Serhijaus Plokhyjaus knyga „Žmogus, šaudantis nuodais”

Leidykla „Briedis“ pristato Serhijaus Plokhyjaus knygą „Žmogus, šaudantis nuodais“, pasakojančią apie Sovietų Sąjungos teroristinius metodus, kurie padėdavo susekti ir sunaikinti užsienyje gyvenančius režimo priešus.

Knygos autorius, Harvardo universiteto profesorius ir vienas garsiausių istorikų iš buvusios SSRS parašė tikrą dokumentinį trilerį apie KGB žudiką, kurio pabėgimas į Vakarus privertė sovietus šiek tiek atsitraukti.

KGB tarnavęs Bogdanas Stašinskis pagarsėjo tuo, kad specialiu nuodais šaudančiu ginklu nužudė garsius kovotojus prieš sovietus, nepriklausomos Ukrainos šalininkus Levą Rebetą ir Stepaną Banderą. 1961 m. rudenį pabėgęs į Vakarų Vokietiją ir amerikiečių žvalgybai išdavęs sovietų kruvinų metodų paslaptis B. Stašinskis buvo teisiamas. Jo byla tapo garsiausia politinių žmogžudysčių byla per visą Šaltojo karo istoriją. Tarptautinis skandalas bei viešumas privertė KGB pakeisti savo veiksmų taktiką užsienyje ir nulėmė vieno ambicingiausių, pavojingiausių sovietų „kietosios rankos“ šalininkų Aleksandro Šelepino karjeros griūtį.

B. Stašinskio liudijimas, kad aukščiausi Kremliaus vadovai tiesiogiai susiję su užsienyje vykdomomis politinėmis žmogžudystėmis, sudrebino visą pasaulį. Žudiko istorija įkvėpė nemažai filmų, spektaklių ir knygų kūrėjų, tarp kurių – naujausias Iano Flemingo romanas apie Džeimsą Bondą „Žmogus su auksiniu pistoletu“.

Knygoje „Žmogus, šaudantis nuodais“ pasakojama apie siuntiniuose paslėptas bombas, neįtikėtinai išradingai įrengtas slaptavietes, dvigubus agentus, bendražygių išdavystes ir tamsiausius Šaltojo karo laikotarpio šnipinėjimo užkaborius.

Kitos lietuviškai išleistos, abejingų nepaliksiančios Serhijaus Plokhyjaus knygos – „Branduolinė kvailystė. Naujoji Kubos raketų krizės istorija“, „Černobylis. Branduolinės katastrofos istorija“ ir „Paskutinė imperija. Finalinės Sovietų Sąjungos dienos“.

Leidyklos „Briedis” informacija

2022.01.12; 06:00

Aleksejus Navalnas. Slaptai.lt fotografija

Saulius Kizelavičius

Jeigu tai, ką paskutiniąjame videointerviu papasakojo Rusijos opozicionierius Aleksejus Navalnas, yra tiesa, tai Rusijos slaptųjų tarnybų vadovams derėtų nusišauti. Įskaitant FSB vadovą Sergejų Naryškiną ir karinį chemiką Konstantiną Kudriavcevą iš FSB. Iš gėdos, pykčio ar apmaudo pritiktų nusišauti ir pačiam Kremlaus bosui – Vladimirui Putinui.

Kas gi nutiko gruodžio 20-ąją čekisto dieną iškilmingai švenčiančioms Rusijos slaptosioms tarnyboms, kad jos net ketverius metus atidžiai sekė A.Navalną, ieškodamos patogiausios progos opozicionierių nunuodyti chemine medžiaga „Novičiok“, o šis – vis dar gyvas? Bandymų A.Navalną pasiųsti Anapilin per pastaruosius ketverius metus būta net keletą. Vienas iš paskutiniųjų – kai jis skrido iš Tomsko į Maskvą rugpjūčio 20-ąją ir pasijuto lėktuve taip blogai, kad orlaivį piltotavę lakūnai buvo priversti skubiai nusileisti Omske.  

Kad A.Navalnas vis išsikapanoja iš pavojingiausių situacijų, – tik viena medalio pusė. Labai svarbu, kad A.Navalnas sugebėjo išsiaiškinti, kas iš Rusijos slaptųjų tarnybų ištisus ketverius metus jį ruošėsi nutildyti visiems laikams. Opozicionierius įvardino aštuonetą vyrų iš Rusijos slaptųjų tarnybų. Youtube.com kanale viešai paskelbė ne tik tų aštuonerių nuotraukas bei pavardes. Šių metų gruodžio 21-ąją jis sugebėjo apsimesti Rusijos Saugumo tarybos sekretoriaus Nikolajaus Patruševo komandos nariu ir paskambinti FSB darbuotojui Konstantinui Kudriavcevui. Paskambinęs paprašė pokementuoti, kodėl A.Navalnas – gyvas.

O tas naivuolis ėmė ir atvirai papasakojo, kad opozicionieriaus nunuodijimo operacija buvo parengta itin kruopčiai ir išmintingai. Tik štai lakūnai sugebėjo labai greitai nutupdyti lėktuvą Omske, o greitosios pagalbos medikai Omske – skubiai suleisti aukai reikalingų antinuodų. Štai kodėl A.Navalnas likęs gyvas. Dar atviravo, kaip skubiai atskridęs į Omską naikino ant A.Navalno drabužių galėjusius užsilikti „Novičiok“ pėdsakus. Pasirodo, šia nuodinga chemine medžiaga buvo padengta vidinė A.Navalno trumpikių pusė. FSB darbuotojas neįsivaizduoja, kaip vis tik Vokietijos, Prancūzijos ir Švedijos ekspertai aptiko „Novičioko“ pėdsakų net ir po kelerių parų.

Šiandien FSB tvirtina, kad tas A.Navalno telefoninis pokalbis su apgaulės neįtariančiu K.Kudriavcvu – klastotė.  FSB įrodinėja, kad K.Kudriavcevo tardymas A.Navalnui apsimetus Rusijos Saugumo tarybos vadovo pavaduotoju neapsaugotu nuo pasiklausymo telefoniniu ryšiu – Amerikos slaptųjų tarnybų provokacija. FSB dabar jau net neneigia, kad jos agentai stebėję A.Navalną. Bet stebėję tik kaip asmenį, kuris kontaktuoja su užsienio slaptosiomis tarnybomis. Tik nepaaiškino, kodėl tie aštuonetas smogikų, paskutiniuosius ketverius metus A.Navalną lydėjusių visose jo kelionėse, būtent karo medikai ir chemikai. Pats V.Putinas, duodamas interviu, šaipėsi, esą jei Rusijos slaptosios tarnybos būtų norėjusios A.Navalną nunuodyti, taip ir būtų padariusios. Jei jis gyvas – suprask, nenuodijo.

Tačiau jei K.Kudriavcevas, su kuriuo apsimetęs A.Navalnas šnekučiavosi apie pusvalandį, tikras personažas, o kol kas preteksto abejoti A.Navalnu nėra, tai akivaizdžiai paneigia V.Putino versiją. Nuodijo A.Navalną, oi kaip nuodijo, tik nenusišypsojo laimė. Nepalankiai susiklosčiusios aplinkybės. Koją pakišę greitai susiorientavę lakūnai ir greitosios pagalbos medikai Omske.

Tad Rusijos FSB ne tik kad neįvykdė užduoties, bet dar ir išplepėjo daug paslapčių: kad tikrai norėjo nunuodyti ir kaip nuodijo.

Nėra lengva patikėti, kad opozicionieriui A.Navalnui drauge su kai kuriomis nevyriausybinėmis organizacijomis taip lengvai pavyko demaskuoti nuodytojų žygius. Bet kol kas žurnalistiniai tyrimai, kurių ėmėsi A.Navalnas, – labai įtikinami.

Matyt, Rusijos slaptosios tarnybos, kurioms vadovauja pats V.Putinas, taip smarkiai degradavusios, kad toliau – nebėra kur.

2020.12.22; 11:00

Diržas. Slaptai.lt nuotr.

Europos Sąjunga (ES) įvedė sankcijas šešiems Rusijos pareigūnams ir vienai organizacijai dėl opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimo, praneša „The Independent“.
 
Sąrašas, paskelbtas oficialiame bloko žurnale, apima aukščiausio rango pareigūnus.
 
Į juodąjį sąrašą įtrauktas Rusijos federalinės saugumo tarnybos vadovas Aleksandras Bortnikovas ir buvęs premjeras, prezidento administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas Sergejus Kirijenka, taip pat gynybos ministro pavaduotojai Pavelas Popovas ir Aleksejus Krivoručka, prezidento pasiuntinys Sergejus Menjaila ir Kremliaus pareigūnas Andrejus Jarinas.
 
