Politinė korupcija

Buvęs Slovakijos policijos vadovas Milanas Lučanskis, gruodžio 3 d. sulaikytas Bratislavoje tiriant korupcijos teisėsaugos institucijose bylą ir antradienį mėginęs nusižudyti kardomojo kalinimo kameroje Prešovo miesto kalėjime, mirė trečiadienį Prešovo ligoninės reanimacijos skyriuje.
 
Tai pranešė Slovakijos radijas, remdamasis šalies Teisingumo ministerijos atstovu spaudai Peteriu Bubla.
 
„Gydantysis gydytojas konstatavo pono M. Lučanskio mirtį“, – pareiškė jis.
 
Dėl 51 metų amžiaus policijos generolo mėginimo nusižudyti, kuris galėjo įvykti dėl nepakankamos jo priežiūros kameroje, atsistatydino Slovakijos kalėjimų tarnybos viršininkas Milanas Ivanas. Šalies prezidentė Zuzana Čaputova pareiškė būkštaujanti, kad buvusio policijos vadovo savižudybę ir jos sukeltą skandalą savo interesais gali panaudoti politinė opozicija.
 
M. Lučanskis, kaltintas sukūrus korupcinį susivienijimą teisėsaugos institucijose ir gavus 510 tūkst. eurų kyšių, buvo sulaikytas per policijos operaciją „Judas“. Be jo, teisiamųjų suole atsidūrė keliolika buvusių ir dabartinių Slovakijos jėgos struktūrų pareigūnų, tarp jų – jo pirmtakas nacionalinės policijos vadovo poste Tiboras Gašparas. Jiems gresia griežtos laisvės atėmimo bausmės. Tyrėjai turi informacijos apie jų sąsajas su sunkiais kriminaliniais nusikaltimais.
 
Slovakijos žurnalisto J. Kuciako ir jo sužadėtinės atminimui. EPA-ELTA nuotr.

Daugelis įtariamųjų paliko savo postus po žurnalisto Jáno Kuciako nužudymo. J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone.
 
Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta”.
 
Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija” lyderį Robertą Ficą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.31; 00:30

Slovakijos specializuotas baudžiamasis teismas, kurio parengiamasis posėdis dėl Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk” reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos nužudymo įvyko praėjusių metų gruodžio 19 d., pirmadienį pradėjo pagrindinius posėdžius šioje rezonansinėje byloje. Tai pranešė Slovakijos radijas.
 
Teisiamųjų suole – keturi kaltinamieji, tarp jų – spėjamas žudikas ir nusikaltimo užsakovas. Penktasis įtariamasis, kuriam grėsė įkalinimas iki gyvos galvos, davė demaskuojamuosius parodymus prieš bendrininkus ir sudarė sandorį su tyrėjais. Praėjusių metų gruodžio pabaigoje jis buvo nuteistas 15 metų kalėti už tarpininkavimą nužudant žurnalistą.
 
Teisme pirmininkauja teisėja Ružena Sabova, kurios specializacija – sunkiausios baudžiamosios bylos. Pirmadienį, be kita ko, bus išklausytas prokuratūros kaltinimas.
 
Posėdžiai vyksta Pezinoko mieste, kuris yra už 25 kilometrų į vakarus nuo Bratislavos. Kada baigsis procesas, Slovakijos teisininkai nesiryžta prognozuoti. Dauguma jų linkę manyti, kad nusikaltėliai bus nuteisti kalėti iki gyvos galvos.
 
Rugpjūčio 19 d. Slovakijos radijas, remdamasis šaltiniais Generalinėje prokuratūroje, pranešė, kad žurnalisto žudikas yra buvęs Slovakijos kariškis Miroslavas Marčekas.
 
J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta”.
 
Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija” lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.13; 15:00

Praėjus 20 mėnesių nuo žurnalisto Jano Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymo, Slovakijos prokuratūra pateikė kaltinimus keturiems įtariamiesiems.
 
