Azovstal gynėjams – laisvę. Tai skelbia plakatas anglų kalba.

Kyjivas, sausio 9 d. (ELTA). Viena iš „Azovstal“ gynėjų šeimų asociacijos steigėjų Galina Klempouz pirmadienį pareiškė, kad rusų nelaisvėje tebėra apie 2 tūkst. šio metalurgijos kombinato gynėjų. Tarp belaisvių – moterys ir vyrai.
 
Kaip pažymėjo G. Klempouz televizijos kanalo „Espresso“ laidoje, per pastarąjį apsikeitimą belaisviais su Rusija grįžo aštuoni Mariupolio gynėjai. Kai kurie iš jų kovojo įmonėje „Azovstal“.
 
„Mes negalime skelbti tikslaus skaičiaus, kadangi tai gali turėti įtakos situacijai. Rusų nelaisvėje tebėra apie du tūkstančius „Azovstal“ gynėjų – moterų ir vyrų“, – sakė ji.
 
G. Klempouz taip pat papasakojo, kiek trunka visos reikiamos procedūros grįžus iš nelaisvės.
 
„Tai gana individualūs procesai. Konkretaus laiko tam tikroms procedūroms nustatyti neįmanoma, viskas priklauso nuo grįžusiųjų sveikatos būklės. Jeigu apytikriai, tai mėnesį ar pusantro nereikėtų jų trikdyti. Taip pat reikia, kad juos stebėtų gydytojai, globotų artimieji. Tai individualūs momentai. Daugelis buvo sužeisti Mariupolyje, o nelaisvėje jų sveikatos būklė pablogėjo. Konkrečius terminus sunku įvardyti“, – apibendrino Asociacijos steigėja.
 
UNIAN primena, kad sekmadienį Ukraina ir Rusija vėl apsikeitė belaisviais. Ukraina susigrąžino 50 karių – 33 karininkus ir 17 eilinių ir seržantų.
 
2022 metais iš rusų nelaisvės pavyko išvaduoti beveik 1600 žmonių, tarp kurių – 1464 kariškiai ir 132 civiliai.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.01.10; 04:33

Volodymiras Zelenskis. Ukrainos prezidentas. EPA – ELTA foto

Kyjivas, lapkričio 3 d. (ELTA). Mariupolyje galėjo žūti dešimtys tūkstančių žmonių, bet Rusijos agresijos aukų skaičius bus nustatytas tik išvadavus miestą.
 
Tai ketvirtadienį pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, praneša portalas „rbc.ua“.
 
„Deja, mirtis nesirenka, kas iš kokios diasporos. Manau, kad Mariupolyje žuvo daugybė žmonių. Deja, aukos ten skaičiuojamos ne vienetais, ne dešimtimis ir ne šimtais, bet tūkstančiais ir dešimtimis tūkstančių“, – pabrėžė Ukrainos valstybės vadovas.
 
Pasak prezidento, šiuo metu jis neturi tikslaus aukų skaičiaus, bet jis gali atsirasti, kai Ukrainos ginkluotosios pajėgos deokupuos Mariupolį.
 
„Išvaduotuose miesteliuose ir gyvenvietėse, kur gyveno keli tūkstančiai žmonių, randame 500-600 aukų, tad galima įsivaizduoti, kiek jų gali būti pusę milijono gyventojų turėjusiame mieste“, – pažymėjo V. Zelenskis.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.11.04; 09:00

Rusija teigia visiškai kontroliuojanti „Azovstal“ gamyklą Mariupolyje. EPA-ELTA nuotr.

Maskva, gegužės 21 d. (dpa-ELTA). Rusijos Gynybos ministerija paskelbė, kad Rusijos pajėgos visiškai kontroliuoja „Azovstal“ plieno gamyklą, o visi Ukrainos kariai, kurie ten gynėsi, pasidavė – ir mūšis už Mariupolio uosto kontrolę baigėsi, praneša dpa.
 
Gynybos ministras Sergejus Šoigu prezidentui Vladimirui Putinui sakė, kad „gamykla ir Mariupolio miestas buvo visiškai išvaduoti“.
 
Anot Gynybos ministerijos, paskutiniai 531 ukrainiečiai kareiviai pateko į rusų nelaisvę penktadienį.
 
Rusija Mariupolio puolimą Ukrainos pietryčiuose pradėjo netrukus po to, kai įsiveržė į šalį vasario pabaigoje.
 
Rusų pajėgos beatodairiškai bombardavo strategiškai svarbų miestą prie Azovo jūros ir vykdė jo blokadą, ir taip palaipsniui jį užėmė. Paskutiniai Mariupolio gynėjai pasitraukė į „Azovstal“ gamyklą, kur yra požeminis bunkerių ir tunelių tinklas. Galiausiai vandens, maisto, medicinos ir amunicijos atsargos išseko.
Azovstal. Ukrainiečių kariai.
 
Azovstal. Sužeistasis ukrainietis

Šios savaitės pradžioje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad du mėnesius trukęs mūšis dėl Mariupolio baigėsi, taip iš esmės pripažindamas pralaimėjimą mūšyje, o ukrainiečių kareiviai tapo rusų karo belaisviais.
 