Remiantis sankcijomis, įšaldomas jų finansinis turtas Europos bankuose ir draudžiama keliauti į ES.
 
Sąraše, be kita ko, atsidūrė Valstybinis organinės chemijos ir technologijų mokslinių tyrimų institutas.
 
A. Navalnas buvo apnuodytas praėjusį mėnesį. Jis neteko sąmonės, kai skrido iš Tomsko į Maskvą. Po kelių dienų, praleistų Omsko ligoninėje, jis buvo nugabentas į Berlyną.
 
Vokietijos teigimu, atlikti toksikologiniai tyrimai „nepaneigiamai įrodo“, kad A. Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia „Novičiok“ medžiaga.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.15; 16:35

Berlyno ligoninėje pradėta išsami A. Navalno medicininė apžiūra. EPA-ELTA nuotr.

Berlyno „Charite“ ligoninės gydytojai pradėjo išsamius į komą panirusio Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno diagnostinius tyrimus.
 
„Baigę tyrimus ir pasikonsultavę su šeima gydytojai pakomentuos ligą ir tolesnius gydymo žingsnius. Tyrimai šiek tiek užtruks“, – sakoma ligoninės pranešime.
 
Vokietijos Vyriausybė savo ruožtu „viliasi, kad gydymas „Charite“ ligoninėje pagerins jo būklę ir leis visiškai atsigauti“ teigė Vyriausybės atstovas.
 
44-erių teisininkui ir antikorupcijos aktyvistui bei vienam iš aršiausių Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikų ketvirtadienį skrendant lėktuvu iš Tomsko į Maskvą pablogėjo sveikata, o lėktuvas turėjo nedelsiant leistis Omske.
 
A. Navalno atstovai teigia, kad jis buvo apnuodytas, nuodų esą buvo įpilta į arbatą, kurią jis gėrė oro uoste, ir dėl to kaltina V. Putiną. Tuo tarpu Omsko ligoninės gydytojai tikina, neva A. Navalno organizme neaptikta jokių nuodų pėdsakų.
Aleksejus Navalnas. EPA-ELTA nuotr.
 
A. Navalną Omske gydantys medikai iš pradžių neleido išvežti opozicionieriaus, tačiau pakeitė savo sprendimą po to, kai jo šeima ir atstovai pareikalavo leisti jį skraidinti į Vokietiją.
 
Vokietijos nevyriausybinės organizacijos „Cinema for Peace“ užsakytas lėktuvas iš Omsko pakilo maždaug 8 val. ryte vietos laiku (5 val. Lietuvos laiku) ir išskrido į Berlyną.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.23; 06:00

Medikų lėktuvas išskraidino Rusijos opozicionierių A. Navalną iš Omsko į Vokietiją. EPA – ELTA nuotr.

Šeštadienio naktį iš Sibiro miesto Omsko pakilo Rusijos opozicijos lyderį Aleksejų Navalną skraidinantis medikų lėktuvas. Orlaivis šiuo metu skraidina A. Navalną į Vokietiją, kur jam bus suteiktas gydymas dėl įtariamo apnuodijimo, praėjus dieną trukusiems nesutarimams dėl jo išskraidinimo.
 
44-erių teisininkui ir antikorupcijos aktyvistui bei vienam iš aršiausių Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikų ketvirtadienį skrendant lėktuvu iš Tomsko į Maskvą pablogėjo sveikata, o lėktuvas turėjo nedelsiant leistis Omske.
 
A. Navalno atstovai teigia, kad jis buvo apnuodytas, nuodų esą buvo įpilta į arbatą, kurią jis gėrė oro uoste, ir dėl to kaltina V. Putiną. Tuo tarpu Omsko ligoninės gydytojai tikina, neva A. Navalno organizme neaptikta jokių nuodų pėdsakų.
 
A. Navalną Omske gydantys medikai iš pradžių neleido išvežti opozicionieriaus, tačiau pakeitė savo sprendimą po to, kai jo šeima ir atstovai pareikalavo leisti jį skraidinti į Vokietiją.
 
Vokietijos nevyriausybinės organizacijos „Cinema for Peace“ užsakytas lėktuvas iš Omsko pakilo maždaug 8 val. ryte vietos laiku (5 val. Lietuvos laiku) ir išskrido į Berlyną.
 
Planuojama, kad Berlyno Šėnefeldo oro uoste lėktuvas su A. Navalnu nusileis 9.24 val. vietos laiku (10.24 val. Lietuvos laiku).
 
Omsko ligoninėje. EPA – ELTA nuotr.

A. Navalno žmona Julija instagrame išplatino nuotrauką, kurioje A. Navalnas ant neštuvų įkeliamas į lėktuvą, ir padėkojo rėmėjams už jų „atkaklumą“.
 
„Be jūsų paramos mums nebūtų pavykę jo pasiimti!“ – rašė ji.
 
Šeštadienio naktį į Omsko 1-ąją ligoninę atvyko greitosios medicinos pagalbos automobilis ir kaukes dėvintys medikai išvežė A. Navalną ant neštuvų.
 
Rusų medikai anksčiau teigė, kad A. Navalnas – komoje, o kvėpuoja jis esą per dirbtinio kvėpavimo aparatą.
 
Omsko medikų teigimu, A. Navalno organizme neaptikta nuodų pėdsakų, jam diagnozuotas „medžiagų apykaitos sutrikimas“ ir smarkiai sumažėjęs gliukozės kiekis kraujyje.
Ruošiamasi transportuoti Aleksejų Navalną. EPA – ELTA nuotr.
 
Omsko regiono Vidaus reikalų ministerija tvirtino, kad atlikusi tyrimą Policija aptiko pramoninių chemikalų ant A. Navalno ir jo bagažo, tačiau gydytojai teigė, jog tai neva negalėjo taip pabloginti jo būklės.
 
Vokiečių medikų lėktuvas į Omską atvyko penktadienio rytą, tačiau iš pradžių rusų gydytojai tvirtino, kad A. Navalno būklė yra nestabili, todėl neva negalima jo skraidinti į Vokietiją.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.22; 08:30

Čekijos žvalgybos BIS emblema

Vyras, kurį Čekijos specialiosios tarnybos įtaria ketinimu nunuodyti tris Čekijos politikus, įskaitant sostinės Prahos merą, yra rusas Andrejus Končakovas – Rusijos mokslo ir kultūros centro Prahoje vadovas, skelbia transliuotojas BBC, remdamasis Čekijos žiniasklaidos pranešimais.
 
Manoma, kad jis yra slaptas Rusijos agentas.
 
Čekijos žiniasklaidai įvardijus įtariamą Rusijos agentą, kuris neva atvyko į Čekijos sostinę turėdamas mirtino nuodo ricino ir ketino nunuodyti juo tris Čekijos politikus, Rusijos ambasada Prahoje paprašė skirti vienam iš savo diplomatų policijos apsaugą.
 
Ambasados teigimu, vienas iš jos darbuotojų sulaukė melagingų ir nepagrįstų kaltinimų ir dabar sulaukia grasinimų.
 
Nors nebuvo patvirtinta, kad trys Čekijos merai buvo tariamo sąmokslo taikinys, visi trys merai gavo policijos apsaugą.
 
Praėjusį mėnesį Čekijos savaitraštis „Respekt“ tvirtino, kad Rusijos agentas su diplomatiniu pasu atvyko į Prahą, o savo lagamine turėjo mirtino nuodo ricino. „Respekt“ teigimu, nuodas galėjo būti panaudotas prieš Čekijos politikus, supykdžiusius Rusiją dėl to, kad iš sostinės pašalino rusų maršalui Ivanui Konevui skirtą paminklą.
 
A. Končakovas svetainei „Seznam Zpravy“ teigė, kad lagamine vežėsi dezinfekcijos priemones ir saldumynus, o ne riciną.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.12; 16:00

Čekijos žvalgybos BIS emblema

Šiandien jau aiškėja detalės vieno nutikimo, su kuriuo siejami Prahoje reziduojantys rusų diplomatai bei Rusijos slaptosios tarnybos. Čekijos dienraštis Respekt skelbia, kad maždaug prieš tris savaites į Čekijos sostinę atskrido rusų diplomatinį pasą tyrėjęs mįslingas vyriškis, kurį Rusijos ambasados darbuotojai diplomatinius numerius turinčiu automobiliu nuvežė į ambasados namą.