Įtariamieji yra verslininkas Marianas Kočneris, įtariamas užsakęs žmogžudystes, ir dar trys jas organizavę ir vykdę žmonės, naujienų agentūrai TASR sakė prokuratūros atstovė spaudai. Visiems jiems prokurorai siūlo kalėjimo iki gyvos galvos bausmę.
 
Prokurorai taip pat pasiūlė atskirą susitarimą su dar vienu bendrininku, kuris prisipažino prisidėjęs prie nusikaltimo ir sutiko liudyti prieš buvusius nusikaltimo bendrus.
 
Žurnalistas J. Kuciaks ir jo sužadėtinė Martina Kušnirova buvo nušauti savo namuose pernai vasario 21 d. J. Kuciakas tuo metu tyrė politikų, verslo ir organizuoto nusikalstamumo ryšius.
 
Po mirties paskelbtas jo tyrimas apie Slovakijos vyriausybės pareigūnų ir Italijos mafijos ryšius sukėlė masines demonstracijas prieš korupciją ir netinkamą ES lėšų panaudojimą. Dėl protestų atsistatydino ilgametis šalies ministras pirmininkas Robertas Fico.
 
Pastaraisiais mėnesiais teisėsaugos tyrimai atskleidė vis daugiau detalių, taip priversdami atsistatydinti ir kitus politikus, teismų ir policijos pareigūnus.
 
Manoma, kad atsistatydinę pareigūnai buvo papirkti verslininko, užsakiusio J. Kuciako nužudymą.
 
Žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad anksčiau dėl įtarimų sukčiavimu sulaikytas verslininkas rinko politikų, verslininkų ir teismų pareigūnų pokalbių įrašus ir kitą informaciją, kad vėliau galėtų juos šantažuoti.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.10.22; 06:00

Buvęs Slovakijos kariškis Miroslavas Marčekas yra Bratislavos interneto leidinio „Aktuality.sk” reporterio Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos žudikas. Tai pirmadienį pranešė Slovakijos radijas, remdamasis šaltiniais Generalinėje prokuratūroje.
 
M. Marčekas prisipažino padaręs nusikaltimą per apklausą Nacionalinėje kovos su nusikalstamumu agentūroje, surengtą šių metų balandį. Prokuratūra tikisi užbaigti rezonansinės bylos tyrimą rudenį ir iki metų pabaigos perduoti ją teismui.
 
Žurnalisto nužudymo byloje figūruoja penki įtariamieji, tarp kurių – spėjamas žudikas, nusikaltimo užsakovas ir tarpininkas, palaikęs ryšį tarp jų. Suimti keturi iš jų. Šis ketvertas taip pat kaltinamas rengęs dar tris nužudymus – advokato ir dviejų prokurorų.
 
J. Kuciakas ir jo sužadėtinė buvo nužudyti 2018 metų vasario 21 d. Velka Mačos kaime, kuris yra Slovakijos vakaruose, Trnavos krašto Galantos miesto rajone. Žurnalistas, be kita ko, atskleidė korupcijos schemas Slovakijos valdžios struktūrose ir pranešė apie dviejų aukštų vyriausybės aparato valdininkų ryšius su Italijos mafijos grupuote „Ndrangheta”.
 
Tai sukėlė politinę krizę šalyje ir privertė atsistatydinti iš premjero posto partijos „Kryptis – socialinė demokratija” lyderį Robertą Ficą, kurio vietą užėmė jo artimiausias bendražygis Peteris Pellegrinis.
 
Susidorojimas su slovakų reporteriu buvo penktasis žurnalisto nužudymas ES šalyse per pastaruosius 10 metų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.08.20; 08:02
 

Proeuropietiškų pažiūrų teisininkė Zuzana Čaputova šeštadienį buvo inauguruota šalies prezidente. 45-erių politikė tapo pačia jauniausia Slovakijos prezidente ir pirmąja moterimi, kuriai pavyko užimti šį postą.
 
