Naujosios Zelandijos policija. EPA-ELTA nuotr.

Oklandas, liepos 20 d. (AFP-ELTA). Ketvirtadienį, likus kelioms valandoms iki 2023 m. FIFA pasaulio futbolo čempionato atidarymo didžiausiame Naujosios Zelandijos Oklando mieste, jo centre esančioje statybvietėje užpuolikas nužudė du žmones ir sužeidė dar šešis.
 
Ministras pirmininkas Chrisas Hipkinsas sakė, kad užpuolikas žuvo įvykio vietoje, jokios grėsmės nacionaliniam saugumui nėra, todėl čempionatas vyks kaip suplanuota.
 
Vis dar neįvardijamas šautuvu ginkluotas 24 metų užpuolikas ankstų rytą įsiveržė į krantinėje esančią nuosavybę, judraus didžiausio Naujosios Zelandijos miesto centras buvo užblokuotas.
 
Teigiama, kad tarp sunkiai sužeistųjų yra policijos pareigūnas, jis nuvežtas į ligoninę, jo būklė stabili.
 
Apie išpuolio motyvus mažai žinoma, tačiau manoma, kad jis nėra tiesiogiai susijęs su pasaulio futbolo čempionatu ar yra politiškai ar ideologiškai motyvuotas. Tačiau užpuolikas buvo žinomas policijai dėl smurto šeimoje ir turėjo psichikos sveikatos problemų. Policija pranešė, kad jam buvo taikomas sulaikymas namuose, bet leista dirbti toje vietoje. Jis neturėjo leidimo šaunamajam ginklui. Policijos komisaras Andrew Costeris sakė, kad „nėra nieko, kas leistų manyti, jog jis kėlė didesnį pavojų“.
 
Ministras pirmininkas Ch. Hipkinsas pareiškė esąs šokiruotas ir labai nuliūdęs dėl masinių šaudynių, retai pasitaikančių Naujojoje Zelandijoje, bet tvirtino, kad pasaulio čempionatas, kurį kartu rengia Naujoji Zelandija ir Australija, vyks. Premjeras patikino, kad Oklando gyventojai ir žiūrovai iš viso pasaulio gali būti tikri, jog „policija neutralizavo grėsmę ir dėl incidento nieko kito neieško“, pareigūnų vertinimu, nacionaliniam saugumui pavojaus nėra. Ch. Hipkinsas pridūrė, kad „Naujosios Zelandijos gyventojų ir mūsų lankytojų saugumas yra mūsų prioritetas“.
 
Netoli susišaudymo vietos apsistojusios mažiausiai trys nacionalinės futbolo komandos, įskaitant JAV. Viešbutis, kuriame apsistojo Norvegijos komanda, yra už kelių šimtų metrų nuo tos vietos, kur įvyko susišaudymas.
 
Oklandas buvo pasirengęs mėnesį truksiančiai futbolo šventei ir per ją tikėjosi pristatyti miestą bei šalį. Vietoj to gyventojai ir svečiai buvo pažadinti policijos sirenų ir sraigtasparnių ūžesio.  
 
Policijos komisaras A. Costeris sakė, kad ginkluota policija greitai susekė užpuoliką prie lifto šachtos, kur jis buvo užsibarikadavęs. Jo teigimu, užpuolikas šaudė į policiją, sužeidė pareigūną, vyko susišaudymas ir vėliau nusikaltėlis buvo aptiktas negyvas. Policija taip pat surado du negyvus žmones žemesniuose statybvietės lygiuose. Pasak A. Costerio, be sužeisto policijos pareigūno, per incidentą buvo sužeisti penki visuomenės nariai. Jis patikino rungtynių dalyvius ir plačiąją visuomenę, kad jie gali saugiai keliauti į miesto centrą ir „Eden Park“ stadioną pasaulio čempionato pradžios rungtynėms.
 
Po 2019 m. žudynių Kraistčerčo mečetėje, kai žuvo 51 musulmonų maldininkas, dar 40 buvo sužeisti, Naujoji Zelandija priėmė griežtus ginklų laikymo įstatymus.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.07.20; 00:30

Naujoji Zelandija dėl trijų dešimčių naujų koronaviruso atvejų pratęsia karantiną.
 
Ministrė pirmininkė Jacinda Ardern pirmadienį sostinėje Velingtone pranešė, kad griežti reikalavimai visoje šalyje galios mažiausiai iki šeštadienio. Prieš tai pranešta apie 35 naujus koronaviruso atvejus. Dauguma dabartinio protrūkio užsikrėtimų registruota Oklande – didžiausiame šalies mieste. Tačiau atvejų yra ir sostinėje.
 
