Britų žvalgyba nusprendė, kad grėsmės saugumui, kylančios naudojant Kinijos „Huawei“ įrangą, yra suvaldomos, praneša „Financial Times“.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NCSC) mato būdų suvaldyti grėsmes, kylančias naudojant „Huawei“ įrangą 5G mobiliojo ryšio tinkluose, „Financial Times“ sakė du informuoti šaltiniai.

„Kitos šalys gali sakyti, kad, jei britai yra tikri dėl grėsmių nacionaliniam saugumui suvaldymo, jie gali dėl saugumo įtikinti ir visuomenę, ir Jungtinių Valstijų administraciją. Institucijos gali įtikinti kitus, kad, leisdamos ryšio operatoriams naudoti „Huawei“ įrangą, veikia apdairiai“, – sakė vienas iš „Financial Times“ šaltinių.

Atsakydamas į „Financial Times“ informaciją, NCSC atstovas spaudai tikino, kad „Nacionalinis kibernetinio saugumo centras yra įsipareigojęs užtikrinti Jungtinės Karalystės (JK) tinklų saugumą“. Atstovas taip pat pridūrė, kad NCSC „atidžiai prižiūri ir yra susipažinęs su „Huawei“ įranga ir jos kibernetine sauga“.

Tuo tarpu Pekine Kinijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovas Geng Shuangas teigė, kad Kinija tikisi, jog JK „išlaikys savo atvirumą ir priims išmintingus sprendimus, paremtus savo pačios interesais“.

Nerimas dėl saugumo privertė Jungtines Valstijas, Australiją ir Naująją Zelandiją uždrausti „Huawei“ įrangą diegiant 5G mobilųjį ryšį. Gruodį didžiausias Jungtinės Karalystės ryšio operatorius BT pranešė išimantis „Huawei“ įrangą iš 4G ryšio tinklų.

Praėjusią savaitę JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo pareiškė, kad Jungtinėms Valstijoms būtų itin sunku bendradarbiauti su valstybėmis, kurios įdiegia „Huawei“ įrangą šalia svarbių Amerikos sistemų. Pekinas tokius JAV pareigūno kaltinimus vadina nepagrįstais.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.19; 06:00

Jungtinių Valstijų pareigūnai vyksta į daugelį Europos šalių įspėti apie saugumo grėsmes, kurias kelia Kinijos telekomunikacijų milžinas „Huawei“, teigia JAV diplomatas, atsisakęs atskleisti savo pavardę.

Vašingtonas „Huawei“ klausimą laiko itin skubiu, nes Europos Sąjungos šalys kaip tik dabar ruošiasi diegti 5G mobilųjį ryšį, kuris leis susijungti nedelsiant, suteiks galimybę perduoti didžiulius kiekius duomenų ir padės pamatus ateities technologijoms.

„Raginame kolegas neskubėti galvą pametus ir nepasirašinėti sandorių su nepatikimais tiekėjais iš trečiųjų šalių, kaip Kinija“, – Briuselyje perspėjo JAV Valstybės departamento pareigūnas.

Pareigūnas tikino, kad jis susitiks su ES, Belgijos, Prancūzijos ir Vokietijos atstovais, o jo kolegos iš Valstybės departamento keliaus į Ispaniją ir kitas ES šalis, kur pristatys Jungtinių Valstijų nerimą dėl „Huawei“.

„Bendradarbiavimas su nepatikimais tiekėjais, kaip „Huawei“ ar ZTE, turės neigiamų pasekmių jūsų nacionaliniam saugumui“, – ES šalis įspėjo diplomatas. Pasak jo, „Huawei“ ir kitos Kinijos įmonės gali daryti žalą intelektinės nuosavybės apsaugai, privatumui ir žmogaus teisių apsaugai.

JAV atstovo teigimu, Vašingtonas mano turįs įspėti Europą, kurios stiprus aljansas su Jungtinėmis Valstijomis „padidina nacionalinio saugumo svarbą iš JAV perspektyvos“.

