Kinijos kosminis zondas „Tianwen-1“ atsiuntė pirmąją Marso nuotrauką, pranešė šalies kosmoso agentūra, ruošiantis vėliau šiemet planuojamam nusileidimui Raudonojoje planetoje.
 
Pernai liepą, panašiu metu, kaip ir JAV misija į Marsą, paleistas zondas į Marso orbitą įskrieti turėtų vasario 10 d.
 
Nespalvotoje nuotraukoje, kurią vėlų penktadienį vakarą išplatino Kinijos nacionalinė kosmoso administracija (CNSA), matyti planetos geologiniai dariniai, įskaitant Schiaparelli kraterį ir Marinerio slėnį – didelį kanjonų kompleksą.
 
Pasak CNSA, nuotrauka daryta nutolus maždaug per 2,2 mln. km nuo Marso, o šiuo metu zondas yra nutolęs per 1,1 mln. km nuo planetos paviršiaus.
 
Zondas penktadienį įjungė vieną iš savo variklių, kad šiek tiek pakeistų orbitą. Planuojama, kad jis sulėtės iki tol, kol jį vasario 10 d. „pagaus Marso trauka“, teigė agentūra.
 
Penkias tonas sveriantį „Tianwen-1“ zondą sudaro orbitinis zondas, nuleidžiamasis modulis ir marsaeigis, kuris tirs planetos gruntą.
Kinija tikisi zondą nuleisti gegužę didelėje Utopijos lygumoje, kuri susidarė po asteroido smūgio.
 
Stebėjusi, kaip Jungtinės Valstijos ir SSRS pirmavo kosmoso tyrinėjimų varžybose Šaltojo karo metais, pastaruoju metu Kinija leidžia milijardus dolerių kariuomenės vadovaujamai kosmoso programai plėtoti.
 
Pirmą kartą Kinija žmogų į kosmoso pasiuntė 2003 m. Pekinas taip pat ketina iki 2022 m. pastatyti nuolatinę kosminę stotį Žemės orbitoje.
 
Vis dėlto, kelionė į Marsą iki šiol valstybėms buvo kur kas didesnis iššūkis, o nuo 1960-ųjų dauguma Jungtinių Valstijų, Rusijos, Europos šalių, Japonijos ir Indijos misijų į Raudonąją planetą baigėsi nesėkmingai.
 
„Tianwen-1“ nėra pirmasis Kinijos bandymas pasiekti Marsą.
 
Kartu su Rusija 2011 m. rengta misija baigėsi nė neprasidėjusi, nes sugedo nešančioji zondo raketa.
 
Kinija jau yra nusiuntusi į Mėnulį du mėnuleigius. Antrojo mėnuleigio atveju Kinija tapo pirmąja šalimi, sėkmingai nutupdžiusia aparatą iš Žemės nematomojoje Mėnulio pusėje.
 
Penktadienį CNSA tvirtino, kad visos „Tianwen-1“ sistemos yra „geros būklės“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.02.07; 00:30