Prie Italijos krantų sudužus valčiai nuskendo 43 migrantai, žuvusių skaičius dar gali augti. EPA-ELTA nuotr.

Roma, vasario 26 d. (dpa-ELTA). Italijos pietinėje pakrantėje per laivo su migrantais avariją žuvo mažiausiai 43 žmonės, sekmadienį pranešė žiniasklaida.
 
Kūnai buvo aptikti Stekato di Kutro paplūdimyje Krotonės provincijoje Kalabrijoje ir jūroje, sekmadienio rytą pranešė Italijos naujienų agentūra ANSA ir televizija RAI, remdamosi policija.
 
Ugniagesiai iš pradžių tvirtino, kad rasti 28 kūnai. Pakrančių apsaugos tarnyba nurodė, kad jų yra 43, praneša ANSA.
 
Nuotraukose buvo užfiksuoti ant kranto antklodėmis apsigaubę išgyvenusieji, o gelbėtojai iš Jonijos jūros traukė kūnus.
 
Pranešime teigiama, kad aukų skaičius gali gerokai didėti, nes daug kūnų iš jūros dar neištraukta.
 
Kol kas yra 80 išgyvenusiųjų, iš kurių 21 buvo nugabentas į ligoninę, pranešė ANSA. Pranešama, kad valtyje buvo mažiausiai 250 žmonių.
 
ANSA duomenimis, tarp aukų buvo daug vaikų ir moterų. Kai kurie žuvusieji plūduriavo jūroje, kiti buvo rasti paplūdimyje.
 
Steccato di Cutro yra pajūrio kurortas ant Italijos „bato pado“. Jame yra keli dideli viešbučiai.
 
„Tai šiurpus sukrėtimas, kuris turi pažadinti bendruomenę, kad panašios tragedijos nepasikartotų“, – tviteryje rašė Italijos Raudonojo Kryžiaus prezidentas Rosario Valastro.
 
Italijos vidaus reikalų ministras Matteo Piantedosi paragino imtis griežtesnių veiksmų prieš kontrabandininkus. Pirmiausia turėtų būti užkirstas kelias tokioms valtims išplaukti į jūrą, sakė jis.
 
Pirminiais duomenimis, migrantai plaukė žvejybiniu laivu, kuris sudužo audringoje jūroje. Informacijos apie aukų pilietybę ar jų išvykimo uostą nebuvo.
 
Kasmet daugybė žmonių pavojingai keliauja iš Šiaurės Afrikos per Viduržemio jūrą į Italiją ir Maltą, tikėdamiesi geresnio gyvenimo Europoje. Daug jų taip pat bando pasiekti Italiją iš Graikijos per Jonijos jūrą. Laivai dažnai būna perpildyti ir nesaugūs, todėl įvyksta rimtų nelaimingų atsitikimų.
 
Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) duomenimis, nuo 2014 metų, kai buvo pradėti registruoti duomenys, žuvo daugiau kaip 25 tūkst. žmonių, bandžiusių pasiekti Europą per Viduržemio jūrą.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2023.02.27; 07:32

Ant stalo Vinco Mykolaičio – Putino romanas/epopėja/ „Sukilėliai“. Labai geras kūrinys, vertas atminties. Senatvėje (dar kol kas brandžioje, nes dar regi akys), vėl galiu skaityti ir domėtis Lietuvos istorija. To dėmesio dingstis, – Petro Dirgėlos istoriniai romanai, apie kuriuos rašau savo knygoje, kuri turi išeiti šį rudenį… 

Vinco Mykolaičio – Putino romanas „Sukilėlai”

Skaitydamas „Sukilėlius“ 498 puslapyje radau nemažą pastraipą apie Plungę, apie baudžiauninką Antaną Vaišvilą. Gražia kalba, stililistiškai rišliu tekstu V. Mykolaitis – Putinas, kurio vienas iš pagrindinių personažų Petras Balsys per netiesiogine kalba su kitais personažais išgirstą pasakojimą sudomino mane intriguojančiu faktu: kad Plungės dvare įvykęs didelis valstiečių maištas, įtraukęs Gargždų, Kretingos, Darbėnų, Salantų, Gintiliškių baudžiauninkus. „Petras dažnai šypsodamasis prisimena, kaip Venckų Adomėlis vieną sekmadienį atbėgo pas jį ir užsirydamas ėmė pasakoti, ką girdėjęs bažnytkaimyje apie to narsų Plungės dvaro baužiaunininką Antaną Vaišvilą, kaip jį kaimiečiai neleido suimti, kaip tūkstantinė minia žmonių  privertė pristavą ir dragūnų eskadroną paleisti suimtuosius Vaišvilos palydovus.