Pirmadienį pasidavė pirmieji 264 kareiviai, tarp jų ir 50 sunkiai sužeistų. Rusija pareiškė, kad ketvirtadienį į nelaisvę pateko dar daugiau karių. Tačiau vadai ir dalis ukrainiečių kareivių vis dar išlaikė savo pozicijas.
 
Vis dėlto „Azovo“ pulko vadas Denysas Prokopenka vaizdo įraše teigė, kad penktadienį likę gamyklos gynėjai nusprendė, kad toliau priešintis beprasmiška.
 
„Kariuomenės vadovybė įsakė nutraukti miesto gynybą“, – sakė D. Prokopenka, pridėdamas, kad sprendimas priimtas siekiant apsaugoti karių sveikatą ir gyvybes.
 
Rusijos gynybos ministerija sako, kad nuo gegužės 16 d. į nelaisvę pateko 2 439 ukrainiečių kariai. Maskva nuolat tikino, kad „Azovstal“ gamykloje buvo apie 2 500 ukrainiečių karių, tačiau Ukrainos valdžia sakė, kad jų tėra 1 000.
 
Azovstal. Sužeistas ukrainiečių karys

Kremlius nepaaiškino, kas su belaisviais bus toliau, o Kyjivas pasiūlė juos išmainyti į rusus karo belaisvius. Tačiau kai kurie veikėjai Maskvoje ragina su ukrainiečių kariais elgtis kaip su nusikaltėliais ir juos teisti.
Azovstal. Požemiuose
 
Didžioji dalis iš likusių 400 000 sugriauto miesto gyventojų pasitraukė pastarosiomis savaitėmis.
 
Rusija dėmesį į Mariupolį buvo sutelkusi, nes jį užėmusi gali kontroliuoti teritoriją nuo Krymo pusiasalio iki separatistų užimtų regionų Ukrainos rytuose.
 
Be to, Rusijos gynybos ministras S. Šoigu taip pat teigė, kad rusų pajėgos tęsia puolimą Donbase.
 
Tuo metu Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) tęsia tyrimą dėl žmogaus teisių pažeidimų karo metu.
 
Azovstal. Sužeidimus patyręs ukrainiečių karys

ESBO stebėtojai buvo nusiųsti į Ukrainą apklausti liudininkų, karą išgyvenusių žmonių ir tų, kurie pasitraukė į kaimynines valstybes prasidėjus puolimui.
Azovstal. Sunku įsivaizduoti, ką patyrė čia ukrainiečių kariai
 
ESBO koncentruojasi į civilius ir karo belaisvius, išpuolius prieš civilius ir jų žudynes, pagrobimą bei kankinimą. Tačiau kol bus paruošta ataskaita, gali praeiti mėnesiai.
 
Karolis Broga (DPA)
 
2022.05.21; 09:02

Tegyvuoja Ukraina. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Mariupolis, gegužės 17 d. (AFP-ELTA). Šimtai Ukrainos karių buvo evakuoti iš apgultos plieno gamyklos „Azovstal“ – paskutinio karių, gynusių pietinį Mariupolio uostamiestį, bastiono, pirmadienį pranešė Kyjivas.
 
Gamykla buvo tapusi pasipriešinimo simboliu, o apie 600 karių, pasislėpusių požeminiuose tuneliuose ir bunkeriuose, kovojo užnugaryje, kad Rusijos pajėgos neperimtų visiškos strategiškai svarbaus miesto kontrolės.
 
Tačiau Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar pirmadienį teigė, kad daugiau kaip 260 žmonių humanitariniais koridoriais buvo perkelti į Maskvos ir Rusijos remiamų separatistų kontroliuojamas teritorijas.
 
„Bus vykdoma mainų procedūra dėl jų tolesnio grįžimo namo“, – sakė H. Maliar.
 
Ukrainos kariuomenė teigė, kad kariai Mariupolyje „įvykdė savo kovinę užduotį“ ir dabar pagrindinis tikslas yra išgelbėti karių gyvybes.
Įsitvirtinę plieno gamykloje jie neleido Rusijos pajėgoms greitai užimti pietinio Zaporižios miesto, sakoma „Facebook“ tinkle paskelbtame pareiškime.
 
Nepaisant milžiniškos kaimynės turėtų išteklių, Ukraina, sustiprinta Vakarų sąjungininkų ginklais bei pinigais, sugebėjo atremti Rusijos kariuomenę ilgiau, nei daugelis tikėjosi.
 
Naujausias to pavyzdys – pirmadienis, kai Ukrainos gynybos ministerija paskelbė, kad jos kariai susigrąžino teritorijos kontrolę Rusijos pasienyje netoli antrojo pagal dydį Charkivo miesto, kuris buvo nuolat puolamas.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.05.17; 08:19

„Azovstal“ gamyklos puolimas. EPA-ELTA nuotr.

