Lietuvos sostinė Vilnius. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis pritaria Žvėryno bendruomenės iniciatyvai rytoj, gegužės 9 d., 12 val. pikete prie Vilniaus savivaldybės pareikšti protestą dėl naikinamo Vilniaus paveldo ir neskaidriai, nušalinant visuomenę vystomų plėtros projektų – niokojamo Žvėryno, darkomo Misionierių ansamblio, planų užstatyti šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčią bei visų atvejų, kai „lygesni už lygius“ slapta nuo visuomenės tvarkosi savo pelningus reikalus.

„Vilniaus savivaldybė ne tik naikina kultūrinę Vilniaus tapatybę, bet ir diskredituoja savivaldos idėją, piktybiškai neatsakinėdama į visuomenės klausimus. Mums nesvarbu, su kokiais rubikonais, mg baltic‘ais ar kitais uab‘ais konsultuojasi Vilnių valdančios partijos – bet tegu jie patraukia rankas nuo mūsų paveldo ir prisimena, kad privalo atsakyti į vilniečių klausimus“, – pažymi Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio narė skulptorė Joana Noreikaitė.

Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis primena, kad Vilniaus meras Remigijus Šimašius jau 9 mėnesius neatsako į jam asmeniškai, o taip pat Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros direktoriui Gediminui Rutkauskui adresuotą 2017 m. rugpjūčio 11 d. prašymą skubiai inicijuoti viešą susitikimą su visuomene dėl skandalingų statybų Vilniaus senamiestyje – Misionierių ansamblyje, Pacų rūmuose, Platerių rūmuose (Bokšto g. Nr. 6), Astorijos viešbutyje (Rotušės a. Nr. 33) – bei planų statyti aukštybinį pastatą senamiesčio apsaugos zonoje, Konstitucijos prospekte.

Šis prašymas merui buvo primintas 2018 m. kovo 21 d. piketo rezoliucijoje, prašant viešai su visuomene aptarti ir planus užstatyti viešbučiu šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčią. Iš pradžių Vilniaus savivaldybė aiškino, esą susitikimo surengti negali dėl atostogų, vėliau – esą laukia UNESCO misijos išvadų, bet taip ir nesurengė iki šiol.

Be to, jau beveik 2 mėnesius Vilniaus savivaldybė ir vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis nepateikia informacijos dėl planų užstatyti šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčią, kurios Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis paprašė 2018 m. kovo 16 d., cituojame:

kodėl, kokiu pagrindu, kokiais tyrimais remiantis buvo persvarstytos ir pakeistos Šv. Jokūbo ligoninės pastatų komplekso vertingosios savybės, Vilniaus m. nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai priimant 2017-06-15 aktą Nr. VI-RM-01/3? Prašytume pateikti skaitmenines tyrimųmedžiagos kopijas.

ar rengiant detalųjį planą, pagal kurį prie Lukiškių dominikonų vienuolyno statinių ansamblio planuojamos statybos, buvo atlikti istoriniai tyrimai? Jei taip – kas, kada juos atliko? Kur, kokia tvarka galime su jais susipažinti? Prašytume pateikti skaitmenines tyrimų medžiagos kopijas.

Pranciškonų vienuolynas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

ar buvo atlikti menotyriniai tyrimai, būtini tokios vertės objektui? Jei taip – kas, kada juos atliko? Kur, kokia tvarka galime su jais susipažinti? Prašytume pateikti skaitmenines tyrimų medžiagos kopijas.

prašome pateikti atliktų archeologinių tyrimų ataskaitos skaitmeninę kopiją arba nurodyti, kur, kokia tvarka galime su ja susipažinti.

iš 1845 m. Šv. Pilypo ir Jokūbo vienuolyno plano matyti, kad nepaisant ligoninės plėtimo ir kai kurių sklypų nusavinimo, carinė valdžia buvo palikusi vienuolynui sodą. Pagal detalųjį planą jo nelieka, toje vietoje numatytas biurų vidinis kiemas, o vienuolynas netenka privatumo, nors pagal istorinės urbanistinės miesto raidos koncepciją tokiam objektui turėjo būti palikta erdvė. Prašome paaiškinti, kuo pagrįsti sprendiniai užstatyti vienuolyną ir paversti jo sodą vidiniu biurų kiemu.

