Britų policija skuba į pagalbą

Londonas, lapkričio 16 d. (AFP-ELTA). Didžiosios Britanijos policija tiria aplinkybes, susijusias su psichikos problemų turinčiu irakiečių ir sirų kilmės atsivertėliu į krikščionybę, žuvusiu per nesėkmingą bombos išpuolį Liverpulyje, teigiama daugelyje antradienio pranešimų.
 
Šiaurės vakarų Anglijos kovos su terorizmu policija vėlai pirmadienį paleido keturis vyrus, juos apklaususi dėl incidento, įvykusio likus kelioms akimirkoms, kai visoje Didžiojoje Britanijoje prasidėjo Atminimo sekmadienio renginiai. „Policiją tenkino jų pasakojimas ir jie buvo paleisti“, – ITV News sakė saugumo ministras Damianas Hindsas.
 
32 metų Emadą Al Swealmeeną policija įvardijo kaip potencialų sprogdintoją, kurio savadarbis prietaisas susprogo taksi automobilio gale prie Liverpulio ligoninės. Jis žuvo ugnies kamuolyje, o greitai susizgribęs taksi vairuotojas atsipirko lengvais sužalojimais, užrakinęs E. Al Swealmeeną taksi viduje.
 
Antradienį BBC pranešė, kad tyrėjai aiškinasi, ar nepavyko susprogdinti pagrindinio užtaiso, nes nebuvo apgadinta nė viena netoliese buvusi transporto priemonė. Policija nepateikė daug detalių apie Liverpulio įtariamąjį, o ministrai teigė dėl vykstančio tyrimo negalintys komentuoti aplinkybių. Jaunesnysis vidaus reikalų ministras Kitas Malthouse’as parlamentarams sakė, kad incidentas „dar nėra suprastas“, bet tai „aiškus priminimas apie terorizmo grėsmę, su kuria mes visi susiduriame.“
 
Po antrojo per mėnesį incidento, kai peiliu buvo subadytas konservatorių parlamentaras Davidas Amessas, vyriausybė pakėlė pavojaus lygį iki „didelio“ – tai antras didžiausias pavojaus lygis, reiškiantis, kad teroro išpuolis labai tikėtinas.
 
„Tylus vaikinas“
 
Laikraščių ir transliuotojų pranešimuose, kuriuose cituojami nenustatyti saugumo šaltiniai, teigiama, kad E. Al Swealmeenas buvo nesėkmingas irakiečių ir sirų kilmės prieglobsčio prašytojas, turintis psichikos sveikatos problemų. Jį aštuoniems mėnesiams priėmė Liverpulio krikščionių savanorių pora Elizabeth ir Malcolmas Hitchcottai, kai 2017 m. buvo atmestas jo prašymas dėl pabėgėlio statuso.
 
E. Hitchcott sakė BBC, kad dėl sekmadienio incidento jautėsi „labai nuliūdusi“ ir „labai sukrėsta“, ji pridūrė: „Mes tiesiog jį mylėjome, jis buvo mielas vyrukas“. M. Hitchcottas sakė ITV News, kad E. Al Swealmeenas atsidūrė psichiatrijos įstaigoje, kai su peiliu buvo sulaikytas per incidentą Liverpulio centre. Bet visais kitais atžvilgiais „jis buvo labai tylus žmogus“, atsivertęs į krikščionybę ir pakrikštytas Liverpulio katedroje, atmetęs islamą, pridūrė jis.
 
Toje pačioje katedroje vyko ir Liverpulio Atminimo sekmadienio pamaldos, kuriose dalyvavo apie 2000 žmonių, jos buvo skirtos pagerbti Didžiosios Britanijos karo veteranus ir kritusiuosius per karą.
 
Laikraštis „The Times“ pranešė, kad „islamistų sąmokslas yra reikšminga tyrimo kryptis“, kaip galimus taikinius tyrėjai nurodo katedrą arba Liverpulio Moterų ligoninę. Jis teigia, kad savadarbiame įrenginyje buvo TATP – tas pats sprogmuo, kurį taip mėgsta džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ ir kuris buvo panaudotas per 2015 m. Paryžiaus išpuolius ir 2017 m. Mančesterio arenos sprogdinimą.
 
Ministro pirmininko Boriso Johnsono atstovas spaudai antradienį atsisakė aptarti bylos specifiką, bet sakė, kad vyriausybė nori paspartinti asmenų, neturinčių teisės būti Jungtinėje Karalystėje (JK), pašalinimą ir supaprastinti prašymų ir teisines procedūras, „kad jomis nebūtų naudojamasi siekiant sužlugdyti pašalinimą“. „Tai viena iš JK naujojo imigracijos plano dalių ir tai tebėra vienintelis patikimas planas sutvarkyti mūsų sugedusią prieglobsčio sistemą“, – pridūrė atstovas.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.11.17; 06:18

Britų policininkas. EPA – ELTA nuotr.