Kyjivas, gegužės 15 d. (dpa-ELTA). Rusija, Ukrainos duomenimis, fosforo bombomis apšaudė „Azovstal“ gamyklą Mariupolio uostamiestyje.
 
„Pragaras atėjo į Žemę. Į „Azovstal“, – sekmadienį „Telegram“ žinių kanale rašė Mariupolio miesto Tarybos narys Petro Andriuščenka.
 
Fosforo bombos užsidega reaguodamos su deguonimi ir padaro didelės žalos. Jas naudoti draudžia tarptautinė teisė. Deputatas kartu paskelbė iš oro darytą vaizdo įrašą, kuriame matyti ant plieno gamyklos krentantis ugnies lietus. Įrašo nepriklausomai patvirtinti nėra galimybių.
 
P. Andriuščenka taip pat paviešino nuotraukas su užrašais ant bombų, kurie rodo, kad bombos buvo numestos reaguojant į Ukrainos pergalę „Eurovizijos“ dainų konkurse. Kol kas neaišku, iš kur šios nuotraukos gautos. Ant spėjamų bombų rusų kalba buvo parašyta: „Kalusha, kaip norėjai! Ant „Azovstal“ ir angliškai „Help Mariupol – Help Azovstal right now“ (Padėkite Mariupoliui – Padėkite „Azovstal“ dabar“ ir data – gegužės 14-oji. Ukrainai pergalę „Eurovizijoje“ laimėjusios grupė „Kalusha Orchestra“ atlikėjas šiuos žodžius ištarė scenoje Turine.
 
Rusiškuose neapykantos komentaruose buvo galima perskaityti, kad fosforo bombos yra rusų pasveikinimas su pergale „Eurovizijos“ dainų konkurse. Rusų žiniasklaida naktį pranešė apie Ukrainos laimėjimą, tačiau priešingai nei ankstesniais metais valstybinė televizija konkurso transliuoti negalėjo. Rusija dėl karo prieš Ukrainą buvo pašalinta iš „Eurovizijos“.
 
„Azovstal“ gamykloje, Ukrainos duomenimis, įsitvirtinę apie 1 000 Mariupolio gynėjų. Jie atmeta rusų raginimus pasiduoti.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.05.16; 06:06

Mariupolis šiandien. Tolumoje – Azovstal. EPA – ELTA nuotr.

Kyjivas, gegužės 11 d. (dpa-ELTA). Ukrainos karinė vadovybė slopina viltis, kad Mariupolio plieno gamykloje esantys kovotojai bus išvaduoti vykdant puolimą.
 
„Šiuo metu tokiai deblokavimo operacijai reikėtų daug karių, nes Ukrainos ginkluotosios pajėgos yra už 150-200 km nuo Mariupolio“, – trečiadienį sakė generalinio štabo vado pavaduotojas Oleksijus Hromovas.
 
Be to, kadangi rusų daliniai įsirengė galingą gynybą, tokia operacija pareikalautų daug aukų.
 
Daugiau kaip du mėnesius Mariupolio uostamiestis Ukrainos pietryčiuose yra apsiaustas Rusijos dalinių. Paskutinieji Ukrainos kovotojai užsibarikadavo mieste esančioje „Azovstal“ gamykloje. Jie reikalauja Kyjivo ir tarptautinės bendruomenės juos išlaisvinti – arba diplomatinėmis, arba karinėmis priemonėmis.
 
Praėjusiomis savaitėmis evakuaciniais koridoriais buvo išgelbėta apie 500 civilių, taip pat buvusių gamykloje. Rusija nesutinka leisti kovotojams laisvai pasitraukti. Jie esą turi sudėti ginklus ir pasiduoti.
 
Ukrainos vicepremjerės Irynos Vereščuk duomenimis, gamykloje dar yra apie 1 000 gynėjų, pusė jų – sužeisti. Rusija teigia, kad čia užsibarikadavę per 2 500 Ukrainos kovotojų ir užsienio samdinių.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.05.12; 09:01

Ukrainos karys. Sargyba.

Kyjivas, gegužės 8 d. (AFP-ELTA). Rusijos kontroliuojamame Mariupolyje esančioje „Azovstal“ plieno gamykloje įsitvirtinusios ukrainiečių pajėgos sekmadienį pareiškė, kad nepasiduos ir kovos tiek, kiek reikės.
 
„Mes, visi Mariupolio įgulos kariškiai, tapome Rusijos ir rusų kariuomenės vykdomų karo nusikaltimų liudininkais. Mes esame liudininkai. Pasiduoti nesvarstome, nes Rusijai mūsų gyvybės nerūpi“, – sakė Ilja Samoilenko, „Azovo“ pulko žvalgas.
 
Gamykla „Azovstal“ – paskutinis ukrainiečių pasipriešinimo centras sugriautame uostamiestyje, kurio likimas jau įgavo simbolinę reikšmę.
 
„Mūsų atsargos ribotos. Vis dar turime vandens. Vis dar turime amunicijos. Turėsime savo asmeninių ginklų. Kovosime iki tol, kol situacija bus išspręsta geriausiu įmanomu būdu“, – sakė I. Samoilenko.
 