Čekijos žurnalistai mano, kad portfelyje vyriškis galėjo turėti mirtinai pavojingų nuodų. Pasak Respekt, atvykėliui greičiausiai buvo įsakyta kažką nužudyti Čekijos teritorijoje. Respekt taip pat pastebėjo, kad po nepažįstamojo atvykimo į Prahą čekų slaptosios tarnybos ėmė akylai saugoti keletą savų politikų: Prahos merą Zdeneką Gržibą ir Prahos-6 administracijos vadovą Ondržejų Kolaržą. Apie tai, kad šiems Prahos politikams skirta valstybinė apsauga, pranešė tas pats Respekt. Abu politikai šių pranešimų kol kas niekaip nekomentuoja. Tačiau Prahos mero atstovė spaudai pripažino, kad miesto vadovas nuo šiol nesinaudoja viešuoju transportu – važinėja automobiliu. Taip jis elgiasi saugumo sumetimais.

Borisas Nemcovas. Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.

Belieka priminti, kad Prahos meras buvo vienas iš svarbiausių iniciatorių, siekusių demontuoti paminklą sovietų generolui Koniavui. Jis taip pat pasiekė, kad Prahoje priešais Rusijos ambasadą esanti aikštė būtų pavadinta Kremlių kritikavusio ir prie Kremliaus nušauto Boriso Nemcovo vardu.

Abu šie Prahos vadovo sprendimai labai nepatiko Rusijai. Oficialusis Kremlius pareiškė „didelį nepasitenkinimą“.

Rusijos užsienio reikalų ministerija kol kas nekomentuoja „Respekt“ pranešimo apie į Prahą atvykusį rusų diplomatą su „mirtį nešančiais nuodais“.

Parengta pagala Respekt publikacijas.

2020.04.28; 12:00

Ugniagesių gelbėtojų sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Ugniagesių gelbėtojų profsąjungos vadovas Saulius Džiautas sako, kad ugniagesių netenkina atliekami sveikatos tyrimai po gaisro Alytuje, taip pat pasigendama ministerijų įsikišimo.
 
„Ugniagesių netenkina vilkinimas šitų tyrimų. Taip pat tai, kad numatomas monitoringas viduryje metų Sveikatos apsaugos ministerijos, tai, kad tyrimų rezultatus iš pradžių ugniagesiai sužino tik per žiniasklaidą. Ir tas tylėjimas, rekomendacijų nebuvimas, kaip šalinti tuos metalus. Pavyzdžiui, kad aliuminis, viršijęs 10 kartų, patys per internetines priemones sužinome, kad aliuminis labai kenkia centrinei nervų sistemai ir Alzheimerio liga vystosi nuo to. Sužinoję tokius dalykus, nematome veiksmų nei Vidaus reikalų ministerijos, kad tai būtų greičiau padaryta, nei Sveikatos apsaugos ministerijos įsikišimo“, – LRT radijui sakė S. Džiautas.
 
Anot jo, kai kurie ugniagesiai tiesiog neturi laiko pasitikrinti sveikatos.
 
„Galbūt per aplaidžiai žiūri į sveikatą ugniagesiai ir jie, dirbdami antrus darbus, neišgyvendami iš vienos algos, neturi laiko paprasčiausiai. Tą sveikatą jie atiduoda savo šeimoms ir labai gaila. Vis dėlto sveikata yra brangesnė ir rekomenduočiau jiems visiems išsitirti ir kuo skubiau tai padaryti prašau Sveikatos apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijų, imtis iniciatyvos“, – LRT teigė S. Džiautas.
 
Ugniagesių gelbėtojų automobiliai. Slaptai.lt nuotr.

Kaip ELTA jau rašė, Medicinos centro gydytojai, pernai gruodžio mėnesį atlikę pirminius tyrimus, atrinko 30 statutinių ugniagesių pareigūnų ir 10 savivaldybių ugniagesių gelbėtojų bei ekskavatorininkų, dirbusių gaisravietėje. Pagal Medicinos centro gydytojų rekomendacijas buvo paimti papildomi biologiniai mėginiai dėl aštuonių skirtingų sunkiųjų metalų bei aliuminio nustatymo.
 
Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad iš aštuonių tirtų sunkiųjų metalų penkių ugniagesių organizmuose normos viršijo leistinas ribas. Daugeliui tiriamųjų nustatyti padidėję chromo bei arseno kiekiai, keletui pacientų padidėję gyvsidabrio bei kadmio kiekiai. Cinko, vario ir švino kiekio padidėjimo nenustatyta nė vienam pacientui. Vadovaujantis gydytojų toksikologų rekomendacijomis, buvo tiriamas ir aliuminio kiekis, kuris taip pat viršijo leistinas terapines dozes.
 
Laboratorinius sunkiųjų metalų bei aliuminio tyrimus atliko Vokietijoje akredituota klinikinė laboratorija.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.01.15; 08:00

Jūratė Laučiūtė, šio komentaro autorė

Ar jūsų, gerbiami skaitytojai, nestebina tai, kaip dažnai žmonės, kurie patys toli gražu nėra tobuli, nėra sąžiningi, nėra pareigingi ir nedegina savęs ant viešojo intereso laužo, būna labai priekabūs ir reiklūs savo artimo ar tolimo kaimyno atžvilgiu, reikalauja, kad tas kaimynas būtų tobulas, sąžiningas ir t.t.

Beje, jau yra nustebusių. Vienas Šv. Rašto komentatorius pasidalino savo nuostaba: “Net ir būdami nuodėmingi žmonės šaukiasi to, kas šventa, moralu ir teisu. Patys jie gali būti amoralūs, bet iš kitų būtinai reikalaus laikytis moralės standartų. Niekam nevalia pavogti  mašinos, pagrobti  vaiko ir panašiai. Paklausti, kodėl patys nesilaiko to, ko reikalauja iš kitų, jie išsisukinės ir visaip sieks pasiteisinti“ .

Šiandieninė Lietuva pilna tokių pavyzdžių, kai sąžinės kituose ieško žmonės, kurių elgesys duoda rimtą pagrindą visuomenei abejoti jų pačių sąžiningumu. Nerašysiu apie Seimo pirmininko šalinimo iš posto farsą. Farsas todėl ir yra farsas, kad jis – tikrųjų vertybių, nuoširdžių emocijų karikatūra.

Blogiau, kad nuodėmingi žmonės, šaukdamiesi dorybių, farsu verčia dramą, vos vos netapusią tragedija.

Aš apie tai, kai degančio Alytaus gyventojai, trečią dieną gaisrui siaučiant išvydę gėdingai neprofesionaliai ministrės vaidmenį suvaidinusią Ritą Tamašunienę, ją vieningai nušvilpė ir net ėmė reikalauti jos atsistatydinimo, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas, tuo pačiu dar ir valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis suskato po suodinais alytiškių veidais ir kitomis tokiomis pat suodinomis jų kūnų dalimis ieškoti jų sąžinės. Atseit, kur jų sąžinė taip užsipulti ministrę, kuri tik du mėnesius tesišildė ministrės kėdėje?

Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba gaisravietėje Alytuje. N. Cesiulio „Facebook” nuotr.

Ilgiau pasvarsčius,  pirmininkas „Du viename“, ko gero, teisus. Ministrė nekalta. Kalta, kaip visada, aplinka.

Kalta Valdemaro Tomaševskio vadovaujama partija, iškėlusi ponią į atsakingą, tačiau jos išsilavinimo ir patyrimo neatitinkantį postą.

Kaltas premjeras, sutikęs priimti į savo kabinetą tokį net už valstiečius žalesnį ministrą/-ę.

Kaltas prezidentas, dėl šventos ramybės sutikęs su tuo, kad naujoji valdančioji koalicija išspyrė iš ministro posto vos ne vienintelį vadovaujantį, o ne viršininkaujantį ministrą ir praturtino kabinetą žmogumi, kurio vienintelis matomas privalumas – lytis. Moteriškoji…

Nekalta tik ministrė, per beveik tris paras nuo gaisro pradžios nesugebėjusi išsiaiškinti, kad dega ne koks privatus malkų sandėliukas ar ūkininko šieno daržinė, bet dega didžiausia Baltijos šalyje įmonė, perdirbanti padangas – vienas toksiškiausių medžiagų, jei jos ima degti… Nekalta, nors nežinodama tokios paprasčiausios, pareigingos sekretorės lygio informacijos ir pareiškusi, jog gaisras ir jo gesinimas – Alytaus savivaldybės reikalas, paskui lyg niekur nieko, duodama interviu TV, tvirtino, kad jai „informacijos pakanka“.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Tuo tarpu pagal turimus teisės aktus, kilus penkto lygmens gaisrui, vidutiniame operaciniame lygmenyje gali vadovauti departamento pajėgų valdymo valdybos viršininkas, o strateginis lygmuo, kai jau reikia skirstyti prioritetus ir resursus, yra dar aukštesnis. Bet nuo ministrės R. Tamašunienės tą tvarką, matyt, kažkas nuslėpė. Gal „kažkas“ norėjo, kad ji pasirodytų visiška neišmanėle? Jei taip, tai sumanymas pavyko, ir premjerui su R. Karbauskiu reikia ne alytiškius gėdinti, o daryti tvarką ir ieškoti sąžinės savo pačių „durnių laivo“ komandoje.

