Karaliui Karoliui III sukako 74 metai. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, lapkričio 14 d. (AFP-ELTA). Karaliui Karoliui III pirmadienį sukako 74 metai, minint jo, kaip monarcho, pirmąjį gimtadienį Didžiosios Britanijos sostinėje griaudėjo iškilmingos ginklų salvės.
 
Jo motinai karalienei Elžbietai II mirus rugsėjo 8 d., buvęs Velso princas ėmėsi naujojo savo vaidmens. Savo gimtadienio išvakarėse jis pirmą kartą kaip monarchas vadovavo Atminimo sekmadienio ceremonijai prie Londono kenotafo pagerbiant Didžiosios Britanijos žuvusiuosius per karus.
 
Livrėjas vilkėję kariai reikšdami pagarbą saliutavo Londono parkuose ir iš Londono Tauerio Temzės upės pakrantėje. Karinis orkestras sugrojo „Su gimtadieniu“ per kasdienę gvardiečių pasikeitimo ceremoniją prie Bakingamo rūmų.
 
Karolis savo gimtadienio proga nesuplanavo jokių viešų pasirodymų. Bet jis buvo nufotografuotas vilkintis tvido švarką ir velvetines kelnes, pozuodamas prie seno ąžuolo naujai nuotraukai, skirtai pažymėti jo paskyrimą į vakarus nuo Londono esančio Vindzoro Didžiojo parko reindžeriu. Anksčiau šias pareigas ėjo jo tėvas princas Philipas, miręs 2021 metais.
 
Karalius Karolis III. EPA-ELTA nuotr.

1948 m. lapkričio 14 d. gimęs Karolis kitų metų gegužę taps seniausiu kada nors karūnuotu britų monarchu. Jis tapo sosto įpėdiniu vos trejų ir didumą gyvenimo laukė, kad pakeistų savo motiną. Nuo rugsėjo, kai tai įvyko, jis pasinėrė į naująjį vaidmenį, bet laikosi žodžio, kad būdamas karaliumi „nesikiš“ į politiką. Nepaisant to, kad atvirai pasisako aplinkosaugos klausimais, vyriausybės patartas jis nevyko į Jungtinių Tautų COP27 viršūnių susitikimą klimato kaitos klausimais.
 
Karolis susitiko su daugybe aukštų asmenų iš užsienio, įskaitant ambasadorius ir valstybių vadovus, taip pat viešai pasirodė visoje šalyje.
 
Praėjusią savaitę jis priėmė Nigerijos prezidentą Muhammadu Buhari ir Jordanijos karalių Abdullah II, susitiko su pabėgėliais iš Ukrainos ir Afganistano bei lankėsi Šiaurės Airijoje.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.11.15; 07:53

Karalius Karolis III ir jo žmona karalienė konsortė Camilla. EPA – ELTA foto

Londonas, spalio 27 d. (AFP-ELTA). Anglijos karalius Karolis III ketvirtadienį, kaip pranešama, ketina išplėsti karališkųjų asmenų, galinčių jį pavaduoti jo nesant, ratą, iš esmės nustumdamas į šalį neatliekančius karališkųjų pareigų princą Harry ir Jorko hercogą Andrew.
 
Tikimasi, kad Karolis III pataisys „Regentystės aktą“ ir į sąrašą įtrauks savo brolį Edwardą, Vesekso grafą, ir karališkąją princesę seserį Aną, pranešė „The Daily Telegraph“ ir BBC, remdamiesi šaltiniais.
 
„The Telegraph“ pranešė, kad pakeitimai gali būti pateikti parlamentui „per kelias savaites“, cituodamas „karališkuosius informatorius“, teigiančius, kad tai yra „logiškas žingsnis“.
 
Karolis III. EPA-ELTA nuotr.

Bakingemo rūmai oficialiai nepateikė jokių komentarų.
 
Šiuo metu į karališkųjų asmenų, galinčių laikinai pavaduoti 73 metų monarchą, jei jis yra išvykęs arba serga, sąrašą įtraukti tik jo žmona Camilla, sosto įpėdinis princas Williamas, taip pat princai Harry, Andrew ir šio dukra Beatrice, nors ji, kaip karališkosios šeimos narė, neina jokių pareigų.
 