„Neatėjau valdyti, atėjau tarnauti piliečiams“, – inauguracijos ceremonijoje Slovakijos parlamente kalbėjo Z. Čaputova.
 
Z. Čaputova prezidento rinkimus laimėjo kovą. Jos kampanija pasižymėjo itin aršia kova su korupcija ir piktnaudžiavimu tarnyba. Prieš inauguraciją naujoji Slovakijos vadovė nutraukė narystę partijoje „Progresyvi Slovakija“.
 
Rinkimus ji laimėjo po ilgus mėnesius trukusių demonstracijų dėl 2018 m. vasarį įvykdytos žiauraus žurnalisto Jano Kuciako, tyrusio Slovakijos vyriausybės ir Italijos mafijos ryšius, nužudymo.
 
Vieniša dviejų dukrų mama Z. Čaputova buvo ne kartą kritikuojama Slovakijos katalikų Bažnyčios ir kitų konservatyvių pažiūrų grupių dėl jos liberalaus požiūrio į abortus ir homoseksualumą. Pati prezidentė tikino, kad jos pergalė parodė, jog Slovakija nėra tokia konservatyvi šalis, kaip daugeliui žmonių atrodo.
 
Z. Čaputovą dėl pasirinktos patarėjų komandos gyrė ne tik jos šalininkai, bet ir oponentai. Tarp jos patarėjų galima bus pamatyti daugelį socialiai pažeidžiamų grupių, kaip romai, ir tautinių mažumų atstovų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.16; 06:00

Naujoji Slovakijos prezidentė Zuzana Čaputova. EPA-ELTA nuotr.
Arši valdžios kritikė ir kovotoja su korupcija Zuzana Čaputova laimėjo Slovakijos prezidento rinkimus ir taps pirmąja šalies prezidente moterimi.

Advokatė Z. Čaputova surinko 58,40 proc. balsų, o jos oponentas antrajame prezidento rinkimų ture eurokomisaras Marošas Šefčovičius – 41,59 proc., pranešė Slovakijos statistikos tarnyba. Galutiniai rezultatai bus paskelbti sekmadienį vidurdienį.

„Žiūrėkime į tai, kas mus jungia. Bendradarbiavimą iškelkime aukščiau asmeninių interesų“, – po pergalės sakė Z. Čaputova.

45 m. amžiaus advokatė tikino, kad rinkimų rezultatai rodo, jog „galima laimėti ir nepuolant savo oponentų“.

„Manau, kad ši tendencija pasitvirtins ir Europos Parlamento rinkimuose, ir Slovakijos parlamento rinkimuose kitąmet“, – sakė naujoji prezidentė.

52 m. amžiaus valdančiosios partijos kandidatas M. Šefčovičius telefonu pasveikino oponentę su pergale ir žadėjo atsiųsti gėlių. „Pirmoji Slovakijos prezidentė moteris nusipelnė puokštės“, – žurnalistams sakė jis.

Valdančiosios „Smer-SD“ partijos atstovas šalies premjeras Peteris Pellegrinis sakė su naująja prezidente besitikintis „konstruktyvaus bendradarbiavimo“.

Tuo tarpu kadenciją bebaigiantis prezidentas Andrejus Kiska neslėpė simpatijų Z. Čaputovai ir pareiškė, kad „Slovakija yra moralinėje krizėje, todėl jai reikia tokios prezidentės kaip Zuzana Čaputova“.

„Daugelis šalių tikriausiai mums pavydi, nes mes išsirinkome prezidentę, kuri yra doros simbolis“, – sakė A. Kiska.

Naujokė politikoje Z. Čaputova, į rinkimus ėjusi su šūkiu „Kovok su blogiu“, anksčiau kalbėjo, kad pastarųjų kelių savaičių „intensyvi kelionė“ jai yra „ypač sunki“. Tačiau Z. Čaputovai tai nėra pirma gyvenimo kova – naujoji prezidentė 2016 m. išpopuliarėjo sulaukusi aplinkosaugos apdovanojimo už sėkmingą planuoto sąvartyno gimtajame Pezinoko mieste blokavimą.