Praėjusios savaitės antradienį J. Ardern dėl vieno vienintelio patvirtinto naujo atvejo Oklande paskelbė griežtą karantiną – pirmąjį nuo 2020 metų kovo.
 
Šalyje uždaryta dauguma parduotuvių, taip pat mokyklos. Žinybų duomenimis, registruota iš viso 107 naujos infekcijos – be kita ko, dėl delta atmainos plitimo. J. Ardern sakė: „Mums reikia daugiau informacijos. Nenorime rizikuoti dėl delta. Jei pasaulis mus ko išmokė, tai yra būti atsargius su šia atmaina“.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.08.23; 11:02

Naujoji Zelandija turi pareigą palaikyti musulmonų bendruomenę. EPA-ELTA nuotr.

Naujajai Zelandijai minint antrąsias Kraistčerčo mečečių atakos metines, premjerė Jacinda Ardern per šiai datai paminėti skirtą renginį teigė, jog šalis turi „pareigą“ palaikyti savo musulmonų bendruomenę.
 
Į renginį, skirtą atminti 51 išpuolio auką ir sužeistuosius, susirinko šimtai žmonių. 2019 m. kovo 15 d. smarkiai apsiginklavęs šaulys paleido ugnį dviejose Kraistčerčo miesto mečetėse.
 
Į veidą, rankas ir kojas devynis kartus pašautas Temelas Atacocugu verkdamas prisiminė, kaip laukdamas medicininės pagalbos su trejų metų berniuko Mucado Ibrahimo tėvu sužinojo, kad berniukas neišgyveno.
 
„Staiga mano skausmas atrodė nereikšmingas“, – sakė jis.
 
J. Ardern, kuri buvo plačiai giriama už išgyvenusiesiems ir aukų šeimoms parodytą užuojautą bei sparčius veiksmus sugriežtinti ginklų kontrolę Naujojoje Zelandijoje, teigė, kad nepaisant žodžių „gydomosios galios“, jie niekuomet nepakeis įvykių baigties.
 
„Vyrai, moterys ir vaikai… neteko gyvybių per teroro aktą. Žodžiai nepašalins baimės, kuri užklupo musulmonų bendruomenę“, – sakė premjerė, pridurdama, kad Naujoji Zelandija turi būti „labiau integruota šalis, kuri didžiuojasi žmonių įvairove, juos priima ir, jei to reikia, juos atkakliai gina.“
 
T. Atacocugu teigė, jog jis išgyveno tik per stebuklą.
 
„Nuo tada man atliktos septynios didelės operacijos ir ateityje laukia daugiau. Visą savo likusį gyvenimą kūne nešiošiuosi kulkų atplaišų. Kiekvieną kartą per rentgeną mano kūnas nušvinta kaip kalėdinė eglutė“, – sakė jis.
 
Kiran Munir, per ataką netekusi savo vyro Shaheedo Haroono Mahmoodo, renginio metu teigė, kad geriausias kerštas yra „nebūti panašiu į priešą“.
 
Baltujų viršenybės propaguotoju pasiskelbęs šaulys Brentonas Tarrantas buvo suimtas praėjus vos kelioms minutėms po mirtinų atakų dviejose mečetėse.
 
Jis pripažino kaltę dėl 51 žmogaus nužudymo, pasikėsinimo nužudyti 40 žmonių ir terorizmo. Jis pernai buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos be lygtinio paleidimo. Tai pirmas kartas, kai Naujojoje Zelandijoje paskirta tokia griežta bausmė.
 
Praėjusią savaitę policija Kraistčerče suėmė 27-erių metų vyrą ir pareiškė jam kaltinimus grasinimu nužudyti, po to, kai šis internete pagrasino surengti atakų tose pačiose mečetėse.
 
Per atminimo renginį prie objekto buvo dislokuota ginkluotų policijos pareigūnų. Specialiai mokytas šuo tikrino kiekvieno į objektą įeinančio asmens krepšius.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.03.14; 14:32

Brentonas Tarrantas. EPA – ELTA nuotr.

Vyras, kuris 2019 metais surengė kruvinas šaudynes dviejose Naujosios Zelandijos mečetėse, visą likusį savo gyvenimą praleis už grotų be jokios galimybės išeiti į laisvę, ketvirtadienį nusprendė Kraistčerčo aukščiausiasis teismas.
 