Bet netgi nesusivokimas, kad yra didžiulis skirtumas tarp to, ką tariesi žinąs, ir to, ką privalai pagal užimamas pareigas žinoti, matyt, nėra kaltė. Tai tik – nekompetencija, o jei lietuviškai – kvailumas…

Kalti, greičiausiai, tie, kurie kv… užkėlė ant valdžios altoriaus.

Jūs manote, kad būtent dėl ministrės lemtingo, nedovanotinai klaidingo sprendimo nusikalstamai ilgam laikui (gaisre laikas skaičiuojamas ne dienomis ar valandomis, o sekundėmis…) Alytaus miestas ir rajonas buvo palikti be deramos valstybinės, profesionalios pagalbos, nors valstybė sukūrė net 29 institucijas, turinčias rūpintis ir reguliuoti ekstremalias situacijas bei neutralizuoti jų pasekmes?

Ne. Bent jau premjeras taip nemano. „Kalbant apie ministrus – ar tai būtų vidaus reikalų, ar aplinkos, ar sveikatos, tikrai jie suteikė visą reikalingą pagalbą“ – tvirtino su sunkia liga besigalynėjantis ir, gal būt, kai ko nebepastebintis premjeras.

Žiniasklaidai premjeras sakė gavęs preliminarią informaciją, kad savivaldybėms būtinas ekstremalios situacijos valdymo planas, numatantis prevenciją, materialinių išteklių, technikos naudojimą nelaimės atveju, Alytuje yra neatnaujintas nuo 2011-ųjų, tuo aiškiai mesdamas dėmę ant Alytaus savivaldybės vadovų reputacijos.

Jeigu mes žinotume, iš ko premjeras gavo tokią dezinformaciją, paaiškėtų, kas labiausiai suinteresuotas… sukompromituoti patį premjerą. Bet šitai tegu aiškinasi jis pats.

O tuo tarpu Alytaus meras, kalbėdamasis su žurnalistu Edmundu Jakilaičiu, patikslino: „Ta tvarka, kurią savivaldybė buvo parengusi 2011 m., buvo patvirtinta, bet 2019 m. liepos mėn. ji buvo suderinta su civilinės saugos departamentu. Jei specialistai sakė, kad mūsų tvarka yra gera, peržiūrėjo, tikėtina, kad sakyti, jog savivaldybė kalta, o visi padarė viską…“

Sakinį pabaigęs daugtaškiu taktiškas meras nepanoro pirštu baksnoti į nesąžiningus (Pirmininkų pirmininke, kuris taip mėgstate ieškoti sąžinės, gal pasidomėtumėte, kas nori šmeižti Alytaus savivaldybę?) ar tendencingai politikuojančius Vilniaus biurokratus, kurie, matomai, nori visus gaisre nesudegusius šunis sukarti ant „ne tai partijai“ priklausančio Alytaus mero Nerijaus Cesiulio.

Jog bus mėginama ieškoti priekabių regiono ir gal net šalies didvyriu tapusio mero veiksmuose, vadovaujant gaisro gesinimui, aišku ir įvykius stebintiems žurnalistams, ir pačiam merui, kuris, kalbėdamas apie Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento palaimintą Alytaus ekstremalių situacijų valdymo planą, pesimistiškai prisipažino: „Nežinau, kas palaimino, bet dabar kažkam nebetinka. Aišku, gal kablelis bus ne toks, gal bus ieškoma, nes vis tiek čia vietoje kažkas turės būti kaltas“.

Alytus. Vytauto Visocko nuotr.

Matyt, ne be Premjero ar kitų viršininkų palaiminimo ministrė R. Tamašunienė Alytuje pasirodė kaip kompetentinga ir atsakinga lyderė, o kaip ne savo rogėse sėdinti isteriška viršininkienė. Užuot išsiaiškinusi realią padėtį, aptarusi, patarusi ir numačiusi priemones ir būdus, kaip kuo greičiau užgesinti gaisrą, viršininkienė apkaltino nusilaksčiusį merą užsiimant „piaru” ir pagrasino, kad už visus nuostolius gyventojams ir įmonėms atsakys pati savivaldybė.

O kas atsakys už tai, kad nesutampa informacija, kurią visuomenei teikė ministrė, su ta informacija, kurią skelbė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD)?

Ministrė pasigyrė dosniai išskyrusi iš ministerijos sandėlių 250 ar 200 respiratorių.

PAGD skelbia, jog tik spalio 21 d., pirmadienį, praėjus penkioms dienoms po gaisro pradžios, buvo „ atvežta iš valstybės rezervo (VR) 100 vnt. dujokaukių CM-6 (100, o ne 200, ne 250 – J.L.) ir 500 vnt. filtruojančių dėžučių“.

Nesutampa ir gaisre kas pamainą dirbusių gaisrininkų skaičius. Ministrė nurodo pamainoj dirbus po 40 ir daugiau. O PAGD praneša: spalio 18 dirbo 37 ugniagesiai, spalio 24 d. – 35 ugniagesiai. Tiesa, jiems padėjo Ugniagesių gaisrininkų mokyklos (UGM) kursantai, bet čia ir vėl susiduriame su  nesutampančia informacija.

UGM direktorius Kęstutis Agintas nurodo, kad į gaisrą praktikuotis kursantai vyko tik tada, kai gaisras jau buvo likviduotas ir kad kasdien gaisre talkino po 8 kursantus. Tačiau Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas šiuos teiginius paneigia – kursantai darbus pradėjo dar iki likviduojant gaisrą, ir jų grupė buvo didesnė. Spalio 18 d. dirbo 26 kursantai, spalio 21 d., 22d., 23 d. išties dirbo po 8 kursantus, o jau spalio 24 d., ketvirtadienį pranešama, kad „situacija per naktį iš esmės nepasikeitė. (be laiko – red.). Gaisravietėje dirba 35 ugniagesiai gelbėtojai ir 14 UGM kursantų su dėstytoju (žmonės iš UGM atvyko 11:35)“ (Plačiau apie tai žr. www.15min.lt skelbtą straipsnį „Ugniagesių fiksuota Alytaus gaisro įvykių chronologija skiriasi nuo ministrės R.Tamašunienės“.)

Gaisrininkų automobiliai. Slaptai.lt nuotr.

O jei realiai kiekvienoje pamainoje dirbusių ugniagesių skaičius buvo mažesnis, nei skelbia Vilniaus valdžia, vadinasi, realiai gaisrą gesinusiems ugniagesiams tekęs krūvis buvo dar didesnis, nei dabar vaizduojama. Neabejoju, kad Alytaus merui tai žinoma, ir ugniagesiams bus atlyginta žmoniškai, o ne biurokratiškai. O Vilnius? O ministerija? Tikrins, ar visi kableliai sudėlioti visuose tik biurokratams reikalinguose dokumentuose?

Beje, gaisras parodė, kad būtina peržiūrėti turimas instrukcijas bei pergalvoti gaisrininkų darbo laiko ir atlyginimų sistemą. Pavyzdžiui, ar teisinga, kad pamainos trukmė yra vienoda – 24 val. – tiek tada, kai dirbama įprastinėmis sąlygomis, ir kai dirbama ekstremaliomis sąlygomis?

Kol gaisras buvo gesinamas, visas žiniasklaidos ir visuomenės dėmesys, natūralu, buvo skiriamas ugniagesiams ir kitoms gaisre betarpiškai dirbusioms komandoms. O užgesinus gaisrą, ypač tokį toksišką, į pirmą planą iškyla gaisro pasekmių masto bei poveikio žmonėms ir aplinkai tyrimas ir tų pasekmių  likvidavimas. Beje, Vilniaus tarnybos ir čia pasirodė beviltiškai. Jos vis dar tik rankomis skėsčioja, o savivaldybės tarnybos jau dirba visu apsisukimu, stengdamos nustatyti taršos rodiklius, apimtį ir pan.