Liverpulis, lapkričio 15 d. (AFP-ELTA). Šiaurės vakarų Anglijos policija pirmadienį pranešė, kad mirtiną sprogimą prie Liverpulio ligoninės laiko „teroristiniu incidentu“, per jį panaudota savadarbė bomba.
 
Russas Jacksonas, atsakingas už regiono kovos su terorizmu policiją, sakė, kad sekmadienio sprogimo taksi motyvas neaiškus, tačiau prietaisą „padarė keleivis“, kuris žuvo.
 
Didžiosios Britanijos kovos su terorizmu policija pirmadienį apklausė tris vyrus po to, kai „didvyriškas“ taksi vairuotojas, kaip pranešama, sužlugdė sąmokslą surengti sprogimą per sausakimšas Atminimo dienos pamaldas Liverpulyje.
 
Sprogimas įvyko taksi automobilyje prie Liverpulio moterų ligoninės likus kelioms akimirkoms, kai Didžioji Britanija sekmadienį 11 val. sustingo tylos minutei pagerbdama savo žuvusiuosius per karus. Žuvo keleivis, bet vairuotojas atsipirko tik lengvais sužalojimais. Kaip pranešė miesto valdžia ir laikraščiai, jis užrakino vyrą viduje, kai jam kilo įtarimų dėl jo ketinimų.
 
Keleivis norėjo vykti į kasmetines Atminimo dienos pamaldas miesto šiaurės vakaruose esančioje anglikonų katedroje, pranešė Jungtinės Karalystės žiniasklaida, citavusi tyrėjus ir taksisto draugus. Tačiau uždaryti keliai privertė taksi apsisukti ir jie atsidūrė prie ligoninės netoliese, kai bomba sprogo vairuotojui vos spėjus pabėgti, pranešė „Daily Mail“.
 
Taksi automobilis pakilo ugnies kamuolyje, po to pasklido tiršti pilki dūmai, policija puolė atitverti ligoninę, o pacientams, kuriems nereikia skubios pagalbos, buvo liepta važiuoti į kitas miesto klinikas.
 
„Taksi vairuotojui didvyriškomis pastangomis pavyko nukreipti tai, kas galėjo būti absoliučiai siaubinga nelaimė ligoninėje“, – pirmadienį sakė Liverpulio merė Joanne Anderson. „Mes žinojome, kad taksi vairuotojas ėmėsi veiksmų ir užrakino duris, žinojome tai iš pat karto“, – BBC radijui sakė ji ir perspėjo, kad nebūtų daugiau jokių spėlionių dėl incidento.
 
Pasak laikraščio „Liverpool Echo“, religinėse Atminimo dienos apeigose dalyvavo apie 2000 žmonių, renginys baigėsi kariniu paradu uždarytose gatvėse prie katedros.
 
Atminimo diena pažymi tą akimirką, kai 1914 m. lapkritį 11 val. nutilo Pirmojo pasaulinio karo ginklai. Minėjimas Liverpulyje buvo vienas didžiausių Didžiojoje Britanijoje, neskaitant Londono.
 
Po incidento ginkluota Anglijos Šiaurės Vakarų kovos su terorizmu policija sulaikė tris 29, 26 ir 21 metų vyrus viename name Liverpulio Kensingtono rajone. Kai kurios gatvės dalys tebėra aptvertos, pirmadienio rytą įvykio vietoje dirbo gausios policijos pajėgos. Kaip rašo laikraštis „The Guardian“ ir BBC, tyrimui padeda žvalgybos tarnyba MI5. „Raginame visuomenę išlikti ramia, bet budria“, – sakoma sekmadienio vakarą paskelbtame Mersisaido policijos pranešime.
 
Ministras pirmininkas Borisas Johnsonas tviteryje gyrė pagalbos tarnybas už jų reakciją, vėliau pirmadienį jis tikisi informuoti parlamentą. Vidaus reikalų sekretorė Priti Patel sakė: „Mūsų policija ir pagalbos tarnybos sunkiai dirba, kad nustatytų, kas atsitiko.“
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.11.16; 03:39
anzi_

Komandą finansuoja užslėptas milijardierius, moka savo futbolo žvaigždėms iki 350 tūkst. svarų per savaitę.

O į naminius mačus skraido net už 1200 mylių, – taip apibūdina “The Independent” futbolo klubą „Anži“.

Žurnalistas Timas Ričas nusprendė papasakoti anglų aistruoliams, koks gi tas klubas, kuris viešėjo Didžiojoje Britanijoje ir žaidė su „Liverpuliu“. Autorius aptiko ir kitokių „Anži“ keistenybių: komanda hipotetiškai turi kelti Machačkalos įvaizdį, bet žaidėjai tame mieste būna „tik mačų dienomis ir kaustomi griežtų saugumo priemonių“, o taip pat „rungiasi dėl čempiono titulo šalyje, iš kurios daugelis Dagestano gyventojų nori išvažiuoti“.

Continue reading „„Anži” (Machačkala) – keisčiausias futbolo klubas pasaulyje”