Australas Brentonas Tarrantas kovo mėnesį prisipažino kaltu dėl 51 žmogaus nužudymo, pasikėsinimo nužudyti 40 žmonių ir terorizmo.
 
B. Tarrantas praėjusių metų kovo 15 d. surengė kruvinas šaudynes dviejose Kraistčerčo miesto mečetėse. Jis pražudė 51 žmogų, dar 40 žmonių sužalojo, o šaudynes transliavo tiesiogiai per socialinį tinklą feisbuką.
 
Verdiktą skelbdamas teisėjas Cameronas Manderis teigė, kad tai pirmas kartas, kai Naujojoje Zelandijoje paskirta tokia griežta bausmė.
 
Pasak teisėjo, B. Tarrantą motyvavo neapykanta kitokiems žmonėms, ir jis atrodo neturintis jokio empatijos jausmo. C. Manderis pridūrė, kad išpuolio metu B. Tarrantas neparodė jokio pasigailėjimo.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.27; 09:33

Naujoji Zelandija kitą savaitę švelnins visuotinio karantino apribojimus, nes „nekontroliuojamas koronaviruso sprogimas“ jau sustabdytas, pareiškė premjerė Jacinda Ardern.
 
„Padarėme tai, ką sugebėjo padaryti nedaugelis šalių. Sustabdėme naikinančią bangą“, – sakė J. Ardern.
 
Pasak jos, Naujoji Zelandija balandžio 27 d., pirmadienį, pereis nuo maksimalaus ketvirto lygmens karantino prie trečio lygmens. Karantinas bus sušvelnintas dviem savaitėms, o tada situacija vėl bus vertinama.
 
Tai reiškia, kad Naujojoje Zelandijoje po savaitės galės būti atidarytos kai kurios verslo įmonės, taip pat dalis mokyklų, o kelionių ir susibūrimų apribojimai bus sušvelninti, leidžiant iki 10 žmonių susibūrimus tokiems renginiams, kaip vestuvės ar laidotuvės.
 
Tiesa, nors apribojimai švelninami, socialinio atstumo šalies gyventojai vis dar privalės laikytis.
 
„Labai didžiuojuosi tuo, ką mums pavyko padaryti, bet taip pat jaučiu didžiulę atsakomybę užtikrinti, kad neprarastume tos pažangos, kurią jau padarėme“, – teigė J. Ardern.
 
Kovo pabaigoje Naujojoje Zelandijoje įvestas mėnesio trukmės karantinas, buvo uždarytos šalies sienos, gyventojams nurodyta likti namuose, o daugelis įmonių ir įstaigų buvo uždaryta.
 
Dėl griežtų priemonių Naujoji Zelandija yra viena sėkmingiausiai koronaviruso protrūkį suvaldžiusių šalių, kurioje iki šiol užregistruota apie 1 100 užsikrėtimo koronavirusu atvejų, iš jų – 12 mirusių ir 974 pasveikę žmonės.
 
Pirmadienį šalyje koronavirusas patvirtintas septyniems žmonėms.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.20; 00:03

Tūkstančiai žmonių pasirašė peticiją, kuria raginama veisti koalas Naujojoje Zelandijoje, nes Australiją siaubiantys miškų gaisrai sunaikino daugumą gyvūno natūralių buveinių.
 
„Koalos Australijoje yra iš esmės išnykusios, jos galėtų gyvuoti Naujojoje Zelandijoje, kaip ir daugelis kitų Australazijos rūšių, – sakoma peticijoje, kurią pirmadienio rytą buvo pasirašę daugiau nei 7 tūkst. žmonių. – Tai nepažeistų mūsų vietinės ekosistemos, nes koalos įprastai gyvena atviruose eukaliptų miškuose, o šių medžių lapai sudaro didžiąją dalį jų maisto.“
 
Peticijoje teigiama, kad Naujojoje Zelandijoje yra apie 30 tūkst. ha tokių miškų, panašių į esančius Australijoje.
 
Visoje Australijoje nuo rugsėjo, kai rugsėjį prasidėjo miškų gaisrų laikotarpis, išdegė daugiau nei 10 mln. ha žemės. Mažiausiai 26 žmonės žuvo, buvo sunaikinta daugiau nei 2 tūkst. namų. Manoma, kad pražūtingame gaisre gyvybės neteko per pusę milijardo gyvūnų.
 