Ko iš savo ministerijose, departamentuose sutūpusios biurokratų armijos gali tikėtis į ekstremalią situaciją patekę Alytaus miesto, Alytaus ir aplinkinių rajonų žmonės? Ar bus  teisingai  apskaičiuoti jų materialiniai nuostoliai, sveikatos netektys?

Svarbiausia – ar bus atstatytas pasitikėjimas valstybe ir jos institucijomis, kurias iš savo mokesčių išlaiko vis tie patys į visokias ekstremalias situacijas per biurokratų kompetencijos, atsakomybės ir… sąžinės stygių patenkantys Lietuvos piliečiai?

Pasidomėjus, pavyzdžiui, apie VRM tarnybų skaičių, sudėtį, veiklos rezultatus, įspūdis, deja, nekoks.

Vienas konkretus pavyzdys.

Paskutinis LR Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos prie VRM posėdis vyko š.m. birželio 25 d. Pirmuoju darbotvarkės klausimu buvo „Civilinės saugos sistemos būklės Lietuvoje 2018 m. apžvalga“. Pranešėjas – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda. Jis konstatavo, „kad būtina stiprinti civilinės saugos sistemos pajėgų parengtį“. Apie kokią nors netvarką Alytuje – nė žodžio.

Kaip rašoma posėdžio protokole, „Valdybos viršininkas teigė, kad visos 60 savivaldybių 2018 m. vykdė joms pavestas funkcijas civilinės saugos srityje, ypatingas dėmesys buvo skiriamas ekstremaliųjų situacijų valdymo planų tikslinimui, kolektyvinės apsaugos statinių parinkimui. Įvertinus savivaldybės institucijų ir įstaigų pasirengimą reaguoti į ekstremaliąsias situacijas galima teigti, kad 55 savivaldybės yra pasirengusios reaguoti į ekstremaliąsias situacijas, o 5  savivaldybės pasirengusios iš dalies“.

Taigi, savivaldybių pasirengimas įvertintas teigiamai. Patikėsime?

O štai valstybės institucijos įvertintos nebe taip optimistiškai. Aptakiai sakoma, kad „valstybės institucijos iš esmės (? – J.L.) buvo pasirengusios vykdyti joms pavestas funkcijas civilinės saugos srityje. Įvertinus valstybės institucijų ir įstaigų pasirengimą reaguoti į ekstremaliąsias situacijas konstatuotina, kad 14 valstybės institucijų pasirengusios reaguoti į ekstremaliąsias situacijas, 11 valstybės institucijų pasirengusios iš dalies ir 4 nepasirengusios“.

Pasikeitus ministrams, padėtis, be abejo, nepagerėjo. Tad ir Alytų ištikusio gaisro pasekmės tokios, kokių ir reikėjo laukti, kai iš 29 valstybės institucijų mažiau nei pusė yra „pasirengusios reaguoti į ekstremaliąsias situacijas“, o kitos praktiškai nepasirengusios!!!

Įdomu, ar ir šita informacija buvo nuslėpta nuo ministrės, nuo premjero, nuo prezidento? „Viskas tvarkoj, puikioji markize“, – Alytuje pastatytos dramos scenoje dainavo įspūdingasis ministrės, premjero ir Seimo kultūros komiteto pirmininko trio. Tiesa, pastarosiomis arijos tekstas kiek redaguojamas, bet redaktoriai tai tie patys… Kiek iš to bus naudos Alytui?

Nedrįstu prognozuoti. Tik norisi skautiškai sušukti: „Vilniaus biurokratai, šalin rankas nuo savivaldybių! Jei nesugebate vadovauti ar padėti, tai bent nesiuntinėkite savo  kvailų paragrafų tikrintojų ir netrukdykite savivaldybėms dirbti!“

Šūkauti, žinoma, galima. Bet vargu ar tai nors kiek palengvins padėtį alytiškių, miesto ir rajono gyventojų, kuriems dabar reikės kažkaip gyventi apnuodytoje žemėje, su  apnuodytu vandeniu, be nuosavų karvių pieno, daržovių, pašarų gyvuliams…  Kas ir kiek kompensuos finansinius nuostolius, praradus didelę dalį pajamų iš individualių ūkių, žemės ūkio produktų?… Ir iš kokių resursų teks gydyti savo pačių daugiau ar mažiau dioksino ir kitomis nuodingomis medžiagomis pakenktus plaučius, kitus organus?.

Spalio 25 d. skelbtame straipsnyje profesorė Rūta Ustinavičienė perspėja, jog Alytaus gaisro žala sveikatai bus juntama dešimtmečius, nes tarša degant padangoms yra didžiulė ir šimtus kartų lenkia miškų gaisrų taršą, dešimtimis kartų – atliekų deginimo be valymo įrengimų ar ugnikalnių taršą. Todėl ją nustebino sveikatos apsaugos viceministro žodžiai, jog tiesioginio poveikio sveikatai kaip ir nėra. Bet ko dar galima tikėtis, jei sveikatos viceministro poste, pasak profesorės, dirba inžinerinio išsilavinimo žmogus?

Kita vertus, ne vieną žmogų nustebino ir Aplinkos apsaugos ministerijos veikla, jos sukurptos instrukcijos ir taisyklės, kurios leido dideliame mieste įkurdinti aplinkai ir žmonėms ne tik nedraugišką, bet ir pavojingą įmonę, o paskui palikti ją be tinkamos priežiūros ir kontrolės. Apie tai jau irgi nemažai kalbėta ir rašyta, ir dar bus daug kalbų ateityje.

O kas paaiškėjo šiandien? Paaiškėjo tai, kad valstybė yra nekompetentingų ir ne pagal sugebėjimus ambicingų politikų įkaitė.

Gaisras

Padėtį valstybėje civilinės saugos srityje ir iš to išplaukusius Alytaus gaisro gesinimo nesklandumus taikliai apibūdino ugniagesių profesinės sąjungos vadovas S. Džiautas. Jo nuomone, jei Alytaus meras ir VRM ministrė nebūtų politiniai konkurentai, tokių problemų nebūtų kilę.

„Galvoju, kad jei jie būtų iš vienos partijos, tai nebūtų buvę jokio skandalo. Būtų viskas tvarkingai nuėję ir niekas vienas kito nekaltintų. Labai bjauru, kai nelaime politikai naudojasi savo reitingams kelti arba vienas kito talžymui“, – sakė S. Džiautas. – „Viena aišku – civilinė sauga yra popierinė, ji neveikia.“ – apibendrino profesinės sąjungos vadovas.

O jei taip, tada nebeaišku: gal ir valstybė mūsų – tik popierinė? Ir mūsų saugumas – tik popieriuje ir politikų plepaluose?

2019.10.29; 05:35

Nyderlandų pareigūnams nepavyko nustatyti, kaip kroatų generolas S. Praljakas gavo nuodų. EPA-ELTA nuotr.

Nyderlandų pareigūnai baigė tirti Kroatijos armijos dimisijos generolo Slobodano Praljako mirties aplinkybes, bet jiems taip ir nepavyko nustatyti, kaip ir kada jis gavo nuodų. Tai penktadienį pranešė Nyderlandų prokuratūra.

S. Praljakas išgėrė kalio cianido per paskutinį Tarptautinio tribunolo buvusiai Jugoslavijai posėdį 2017 metų lapkričio 29 d., išgirdęs Apeliacinių rūmų sprendimą palikti galioti nuosprendį, numatantį jam 20 metų įkalinimą.

„Tyrimas neatskleidė, kaip ir kada S. Praljakas gavo kalio cianido, kuriuo pasinaudojo“, – sakoma prokuratūros pranešime.

S. Praljakas, teismo salėje išgėręs nuodų, netrukus mirė ligoninėje.

S. Praljakas daugumai kroatų vis dar lieka didvyris, nors generolas buvo nuteistas dėl nusikaltimų per Bosnijos karą, vykusį prieš daugiau kaip du dešimtmečius.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.11.04; 10:30

Įtariama, kad dviejuose ar daugiau šią savaitę Pentagonui atsiųstuose siuntiniuose būta mirtino nuodo ricino.

JAV gynybos departamento atstovo Chriso Sherwoodo teigimu, netoliese esančiame siuntų rūšiavimo centre pirmadienį buvo perimti mažiausiai du įtartini paketai, skirti kažkuriam asmeniui Pentagone.