Ukraina vakar paskelbė, kad moterims, vaikams ir pagyvenusiems civiliams gyventojams buvo leista pasitraukti iš gamyklos teritorijos.
 
Humanitarinę evakuacijos misiją koordinavo Jungtinės Tautos ir Raudonasis Kryžius.
 
Irma Jančiauskaitė (AFP)
 
2022.05.09; 07:50

Kyjivas, gegužės 7 d. (AFP-ELTA). Ukraina šeštadienį pranešė, kad iš Mariupolyje esančios „Azovstal“ gamyklos evakuotos visos moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės.
 
„Prezidento įsakymas – įgyvendintas: iš „Azovstal“ evakuotos visos moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės. Ši humanitarinės misijos Mariupolyje dalis – baigta“, – teigiama socialiniuose tinkluose paskelbtame šalies vicepremjerės Irynos Vereščuk pranešime.
 
„Azovstal“ gamykla laikoma paskutiniu ukrainiečių pasipriešinimo bastionu Mariupolyje. Jos likimas įgavo simbolinę reikšmę priešinantis platesnei Rusijos invazijai.
 
I. Vereščuk penktadienį pranešė, kad tądien iš gamyklos evakuota 50 žmonių, tarp kurių, anot Rusijos gynybos ministerijos, buvo 11 vaikų. Anksčiau šeštadienį taip pat pranešta apie dar 50 žmonių evakuaciją iš šio objekto. Prieš tai skaičiuota, kad čia esančiuose bunkeriuose gali būti likę apie 200 civilių.
 
Vėlų penktadienį paskelbtame vaizdo įraše Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigė, kad šiuo metu siekama ir „diplomatinių sprendimų mūsų „Azovstal“ esančiai kariuomenei išgelbėti“.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2022.05.08; 07:00

Aleksejus Arestovičius. Slaptai.lt nuotr.
Aleksejus Arestovičius. Slaptai.lt nuotr.

Kyjivas, gegužės 5 d. (ELTA). Ketvirtadienio duomenimis, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariams pavyko atremti Mariupolio gamyklos „Azovstal“ teritorijos šturmą.
 
Tai praneša portalas „rbc.ua“, remdamasis Ukrainos prezidento biuro vadovo patarėju Oleksijumi Arestovičiumi.
 
„Vakar Rusijos kariuomenė įžengė į „Azovstal“ teritoriją, bet mūsų gynėjai juos išstūmė. Dabar apibendriname informaciją“, – sakė patarėjas.
 
O. Arestovičius pabrėžė, kad šiuo metu gamyklos rajone tęsiasi mūšiai, Ukrainos kariškiai stabdo pranašesnes priešininko pajėgas.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.05.06; 07:33

Iš Mariupolio „Azovstal“ gamyklos evakuotas 101 civilis. EPA-ELTA nuotr.

Ženeva, gegužės 3 d. (AFP-ELTA). Jungtinės Tautos (JT) antradienį pranešė, kad bendromis su Raudonuoju Kryžiumi pastangomis iš „Azovstal“ gamyklos tunelių sugriautame Ukrainos Mariupolio mieste, du mėnesius apgultame Rusijos pajėgų, „sėkmingai evakuotas“ 101 civilis.
 
„Su džiaugsmu ir palengvėjimu galiu patvirtinti, kad 101 civilis buvo sėkmingai evakuotas iš „Azovstal“ plieno gamyklos Mariupolyje“, – sakė JT Ukrainos humanitarinės pagalbos koordinatorė Osnat Lubrani ir pridūrė, kad grupėje yra „moterų, vyrų, vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių“.
 
Evakuacija truko penkias dienas ir „101 žmogus (…) pagaliau galėjo palikti bunkerius po „Azovstal“ plieno gamykla ir po dviejų mėnesių pamatyti dienos šviesą“, – pridūrė ji. Ukrainos civiliai ir kariai jau daugelį savaičių įstrigę didžiulėje Juodosios jūros uosto plieno gamykloje, kurią nuo invazijos pradžios apgulė ir bombarduoja Rusijos pajėgos.
Iš„Azovstal“ gamyklos evakuotas 101 civilis. EPA-ELTA nuotr.
 
Evakuotieji buvo nuvežti  į centrinį Zaporižios miestą, kurį kontroliuoja Ukraina. Dėl evakuacijos susitarta JT generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui apsilankius Maskvoje ir Kyjive.
 
O. Lubrani perspėjo, kad „gali būti daugiau civilių, kurie lieka įstrigę“, ir pareiškė, kad JT yra pasirengusios grįžti į apsiaustą gamyklą ir išvežti juos į saugią vietą.
 
Dar 58 žmonės prisijungė prie evakuacijos vilkstinės iš Mangušo miesto, esančio prie Mariupolio, pridūrė ji.
Pasitraukusieji iš „Azovstal“ gamyklos. EPA-ELTA nuotr.
 