„Koalas visada paliesdavo gaisrai, tačiau šiomis dienomis problema yra tai, kad koala yra pažeidžiama rūšis, kuri susiduria su daugybe grėsmių. Gaisrai šalia kitų grėsmių gali turėti katastrofiškų padarinių koalų populiacijai“, – teigė Sidnėjaus universiteto Mokslų fakulteto mokslininkė Valentina Mella.
 
Australijos gyvūnų rūšių įvedimas į Naująją Zelandiją anksčiau baigdavosi gana netikėtai. XIX a. viduryje Naujojoje Zelandijoje pradėti veisti Australijos oposumai, tačiau itin greitai jų populiacija pasiekė milijonus gyvūnų. Iki šios dienos oposumai išlieka kenkėjais Naujojoje Zelandijoje. Nors Australijoje oposumai saugomi, Naujojoje Zelandijoje jie naikina vietos miškus.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.13; 00:30

Tyrimas rodo, kad sprogdinimai Šri Lankoje – atsakas į šaudynes Kraistčerče. EPA-ELTA nuotr.
Preliminarūs tyrimai dėl Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose įvykdytų pražūtingų sprogdinimų rodo, kad tai buvo „atsakas į šaudynes Kraistčerče“, antradienį sakė Šri Lankos gynybos ministras.

Gynybos ministras Ruwanas Wijewardenė tvirtina, kad virtinė pražūtingų sprogdinimų Šri Lankos bažnyčiose ir viešbučiuose buvo suplanuoti ir įvykdyti „keršijant“ už šaudynes dviejose Kraistčerčo miesto Naujoje Zelandijoje mečetėse.

„Preliminarūs tyrimai atskleidė, kad tai, kas įvyko Šri Lankoje (sekmadienį), buvo atpildas už išpuolį prieš musulmonus Kraistčerče“, – parlamentui sakė R. Wijewardenė.

Praėjusį mėnesį per šaudynes dviejose Kraistčerčo mečetėse žuvo 50 žmonių.

Sprogdinimai Šri Lankoje įvykdyti Velykų sekmadienį. Daugiau kaip 300 žmonių žuvo per sprogimus bažnyčiose ir viešbučiuose. Anot Šri Lankos institucijų, tarp žuvusiųjų yra mažiausiai 31 užsienietis iš 12 šalių. Didžiąją dalį aukų sudaro Šri Lankos piliečiai, iš kurių dauguma priklausė šalies krikščionių mažumai.

Kaip teigiama, sprogimus Šri Lankoje vykdė vietiniai islamo ekstremistai.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.04.23; 12:36

Į teismą atvesto žudiko veidas – paslėptas. EPA – ELTA nuotr.
Dviejose Naujosios Zelandijos mečetėse 49 žmones nušovęs kraštutinės dešinės ekstremistas šeštadienį buvo atvesdintas į teismą ir jam pateikti kaltinimai dėl žmogžudystės, informuoja naujienų agentūra AFP.

Australijoje gimęs 28 metų Brentonas Tarrantas teisme pasirodė surakintas antrankiais ir vilkintis balta kalėjimo apranga, o teisėjas perskaitė kaltinimą dėl nužudymo. Daugiau kaltinimų turėtų būti pateikta ateityje.

Fašistu pasiskelbęs buvęs kūno rengybos instruktorius teisme vis atsisukdavo į žiniasklaidos atstovus. Posėdyje dėl saugumo priežasčių neleista dalyvauti visuomenės atstovams.

B. Tarrantas neprašė būti paleistas už užstatą ir liks sulaikytas iki kito teismo posėdžio vyksiančio balandžio 5 d.

Ligoninėje dėl šautinių žaizdų ir kitų sužeidimų vis dar gydomi per išpuolį nukentėję 39 žmonės. Tarp jų yra 2 metų berniukas ir 4 metų mergaitė, pastarosios būklė kritinė.

Kraistčerčo ligoninės gydytojai 12-oje operacinių per naktį gelbėjo sužeistuosius. Daugumai jų prireiks atlikti nemažai operacijų, kol jie visiškai atsigaus. Daugelis teroristinį išpuolį išgyvenusių žmonių teigė, kad psichologinės žaizdos niekada neužgis.

Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern sakė, kad išpuoliai Al Noor ir Linvudo mečetėse buvo teroristinis aktas ir, manoma, kad tai kruviniausiais šiais laikais surengtas išpuolis prieš musulmonus Vakaruose.