Gruodį Europos Komisijos (EK) vicepirmininkas iš Estijos Andrus Ansipas taip pat įspėjo dėl „Huawei“ ir ZTE keliamos grėsmės, kurios, pagal 2017 m. Kinijos kibernetinio saugumo įstatymą, privalo bendradarbiauti su Pekino žvalgybos tarnybomis.

Kalbėdamas antradienį, A. Ansipas tikino, kad Komisijos vaidmuo šioje srityje yra labai ribotas.

„Nacionaliniu saugumu turi rūpintis pačios valstybės narės“, – sakė buvęs Estijos premjeras, pridurdamas: „Jei valstybės narės prašys EK bendradarbiauti, imtis vieningų sprendimų, tada Komisija to ir imsis. Istoriškai EK visada taip elgėsi“.

„Huawei“ atkakliai neigia, kad įmonės įranga gali būti naudojama šnipinėjimui, nes ant kortos pastatyta itin daug.

Ekspertų teigimu, Švedijos „Ericsson“ – viena iš didžiojo telekomunikacijų trejeto kartu su „Nokia“ ir „Huawei“ – nuo Kinijos milžino atsilieka nuo 6 mėn. iki metų, atsižvelgiant į 5G mobiliojo ryšio įrangos kokybę. Pasak ekspertų, Suomijos „Nokia“ įrangos kokybė yra dar žemesnė.

Keli mobiliojo ryšio operatoriai, kaip „Bouygues Telecom“ ir SFR, Prancūzijoje jau pradėjo bandyti „Huawei“ įrangą 5G mobiliajam ryšiui diegti. Tuo tarpu „Deutsche Telekom“, „Bloomberg“ duomenimis, įspėjo, kad Europa 5G ryšio srityje gali atsilikti nuo Kinijos ir Jungtinių Valstijų net 2 metais, jei šalys nebenaudos „Huawei“ įrangos.

JAV diplomatas atmetė prielaidas, kad naudos iš „Huawei“ draudimo gaus Jungtinės Valstijos. Pasak jo, Vašingtonas įspėja dėl „Huawei“ dėl saugumo, o ne komercinių sumetimų. „Ericsson“, „Nokia“ ir „Samsung“, o ne JAV bendrovės, gautų naudos uždraudus „Huawei“ Europoje, tikina Jungtinių Valstijų atstovas.

Tuo tarpu Europos Komisijos atstovas spaudai naujienų agentūrai AFP tikino, kad ES neplanuoja įvesti papildomo reguliavimo „Huawei“ klausimu.

„Turime ES viešųjų pirkimų taisykles, turime investicijų patikros siūlymus Europos interesams apsaugoti“, – sakė EK atstovas. Jo teigimu, pagal dabar galiojančias viešųjų pirkimų taisykles, institucijos gali atmesti „neproporcingai žemos kainos“ siūlymus. Taip pat ES valstybės, bendradarbiaudamos su trečiosiomis šalimis, gali imtis įvairių priemonių, užtikrinančių nacionalinio saugumo apsaugą.

ES valstybės narės gali blokuoti įmonių karinės įrangos sandorius su trečiosiomis šalimis ir su saugumu ar įslaptinta informacija susijusius pirkimus.

Vizito Tokijuje metu Vokietijos kanclerė Angela Merkel tikino, kad Vokietijoje vyksta „didžiulės diskusijos“ dėl „Huawei“ įrangos naudojimo. Kol kas Vokietija veikia atsargiai, o šalies informacinių technologijų priežiūros tarnybos tikina neturinčios įrodymų, kad „Huawei“ gali naudoti savo įrenginius šnipinėjimui Pekino naudai.

