Moralė

Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos vadovo metropolito Inokentijaus atleisti stačiatikių dvasininkai, kritikuojantys Rusijos pradėtą karą Ukrainoje, teigia visada siekę atsiriboti nuo politikos, tačiau, pasak jų, šioje situacijoje turėję aiškiai išsakyti savo poziciją dėl moralinių paskatų.
 
„Pozicija mūsų visų yra tokia, kad mes ne šiaip abstrakčiai prieš karą. Dabar to yra maža, aš manau. Ir tai nėra politika. Bando mus kaltinti politika. Tai nėra politika, tai yra moralinė tos politikos pusė, kurią mes kaip krikščionys ne tik galėtume, bet ir privalėtume dabar vertinti ir todėl mes kalbame tik apie moralę“, – žurnalistams teigė iš pareigų atleistas stačiatikių kunigas Vitalijus Mockus.
 
Iš pareigų atleistas stačiatikių dvasininkas Gintaras Jurgis Sungaila taip pat tikina, kad jam šioje situacijoje svarbiausia moralės klausimas. Todėl jis teigia negalįs palaikyti patriarcho Kirilo, remiančio Rusijos invaziją į Ukrainą.
 
„Visą laiką tikėjau, kad būna tam tikrų žmogiškų klaidų, bet kad visumoje Bažnyčia laikosi atokiau nuo politikos, kad mes galime gyventi dvasinį gyvenimą ir viskas. Bet, va, politika mus pasivijo ir Kirilas užėmė labai konkrečią politinę poziciją“, – žurnalistams sakė G. J. Sungaila.
 
„Bet man svarbu ne politinė pozicija, man tai yra moralinis klausimas, nes žmonės kenčia, ateina pasimelsti už savo nužudytus artimuosius, kuriuos nužudė karo metu, ir kaip tu gali žiūrėti jiems į akis ir palaikyti patriarchą, kuris taip kalba“, – akcentavo jis.
 
ELTA primena, kad Rusios Ortodoksų Bažnyčiai (Maskvos patriarchatui) priklausantys trys lietuviai dvasininkai, kritikuojantys Rusijos invaziją Ukrainoje bei patriarchą Kirilą, susilaukė savo vadovybės nemalonės. Portalas „Bernardinai“ informavo, kad Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos vadovas, metropolitas Inokentijus iš pareigų atleido kunigą Vitalijų Mockų, o kiti du kunigai, Gintaras Jurgis Sungaila ir Vitalis Dauparas, ne tik atleisti iš pareigų, bet ir nušalinti nuo bet kokios aktyvios tarnystės Bažnyčioje.
 
Tai yra pirmas kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kai ortodoksų dvasininkai susilaukia tokių nuobaudų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.04.16; 07:00

Rusijos vyskupas: Epifanijos maudynės neturi virsti orgija gausiai prisigeriant alkoholio. EPA-ELTA nuotr.

Maskva, sausio 17 d. (TASS-ELTA). Epifanijos maudynės yra „pamaldi religinė praktika“ ir turi būti atliekama su malda, o ne virsti orgija gausiai prisigeriant alkoholio. Tai pirmadienį pareiškė Maskvos patriarchato Zelenogrado vyskupas Sava (Tutunovas).
 
„Jeigu žmogus, eidamas maudytis Apreiškimo dieną atlieka maldą, maldoje pasineria į vandenį, prisimena Išganytojo krikštą, galime kalbėti apie pamaldžią religinę praktiką, prisidedančią prie materializuoto, vizualaus Evangelijos įvykio atminimo. O jeigu maudynės virsta orgija gausiai geriant alkoholį, tuštybės muge ir įvairiomis kitokiomis nepadorybėmis, tai yra Evangelijos įvykių atminimo paveikslo iškraipymas. Nuodėmė“, – savo „Telegram“ kanale parašė vyskupas Sava.
 
Jis pridūrė, kad maudynės yra tik paprotys, todėl į ledinį vandenį neturėtų skubėti tie, kuriems tai nerekomenduojama sveikatos sumetimais.
Maskvos patriarchato Volokolamsko metropolitas Ilarionas praėjusį šeštadienį paprašė tikinčiųjų šiemet dėl sunkios epidemiologinės padėties „kuo atsargiau“ elgtis per tradicines Kristaus krikšto maudynes. Jis priminė, kad bet kokie masiniai žmonių susibūrimai dabar nepageidautini ir geriau pasisaugoti.
 
Rusijos stačiatikių bažnyčia švenčia Viešpaties krikštą sausio 19 dieną. Naktį į tą dieną daugelis tikinčiųjų tradiciškai neria į eketę.
 
Viljama Sudikienė (TASS)
 
2022.01.17; 10:48