Pernai ji itin aktyviai dalyvavo tūkstantiniuose protestuose dėl žurnalisto Jano Kuciako, tyrusio valdžios ryšius su Italijos mafija, nužudymo praeitų metų vasarį. Ši žmogžudystė privertė tuometį premjerą Robertą Fico atsistatydinti, tačiau jis liko „Smer-SD“ lyderiu ir artimu dabartinio premjero P. Pellegrinio sąjungininku.

Rinkimų kampanijos metu Z. Čaputova žadėjo inicijuosianti sistemines teisėtvarkos reformas, gerinsianti socialinę apsaugą senyvo amžiaus gyventojams ir stiprinsianti aplinkosaugą.

Slovakijos prezidentas yra renkamas 5 metams, daugiausia dviem kadencijoms iš eilės.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.03.31; 09:00

Liberali advokatė Zuzana Čaputova Slovakijos prezidento rinkimuose pateisino savo, kaip favoritės, vaidmenį. Neoficialiais galutiniais duomenimis, ji surinko 40,6 proc. balsų ir smarkiai aplenkė eurokomisarą Marošą Ševčovičių, pranešė Rinkimų komisija.

M. Ševšovičius, kurį kandidatu iškėlė valdantieji socialdemokratai, gavo 18,7 proc. balsų. Abu jie susikaus antrajame rinkimų rate kovo 30-ąją.

Trečias rinkimuose liko dešinysis populistas Štefanas Harabinas, kuriuo patikėjo 14,3 proc. rinkėjų. Daugelis slovakų būgštavo, kad jis gali patekti į antrąjį ratą. Vis dėlto Š. Harabinas parodė stiprų rezultatą, kaip ir dešinysis ekstremistas Marianas Kotleba, už kurį balsavo 10,4 proc. žmonių. Priešingai nei proeuropietiški kandidatai Z. Čaputova ir M. Ševšovičius, Š. Harabinas ir M. Kotleba per rinkimų kovą visų pirma kritikavo ES pabėgėlių politiką.

Rinkėjų aktyvumas siekė 48,7 proc. Iš viso balsavimo teisę turėjo 4,4 mln. piliečių. Oficialūs galutiniai rezultatai turėtų būti paskelbti sekmadienį vidudienį.

Slovakijos prezidento vaidmuo daugiausiai yra reprezentacinis. Tačiau vyriausybės krizės atveju jam tenka lemiamas vaidmuo.

Z. Čaputova, kalbėdama su žiniasklaidos atstovais, sakė, jog sėkmingas jos pasirodymas rodo visuomenės norą siekti pokyčių. 

TV stočių klausiami politologai buvo vieningos nuomonės, kad 45-erių kandidate žmonės pirmiausiai patikėjo todėl, kad ji per kampaniją ir į keblius klausimus pateikdavo aiškius atsakymus. Net katalikų rinkėjams jos tolerancija seksualinėms mažumoms patiko labiau nei M. Ševčovičiaus išsisukinėjimai šia tema.

Rinkimai buvo paženklinti prieš metus įvykdytos tiriamosios žurnalistikos atstovo Jano Kučiako nužudymo. 27-erių žurnalistas vykdė tyrimus dėl verslininkų ryšių su vyriausybe. Po mirties paskelbtas jo paskutinis straipsnis sukėlė masines demonstracijas, kurios baigėsi ilgamečio premjero Roberto Fičo vyriausybės nuvertimu. Z. Čaputovai tada pavyko tapti didelės dalies demonstrantų vilties švyturiu.

Balsuoti už Z. Čaputovą ragino ir ligšiolinis prezidentas Andrejus Kiška. Jis pats jau pernai paskelbė, kad nesieks antrosios kadencijos.

Rasa Strimaitytė (ELTA)