Tuo tarpu Briuselyje A. Ansipas įspėjo: „Jei pernelyg ilgai lauksime tvirtų įrodymų, gali būti per vėlu“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.02.06; 05:30

Sakydama, kad šalis netaupys saugumo sąskaita, Kanados vyriausybė atmeta Kinijos įspėjimus dėl pasekmių, jei Otava uždraustų „Huawei“ tiekti įrangą Kanados 5G mobiliojo ryšio tinklams, praneša „Reuters“.

Kinijos ambasadorius Kanadoje įspėjo Otavos vyriausybę ketvirtadienį, santykiams tarp šalių vis prastėjant po to, kai gruodį su Jungtinių Valstijų arešto orderiu buvo sulaikyta „Huawei“ finansų direktorė Meng Wanzhou.

Šiuo metu Kanados pareigūnai tiria 5G mobiliojo ryšio tinklų saugumo situaciją, tačiau jų ataskaita bus parengta dar negreitai, tikino „Reuters“ šaltinis. Kai kurios Kanados sąjungininkės, kaip Australija ir Japonija, dėl saugumo sumetimų jau įvedė apribojimus „Huawei“ įrangai.

Kanados viešojo saugumo ministras Ralphas Goodale’as, paklaustas apie Kinijos ambasadoriaus įspėjimus, tikino, kad Otava aiškiai pasakė netaupysianti nacionalinio saugumo sąskaita.

„Suprantame, kad tokie komentarai pasigirs, tačiau mes sprendimus priimame remdamiesi Kanados interesais ir niekam nepavyks pakeisti mūsų požiūrio“, – žurnalistams sakė R. Goodale’as.

„Esame pasiryžę daryti tai, kas yra naudinga Kanadai šiame sudėtingame ir neramiame pasaulyje“, – teigė ministras.

Pasak R. Goodale’o, Kinija panašiai kalbėjo ir po to, kai Australija uždraudė „Huawei“ tiekti įrangą šalies 5G mobiliojo ryšio tinklų diegimui.

Vakarų žvalgybos tarnybos jau keletą metų skambino pavojaus varpais dėl „Huawei“ ryšių su Kinijos vyriausybe, kuri gali naudoti bendrovės įrangą šnipinėjimui.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.19; 07:13

Artėjant dienai, kai mobiliojo ryšio operatoriai šalyje blokuos neaiškiu būdu įgytos mobiliojo ryšio įrangos (telefonų ir planšetinių kompiuterių) IMEI kodus, pastebima, kad gyventojai aktyviau domisi, koks yra jų turimos įrangos statusas.

Anot mano IMEI sprendimą sukūrusios duomenų analizės ir dirbtinio intelekto kūrėjos „Scorify“ atstovės Astos Grabliauskienės, blokuojamų įrenginių bendras skaičius neturėtų viršyti 10 tūkst., nors tikslesni duomenys bus aiškūs tik liepos 25 dieną, kai vogtų ar pamestų IMEI kodai bus užblokuoti. Vis dėlto, jos teigimu, pastarosiomis dienomis pastebimas aktyvumas tikrinimosi sistemoje.

Pasak jos, pastaruosius du mėnesius telekomunikacijų bendrovės tiesiogiai informavo savo klientus apie galimus užblokuoti įrenginius.

„Operatoriai pataria, kaip toliau tęsti naudojimąsi ryšio paslaugomis, ir padeda užblokuoti įrenginius. Užblokuotus įrenginius rekomenduoja perduoti į artimiausią policijos komisariatą, kad būtų galima fiksuoti įvykį ir vykdyti tyrimą dėl žalos atlyginimo“, – atsakyme Eltai sako A. Grabliauskienė.

Tuo metu mobiliojo ryšio operatorė „Tele2“ sako, kad kol kas vos vienas kitas savo IMEI kodą sistemoje aptikęs vartotojas kreipiasi į operatorių, tačiau besikreipiančiųjų gali padaugėti užblokavus visų vogtų telefonų IMEI.