Atstovas pridūrė, kad institucijos vis dar laukia patvirtinimo, kad siuntose buvo ricino.

Ricinas yra mirtinas net labai mažomis dozėmis prarijus, įkvėpus ar suleidus. Šis nuodas daug stipresnis nei cianidas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.10.03; 07:30

Vyriausiasis JAV valstybės departamento pareigūnas pabrėžia, kad Rusija, norėdama išvengti antrojo sankcijų paketo, per metus turi įvykdyti tris reikalavimus.

„Jei šie reikalavimai bus įvykdyti, nereikės nerimauti dėl antrojo sankcijų paketo, pagal kurį gresia vos ne visiškas ekonominių ir diplomatinių santykių nutraukimas“, – ketvirtadienį Minesotoje surengtoje spaudos konferencijoje sakė JAV pareigūnas.

Vašingtonas trečiadienio vakarą pranešė apie naujas sankcijas Rusijai ir kaltina šią pažeidus tarptautinę teisę. JAV tvirtina, kad naujos sankcijos Maskvai bus taikomos dėl to, kad Kremlius yra susijęs su Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimu Didžiosios Britanijos Solsberio mieste šių metų kovą, primena ELTA.

Pagal Cheminių ir biologinių ginklų kontrolės ir nuodingųjų medžiagų eliminavimo įstatymą, dabartinės sankcijos privalo galioti mažiausiai 12 mėnesių, bet jos gali būti atšauktos, jei Rusija įvykdys tam tikras itin specifines sąlygas.

„Pagal įstatymą reikalavimai sankcijoms atšaukti gana aiškiai išdėstyti. Vienas iš jų yra, pavyzdžiui, kad Rusija daugiau nenaudotų cheminių ar biologinių ginklų, pažeisdama tarptautinę teisę, ir nenaudotų mirtinų cheminių ar biologinių ginklų prieš savo pačios piliečius. Antras reikalavimas – Rusija turi garantuoti, kad nebeužsiims panašia veikla. Trečiasis reikalavimas – Rusija turi būti pasiruošusi leisti Jungtinių Tautų stebėtojams ar kitiems tarptautiniu mastu pripažintiems nešališkiems stebėtojams vietoje atlikti patikrinimus arba sutikti su kitomis patikimomis priemonėmis, užtikrinančiomis, kad vyriausybė nenaudoja cheminių ar biologinių ginklų, pažeisdama tarptautinę teisę ir nenaudoja tokių ginklų prieš savo pačios piliečius“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė JAV atstovas.

JAV nepirks iš Rusijos elektronikos, kompiuterių, daviklių ir lazerių, telekomunikacijos, specializuotos naftos ir dujos gavybos produkcijos, informacijos ir saugumo technologijų. Sankcijos bus taikomos visoms valstybinėms Rusijos įmonėms.

JAV apriboja užsienio pagalbą Rusijai, nutraukia bet kokį gynybos reikmenų pardavimą, draudžia prekybos ginklais finansavimą bei draudžia eksportuoti į Rusiją prekes, susijusias su nacionaliniu saugumu.

„Iš esmės tai reikš, kad bus uždrausta išduoti licencijas eksportuoti į Rusiją prekes ir technologijas, kurios laikomos svarbiomis nacionaliniam saugumui. JAV administracija nusprendė įvesti draudimo prezumpciją parduoti Rusijai nacionalinio saugumo požiūriu jautrias JAV prekes ir technologijas“, – teigė JAV pareigūnas.

Sankcijos įvedamos remiantis 1991 metų Cheminių ir biologinių ginklų kontrolės ir nuodingųjų medžiagų eliminavimo įstatymu.

Pirmoji sankcijų banga turėtų įsigalioti rugpjūčio 22-ąją. Teigiama, kad dėl tokių sankcijų eksportas į Rusiją gali sumažėti šimtais milijonų JAV dolerių.

Aukšti Rusijos vadovai piktinasi JAV sprendimu, sankcijas vadina „drakoniškomis“, „neteisėtomis“, „linčo teismu“ ir kaltina Vašingtoną politikos nenuspėjamumu. Rusijos vyriausybė ruošia atsakomąsias priemones. Užsienio reikalų ministerijos atstovė ketvirtadienį pareiškė, kad Maskva pradeda svarstyti atsakomąsias priemones, informuoja agentūra „Reuters“.

Pasak specialistų, jau dabar spaudimą rubliui daro naujienos apie JAV pasirengimą imtis naujų sankcijų prieš Rusiją.

Dolerio kursas Maskvos biržoje ketvirtadienį išaugo 1 rubliu ir pasiekė 66,55 rublio, pirmą kartą nuo 2016 metų lapkričio viršydamas 66 rublius.

Euro kursas šoktelėjo 1,15 rublio – iki 77,17 rublio, peržengdamas 77 rublių ribą pirmą kartą nuo šių metų balandžio.

Informaciją pateikė Paulina Levickytė (ELTA)

2018.08.11; 07:20

Britų policija, pasak naujienų agentūros PA, mano identifikavusi asmenis, susijusius su buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimu „Novičiok“ kovine medžiaga kovą Solsberyje. Tai keli rusai, skelbia PA, remdamasi šaltiniu iš tyrėjų aplinkos.

„Tyrėjai mano pagal stebėjimo kamerų įrašus identifikavę asmenis, įtariamus „Novičiok“ išpuoliu“, – agentūra PA cituoja neįvardytą šaltinį. „Jie (tyrėjai) yra tikri, kad jie (įtariamieji) yra rusai“, – toliau cituojamas šaltinis.

Kovo 4 d. buvęs Rusijos GRU pulkininkas S. Skripalis ir jo duktė Julija buvo paveikti nervus paralyžiuojančios medžiagos. Jie buvo rasti be sąmonės Solsberio mieste, kuris yra už 140 kilometrų nuo Londono.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.19; 02:30

Britų policija rado indą, per kurį du britai turėjo kontaktą su nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Tai penktadienį pranešė policija.

Nedidelis butelis jau trečiadienį rastas Charlie’io Rowley’aus name. Jis ir 44-erių Dawn Sturgess birželio 30-ąją su apsinuodijimo simptomais buvo atvežti į Solsberio ligoninę. Moteris sekmadienį mirė, vyras nuo antradienio vėl yra sąmoningas, jo gyvybei pavojus negresia.

2018.07.14; 02:00

Policija: apsinuodijusi britų pora lietė „Novičiok“ užterštą daiktą. EPA-ELTA nuotr.

Paskutinieji įvykiai Didžiojoje Britanijoje kelia nerimą – dar du britai apnuodyti „Novičiok“ medžiaga, kuri vos nepražudė į Vakarus pabėgusio Rusijos žvalgybininko Skripalio ir jo dukters. Kas ir kodėl Rusijai priskiriamais nuodais šį kartą pražudyti sumanė du su politika niekaip nesusijusius britų piliečius? Slaptai.lt skelbia keletą ištraukų iš užsienio spaudos puslapių.

_________________________________________________

Korespondentai / The Times

„Gerklėje jam gargaliavo, o iš burnos  tekėjo putos…“

„Apsinuodijimas Novičiok‘u: gerklėje jam gargaliavo, o iš burnos tekėjo putos – jis buvo panašus į zombį“ – taip pavadintas grupės žurnalistų straipsnis laikraštyje The Times.

Britanijos valdžia mano, kad Don Sterdžes ir Čarlis Roulis apsinuodijo to paties Novičiok‘o, kuris panaudotas puolant Skripalius, liekanomis. Beje, iš pradžių gydytojai ir policija įtarė narkotikų perdozavimą, praneša Vilas

„Kai sekmadienį rytą Don Sterdžes prarado sąmonę, policija ir greitosios pagalbos gydytojai priskyrė jos simptomus narkotikų perdozavimui. Jie padarė tokią pat išvadą ir po kelių valandų, kai jos partneriui iš burnos pradėjo tekėti putos ir jo būklė atrodė kaip zombio“, – rašo korespondentai.

Viltšyro policija siejo incidentą su „blogo“ kreko ar heroino partija, o ne su Skripalių nuodijimu. Korespondentai praneša, kad 45-rių Roulis žinomas apylinkėse kaip narkomanas, sėdėjęs už heroino laikymą. Vakar perdozavimą atmetė po to, kai Porton-Daune buvo atlikta medžiagos analizė. Roulį pažinoję narkomanai iš Solsberio ir Eimsberio ir be to abejojo, kad tai heroinas ar krekas, nes tada būtų dar daug kas nukentėję.

