Matematikos mokslas

Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) kol kas neprognozuoja kitą savaitę vyksiančių bandomųjų matematikos egzaminų rezultatų, tačiau bus pasiruošusi padėti mokytojams, jei pasiekimų patikrinimai moksleiviams nepavyks. Pasak direktoriaus pavaduotojos Astos Ranonytės, dvyliktokų bandomųjų matematikos egzaminų rezultatai neturėtų radikaliai skirtis nuo praėjusių metų.
 
„Nesame taip išsiprognozavę, kokie tie galimi rezultatai. (…) Kai tik turėsime rezultatus, kurie, tikėtina, kad per vienerius metus radikaliai nesiskirs nuo ankstesniųjų metų, bet tiesiog matysime juos labai skirtingais pjūviais, tai tikrai komentuosime ir pačioms mokykloms duosime informacijos apie tai, ką jie dar gali padaryti per ateinančius 2–3 mėnesius“, – Eltai komentavo A. Ranonytė.
 
Pasak NŠA direktoriaus pavaduotojos, jei moksleivių rezultatai nedžiugins, agentūra vėl paragins pasinaudoti sukurtomis virtualiomis paskaitomis bei mokomąja medžiaga.
 
„Per pastaruosius dvejus metus, bendradarbiaujant ir su matematikos mokytojų asociacija, yra sukurtos ir tos virtualios paskaitos, ir mokomoji medžiaga. Tai turbūt visa tai, kas yra geriausio sukaupta, aktualizuosime ir susiesime su rezultatais“, – pridūrė A. Ranonytė.
 
Centralizuotai organizuojami bandomieji egzaminai turėtų palengvinti mokytojams naštą
 
Pati Švietimo agentūra, anot A. Ranonytės, organizuodama bandomuosius matematikos egzaminus dešimtokams ir dvyliktokams turi tik su ugdymo procesu susijusių tikslų. Vienas iš jų – palengvinti dvyliktokų mokytojams tenkančią patikrinimų taisymo naštą.
 
„Pasiūlydami jau kelinti metai iš eilės bandomuosius patikrinimus, o šiais metais pridedami ir dešimtokams tokią galimybę, turime tokių labai paprastų, su ugdymo procesu susijusių tikslų. Nes žinome, kad mokyklos, baigiantis metams, tikrai pačios organizuoja bandomuosius patikrinimus“, – teigė NŠA atstovė.
 
Vilniaus Žirmūnų gimnazija. Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

„Tai norime jiems pasiūlyti kaip ir palengvinimą, kad gavę tą centralizuotai paruoštą užduotį, ypač, kai, pavyzdžiui, dvyliktokų atveju mokytojams ir nereikėtų vertinti pačių atliktų užduočių, nes yra automatinis vertinimas“, – pridūrė A. Ranonytė.
 
Dešimtokų pasiekimų patikrinimas, kurį sudarys ne tik uždaro tipo, bet ir atviro tipo uždaviniai, taip pat bus elektroninis. Mokytojai darbų vertinimą galės taip pat atlikti elektroninėje sistemoje.
 
„Su pasiekimų patikrinimu dešimtoje klasėje turbūt turime daugiau ugdymo procesui keliamą lūkestį ir poveikį, nes mokytojams bus sudarytos galimybės atlikti mokinių darbų vertinimą elektroninėje sistemoje, ir jie galės su tais darbais, su savo vertinimais supažindinti ir mokinius“, – paaiškino NŠA direktoriaus pavaduotoja.
 
„Ir tokiu būdu analizuoti, kur yra mokinių stipriosios pusės, kokiose tematikose, kokiose gebėjimuose jie jau yra pasiekę jiems keltus rezultatus, o ką jie dar per ateinančius 2 mėnesius galėtų papildomai mokytis, papildomai tam skirti laiko“, – pažymėjo ji.
 
Rezultatai bus lyginami, su jais supažindins ir egzaminų sudarytojus
 
A. Ranonytė neslėpė, kad mokinių pasiekimai bandomuosiuose egzaminuose bus išanalizuoti Lietuvos mastu – žiūrima, kaip jie pasikeitė ir ar gėrėjo.
 
„Vėl grįšime prie klausimo, kiek rezultatai pagerėjo“, – sakė ji.
 
Anot NŠA atstovės, elektroninių pasiekimų patikrinimų metu surinkta informacija bus pasidalinta ir su dešimtokams bei dvyliktokams egzaminus rengiančia ekspertų grupe.
 
„Tai yra toks atsakingas procesas, paruošti ir pasiekimų užduotis, ir brandos egzaminą, kad tie procesai jau vyksta. Bet dalinimasis informacija, ypač, kai ta informacija yra patikima, nes tai yra statistiniai duomenys, yra sudėtinė darbų dalis“, – patikino A. Ranonytė.
 
ELTA primena, kad prieš artėjantį Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimą (PUPP) ir brandos egzaminus dešimtokams bei matematikos valstybinį brandos egzaminą pasirinkusiems abiturientams NŠA organizuoja matematikos bandomuosius mokymosi pasiekimų pasitikrinimus.
 
Rašymas. Slaptai.lt nuotr.

Dešimtokams matematikos mokymosi pasiekimų įsivertinimo testus NŠA vykdys pirmadienį. Mokiniai galės prisijungti prie elektroninės užduočių atlikimo sistemos ir atlikti 2 valandų trukmės bandomojo pasitikrinimo užduotį. Šį pasitikrinimą sudarys pasirenkamieji, trumpojo atsakymo, atvirojo atsakymo uždaviniai. Dalis jų bus vertinami automatiškai, dalis – mokinius mokančių matematikos mokytojų.
 
Bandomuoju matematikos egzaminu neretai vadinamas elektroninis matematikos mokymosi pasiekimų įsivertinimo testas matematikos valstybinį brandos egzaminą pasirinkusiems abiturientams vyks antradienį ir trečiadienį. Testą sudarys automatiškai vertinami uždaviniai.
 
Pernai matematikos pasiekimų pasitikrinimo testą atliko daugiau kaip 10 tūkst. mokinių, užsiregistravusiųjų į matematikos egzaminą. Rezultatai parodė, kad mokinių surinktų taškų vidurkis buvo 10 proc. didesnis, nei praėjusių metų matematikos valstybinio brandos egzamino.
 
Šiemet bandomajame matematikos pasitikrinime kviečiami dalyvauti 16520 abiturientų.
 
Irtautė Gutauskaitė (ELTA)
 
2023.03.13; 06:00