Pasak „Tele2“ korporatyvinės komunikacijos direktoriaus Andriaus Baranausko, suprantama, kad ne visi žmonės, pirkdami vogtą telefoną, galėjo iki galo suvokti situaciją.

„Pirkdami įrenginį ne iš oficialių pardavėjų ir už gerokai mažesnę nei rinkos kaina, žmonės tikriausiai supranta, kad patys prisiima tam tikrą riziką. Nepaisant to, suprasdami, kad vartotojas, pirkdamas vogtą telefoną, galbūt galėjo nevisiškai suprasti situaciją, siūlysime išskirtines sąlygas naujam telefonui įsigyti“, – komentare Eltai teigia A. Baranauskas.

Pasidomėjus Lietuvos policijos, kiek žmonių kreipėsi po to, kai pasitikrinę sistemoje pamatė, kad jų telefonai galėtų būti vogti, atsakyta, kad kol kas policija tokių duomenų neturi.

Lietuvos policijos atstovės spaudai Simonos Ludavičiūtės atsakyme Eltai nurodoma, kad tuo atveju, jeigu bus nustatyta, kad telefonas ieškomas kaip pagrobtas ir tai atsispindės Lietuvos policijos ar Interpolo duomenų bazėse, tuomet bus pradedamas informacijos patikslinimas ir telefonas paimamas.

„Jeigu buvo padaryta nusikalstama veika, padarytą žalą turi atlyginti nusikalstamos veikos kaltininkas. Kokia ir kam padaryta žala, bus sprendžiama tyrimo metu. Nukentėję asmenys ar kiti asmenys, kuriems padaryta žala, greičiausiai bus pripažįstami civiliniais ieškovais“, – atsakyme Eltai sako S. Ludavičiūtė.

ELTA primena, kad balandžio pabaigoje mobiliojo ryšio operatoriai „Tele2“, „Telia“ ir „Bitė“ pasirašė susitarimą blokuoti neteisėtai įgytos mobiliosios įrangos IMEI kodus.

Įranga gali blokuojama trimis atvejais: kai prieš tai buvo pavogta, pamesta arba jei naudojantis šiuo įrenginiu kitoje šalyje buvo įsiskolinta už mobiliojo ryšio paslaugas.

Savo įrenginio IMEI kodą galima sužinoti šiais būdais: įrenginyje surinkus kombinaciją *#06# arba pasižiūrėjus į prietaiso pakuotę ar lipduką, esantį po telefono baterija. Taip pat jis randamas ant kameros ar maršrutizatoriaus korpuso.

Įvedus kodą savitarnos portale www.manoimei.lt galima sužinoti, ar įrenginys nėra įtrauktas į juodąjį sąrašą.

Anot šioje svetainėje pateikiamų duomenų, iš viso jau yra patikrinta 82 tūkst. 154 IMEI. Vien liepą patikrinta daugiau nei pusė – 55 tūkst. 379 IMEI.

„Scorify“ Eltai perduotais duomenimis, liepą aktyviausiai buvo tikrinamasi šio mėnesio 19 ir 20 dienomis – atitinkamai buvo patikrinta 11823 ir 12877 IMEI.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.25; 06:28

Kai kalbama apie Lietuvos ateitį, šiandien vyrauja dvi pagrindinės nuostatos: įtampa dėl dabarties ir vis dar teigiami lūkesčiai, susiję su ekonomikos augimo perspektyvomis. Todėl labai įdomu sužinoti, kokios šių veiksnių sąveikos tikisi bendrovė, kurios verslo perspektyvos paremtos ne tik technologijų pažanga, bet ir didelės dalies visuomenės perkamąja galia.

Apie tai ir apie telekomunikacijų verslo perspektyvas žurnalo „Valstybė“ redaktorius Eduardas Eigirdas kalbasi su „Omnitel“ prezidentu Danu Strömbergu.

Continue reading „Danas Strömbergas: „Lietuvos rinka yra ties mobiliojo interneto revoliucijos riba“”