Pasak jos, aukos kilusios iš viso musulmonų pasaulio, o konsulinę pagalbą teikia Turkija, Bangladešas, Indonezija ir Malaizija.

Tarp nužudytųjų buvo vienas Saudo Arabijos ir du Jordanijos piliečiai, o penki pakistaniečiai dingę be žinios.

Karolis Broga (ELTA)
 
2019.03.17; 06:00

Per šaudynes Naujosios Zelandijos mečetėse žuvo 49 žmonės, dar mažiausiai 20 buvo sužeisti. EPA-ELTA nuotr.
Lenkijos specialiosios tarnybos tiria galimas Naujosios Zelandijos mečečių užpuolikų sąsajas su šalies piliečiais. Tai penktadienį pranešė radijo stotis RMF FM.

Gautomis žiniomis, taip pat aiškinamasi, ar teroristai kada nors lankėsi Lenkijoje.

Tirti „lenkišką pėdsaką“ šalies pareigūnus paskatino manifestas, kurį paskelbė vienas iš užpuolikų – jame minima Lenkija. Be to, ant automato dėtuvių rasta lenkiškų užrašų „Feliksas Kazimierzas Potockis“ ir „Viena 1683“. F. K. Potockis buvo Lenkijos etmonas, XVII amžiuje kovojęs su turkais prie Vienos. 

Informaciją apie gaunamos informacijos analizę patvirtino ir ministro-specialiųjų tarnybų koordinatoriaus Mariuszo Kaminskio atstovas spaudai Stanislawas Žarynas.

Penktadienį ginkluoti žmonės įsiveržė į Al Nuro ir Linvudo mečetes Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste, kur tuo metu buvo šimtai žmonių, ir ėmė šaudyti. Naujausiais duomenimis, teroro akto aukomis tapo 49 žmonės, dešimtys sužeistųjų nugabenta į ligonines. Dėl išpuolio suimti trys įtariamieji.

Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2019.03.16; 05:00

Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas. EPA-ELTA nuotr.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasmerkė išpuolius dviejose mečetėse Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste, apibūdindamas juos kaip „naujausius didėjančio rasizmo ir islamofobijos pavyzdžius“. 

„Savo šalies vardu reiškiu užuojautą islamo pasauliui ir Naujosios Zelandijos žmonėms (…)“, – tviteryje rašė Turkijos prezidentas. 

Kiek anksčiau R. T. Erdogano atstovas Ibrahimas Kalinas pavadino tai „fašistine“ ataka, rodančia, kaip „antimusulmoniška retorika ir neapykanta priveda prie kruvinų išpuolių“. 

Remiantis naujausiais naujienų agentūros AFP duomenimis, per išpuolius prieš dvi mečetes žuvo mažiausiai 49 žmonės, o dar kelios dešimtys žmonių buvo sunkiai sužeisti. Naujosios Zelandijos policijos komisaras Mike’as Bushas patvirtino, kad aukų skaičius išaugo iki 49. 

Tuo tarpu Indonezijos užsienio reikalų ministrė Retno Marsudi sakė, kad išpuolio metu Al Noor mečetėje Kraistčerče buvo šeši Indonezijos piliečiai. 

„Trys iš jų patvirtino, kad išsigelbėjo, mes vis dar ieškome informacijos apie kitus tris asmenis“, – reporteriams sakė ministrė R. Marsudi. 

Pasak Indonezijos užsienio reikalų ministrės, Kraistčerčo mieste iš viso buvo 330 Indonezijos piliečių, tarp kurių – 130 universiteto studentų.

Neringa Šarmavičiūtė (ELTA)
 
2019.03.16; 06:15
zelandija_veliava

Minime 73-iąsias liūdno atminimo Molotovo – Ribentropo pakto, padalijusio Europą ir nubloškusio Baltijos valstybes į sovietų imperijos sudėtį, metines.

Šia proga prisimindami bei pagerbdami visas buvusio sovietinio režimo aukas bei kovotojus už šalies laisvę ir nepriklausomybę, negalime neprisiminti ir šviesaus atminimo Stasio Lozoraičio ir kitų Lietuvos diplomatų egzilyje bekompromisės kovos dėl Baltijos valstybių aneksijos nepripažinimo. Šios kovos rezultate, neskaitant Sovietų Sąjungos satelitų, Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių, aneksiją oficialiai buvo pripažinusios labai nedaug laisvojo demokratinio pasaulio valstybių.

Continue reading „Naujoji Zelandija teigia niekada nepripažinusi Lietuvos aneksijos”