiologijos skyriaus gydytojų“, – sakoma pranešime.
 
Naujausia B. Netanjahu sveikatos problema kilo tuo metu, kai įstatymų leidėjai vėliau sekmadienį parlamente ketina diskutuoti dėl teismų sistemos pertvarkos įstatymo projekto, o pirmadienį dėl jo bus balsuojama.
 
„Gydytojai man sako, kad rytoj popiet būsiu laisvas, mane išleis iš ligoninės ir galėsiu vykti į Knesetą balsuoti“, – sakė premjeras prieš operaciją.
 
Galutinis balsavimas pirmadienį vyks dėl „pagrįstumo išlygos“, kuria remdamiesi teisėjai gali panaikinti vyriausybės sprendimus.
 
Masiniai protestai
 
B. Netanjahu vyriausybė, kuriai priklauso kraštutinių dešiniųjų ir ultraortodoksų žydų sąjungininkai, planuoja apriboti Aukščiausiojo Teismo įgaliojimus, suteiktus pagal šią išlygą, argumentuodama, kad pakeitimai būtini siekiant užtikrinti geresnę valdžios pusiausvyrą.
 
Kritikai kaltina B. Netanjahu, kuris yra teisiamas dėl kaltinimų korupcija, bet juos neigia, bandymu pasinaudoti reformomis, kad būtų panaikinti galimi jam nepalankūs teismo sprendimai. Jis kaltinimus atmeta.
 
Benjaminas Netanyahu. EPA-ELTA nuotr.

Šeštadienį dešimtys tūkstančių žmonių mitingavo Tel Avive, šalies komerciniame centre, prie parlamento Jeruzalėje, taip pat kitose šalies vietose.
 
Tel Avive protestuotojai 29-ajame iš eilės kassavaitiniame mitinge skandavo prodemokratinius šūkius ir mušė būgnus.
 
„Demokratija arba revoliucija! Gerbk egzistenciją arba lauk rezistencijos!“ – skandavo protestuotojai, kurių daugelis vilkėjo marškinėlius su užrašu „Demokratija“.
 
Šeštadienio vakarą tūkstančiai protestuotojų taip pat įžengė į Jeruzalę ir mitingavo prie parlamento, Aukščiausiojo Teismo ir ministro pirmininko rezidencijos. Jie atvyko po kelias dienas trukusių eitynių, kurios savaitės pradžioje prasidėjo Tel Avive.
 
„Tai kraštutinė, religinė vyriausybė, ir tikiuosi, kad mes kuo greičiau ją nuversime“, – sakė protestuotojas Guy Maidanas, kuris kartu su šeima dalyvavo eisenoje.
 
Iki vakaro daugelis protestuotojų pasistatė palapines, kad galėtų stovyklauti netoli Kneseto, kur prasidės debatai dėl „pagrįstumo nuostatos“. Protestuotoja Keren Mor sakė, kad ji agituoja už visų bendruomenių teises. „Moterys, LGBTQ, arabai, chasidai – visi jie jaučia, kad vyriausybė pamina jų teises, – sakė ji AFP Jeruzalėje vykusiame proteste. – Jie bando sunaikinti visą demokratiją, pamatinius pilietinius įstatymus ir žmogaus teises, ir mes esame čia, kad tai sustabdytume“.
Protestuotojai prie Kneseto. EPA-ELTA nuotrauka
 
Protestuotojus taip pat palaikė daugiau kaip 1 100 oro pajėgų rezervistų, įskaitant naikintuvų pilotus, kurie pagrasino nutraukti savanorišką tarnybą, jei reformos taps įstatymu.
 
Siūloma reforma sulaukė ir tarptautinės kritikos, įskaitant ir iš JAV prezidento Joe Bideno.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.07.24; 06:00

Izraelyje tos pačios lyties poros gali turėti vaikų naudodamosi pakaitine motinyste, sekmadienį nusprendė šalies Aukščiausiasis teismas ir žengė žingsnį, kurį teisių gynėjai pavadino stiprinančiu lygybę, o kritikai pasmerkė kaip griaunantį šeimos vertybes.
 
Teismas nusprendė, kad Izraelyje per pusmetį turi būti atšaukti pakaitinės motinystės apribojimai tos pačios lyties poroms ir vienišiems vyrams. Toks teismo sprendimas yra daugiau kaip prieš dešimtmetį prasidėjusios kovos rezultatas.
 
Izraelis Viduriniuosiuose Rytuose pirmauja LGBTQ+ teisių srityje, o šalies parlamente dirba keli savo homoseksualumo neslepiantys vyrai. Nepaisant to, iki šiol pakaitinė motinystė nebuvo pasiekiama homoseksualioms poroms ir vienišiems vyrams.
 
Žmonės, kurie Izraelyje negalėdavo susilaukti vaikų naudodamiesi pakaitine motina, ieškodavo sprendimų tokiose užsienio šalyse, kaip Indija, Nepalas, Tailandas ar JAV.
 