Raudonasis Kryžius taip pat patvirtino sėkmingą evakuaciją atskiru pareiškimu. Jame teigiama, kad kai kurie evakuoti civiliai yra sužeisti.
 
Grupė teigė, jog „tikėjosi, kad daugiau žmonių galės prisijungti“, ir sakė, kad „skubiai“ reikia daugiau evakuacijų, taip pat tai, kad „Raudonasis Kryžius nepamiršo vis dar ten esančių žmonių“ ir pažadėjo „negailėti pastangų juos pasiekti“.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.05.04; 06:43

Rusija pradėjo „galingą“ „Azovstal“ gamyklos puolimą. EPA-ELTA nuotr.

Ukrainos kariuomenė antradienį pranešė, kad Rusijos pajėgos pradėjo puolimą prieš apgultą „Azovstal“ plieno gamyklą pietiniame Mariupolio mieste, joje dar yra Kyjivo pajėgų.
 
„Vyksta galingas „Azovstal“ gamyklos teritorijos puolimas, remiamas šarvuočių ir tankų“, – sakoma Ukrainos „Azovo“ karinio padalinio vado pavaduotojo Sviatoslavo Palamaro pareiškime socialinėje žiniasklaidoje ir priduriama, kad Rusijos pajėgos mėgina „iš laivo išlaipinti didelį skaičių pėstininkų“.
 
„Padarysime viską, ką galime, kad atremtume šį puolimą, tačiau raginame nedelsiant imtis priemonių, kad būtų evakuoti gamyklos teritorijoje esantys civiliai“, – sakė jis.
 
Rusijos armija anksčiau antradienį pareiškė, kad jos pajėgos ir promaskvietiški separatistai naudoja artileriją ir lėktuvus, taikydamiesi į „Azovstal“ – plieno gamyklą Mariupolio uostamiestyje, kur dar tebėra įsitvirtinę Ukrainos kovotojai.
 
Rusijos gynybos ministerija apkaltino „Azovo“ bataliono narius ir kitus Ukrainos karius, kad jie pasinaudojo pauze kovose, kad vėl užimtų kovines pozicijas gamykloje.
 
Mariupolis yra vienas labiausiai nukentėjusių Ukrainos miestų. Jungtinės Tautos antradienį paskelbė, kad per bendrą operaciją su Raudonuoju kryžiumi iš „Azovstal“ gamyklos tunelių buvo sėkmingai evakuotas 101 civilis.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.05.04; 06:37

Ukraina: Rusijos puolimas rytuose nesėkmingas. EPA-ELTA nuotr.

Kyjivas, balandžio 30 d. (dpa-ELTA). Ukrainos Generalinis štabas paskelbė, kad Rusijos pajėgos tęsia bandymus pulti Ukrainos rytuose, tačiau nesėkmingai, praneša naujienų agentūra dpa.
 
Generalinis štabas teigia, kad Rusija toliau telkia karius prie Iziumo miesto, Charkivo regione. Rusijos kariuomenė bando stumtis į priekį keliose vietose, bet ukrainiečiai puolimą sulaiko.
 
Dniepropetrovsko sritį apšaudė Rusijos raketos ir artilerija, o rusai iš dalies persigrupuoja ir bando sustiprinti savo pajėgas.
 
Luhansko ir Donecko srityse ukrainiečiai atrėmė 14 Rusijos bandymų pulti bei sunaikino 11 tankų, 9 dronus ir 7 artilerijos sistemas.
 
Tuo metu padėtis „Azovstal“ metalurgijos gamykloje Mariupolio mieste išlieka neaiški. Rusija aiškina, kad bunkeriuose ir pramoninėje zonoje įsitvirtinę 2 500 ukrainiečių karių ir užsieniečių savanorių. Ukraina skelbia, kad gamykloje glaudžiasi ir evakuacijos laukia 1 000 civilių su vaikais.
 
Tarpininkaujant Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui Antonio Guterresui, Kyjivas ir Maskva susitarė dėl humanitarinio koridoriaus civilių evakuacijai iš gamyklos. Tačiau vis dar neaišku, ar humanitarinis koridorius bus sėkmingai sukurtas.
 
Karolis Broga (DPA)
 
2022.05.01; 07:15

Mariupolis šiandien. EPA – ELTA nuotr.

Kyjivas, balandžio 24 d. (ELTA). Rusija, Ukrainos duomenimis, tęsia apsiaustos plieno gamyklos Mariupolio uostamiestyje puolimą. Ukrainiečių kovotojų kontroliuojama „Azovstal“ gamykla nuolat apšaudoma, tviteryje pareiškė prezidento patarėjas Mychailas Podoliakas. Gamykla esą apšaudoma sunkiosiomis bombomis iš oro ir iš artilerijos.
 
Gamykloje glaudžiasi ir daug civilių. M. Podoliakas, kuris taip pat yra Ukrainos derybininkas pokalbiuose su Rusija, paragino vadovybę Maskvoje stačiatikių Velykų proga užtikrinti „tikrą Velykų ramybę“ Mariupolyje. Rusija turi „pagalvoti apie savo reputacijos likučius“ ir, be kita ko, pritarti humanitariniam koridoriui civiliams gyventojams evakuoti.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.04.25; 07:00

Mariupolis šiandien. EPA – ELTA nuotr.