„Sekmadienį apie 11:00 44-rių metų Sterdžes, 11-metės dukros ir dviejų suaugusių sūnų motiną, išnešė iš Roulio buto Eimsberyje. Roulis pranešė greitajai pagalbai ir paskambinęs Sterdžes motinai pasakė, kad jai priepuolis“, – praneša laikraštis.

Po kelių valandų Roulis pats paniro į zombio būseną, pasakojo jo geriausias draugas Semas Hobsonas. „Čarlis irgi ten buvo (kai Sterdžes neteko sąmonės, – The Times. past.), bet jam iš pradžių viskas buvo tvarkoj. Praėjo keturios valandos, kai simptomai pradėjo reikštis ir jam, – pasakojo Hobsonas. – Mes rinkome daiktus, kad nuvežtume juos Don į ligoninę. Paskui jo akys paraudo, o vyzdžiai susiaurėjo it du taškeliai. Jis pradėjo murmėti nesuprantamai, ir aš suvokiau, kad jam haliucinacijos. Jis leido keistus garsus ir elgėsi kaip zombis“.

Sterdžes gyveno benamių prieglaudoje, kuri buvo arčiau nei už pusės mylios nuo Zizi restorano, kur prieš prarasdami sąmonę pietavo Skripaliai. Pasak vieno iš buvusių prieglaudos gyventojų, ji turėjo problemų dėl alkoholio, bet ne dėl narkotikų. „Čarlis turėjo problemų dėl narkotikų, o Don – dėl alkoholio. Don nė už ką nevartotų narkotikų“, – sakė jis.

Tuo tarpu The Times žurnalistė Debora Heinz praneša, jog oficialūs asmenys nuogąstauja, kad nuodijant Skripalius naudotos nervus paralyžiuojančios medžiagos nepastebėti likučiai gali būti pavojingi.

„Kariniai ir civiliai cheminio ginklo specialistai ištisus mėnesius dirbo nukenksmindami viską, su kuo galėjo kontaktuoti Novičiok‘as, – pažymi ji. Viską, kas galėjo būti apnuodyta, neutralizavo arba naikino vyriausybinėje Porton-Dauno laboratorijoje.

Novičiok‘as išsaugo mirtinas savybes net mėnesius po naudojimo, vadinasi, jeigu Čarlis Roulis ir Don Sterdžes sekmadienį kontaktavo su nuodais iš tos pačios partijos, kuri naudota prieš Skripalius, jie vis dėlto gali būti mirtinai pavojingi“, – rašo Heinz.

OPCW (Cheminio ginklo draudimo organizacija) pranešė, kad medžiaga „labai švari“. “Cheminių ginklų ekspertas Hemišas de Breton-Gordonas pareiškė, kad net pora lašų keturių metų senumo Novičiok‘o gali būti mirtini“, – perduoda The Times. „Jis ir po kelių mėnesių po pagaminimo išlieka nuodingas“, – sakė ekspertas.

Šaltinis: The Times

XXX

Redakcija / Die Presse

Anglija: ir vėl apnuodijimas nervus paralyžiuojančia medžiaga Novičiok

Déjà vu Anglijoje: tiedu žmonės nuo šeštadienio ligoninėje tebėra mirtinai pavojingos būklės, ir jie buvo apnuodyti Novičiok‘u. Tačiau, skirtingai nei visame pasaulyje sukėlusi Skripalių byla, šįkart kalbame ne apie RF piliečius, praneša Die Presse.

Britanijos policijos duomenimis, 45-rių vyriškis ir 44-rių moteris – abu Britanijos piliečiai – buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga Novičiok. „Incidentas įvyko Anglijoje netoli Solsberio, kur kovą buvo apnuodyti buvęs rusų agentas Sergejus Skripalis ir jo duktė“, – sakoma straipsnyje.

„Klausimas, kuriuo mes šiandien intensyviai užsiimame, toks: ar gali būti tie du atvejai susiję vienas su kitu“, – patvirtino Britanijos policijos antiteroristinės grupės vadovas Nilas Bazu. Kaip praneša Austrijos leidinys, incidentas įvyko Eimsberyje, už 11 km į šiaurę nuo Solsberio, kur kovo 4 dieną be sąmonės buvo aptikti Skripaliai. Iki šiol nesuprantama, kaip naujos aukos galėjo kontaktuoti su nervus paralyžiuojančia medžiaga. „Mums kol kas nežinoma apie juos nieko, kas galėtų tai parodyti“, – pabrėžė Bazu.

Šiuo metu pora iš Eisberio yra Solsberio klinikoje. „Iš pradžių buvo išsakyta prielaida, kad vyras ir moteris galėjo apsinuodyti heroinu arba kreku iš kažkokios apkrėstos partijos. Tačiau analizė parodė, kad kalbama apie Novičiok‘ą“, – perduoda Die Presse.

„Aš norėčiau visuomenę užtikrinti, kad rizika (apsinuodyti) minimali“, – leidinys cituoja Britanijos vyriausybės vyriausiąją sveikatos apsaugos specialistę Salę Deivis.

„Nūnai kaip darbinė gvildenama versija, kad apsikrėsta atsitiktinai, ir mes turime reikalą ne su antra ataka, analogiška Sergejaus ir Julijos Skripalių apnuodijimui šių metų pradžioje“, – pareiškė Britanijos užsienio reikalų ministras Sadžidas Džavidas.

Šaltinis: Die Presse

XXX

Nico Hines / The Daily Beast

Rusijos nervus paralyžiuojanti medžiaga smogė Didžiajai Britanijai būtent NATO viršūnių susitikimo išvakarėse

„Tas aukščiausio lygio susitikimas jau vadinamas vienu iš įtempčiausių per visus 69-rius NATO istorijos metus, ir ta įtampa smarkiai sustiprėjo ryšium su naujiena, kad dar du žmonės nukentėjo Britanijos teritorijoje nuo mirtinos rusų nervus paralyžiuojančios medžiagos Novičiok, – rašo The Daily Beast žurnalistas Nikas Hainsas.

„Kritiškos būklės britų pora pateko į ligoninę Solsberyje po kontakto su nuodais, kurių, sprendžiant iš visko, liko ten, kur kėsintasi nužudyti Sergejų ir Juliją Skripalius“, – sakoma straipsnyje.

Skotland-Jardo kovos su terorizmu skyriaus vadovas pareiškė, kad iš savo namuose šeštadienį praradusios sąmonę poros paimtų mėginių analizė patvirtino nuogąstavimus, jog tai naujas nervus paralyžiuojančios medžiagos taikinys. Nežinia, kaip 44-rių metų Don Sterdžes ir 45-rių metų Čarlis Roulis prisilietė prie šitos medžiagos, bet policija apsupo visuomeninį parką Solsberyje, stengdamasi rasti jos šaltinį“, – pabrėžiama leidinyje.

„Dviejų britų užsikrėtimas praėjus tiek laiko po pirmosios atakos liudija, koks beprotiškas buvo bandymas nužudyti Skripalius“, – sakoma straipsnyje.

Dalies vietinio parko uždarymas sustiprins nuogąstavimus, kad nuodai galėjo paveikti suaugusius ir vaikus, pažymi korespondentas.

Šaltinis: The Daily Beast

XXX

Andrew Griffin / Independent

Porton-Daunas: kas yra slaptas eksperimentinis objektas, atsidūręs nuodijimų centre?

Eimsberyje du žmonės apsinuodijo ta pačia nervus paralyžiuojančia medžiaga, kuri vos nenužudė Skripalių. Šis puolimas vėl prikausto dėmesį į slaptą laboratoriją Port-Daune, rašo Britanijos The Independent.

„Apie Porton-Dauną dažnai kalbama vienaskaita, bet iš tikrųjų toji vieta šalia Portono kaimo virto visos įvairių organizacijų grupės namais“, – patikslina korespondentas Endrius Grifinas. Iš jų dvi svarbiausios – Gynybos ministerijos Gynybos mokslinė-techninė laboratorija ir Public Health England – Sveikatos apsaugos ir socialinio aprūpinimo ministerijos padalinys. Abi struktūros dalyvavo reaguojant į antrąjį apnuodijimą.

Naujuoju atveju valdžia iš pradžių padarė prielaidą, kad tai apsinuodijimas narkotikais. Sostinės policijos komisaro padėjėjas Nilas Bazu pranešė: „Remiantis pradiniais vertinimais, manyta, kad du pacientai pasijuto blogai, panaudoję narkotikų iš potencialiai užterštos partijos. Tačiau antradienį, liepos 2, nuogąstaujant dėl vyrui ir moteriai pasireiškusių simptomų, abiejų pacientų mėginiai buvo pasiųsti analizei į Porton-Dauno laboratoriją“.

