Gruodžio 11 d. Lenkijos kariuomenės Nowa Deba poligone oficialia atidarymo ceremonija prasidėjo bendros Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados LITPOLUKRBRIG štabo ir priskirtų vienetų štabų vertinamosios pratybos „Common Challenge 2016“ (liet. „Bendras iššūkis 2016“). Tarptautinių pratybų metu įvertinus, kad trišalės brigados štabas pasiekė visus operacinius pajėgumus, jis bus sertifikuotas pagal NATO standartus.

„Padarysime viską, kad tarptautinė vertintojų komanda trišalės brigados štabą sertifikuotų kaip pasirengusį vadovauti priskirtiems vienetams taikos palaikymo operacijų metu”, – sako LITPOLUKRBRIG štabo viršininkas Lietuvos karininkas pulkininkas leitenantas Eligijus Senulis.

Lenkijoje esančiame kariniame poligone gruodžio 8-16 d. tarptautinė brigada LITPOLUKRBRIG, vadovaujama Lenkijos pulkininko Zenono Brzuszko, ir jai priskirtų Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos batalionų kariai stiprina tarpusavio sąveiką planuojant ir rengiantis vykdyti taikos palaikymo operacijas.

Pratybos vykdomos pagal fiktyvų scenarijų, kuriame numatyta humanitarinės krizės, pilietinio karo nusiaubtoje šalyje, kurioje vyrauja trapus taikos susitarimas. Regione veikia ginkluoti sukilėliai, diplomatinės pastangos palaikyti taiką nesėkmingos.

Tarptautinės brigados karius pratybų metu vertina JAV, Lenkijos, Lietuvos ir Ukrainos atstovai. „Common Challenge“ planavimo pratybos vykdomos pasitelkiant žemėlapį ir kompiuterinį taktinių veiksmų stimuliatorių, kurio pagalba vystoma ir sekama taktinė situacija pagal suplanuotus veiksmus. Taip sudaroma galimybė treniruotis planavimo procesą be realių padalinių ir technikos.

Apie trišalę brigadą LITPOLUKRBRIG:

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos bendras karinis vienetas – brigada LITPOLUKRBRIG – buvo įsteigta brigados šalių gynybos ministrams 2014 metų rugsėjo 19 d. Varšuvoje pasirašius brigados steigimo sutartį.

2015 m. sausio 25 d. oficialiai atidarius Liubline įsikūrusios brigados LITPOLUKRBRIG štabą buvo pažymėti štabo pasiekti pirminiai operaciniai pajėgumai. Taip kariškais terminais vadinama vieneto parengties stadija, kai yra sukomplektuota 90 proc. jo personalo, parengti štabo veiklai būtini dokumentai, patvirtintas biudžetas, užtikrinta karių ir jų šeimų narių gerovė ir kitos sąlygos vienetui veikti.

Štabui pasiekus visus operacinius pajėgumus jame tarnaus apie 100 karių ir civilių, o visoje brigadoje apie 3,5-4 tūkst. karių.

Brigada formuojama pagal Europos Sąjungos daugianacionalinių kovai su krizėmis skirtų kovinių grupių pavyzdį. Brigadą sudaro tarptautinis štabas, trys batalionai ir specializuoti padaliniai. Kariai dislokuoti savo šalyse, tačiau pajėgos suburiamos tarptautinių operacijų ir pratybų metu.

Lietuva, Lenkija ir Ukraina brigadai skiria po pėstininkų batalioną, personalą specializuotiems junginiams ir brigados štabui formuoti. Lietuvos brigadai skiriamas batalionas suformuotas iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karių.

Brigadai priskirti kariai dalyvauja bendrose pratybose ir mokymuose. Prireikus, brigada ar atskiri jos elementai galės būti siunčiami į tarptautines operacijas, kurioms suteiktas Jungtinių Tautų Organizacijos Saugumo Tarybos mandatas. Sprendimą dėl brigados panaudojimo tarptautinėse operacijose turėtų priimti brigadoje dalyvaujančios šalys bendru sutarimu.

Brigados batalionai dislokuojami juos priskyrusių šalių teritorijose, o priėmus sprendimą aktyvuoti brigadą arba jos dalį – į užduoties vietą vyks junginio sudėtyje.

Brigadai nuo 2016 m. rugsėjo 21 d. vadovauja pulkininkas Zenonas Brzuszko (Zenon Brzuszko). Bendru šalių sutarimu brigados vadą skiria kiekviena valstybė rotacijos principu. 

Nuotraukų autoriai – št. srž. Romas Albaitis ir kpt. Oleksandr Gain.

Informacijos šaltinis – Lietuvos krašto apsaugos ministerija.

2016.12.12; 05:58