Pagarbiai – Paulius Markevičius, Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdžio valdybos pirmininkas

2018.05.09; 08:08

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) įpareigojo bendrovę „Misionierių namai“ sustabdyti savavališkas statybas nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objekto teritorijoje, žemės sklype Subačiaus g. 26, Vilniuje ir pašalinti jos padarinius. Šiuo metu statybos darbai gali būti vykdomi tik gretimame žemės sklype Subačiaus g. 20, kuriame jie atliekami pagal Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotą leidimą, dėl kurio panaikinimo į teismą šią savaitę kreipėsi Generalinė prokuratūra.

Inspekcijos duomenimis, nesustabdžius statybos darbų gretimame sklype, savavališkos statybos, kurių metu įrengti papildomi gruntiniai inkarai, ir toliau galėjo būti tęsiamos, todėl VTPSI pateiktu privalomuoju nurodymu užkirstas kelias galimiems tolesniems neteisėtiems veiksmams.

VTPSI esminius pažeidimus nustatė gegužę vykdyto planinio šio objekto patikrinimo metu – statytojas savavališkai pastatė ypatingojo statinio dalį – įrengė gruntinius inkarus gretimame sklype Subačiaus g. 26, Vilniuje, neturėdamas leidimo tai daryti.

Siekdama sustabdyti tolesnius savavališkus statybos darbus gretimame sklype, VTPSI ėmėsi daugybės veiksmų: 2017-06-09 buvo surašytas savavališkos statybos aktas, statytojui įteiktas privalomasis nurodymas sustabdyti bet kokius statybos darbus gretimame sklype, išskyrus statybos darbus, kurie yra reikalingi pašalinti savavališkos statybos padarinius, taip pat 2017-06-19 surašytas privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius. Artimiausiu metu dėl nustatytos savavališkos statybos bus surašytas administracinio nusižengimo protokolas, kuris bus perduotas nagrinėti teismui.

Gretimas sklypas, kuriame be leidimo pastatyta statinio dalis, yra nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objekto Vilniaus misionierių vienuolyno statinių ansamblio teritorija. Statyba šiame sklype ribojama siekiant apsaugoti kultūros paveldo objekto vertingąsias savybes.

Šiuo metu statytojas VTPSI yra pateikęs pakoreguotą projekto techninę dokumentaciją, kurioje nurodyta, kad projekto konstrukciniai sprendimai, kuriuos įgyvendinant ir buvo vykdoma savavališka statyba, yra keičiami.

VTPSI yra sulaukusi ir tikrina daugiau kreipimųsi dėl gręžtinių inkarų, kaip nuolatinės statinio laikančiosios konstrukcijos įrengimo gretimuose sklypuose, neturint tai leidžiančio statybos leidimo bei gretimų sklypų valdytojų sutikimo. Nuolatinės statinio laikančiosios konstrukcijos pažeidimas gali sukelti statinio griūtį.

Siekiant įvertinti, ar atliekant statybos darbus Subačiaus g. 26 sklype nebuvo sužalotos nekilnojamosios kultūros vertybės ir ar nebuvo padaryta žala nekilnojamosios kultūros vertybei, atsižvelgiant į tai, kad viena iš Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos funkcijų yra nustatyti sužalotų nekilnojamųjų kultūros vertybių nuostolių dydį ir atkūrimo būdą, VTPSI kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos.

VTPSI pateiktus duomenis ir prašymą pareikšti teismui ieškinį viešajam interesui ginti bei pripažinti negaliojančiais Misionierių vienuolyno statinių ansamblio Vilniuje nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialųjį planą ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotą statybos leidimą išnagrinėjusi Generalinė prokuratūra antradienį kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą, prašydama panaikinti specialųjį planą, statybą leidžiantį dokumentą bei pašalinti padarinius.

Į Generalinę prokuratūrą gegužės 25 d. kreiptasi remiantis Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos laikinosios komisijos išvadomis bei kitais Inspekcijos surinktais duomenimis.

Informacijos šaltinis – ELTA.

2017.06.22; 03:30