Igoris Kolomoiskis. EPA – ELTA nuotr.

Kyjivas, rugsėjo 7 d. (AFP-ELTA). Ukrainos kovos su korupcija priežiūros tarnyba ketvirtadienį apkaltino milijardierių verslininką Igorį Kolomoiskį lėšų pasisavinimu iš jo įkurto banko, galingas magnatas prieš kelias dienas buvo sulaikytas dėl kaltinimų sukčiavimu.
 
Rusijai pernai įsiveržus, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siekia kovoti su šalyje paplitusia korupcija, ji prilyginama išdavystei, atleista daugybė sukčiavimu apkaltintų pareigūnų.
 
Ukrainos Nacionalinis kovos su korupcija biuras (NACB) pareiškė įtarimus I. Kolomoiskiui ir penkiems jo bendrininkams „banko lėšų pasisavinimu“, bendra suma viršija 9,2 mlrd. Ukrainos grivinų (beveik 250 mln. JAV dolerių).
 
„Tyrimo metu nustatyta, kad 2015 m. sausio–kovo mėnesiais (…) I. Kolomoiskis parengė planą pagrobti lėšas iš „PrivatBank“, – sakoma NACB pranešime, turimas omenyje bankas, kurio bendrasavininkis jis buvo.
 
Kadaise V. Zelenskį palaikęs milijardierius praėjusį šeštadienį buvo sulaikytas, jam paskirtas dviejų mėnesių kardomasis kalinimas dėl įtarimų sukčiavimu ir pinigų plovimu.
 
I. Kolomoiskis trumpai ėjo Ukrainos centrinės Dnipropetrovsko srities gubernatoriaus pareigas ir buvo laikomas vienu turtingiausių žmonių Ukrainoje.
 
Prieš tapdamas prezidentu, V. Zelenskis išgarsėjo kaip komikas, vaidindamas I. Kolomoiskiui priklausančiame televizijos kanale.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.09.08; 00:30

Atidus žvilgsnis. Slaptai.lt foto

Kyjivas, vasario 1 d. (Ukrinform-ELTA). Partijos „Liaudies tarnas“ frakcijos Ukrainos parlamente vadovas Davidas Arachamija trečiadienį informavo, kad pareikšti įtarimai Gynybos ministerijos pareigūnams ir atleisti visi Ukrainos muitinės vadovai.
 
„Informuosiu visuomenę apie paskelbtus pavasarinius sodinimus. Šiandien: kratos mokesčių tarnyboje; pranešimų apie įtarimą įteikimas Gynybos ministerijos pareigūnams; kratos pas Kolomoiskį dėl „Ukrnaftos“; visa virtinė slaptų tyrimo veiksmų; kratos pas Avakovą; kratos pas Stolarą; visos muitinės vadovybės atleidimas“, – rašo „Telegram“ kanale parlamentaras.
 
Jis patikino, kad karo metu šalis keisis. „Jei kas nors nepasiruošęs pokyčiams, tai valstybė pati ateis ir padės jiems pasikeisti“, – pabrėžė frakcijos vadovas.
 
Kaip jau buvo pranešta, leidinys „Zerkalo nedeli“ paskelbė publikacija, kad esą Ukrainos gynybos ministerijos sutartyje nurodytos maisto pirkimo ir maitinimo paslaugų teikimo kariuomenei kainos du tris kartus viršija mažmenines kainas. Nacionalinis kovos su korupcija biuras ir Specializuotoji antikorupcijos prokuratūra pradėjo tyrimą dėl maisto produktų kariuomenei pirkimų. Ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis davė nurodymą sukurti atnaujintą pirkimų kariuomenei sistemą.
 
Pastaruoju metu taip pat pasirodo daug pranešimų apie korupcinių schemų, su kuriomis susiję Ukrainos muitininkai, atskleidimą.
 
