Lampedūzos sala. nelegalūs migrantai. EPA – ELTA nuotr.

Roma, rugsėjo 16 d. (dpa-ELTA). Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen šeštadienį ketina vykti į Italiją po to, kai tūkstančiai migrantų šią savaitę atplaukė į Viduržemio jūroje esančią Lamepdūzos salą, informuoja dpa.
 
Iš pradžių U. von der Leyen Romoje susitiks su Italijos premjere Giorgia Meloni, kuri ir pakvietė ją apsilankyti neteisėtos migracijos krečiamoje Italijos saloje netoli Afrikos krantų. Po to politikės planuoja kartu vykti į Lampedūzą.
 
Apie tai EK pirmininkės atstovaus spaudas sakė naujienų agentūrai dpa renginio paraštėse Vokietijos mieste Hanau.
 
Penktadienį G. Meloni kvietė U. von der Leyen vykti į salą ir asmeniškai įsitikinti, kad ten situacija dėl neteisėtos migracijos yra itin rimta.
 
Dešiniųjų pažiūrų Italijos premjerė ragina neatidėliojant pradėti Europos operaciją, kad būtų sustabdytos migrantų valtys. Socialiniuose tinkluose patalpintame vaizdo įraše ji sakė, kad, jeigu reikia, turėtų būti pasitelkti ir kariniai jūrų laivynai. Anot jos, migrantams iš Šiaurės Afrikos net neturėtų būti leista išsilaipinti Europos teritorijoje.
Ursula von der Leyen. EPA – ELTA nuotr.
 
Nuo savaitės pradžios į Lampedūzą valtimis atplaukė tūkstančiai migrantų. Vieną dieną ten išsilaipino daugiau nei 5 000 neteisėtų migrantų, o tai yra rekordinis skaičius. Dėl žmonių antplūdžio pabėgėlių priėmimo centras buvo perpildytas, o vietos valdžia paskelbė nepaprastąją padėtį.
 
Ši nedidelė Viduržemio jūros sala yra tarp Sicilijos ir Šiaurės Afrikos. Ji yra netoli Tuniso Sfakso uosto ir todėl traukia migrantus, kurie siekia patekti iš Afrikos į Europą.
 
Karolis Broga (DPA)
 
2023.09.17; 00:30

Į Lampedūzos salą plūsta nelegalūs migrantai. EPA – ELTA nuotr.

Roma, rugsėjo 16 d. (dpa-ELTA). Italijos premjerė Giorgia Meloni pakvietė Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen apsilankyti Lampedūzoje po to, kai pastarosiomis dienomis itin išaugo neteisėta migracija iš Afrikos į šią Italijos salą Viduržemio jūroje, informuoja naujienų agentūra dpa.
 
G. Meloni socialiniame tinkle „X“ („Twitter“) penktadienio vakarą patalpino vaizdo įrašą, kuriame paragino EK vadovę atvykti į salą ir „asmeniškai įsitikinti situacijos rimtumu“.
 
Nuo šios savaitės pradžios į Lampedūzą, esančią tarp Šiaurės Afrikos ir Sicilijos, valtimis atplaukė tūkstančiai migrantų.
 
Vien antradienį saloje išsilaipino apie 5 000 neteisėtų migrantų, daugiau nei bet kurią kitą dieną prieš tai. Vienu metu migrantų priėmimo centre buvo apie 6 800 žmonių.
 
Ši Italijos sala yra netoli Sfakso, Tuniso miesto Viduržemio jūros pakrantėje (juos skiria apie 170 km – ELTA), todėl ji jau seniai tapo migracijos epicentru žmonėms iš Afrikos siekiant patekti į Europą. Trečiadienio vakarą Lampedūzos miesto taryba paskelbė nepaprastąją padėtį.
Prie Italijai priklausančios Lampedūzos salos. EPA – ELTA foto
 
Nelegalių migrantų krizės ištikta Lampedūzos sala. EPA – ELTA foto

Italijos premjerė teigia, kad šįmet šalis susiduria su nepakeliamu migrantų srautu ir tapo akivaizdu, kad nei Italija, nei Europa nebesusitvarko su atvykstančių neteisėtų migrantų antplūdžiu.
 
G. Meloni paskelbė, kad pirmadienį bus nuspręsta dėl „išskirtinių priemonių“, pavyzdžiui, gali būti prailgintas laikas, kurį migrantai gali praleisti pabėgėlių centruose.
 
Italiją nuo 2022 m. spalio valdo dešiniųjų partijų koalicija su G. Meloni priešakyje, o vienas jos pažadų buvo pažaboti neteisėtą migraciją. Tačiau dabar į Italiją atvyksta daugiau migrantų nei anksčiau.
 
Italijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, nuo 2023 metų pradžios iki rugsėjo 15 d. į šalį valtimis atvyko apie 127 200 žmonių. Tuo pačiu metu 2022 m. šis skaičius siekė apie 66 200.
 
Lampedūzos sala. nelegalūs migrantai. EPA – ELTA nuotr.