Pakaitinė motinystė, kuomet moteris sutinka išnešioti kūdikį kitam žmogui ar porai, Izraelyje iš pradžių buvo legalizuota 1996-aisiais ir tik heteroseksualioms poroms, tačiau po to – ir vienišoms moterims.
 
Tos pačios lyties vyrų pora Etai Pinkas ir Yoavas Aradas 2010 pirmą kartą kreipėsi į teismus dėl teisės į pakaitinę motinystę. Kuomet pirmasis jų mėginimas žlugo, pora 2015-aisiais kartu su kitomis LGBTQ+ grupėmis pateikė naują peticiją.
 
Praėjusiais metais Aukščiausiasis teismas nurodė įstatymų leidėjams per 12 mėnesių nutraukti diskriminaciją pakaitinės motinystės srityje, sakydamas, kad prieštarauja Konstitucijai nuošalyje palikti homoseksualias poras ir vienišus vyrus.
 
Tačiau konservatyvių pažiūrų ultraortodoksų įstatymų leidėjai Izraelio parlamente Knesete sužlugdė siūlymą išplėsti prieigą. Po to, kai po kovą šalyje vykusių parlamento rinkimų buvo suformuota nauja vyriausybė, įstatymų leidėjams ir toliau nepavykdavo pasiekti vieningo sprendimo.
 
Po naujausio Aukščiausiojo teismo nuosprendžio Izraelio homoseksualių tėvų asociacijos pirmininkas Ozas Parvinas pasveikino žinias kaip „nuostabias“. Jis nurodė, kad prieš devynerius metus kartu su savo partneriu Indijoje pasinaudojo pakaitine motinyste ir susilaukė dvynių dukterų.
 
Anot jo, dabar kitos poros galės pereiti visą pakaitinės motinystės procesą savo šalyje. „Tai kur kas lengviau ir protingiau“, – kalbėjo O. Parvinas.
 
Tačiau dešiniojo sparno įstatymų leidėjas Bezalelas Smotrichas savo ruožtu nurodė, kad Aukščiausiojo teismo nuosprendis yra „griūvančio Izraelio žydiškumo“ ženklas.

Izraelio parlamentas atšaukė antradienį numatytą balsavimą dėl per Pirmąjį pasaulinį karą vykusių armėnų žudynių pripažinimo genocidu, nes tam priešinosi šalies vyriausybė, informavo iniciatyvos autorė.

Praėjusį mėnesį Knesetas pritarė opozicinės kairiųjų partijos „Meretz“ narės Tamaros Zandberg parengtam siūlymui surengti plenarinio posėdžio diskusiją ir balsuoti dėl armėnų genocido pripažinimo.

Turkija pareiškė nepritarimą tokiai iniciatyvai todėl, kad užsitikrintų valdančiosios koalicijos paramą savo siūlymui, T. Zandberg sutiko nukelti balsavimą po Turkijos prezidento ir parlamento rinkimų. Jie vyko sekmadienį.

Tačiau pirmadienį paaiškėjo, kad net ir pasibaigus Turkijos rinkimams Izraelio valdančioji koalicija vis dar nepritaria parlamentarės iniciatyvai.

„Nepaisant pažadų ir atidėliojimų ir to, kad rinkimai Turkijoje jau įvyko, vyriausybė ir koalicija atsisako pripažinti armėnų genocidą“, – pirmadienį tviteryje rašė T. Zandberg.

„Todėl esu priversta atšaukti balsavimą“, – pridūrė ji.

T.Zandberg iniciatyva nebūtų buvusi laikoma Izraelio vyriausybės žingsniu, tačiau vis vien galėjo pabloginti ir taip įtemptus šalies santykius su Turkija. Dėl dešimčių palestiniečių žūties Gazos Ruožo ir Izraelio pasienyje Ankara Tel Avivą kaltina nacizmu.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.06.27; 06:00

pau_vokietija

Nors po Antrojo pasaulinio karo pabaigos eina jau septintas dešimtmetis, nors Vokietija seniai su kaupu atsilygino už žydų turėtą turtą, per tuos dešimtmečius šimtams tūkstančių buvusių geto, koncentracijos stovyklų kalinių mokėjo ir tebemoka pašalpas, suteikia pilietybę žydams iš buvusios SSRS teritorijos, stato sinagogas, bet internetinėje spaudoje lengva aptikti balsų, kurie iki šiol įvairiu lygmeniu visaip kaltina vokiečius dėl šešių milijonų žydų nužudymo.

Tai suprasti nėra lengva – juk Vokietija priklauso prie svarbiausių Izraelio politikos rėmėjų, balsuoja beveik prieš kiekvieną rezoliuciją, kurioje kritikuojamas Izraelis.

Continue reading „Vokietijos Bundestago vicepirmininkė buvo įžeista Knesete”