Trečiadienį žiniasklaida pranešė apie kratas pas oligarchą Ihorą Kolomoiskį, buvusį Ukrainos vidaus reikalų ministrą Arseną Avakovą, verslininką ir parlamentarą Vadymą Stolarą.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)Aresenas Avakovas
 
2023.02.02; 06:55

Volodymyras Zelenskis. EPA – ELTA nuotr.

Kijevas, lapkričio 5 d. (TASS-dpa-ELTA). Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė anksčiau jo inicijuotą ir parlamente priimtą įstatymą dėl su oligarchų įtaka susijusių grėsmių nacionaliniam saugumui prevencijos. Apie tai šalies vadovas paskelbė penktadienį.
 
„Demokratija – tai įstatymas ir lygybė. Pasirašiau antioligarchinį įstatymą, kuris iš esmės keičia stambiojo verslo ir politikų santykius. Dabar visi ekonomikos žaidėjai bus lygūs prieš įstatymą ir negalės nusipirkti sau politinių privilegijų“, – parašė V. Zelenskis tviteryje. Kartu jis pridūrė, kad neleis „laužyti įstatymo“.
 
Teisės aktas numato oligarchų registro sukūrimą. Sąraše esantys asmenys artimiausius 10 metų nebeturės teisės finansiškai remti politinių partijų, dalyvauti privatizavime ir bus įpareigoti atskleisti savo turtą.
 
Oligarchais bus pripažinti asmenys, jei atitiks tris iš keturių kriterijų, įskaitant politinę įtaką, žiniasklaidos priemonių ir įmonių, kurios turi monopolį arba kurių vertė viršija 90 mln. dolerių, nuosavybę.
Ihoris Kolomoiskis. AFP/Scanpix nuotr.
 
Nacionalinė saugumo ir gynybos taryba, kurią tiesiogiai skiria prezidentas, turi nustatyti, kas vertas įtraukimo į oligarchų registrą – daugeliui kelia nerimą tai, kad juo galima piktnaudžiauti.
 
Petro Porošenka. EPA-ELTA nuotr.

Įstatymas paveiks V. Zelenskio globėją, milijardierių Ukrainos oligarchą ir buvusį valstybės pareigūną Igorį Kolomoiskį. Jis taip pat palies jo oponentą Petro Porošenką, buvusį prezidentą ir milijonierių, įstatymų leidėją nuo 2019 metų ir kelių televizijos kanalų savininką.
 
Įstatymo pasirašymas buvo atidėtas, nes neseniai atleistas Dmitrijus Razumkovas paragino, kad projektą ištirtų nepriklausomas komitetas.
 
Vis dėlto pasirašyta įstatymo versija numato, kad Saugumo taryba, kurioje dominuoja V. Zelenskis, nuspręs, ką įtraukti į viešą oligarchų registrą.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)

Seimo narys Laurynas Kasčiūnas. Slaptai.lt nuotr.
Vertindamas sekmadienį įvykusius pirmalaikius Ukrainos parlamento rinkimus, Kijeve juos stebėjęs Seimo narys Laurynas Kasčiūnas teigia, kad rinkimai buvo organizuojami skaidriai, o rezultatai jo nenustebino, nes, pasak parlamentaro, šalies prezidento Volodymyro Zelenskio partijos „Tautos tarnas“ pergalė Aukščiausiosios Rados  (Ukrainos parlamento. – ELTA) rinkimuose buvo prognozuota.
 
Vis dėlto tolimesnė Ukrainos vykdoma politika, pasak L. Kasčiūno, labai priklauso ir nuo aukščiausiuose šalies bei valstybinių institucijų postuose dirbsiančių žmonių.
 
Jo teigimu, „Tautos tarno“ pergalė Ukrainos parlamento rinkimuose yra sėkmingos V. Zelenskio prezidento rinkimų kampanijos rezultatas.
 