Reaguodama į įvykius Italijoje, Vokietija planuoja tęsti migrantų priėmimą pagal savanorišką schemą, nors anksčiau šią savaitę procesas buvo sustabdytas, nes Italija „neparodė noro priimti žmones atgal pagal Dublino procedūrą“.
 
Pagal šias taisykles migrantai turi užpildyti prieglobsčio prašymus pirmojoje ES valstybėje, kurioje jie buvo užregistruoti, nors yra numatyta ir išimčių. Bandantys patekti į kitą valstybę gali būti grąžinti ten, kur buvo užregistruoti pirmiausia.
 
Vokietijos vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser sako, kad dabar tapo akivaizdu, jog jos šalis parodys solidarumą su Italija.
 
Anksčiau Vokietija pažadėjo priimti 3 500 migrantų. Kol kas, 1 700 buvo perduoti Vokietijai pagal taip vadinamą savanorišką solidarumo mechanizmą.
 
Karolis Broga (DPA)
 
2023.09.17; 08:10

Beveik 1000 migrantų laivais pasiekė Italijos Lampedūzos salą. EPA-ELTA nuotr.

Roma, rugpjūčio 13 d. (dpa-ELTA). Nuo šeštadienio į Italijos Lampedūzos salą atvyko beveik 1000 migrantų, laivais perplaukę Viduržemio jūrą, sekmadienį pranešė naujienų agentūra ANSA.
 
Ankstų sekmadienio rytą Italijos pakrančių apsaugos tarnyba atvežė į krantą maždaug 270 žmonių iš šešių laivų. Šeštadienį 718 žmonių, keliavusių 27 valtimis, pasiekė mažą salą, esančią maždaug už 130 kilometrų į rytus nuo Tuniso.
1000 migrantų laivais pasiekė Lampedūzos salą. EPA-ELTA nuotr.
 
Anot ANSA, tai buvo migrantai iš Kongo, Dramblio Kaulo Kranto, Burkina Faso, Kamerūno, Gvinėjos, Nigerijos, Senegalo ir Malio. Naujienų agentūra pranešė, kad jie išplaukė iš Tuniso pakrantės Sfakso, Gabèso ir Mahdijos miestų.
 
Priėmimo centras Lampedūzoje, kuriame telpa 400 žmonių, jau kelias savaites perpildytas, šiuo metu jame gyvena daugiau nei 2000 migrantų. Italija planuoja keltu perkelti į Siciliją šimtus žmonių.
 
Italijos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šiais metais pavojingu keliu per Viduržemio jūrą Europos Sąjungos valstybę narę pasiekė daugiau nei 96 300 žmonių, pernai jų buvo maždaug 45 700.
 
Viljama Sudikienė (DPA)
 
2023.08.14; 08:10

Nevyriausybinės organizacijos „Sea Watch 3“ laivo kapitonė vokietė Carola Racketė, kuri, nepaisydama draudimo, atgabeno kelias dešimtis migrantų į Lampedūzos uostą, paleista iš suėmimo, jai paskirtas namų areštas.
 
Kaip pranešė šeštadienį Italijos naujienų agentūra ANSA, ji kaltinama pasipriešinimu pareigūnams ir mėginimu nuskandinti laivą.
 
Daugiau kaip dvi savaites praleidęs jūroje su birželio 12 d. prie Libijos krantų išgelbėtais migrantais, C. Racketės laivas, neturėdamas leidimo įplaukti į Italijos teritorinius vandenis ir išlaipinti juos į krantą, naktį į šeštadienį įplaukė į Lampedūzos uostą ir, švartuodamasis prie pirso, kliudė Finansų gvardijos katerį.
 
Žmonės per incidentą nenukentėjo. 40 migrantų išlaipinti į krantą. Vėliau juos žada priimti Prancūzija, Suomija, Vokietija, Liuksemburgas ir Portugalija. Laivo kapitonė buvo suimta.
 
Italijos vicepremjeras ir VRM vadovas Matteo Salvinis pareiškė esąs patenkintas teismo institucijų sprendimais. „Sea Watch 3“ jis tviteryje pavadino „piratų laivu“, o kapitonės veiksmus – „nusikalstamais“. Jis taip pat informavo, kad laivas konfiskuotas, o įgulai paskirta 50 tūkstančių eurų bauda.
 
M. Salvinis pasigedo Nyderlandų, su kurių vėliava plaukioja „Sea Watch 3“, reakcijos. Roma reikalavo, kad laivas plauktų į vieną iš Nyderlandų uostų.
 
Pažymėtina, jog pastarosiomis dienomis Lampedūzoje nekliudomi išsilaipino dešimtys migrantų, atplaukę čia savarankiškai, valtimis, ne tik iš Libijos, bet ir iš Tuniso.
 
Migrantai jūroje buvo persodinami į nedideles valtis iš didesnių laivų. Vienas iš jų buvo sulaikytas prieš kelias dienas, kai mėgino grįžti į Libiją.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.06.30; 06:30