Kitą sykį pusbrolis Jurgis papasakojo, ką girdėjęs turguje, kaip žmonės, susirinkę į sueigą, sugavo policijos šimtininką, jį sumušė, išpiovė su drabužio medžiaga jo policinius ženklus, sukalė kojas į kaladę ir uždarė arešto patalpoje. Vaišvila pasiskelbė valstiečių vadu nuo Plungės ligi Baltijos jūros. Jis ketinęs sukelti maištą ne vien prieš dvarininkus, bet ir prieš vyriausybę. Visų aplinkinių dvarų valstiečiai jį klausę ir tikėję, kad jie nugalėsią ir kareivius.

„Mūsų daug, – jie sakydavę, – saldotų maža. Ginklų mes gausime pas žydus ir kontrabandininkus ir visus saldotus iššaudysime“. (Paryškinta A. G., p. 498).

Iš kur romano autorius sužinojo apie tokį valstietį Antaną Vaišvilą ir jo vadovaujamą maištą?

Aš – plungiškis, esu matęs tokį vardą ir pavardę, iki tolei buvusios ant Kulių gatvės namų. Naujas pavadinimas atsirado jau vėl išlaisvintoje Lietuvoje, prie kurios, žinoma, prisidėjo ir 1863, 1864 metų sukilėliai. Tai man reikia kreiptis į istorikus, kraštotyrininkus. Pirmiausia į plungiškius, – S.Stropų, E. Ravickienę. Perverčiau jų knygas, bet tokios pavardės neradau. Turiu Žemaičių kultūros draugijos „A mon sakaa?“ laikraščio redakcijos knygą „Žemaitija“, išleistą knygą 1992 metais. Ir ten neradau. 

Turiu ir istoriko Aleksandro Vitkaus veikalą „Lietuvių istorijos įvykių chronologija, 1795-1918“. Nuodugniai išnagrinėjau 1863, 1864 metų įvykius, pavardes ir ten neradau Vaišvilos. Pagaliau pasiėmiau iš Vilniaus Lazdynų bibliotekos Onos Maksimaitienės veikalą „Lietuvių sukilėlių kovos 1863-1864 metais“, išleistą 1969 metais. Ten radau Vaišvilą (be vardo), bet jis buvo karininkas ir veikė jisai Joniškio krašte.

Pagaliau turiu Gedimino Ilgūno knygą „Antanas Mackevičius; sukilimo žygiai ir kovos“ (2007). Ir ten nei vietovardžių rodyklėse neradau Plungės, nei tarp asmenvardžių – Vaišvilos… 

Literatūros kritikas Alfredas Guščios, šio teksto autorius.

O kaip vis dėlto atsirado Plungėje tokio pavadinimo gatvė? Gal Eleonora Ravickienė, gal Stasys Stropus bendravo su Vincu Mykolaičiu – Putinu, rašančiu „Sukilėlius“? Ir jie jam patarė įdėti apie jį? (Jie abudu jau mirę). O gal pats romano Autorius skaitė A. Mackevičiaus laiškus, parodymus, surastus istorijos archyve? (1988 m. išleista knyga Antano Mackevičiaus „Laiškai ir parodymai“, deja, kurios aš neturiu)…

O gal paklausti Plungės savivaldybės dėl vardo pakeitimo? Bet per pastaruosius metus ten keitėsi merai, o kultūros darbuotojai, bet irgi nauji, nežinos… Arba garsi lietuvių literatūros mokytoja Elena Adomavičienė gal patarė? Galėjau jos paklausti anksčiau, o dabar ji mirusi… Ir Juozas Šimkus gal galėtų atsakyti, bet jau  ir jis – Anapilyje… Kas galėtų atsakyti į klausimą, – dėl Antano Vaišvilos gatvės pavadinimo?

… Gal reikėjo padaryti taip, kaip Telšiuose? Ten visa gatvė turi gražias skelbimo lentas, kur yra įrašai, susiję su istorija, su asmenybėmis… Man būtų užtekę ir kuklesnės iškabos/rodyklės/.

2017.09.03; 10:52

Slaptai.lt portalas skelbia socialiniuose tinkluose pasirodžiusį Vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio pareiškimą dėl ketvirtadienį nutikusio tragiško įvykio, kurio metu persekiojant du įtariamų kontrabandininkų automobilius ir panaudojus tarnybinį ginklą buvo mirtinai sužeistas jaunuolis.

XXX

Vidaus reikalų ministras Saulius SKVERNELIS

Brangūs kolegos, pareigūnai, Kreipiuosi į Jus po neeilinio įvykio, kai gindamas Lietuvos, jos ūkio ir žmonių saugumo interesus mūsų kolega panaudojo jam įstatymu suteiktas galias tramdydamas asmenis, kurie, jo įsitikinimu, darė kriminalinį nusikaltimą.

Continue reading „„Niekada nesiklaupkite prieš neteisybę, smurtą, spaudimą, baimę. Niekada neatsukite nusikaltėliui nugaros“”