„Nėra rezultatai netikėti mačius prognozes, matant tą bangą, kurią prezidentas (V. Zelenskis. ­ – ­ ELTA) palaiko, matant ir jaučiant tą visuomenės lūkestį permainoms. (…) Tas pasitikėjimo kreditas yra suteiktas“, – Eltai sakė L. Kasčiūnas, pridūręs, kad jį labiau nustebino faktas, jog „Tautos tarnas“ laimėjo labai daug vienmandačių apygardų.
 
Kartu Seimo narys atkreipė dėmesį, kad dabar yra labai svarbu sužinoti, kas Ukrainoje užims svarbiausius postus valstybinėse institucijose.
 
„Rinkimų rezultatai (V. Zelenskiui. – ELTA) yra didelė sėkmė, tad prezidentas nuo rugsėjo mėnesio turės visas grandis jo politinės programos įgyvendinimui, bet klausimas, kas bus darbotvarkėje, kas bus tie pagrindiniai politikos vairuotojai“, – teigė L. Kasčiūnas.
 
Pasak jo, vienas iš ryškiausių rinkimus laimėjusios „Tautos tarno“ politinės jėgos veidų yra jos pirmininkas Dmitrijus Razumkovas, kuris, sako L. Kasčiūnas, gali būti paskirtas ir Aukščiausiosios Rados pirmininku, tačiau partijoje yra ir daugiau profesionalių žmonių. L. Kasčiūno nuomone, svarbiausias uždavinys valdantiesiems dabar yra atsirinkti žmones, neturinčius sąsajų su korupciniais ryšiais ar oligarchais.
V. Zelenskis. EPA-ELTA nuotr.
 
„Ten (V. Zalenskio partijoje. – ELTA) yra daugiau ne politikai iš dabartinio ešelono, o profesionalai, technokratai, kurie tikrai nenuteikia neigiamai, bet vėlgi klausimas, ar jie bus tie pagrindiniai sprendimų priėmėjai, ar nebus užkulisinių veikėjų, kurie tas virveles ir toliau tampys. (…) Vis tik tame V. Zalenskio partijos sąraše yra žmonių, siejamų ir su oligarchu (Igoriu. – ELTA) Kolomoiskiu, nieko nepaneigsi. (…) Viena vertus, yra Aukščiausioji Rada, kita vertus, yra paties prezidento aplinka, pavyzdžiui, jo administracijos vadovas ponas (Andrijus. ­ – ­ ELTA) Bohdanas, kuris yra buvęs I. Kolomoiskio advokatas“, – sakė L. Kasčiūnas.
 
Parlamentaro, stebėjusio Aukščiausiosios Rados rinkimus Ukrainoje, teigimu, nors V. Zelenskio vedama partija ir laimėjo daugiausia vietų parlamente, vis dėlto, mano L. Kasčiūnas, „Tautos tarnas“ turėtų ieškoti partnerių stiprios, demokratinės koalicijos formavimui.
 
„Viena vertus, yra paprastoji dauguma, ką jis turi savo kišenėje, bet kartais reikia turėti sąjungininkų, turėti konstitucinę daugumą, o tai yra 300 parlamentarų. Koalicijos partneriai taip pat kartais reikalingi tokiai europietiškai politikai, nes europiečiai visada pabrėžia, kad neturi būti vienos partijos valdymas, tai manau, kad būtų reikalinga turėti partnerį, ir jis (V. Zelenskis. – ELTA) sieks to“, – sakė L. Kasčiūnas, pridūręs, kad Ukrainos prezidentas jau kreipėsi į penktoje vietoje rinkimuose užėmusį roko žvaigždės Sviatoslavo Vakarčiuko įkurtą judėjimą „Balsas“, matydamas juos kaip galimus valdančiosios koalicijos parnerius.
 
Tą L. Kasčiūnui patvirtino ir „Tautos tarno“ pirmininkas D. Razumkovas.
 
Ukrainos Aukščiausiosios Rados rinkimai buvo organizuoti ir vyko skaidriai, be sistemingų pasikartojančių pažeidimų, o stebėsenai, pastebėjo L. Kasčiūnas, buvo pasitelkti dideli pajėgumai.
Ukrainoje vyksta parlamento rinkimai. EPA-ELTA nuotr.
 