Kyjivas, balandžio 22 d. (AFP-ELTA). Rusijos karinės operacijos Ukrainoje sėkmė priklauso nuo Maskvos sugebėjimo užimti strateginį Mariupolio uostamiestį, ištisas savaites apsuptą Rusijos pajėgų, penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė regiono gubernatorius.
 
„Priešo puolimo operacija pietuose priklauso nuo Mariupolio“, kur Ukrainos pajėgos, kaip pranešama, kovoja su Rusijos kariuomene, apsuptos „Azovostal“ plieno gamykloje kartu su šimtais civilių, sakė Donecko gubernatorius Pavlo Kyrylenka.
 
Ukraina teigia, kad šimtai jos pajėgų ir civilių slepiasi „Azovstal“ plieno gamykloje Mariupolyje, ir Kyjivas ne kartą ragino nutraukti ugnį, kad moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės galėtų saugiai išeiti iš sunaikinto miesto.
 
P. Kyrylenka sakė, kad „Azovstal“ laikosi“, o mieste likusios Ukrainos pajėgos „vis dar turi šiek tiek amunicijos“, tačiau yra „išsekusios po du mėnesius trunkančių kovų“.
 
Ukrainos pareigūnai pastarosiomis dienomis ragino skubiai sukurti humanitarinius koridorius, kad civiliai galėtų pasitraukti, ir kaltino Rusijos pajėgas tęsiant atakas, dėl kurių evakuacija neįmanoma. „Rusijos pusė niekada nevykdė jokių susitarimų dėl humanitarinių koridorių“, – AFP sakė P. Kyrylenka.
 
Jis teigė, kad Rusijos pajėgos vis labiau suirzusios, jog miestas laikosi, ir kaltino Maskvos kariuomenę sėjant „paniką“ likusiems gyventojams. „Kaip? Blokada, badas, nuolatinis bombardavimas, oro smūgiai, raketų smūgiai, sunkioji artilerija ir tankai, sunaikinę daugumą namų Mariupolyje“.
 
Kremlius šią savaitę pareiškė, kad „išlaisvino“ Mariupolį, kurio kontrolė yra jo karo planų pagrindas, praėjus beveik dviem mėnesiams, kai prezidentas Vladimiras Putinas įsakė pradėti invaziją į provakarietišką kaimynę.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.04.23; 08:40

Ramzanas Kadyrovas. AP/Scanpix nuotr.

Groznas, balandžio 21 d. (dpa-ELTA). Čečėnijos vadovas Ramzanas Kadyrovas pareiškė, kad „Azovstal“ gamykla apsiaustame Ukrainos Mariupolio uostamiestyje dar ketvirtadienį bus perimta Rusijos pajėgų.
 
„Šiandien priešpiet arba popiet „Azovstal“ bus visiškai kontroliuojama rusų karių“, – „Telegram“ kanale naktį į ketvirtadienį teigė R. Kadyrovas, kurio daliniai kovoja Ukrainoje.
 
Pasak R. Karyrovo, gamykloje likę Ukrainos kovotojai dar turi galimybę ryte pasiduoti. Jei jie tai padarys, jis esąs tikras, kad Rusijos vadovybė priims“ teisingą sprendimą“.
 
Rusijos duomenimis, gamykloje dar yra apie 2 500 ukrainiečių kovotojų ir užsienio samdinių. Anot Ukrainos pranešimų, ten glaudžiasi ir apie 1 000 civilių.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.04.21; 00:30

Ukrainos prezidentas V.Zelenskis

Kyjivas, balandžio 20 d. (dpa-ELTA). Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad padėtis Mariupolio uostamiestyje yra „rimčiausia, kokia tik gali būti“. Rusų pajėgos blokuoja visus mėginimus suorganizuoti humanitarinius koridorius iš išgelbėti Ukrainos piliečius, sakė V. Zelenskis vaizdo įraše, kuris paskelbtas naktį į trečiadienį.
 
Miesto gyventojus, esančius Rusijos dalinių rankose, anot jo, mėginama „deportuoti“ ar mobilizuoti į rusų pajėgas. Deja, sakė V. Zelenskis, negaunama atsakymo į pasiūlymą dėl apsikeitimo, kuris leistų išgelbėti civilius ir miesto gynėjus. Šio pasiūlymo detalių prezidentas nekonkretizavo. Duomenų nepriklausomai patvirtinti neįmanoma.
 