Ilgesnis sąrašas leistų rūmams apeiti Harry, kuris atsisakė karališkųjų pareigų ir apsigyveno JAV, ir Andrew, kuris pasitraukė iš viešojo gyvenimo dėl draugystės su nuteistu pedofilu Jeffrey Epsteinu ir kaltinimų lytiniais santykiais su nepilnamete, tiesiogiai jų iš to sąrašo neišbraukiant.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.10.28; 07:55

Buvęs Ispanijos karalius Jonas Karolis. EPA – ELTA foto

Madridas, gegužės 20 d. (dpa-ELTA). Mažame Ispanijos pakrantės Sanjenjo miestelyje žiūrovai šūksniais pasitiko buvusį Ispanijos karalių Joną Karolį, gyvenantį savanoriškoje tremtyje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kai jis pirmą kartą per beveik dvejus metus apsilankė tėvynėje.
 
84 metų buvęs monarchas, po virtinės finansinių skandalų gėdingai palikęs Ispaniją, penktadienį pakilios nuotaikos pasirodė su kitais buriavimo gerbėjais. Sanjenjo kurortas Ispanijos šiaurės vakaruose savaitgalį rengia buriavimo regatą, kurioje dalyvauja ir Jonas Karolis.
 
Televizijos filmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip jis įlipa į motorinę valtį, lydinčią lenktyninius burlaivius. Jis patiria didelių problemų vaikščiojant ir į motorinę valtį buvo palydėtas padedamas vyro ir pasiramsčiuodamas lazdele.
 
Sanjenjo meras Telmo Martínas sakė, kad Jonas Karolis tikrai nori sugrįžti į pasaulio buriavimo čempionatą birželį. 2017 ir 2019 metais Jonas Karolis buvo karūnuotas pasaulio čempionu šešių metrų burlaivių klasėje. Buvęs monarchas į Ispaniją atvyko ketvirtadienio vakarą iš Abu Dabio. Grįžęs namo pirmą naktį jis praleido savo draugo verslininko namuose Sanjenjo. Jo kelionė truks iki pirmadienio.
 
Žiniasklaidos susidomėjimas vizitu yra didžiulis. Susirinko apie 200 žurnalistų, pranešė valstybinė televizija RTVE. Jonas Karolis pirmadienį ketina susitikti su savo 83 metų žmona Sofia, taip pat su sūnumi karaliumi Pilypu VI. Tai vyks karališkojoje Sarsuelos rezidencijoje netoli Madrido. Netrukus po to jis turi išskristi atgal į Abu Dabį.
 
Karalius Pilypas VI siekia pagerinti karališkosios šeimos įvaizdį ir, manoma, mėgina atsiriboti nuo savo tėvo, palikusio šalį 2020 metų rugpjūtį.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.03.21; 08:00

Ispanijos karalius Juanas Carlosas palieka šalį. EPA-ELTA nuotr.

Korupcija įtariamas buvęs Ispanijos karalius Juanas Carlosas ketina palikti šalį ir apsigyventi užsienyje. Karališkieji rūmai pirmadienį pranešė, kad Juanas Carlosas apie tokį savo sprendimą laišku informavo savo sūnų karalių Felipę VI. Kokioje šalyje norėtų gyventi ateityje, jis neatskleidė.
 
Savo sprendimu jis norįs palengvinti savo sūnaus, kaip valstybės vadovo, darbą, „turint omenyje viešas pasekmes, kurias šiuo metu kelia tam tikri praeities įvykiai“, rašo buvęs karalius, aiškiai turėdamas omenyje birželį prieš jį pradėtą teisėsaugos tyrimą.
 
„Tai yra sprendimas, kurį priimu su giliais jausmais, tačiau labai ramiai“, – pabrėžiama laiške.
 
Ispanijos aukščiausiasis teismas birželį pradėjo tyrimą dėl buvusio monarcho sąsajų su spėjama korupcijos afera. Įtariama, kad Juanas Carlosas iš Saudo Arabijos gavo milijoninį kyšį, kai čia vienas ispanų konsorciumas tiesė geležinkelį tarp Mekos ir Medinos miestų.
 
Tyrimas sutelktas į įvykius po 2014 metų vidurio. Tuo metu Juanas Carlosas dėl virtinės skandalų perleido sostą savo sūnui.
 
Po beveik keturių dešimtmečių nusiėmęs karūną, šiandien 82-ejų buvęs monarchas neteko apsaugos, kurią valstybės vadovui suteikia konstitucija.
 
Juano Carloso advokatas Javieras Sanchezas Junco Mansas pareiškė, kad jo klientas, nepriklausomai nuo savo gyvenamosios vietos, toliau bendradarbiaus su teisėsauga.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.04; 00:30