„Aš tikrai neabejoju skaidrumu. Tai, ką aš mačiau savo akimis, tai didžiuliai skirtumai nuo to, kas Ukrainoje buvo prieš dešimt – penkiolika metų. Laikomasi visų procedūrų: slaptumas balsavimo dieną, žmonėms prie urnų ir prie balsavimo kabinų neleidžiama kalbėtis, aktyvūs stebėtojai, jokio grupinio veiksmo, o jeigu kažkas įvyksta, iškart duodama pastaba. Tai toks savikontrolės mechanizmas yra ir stipriai veikia“, – Eltai komentavo L. Kasčiūnas, kartu pridūręs, kad vis dėlto buvo keletas šalies verslininkų bandymų daryti įtaką rinkimams pasitelkiant televiziją, tačiau, pažymėjo parlamentaras, pastarieji žmonės į Ukrainos parlamentą nepateko.
 
Sekmadienį, praėjus vos trims mėnesiams nuo V. Zelenskio tapimu Ukrainos prezidentu, po kurio jis atšaukė šalies parlamentą, įvyko pirmalaikiai Aukščiausiosios Rados rinkimai. Negalutiniais duomenimis, „Tautos tarnas“ surinko per 42 proc. balsų, pirmadienį pranešė Ukrainos centrinė rinkimų komisija.
 
Antroje vietoje liko prorusiškas aljansas „Opozicijos platforma – už gyvybę“, surinkęs apie 13 proc. rinkėjų balsų, toliau rikiuojasi buvusio prezidento Petro Porošenkos partija „Europietiškas solidarumas“ su 8,64 proc. rinkėjų palaikymu, buvusios premjerės Julijos Timošenko partija „Tėvynė“ – 8,01 proc. ir muzikanto Sviatoslavo Vakarčiuko naujai įsteigta partija „Balsas“ – 6,38 proc.
 
Iš viso balsavimo teisę turėjo 30 mln. ukrainiečių. Jie sprendė, kam atiteks 424 Aukščiausiosios Rados mandatai. V. Zelenskis iki šiol savo daugumos parlamente neturėjo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.23; 07:16

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka, likus vos trims dienoms iki antrojo šalies prezidento rinkimų turo, kreipimesi į Ukrainos žmones pareiškė, kad šaliai gresia bankrotas, jei 2016 m. nacionalizuotas „PrivatBank“ bus grąžintas oligarchui Ihoriui Kolomoiskiui, kuris yra siejamas su P. Porošenkos konkurentu rinkimuose Volodymyru Zelenskiu.

„Toks beatodairiškas žingsnis gali sukelti bankrotą ir naują ekonomikos krizę. Dešimtys milijonų klientų prarastų savo pinigus“, – kalbėjo P. Porošenka.

Kijevo teismas ketvirtadienį nusprendė, kad Ukrainos vyriausybės sprendimas 2016 m. nacionalizuoti „PrivatBank“, tuo metu priklausiusį I. Kolomoiskiui, buvo neteisėtas. Bankas buvo nacionalizuotas po to, kai Ukrainos valdžia apkaltino I. Kolomoiskį ir banko vadovybę suteikus paskolas sukčiams.

Ukrainos centrinis bankas tikino, kad teismo sprendimą skųs.

„Teismo sprendimas dar neįsigaliojo, jis bus skundžiamas Nacionalinio banko“, – sakoma Ukrainos centrinio banko pranešime.

„PrivatBank“ yra didžiausias komercinis bankas Ukrainoje, kuriame padėta per trečdalį visų šalyje laikomų indėlių. Ukrainos vyriausybė 2016 m. išleido beveik 140 mlrd. grivinų (4,6 mlrd. eurų) banko nacionalizavimo nuostoliams padengti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.19; 06:00