Padėtis smarkiai sugriautame Mariupolyje laikoma dramatiška. Rusija nori visiškai perimti strategiškai svarbaus uostamiesčio kontrolę ir antradienį dar kartą paragino Ukrainos kovotojus „Azovstal“ plieno gamykloje kapituliuoti, tačiau šie atsisakė.
Mariupolis nepasiduoda. EPA – ELTA foto
 
Maskva antradienio vakarą pranešė, kad iki 22.00 val. (21 val. Vidurio Europos laiku) niekas nepasinaudojo koridoriais. Taip pat paskelbta apie vienašališkas paliaubas, įskaitant „humanitarinį koridorių“ iš plieno gamyklos trečiadienį 14.00 val. Maskvos laiku (13.00 val. Vidurio Europos laiku). Per šias paliaubas Ukrainos kovotojai gali pasiduoti, o civiliai – būti evakuoti, sakoma Rusijos generolo pulkininko Michailo Mizincevo pranešime antradienio vakarą.
 
Praėjusiomis savaitėmis abi pusės kaltino viena kitą sabotuojant civilių evakuaciją.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.04.20; 09:11

Ukrainos kariai pasaloje

Kyjivas, balandžio 17 d. (AFP-ELTA). Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis sekmadienį pareiškė, kad strategiškai svarbus Mariupolio uostamiestis nekrito. Jis pridūrė, kad apsupti kariai, ginantys miestą nuo Rusijos okupantų, „kovos iki galo“.
 
Premjeras ABC laidai „This Week“ taip pareiškė praėjus kelioms valandoms po to, kai baigėsi Rusijos duotas ultimatumas pasiduoti kovotojams, įsitvirtinusiems vietinės plieno gamyklos požemiuose.
 
„Miestas vis dar neperimtas. Jame vis dar yra mūsų karinės pajėgos, mūsų kariai. Jie kovos iki galo“, – sakė D. Šmyhalis.
 
Irma Jančiauskaitė (AFP)
 
2022.04.18; 08:57

V. Zelenskis. Ukrainos prezidentas

Kyjivas, balandžio 16 d. (AFP-ELTA). Prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad eliminavus paskutinius Ukrainos karius, įstrigusius apgultame Mariupolio mieste, derybos su Maskva bus nutrauktos.
 
„Mūsų karių, mūsų vyrų (Mariupolyje) likvidavimas užbaigs bet kokias Ukrainos ir Rusijos derybas“, – sakė V. Zelenskis interviu naujienų tinklalapiui „Ukrayinska pravda“. – Tai bus aklavietė, nes mes nesiderame nei dėl savo teritorijų, nei dėl savo žmonių“.
 
Vasario 24 dieną Rusijai įsiveržus į Ukrainą, strategiškai svarbus Mariupolio uostamiestis nukentėjo bene labiausiai.
 
Mariupolis – po barbarų atakų

Miesto užėmimas leistų Rusijai sausuma sujungti 2014 metais aneksuotą Krymo pusiasalį ir Maskvos remiamų separatistų valdomus regionus Ukrainos rytuose.
 
Netrukus po invazijos Rusijos kariai apsupo uostamiestį, tačiau menkiau ginkluota ir ne tokia gausi Ukrainos kariuomenė atsilaikė.
Rusijos kariai pamažu žengė į miestą, tačiau ukrainiečių pajėgų grupės ir toliau laikosi miesto milžiniškose metalurgijos ir sunkiosios technikos gamyklose, kurios turi didžiulį požeminių tunelių tinklą.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.04.17; 08:20

Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis laišku kreipėsi į Vokietijos vadovus su raginimu nebepirkti rusiškos naftos ir dujų.
 
„Gerbiamasis Prezidente Steinmeier, Gerbiamasis Kancleri Sholz, kiekvieną dieną Ukrainoje prievartaujami, kankinami, šaudomi ar bombomis žudomi žmonės: moterys, vaikai, senjorai. Jų kūnai paliekami pūti gatvėse. Lyg aukščiausio lygio ciniško žiaurumo būtų negana, prie kūnų pritvirtinamos minos“, – į Vokietijos vadovus kreipiasi V. Landsbergis. 
 
„Ir vis tik, kaip ir anksčiau istorijoje – po Aušvico, Belseno, Baby Yaro, po Ruandos, po Kosovo ir Srebrenicos – pasaulis nesiliauja kartojęs „Niekada daugiau“, bet ir nesugeba veikti. Jungtinės Tautos diskredituoja ir žemina pačios save“, – taip pat pažymi jis.
 
Profesorius akcentuoja, kad Europos Sąjunga jau skyrė Ukrainai milijardą eurų, tačiau ta pati Europos Sąjunga moka ne vieną milijardą eurų už Rusijos naftą ir dujas, taip „finansuodama karo nusikaltėlį“.
 
„Kiek dar – šimtų ar tūkstančių – kūnų reiks atrasti po Rusijos barbariškos „specialiosios operacijos“, kiek dar Mariupolių ir Bučų reikia sunaikinti, kad Europos Sąjungos šalių vyriausybės padarytų vieną drąsų žingsnį – atkirstų Kremliaus režimą nuo pagrindinio pajamų šaltinio – dujų ir naftos eksporto?
 
