Peru paskelbta nepaprastoji padėtis, nušalintas lyderis lieka kalėjime. EPA-ELTA nuotr.

Lima, gruodžio 14 d. (AFP-ELTA). Trečiadienį visoje Peru paskelbta nepaprastoji padėtis, smurtiniai protestai prieš buvusio prezidento Pedro Castillo nuvertimą nesiliauja, per susirėmimus žuvo septyni žmonės. Šis pranešimas paskelbtas teisėjui įsakius maištu ir sąmokslu kaltinamam P. Castillo dar 48 valandas likti kalėjime.
 
P. Castillo buvo suimtas praėjusią savaitę, kai mėgino paleisti Kongresą ir įvesti valdymą dekretu. Jo areštas iššaukė protestus visoje šalyje, greitai peraugusius į smurtą.
 
Gynybos ministras Alberto Otarola paskelbė naują 30 dienų nepaprastąją padėtį dėl „vandalizmo ir smurto aktų, kelių blokadų“. Jis sakė, kad ši priemonė riboja „judėjimo ir susirinkimų laisvę“, gali būti paskelbta ir komendanto valanda. Naujoji prezidentė Dina Boluarte dar kartą mėgino sumažinti įtampą, paraginusi paankstinti rinkimus ir surengti juos iki 2023 m. gruodžio.
 
Teisių ombudsmenė Eliana Revollar antradienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad padėtis gali dar pablogėti. „Tai labai rimta socialinė konvulsija. Bijome, kad kils sukilimas, nes yra žmonių, raginančių sukilti, paimti į rankas ginklus”, – sakė E. Revollar.
 
Pirmadienį per protestuotojų ir saugumo pajėgų susirėmimus žuvo penki žmonės, sekmadienį – dar du. Šeši iš septynių žmonių žuvo Apurimako regione, kur gimė D. Boluarte.
 
P. Castillo šalininkų protestai prasidėjo beveik iškart po jo arešto. Kairiųjų pažiūrų Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras, pareiškęs, kad jo šalis vis dar pripažįsta P. Castillo prezidentu, prisidėjo prie kitų regiono kairiųjų lyderių ir pažadėjo remti nuverstą lyderį.
Peru kamuoja neramumai. EPA – ELTA foto
 
Protestuotojai įrengė kelių blokadas daugelyje regionų. Labiausiai nukentėjo vietovės šiaurėje ir pietuose, įskaitant Kusko regioną, kuriame yra turistus viliojanti inkų citadelė Maču Pikču, bei  antrąjį Peru miestą Arekipą.
 
Limoje dešimtys demonstrantų svaidė akmenis į policiją, mėgindami pasiekti Kongresą, policija panaudojo ašarines dujas, kad juos išvaikytų. Čiabuvių ir agrarinės organizacijos antradienį paskelbė neterminuotą streiką, dėl kurio buvo sustabdytas traukinių eismas tarp Kusko ir Maču Pikču.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.12.15; 00:30

Maču Pikču – senovinis inkų miestas. EPA – ELTA nuotr.

Garsusis inkų miestas Maču Pikču Peru griežtai ribos lankytojų skaičių. Lyginant su laikotarpiu prieš koronaviruso krizę, kasdien į kompleksą bus įleidžiama tik ketvirtadalis lankytojų, pranešė žinybos. Svarbiausias turistų traukos objektas greičiausiai lankytojų vėl lauks liepą.
 
Maču Pikču griuvėsiai dėl koronaviruso pandemijos yra uždaryti daugiau kaip tris mėnesius. Kad būtų garantuota reikalinga distancija, įspūdingą vietą per dieną galės aplankyti tik 675 vietiniai ir užsienio turistai, sakė Kusko gubernatorius Jeanas Paulas Benavente‘as. Kai kurios zonos liks uždarytos ir toliau. Be to, lankytojai turės dėvėti kaukes.
 
Inkų miestas Maču Pikču pastatytas Anduose 1438-1471 metais. Jis įtrauktas į pasaulio kultūros paveldo sąrašą.
 
Peru yra antra labiausiai pandemijos paveikta Lotynų Amerikos šalis po Brazilijos. Čia, oficialiais duomenimis, patvirtinta 225 000 infekcijos atvejų, apie 6 500 žmonių mirė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.06+.16; 05:35