Taigi, jei mes, tardami: „Niekada daugiau“ tai ir manome, laikas veikti yra dabar. Nes alternatyvus neveiksnumas reiškia „Žudyk toliau“, – akcentuoja jis.
Vokietijos Prezidentas Frankas Valteris Šteinmejeris (Frank-Walter Steinmeier). Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
 
V. Landsbergis akcentuoja, kad Vokietija kiekvieną dieną mokėdama už rusišką naftą ir dujas finansuoja Rusijos agresiją Ukrainoje.
Olafas Scholzas. EPA – ELTA nuotr.
 
„Kiekvieną dieną, kai Jūs mokate už rusišką naftą ir dujas, Jūs mokate už Putino tankus, už tai, kad jie siautėtų Ukrainos žemėje. Jūs mokate už tai, kad agresorius ir toliau žudytų, luošintų ir naikintų. Kiekvieną dieną, kai Jūsų vyriausybė delsia parduoti ar perduoti Ukrainai vokiečių ginkluotės, tankų, artilerijos ir šaudmenų, Jūs padedate Maskvos agresijai tęstis“, – pabrėžia V. Landsbergis.
 
„Kiekviena tolesnė karo diena reiškia, kad šimtai moterų, vaikų ir vyrų – žmonių gimusių gyventi taikiai ir laimingai, kaip ir Jūs ir mes – mirs žiauriai, siaubingose kančiose ir skausme, prievartaujami, kankinami ir apleisti“, – taip pat rašo jis.
 
 Todėl profesorius ragina Vokietijos valdžią nebūti Rusijos nusikaltimų bendrininke ir priimti reikiamus sprendimus rusiškos naftos embargui.
 
„Kviečiu, atmeskite neveiklumą, abejingumą, egoizmą ar baimę ir nebūkite šių nusikaltimų bendrininkai. Neleiskite, kad siauri interesai jus paralyžiuotų. Kiekvieną sykį, kai Jūsų valdžia leidžia Rusijos karo nusikaltimų rėmėjams. Vokietijos gatvėse mosuoti karo nusikaltėlių vėliavomis, Jūs įžeidžiate aukų atminimą“, – akcentuoja V. Landsbergis.
 
„Tai turi liautis. Karas ir žudymas turi liautis. Ir jūsų galioje – paskelbti embargą Rusijos naftai ir dujoms. Jūs turite galią uždrausti Rusijos karo nusikaltėlių rėmėjų veiklą ir Rusijos propagandą. Ir teikti Ukrainai reikiamų ginklų. Mūsų draugai vokiečiai – mes pasitikime Jumis, Jūsų sąžine ir morale“, – pažymi de fakto pirmasis Nepriklausomos Lietuvos vadovas V. Landsbergis.
 
Informacijos šaltinis – ELTA 
 
2022.04.14; 08:26
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. EPA-ELTA nuotr.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. EPA-ELTA nuotr.

Kyjivas, balandžio 12 d. (ELTA). Ukraina negauna tiek ginklų, kiek reikia, kad galėtų atblokuoti Mariupolį ir kuo greičiau užbaigti šį karą. Tai pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo naujausiame vaizdo kreipimesi, apibendrindamas 47-osios karo dienos rezultatus, praneša UNIAN.
 
„Esminis uždavinys tiek šiandien, tiek kiekvieną dieną pastaruoju metu – imtis konkrečių gynybinių priemonių. Konkrečiai didinti mūsų galimybes atremti visas Rusijos kariuomenės atakas. Esu įsitikinęs, žmonės tai irgi mato. Kaip mato ir tai, kad priešo karinės ir techninės galimybės vis dar gana didelės. Taip, ukrainiečiai nepalyginamai narsesni. Mūsų ginkluotosios pajėgos muša okupantus Rusijos kariškiams nepasiekiamu sumanumu ir apgalvota taktika. Bet jei kalbėsime apie būtiną ginkluotę, mes vis dar esame priklausomi nuo tiekimo, nuo mūsų partnerių. Deja, mes jos negauname tiek, kiek reikia, kad kuo greičiau užbaigtume šį karą. Kad visiškai sunaikintume priešą mūsų žemėje. Ir kad įvykdytume tuos uždavinius, kurie kiekvienam Ukrainos žmogui akivaizdūs. Pavyzdžiui, kad atblokuotume Mariupolį“, – sakė prezidentas.
 
Anot V. Zelenskio, jeigu Ukraina gautų lėktuvų ir sunkiosios šarvuotosios technikos, artilerijos, ji galėtų tai padaryti.
 
„Bet vis dar tenka dėl to tartis. Vis dar tenka įtikinėti. Vis dar tenka išspausti reikiamus sprendimus. Neabejoju, kad mes gausime beveik viską, ko reikia. Bet prarandamas ne tik laikas. Prarandamos ukrainiečių gyvybės. Gyvybės, kurių jau nebesugrąžinsi. Ir už tai atsakingi ir tie, kurie iki šiol laiko sandėliuose Ukrainai reikalingą ginkluotę. Ši atsakomybė amžiams liks istorijoje. Kaip liks istorijoje ir mūsų dėkingumas. Dėkingumas toms valstybėms ir tiems politikams, kurie realiai padėjo, kurie nedelsė“, – pabrėžė V. Zelenskis.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.04.12; 08:13