Sergejus Skripalis. Reuters/Scanpix nuotr.

„Detaliai ištyrus tuos pavyzdžius mes galime patvirtinti, kad vyras ir moteris yra paveikti nervus paralyžiuojančios medžiagos, kuria apnuodyti Julija ir Sergejus Skripaliai“, – pareiškė Bazu.

Porton-Dauno laboratorija privalo figūruoti kiekvieną kartą, kai Britanijoje panaudojama nervus paralyžiuojanti medžiaga, turint omeny, koks svarbus jos vaidmuo testuojant ir tiriant tokį mirtiną ginklą, sakoma straipsnyje. Bet atsitiktinai ir ji tiesiogine prasme atsidūrė netoli dviejų antpuolių: tas objektas, Solsberis ir Eimsberis yra tik per keletą mylių vienas nuo kito.

„Dėl tokio artumo kilo sąmokslo teorijų, skelbiančių, kad ši istorija slepia daugiau, negu pripažįsta valdžia, bet nėra jokių įrodymų, kad vieta sutampa ne šiaip sau ir kad to objekto kaimynystė su nuodijimo vietomis apskritai turi reikšmės“, – pabrėžia straipsnio autorius.

„Porton-Dauno laboratorija apskritai buvo konspirologinių teorijų objektas nuo to laiko, kai Britanijos visuomenė apie ją sužinojo“, – pabrėžia Grifinas. Abejonių pasėjo keletas iš tikrųjų nutikusių incidentų, bet melagingi gandai buvo žymiai beprotiškesni. Vyriausybė turi saitą, kuriame neigiama, kad tas objektas – kanapių ferma, o taip pat sakoma, kad „jokių ateivių, gyvų ar mirusių, niekada nebuvo atvežta į Porton-Dauną“.

Slaptumas veda prie to, kad paprastai uždari Porton-Dauno darbuotojai įtraukiami į politinius ginčus. Po Skripalių apnuodijimo Forin-ofis (Užsienio reikalų ministerija) pareiškė, kad vyriausybiniai mokslininkai nustatė konkretaus Novičiok‘o pavyzdžio ryšį su Rusija, bet laboratorijos atstovai aiškiai leido suprasti, jog galėjo identifikuoti tik medžiagą, o ne tai, kur ji buvo pagaminta ir kas ją panaudojo. Tai sukėlė sąmyšį ir nuomonių skirtumus tarp politikų, sakoma straipsnyje.

„Tas pats ginčas, tikriausiai, prasidės iš naujo, kai tuo tarpu valdžia stengiasi nustatyti porą iš Eimsberio pakirtusios nervus paralyžiuojančios medžiagos kilmę. Galimas dalykas, ginčas bus dar painesnis, priklausomai nuo to, kaip Porton-Daunas ir ekspertai iš šalies stengiasi išsiaiškinti, ar tie du apnuodijimo atvejai susiję, ir jeigu susiję, tai kaip“, – rašo žurnalistas.

Šaltinis: Independent

2018.07.09; 06:36

Jungtinės Karalystės (JK) vidaus reikalų ministras Sajidas Javidas paragino Rusiją paaiškinti incidentą, kai po kontakto su nervus paralyžiuojančia medžiaga apsinuodijo du Viltšyro grafystės gyventojai, praneša BBC.

45-erių Charlie’is Rowley’is ir 44-erių Dawn Sturgess šeštadienį sunegalavo savo namuose Emesberyje ir vis dar yra kritinės būklės.

S. Javido teigimu, pora apsinuodijo tokios pačios rūšies medžiaga, kokia kovą buvo apnuodytas buvęs rusų šnipas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija.

„Visiškai netoleruotina, kad mūsų žmonės tyčia ar netyčia tampa taikiniais arba kad mūsų gatvės, parkai ir miesteliai virsta nuodų sąvartynais“, – Didžiosios Britanijos parlamente kalbėjo ministras.

„Atėjo metas Rusijos valstybei paaiškinti, kas iš tiesų įvyko“, – pridūrė jis.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.06; 02:30

BND žvalgybos emblema

Georg Mascolo, Holger Stark / Süddeutsche Zeitung

Žurnalistinis tyrimas, kurį atliko Süddeutsche Zeitung kartu su NDR, WDR ir Die Zeit, atskleidė, kad vienas VFR Federalinės žvalgybos tarnybos agentas dvidešimtojo šimtmečio dešimtajame dešimtmetyje gavo nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ pavyzdį, o byloje figūravo ir Bundesveras, rašo publikacijos autoriai Georgas Maskolas ir Holgeris Štarkas.

„Novičiok“ – vienas iš mirtiniausių kada nors susintetintų medžiagų, – primena autoriai. – Jos panaudojimas prieš perbėgėlį Sergejų Skripalį ir jo dukterį šiemet kovą Britanijoje, Solsberyje, sukėlė diplomatinę krizę tarp Maskvos ir Vakarų“.

Leidinio duomenimis, operacija, įvykdyta praėjusio šimtmečio dešimtojo dešimtmečio pirmojoje pusėje, sukėlė prieštaringą reakciją VFR vyriausybėje. „Žvalgyba (BND) kurį laiką jau darbavosi su rusų mokslininku, pasiūliusiu atskleisti naujos klasės kovinės nuodingosios medžiagos paslaptį, kurią kariškiai saugojo kaip akies vyzdį, išmainant į pervažiavimo garantijas ir saugumą jam ir jo šeimai. Tas „šaltinis“ net pasiūlė atvežti pavyzdį į Vokietiją“, – sakoma straipsnyje.

Vyriausybėje užvirė karštos politinės ir teisinės diskusijos. „1990 metais, spaudžiant kancleriui Helmutui Koliui, iš Vakarų Vokietijos buvo išvežti ten saugojami cheminiai ginklai, tuo pačiu pasistūmėjo derybos dėl kovinių nuodingųjų medžiagų atsisakymo visame pasaulyje. Be to, dar 1954 metais pagal Paryžiaus susitarimą Vokietija įsipareigojo negaminti masinio naikinimo ginklų“, – perduoda žurnalistai.

„Medžiagos pavyzdys buvo išanalizuotas švedų laboratorijoje – VFR žvalgyba ir Gynybos ministerija gavo tik jos formulę. Kas nutiko pačiam pavyzdžiui, neaišku – Švedijos valdžia atsakė į užklausą, kad negali paaiškinti situacijos per trumpą laiką“.

„Kolio nurodymu, – tęsia straipsnio autoriai, – žvalgyba informavo kai kuriuos savo artimiausius partnerius, įskaitant Amerikos ir Britanijos specialiąsias tarnybas. Vėliau buvo sudaryta darbo grupė, į kurią įėjo penkių Vakarų žvalgybų ir Vokietijos BND atstovai, – grupė sudėjo į visumą visus duomenis apie „Novičiok“. Atskirose NATO šalyse buvo paleista nuodų mikroskopinių dozių gamyba, kad būtų patikrinti jų apsaugos metodai ir davikliai bei sukurti priešnuodžiai. Kad negadintų gerų santykių su tuomečiu RF prezidentu Borisu Jelcinu, Vokietijos federalinė vyriausybė nusprendė neperduoti jam informacijos, susijusios su „Novičiok“. Paskutinis sovietų lyderis Michailas Gorbačiovas dar 1987 metais patikino, kad cheminio ginklo gamyba sustabdyta“.

„Perbėgėlis, – baigdami rašo autoriai, – aplinkiniais keliais pasiekė Europą ir kurį laiką gyveno stebimas Bundesvero. Nūdienos vyriausybė deda visas pastangas, kad rekonstruotų visas aplinkybes, kurios tada buvo stropiai įslaptintos“.

Šaltinis: Süddeutsche Zeitung

2018.05.19; 12:00

„Rusijos mokslininką prie jo namų automobilis partrenkė praėjus kelioms dienoms po to, kai jis pareiškė padėjęs kurti nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“, kuri vos nepražudė Sergejaus ir Julijos Skripalių“, – praneša laikraščio „The Daily Mail“ korespondentas Nicas White`as.

Chemikas Vladimiras Uglevas buvo nugabentas į Rusijos pietuose esančio Anapos miesto ligoninę antradienį, kai jį pėsčiųjų perėjoje partrenkė automobilis. „Jam sutrenkta galva, dešinioji ranka ir dešinioji koja. Jo būklė stabili, gydytojai laukia galvos smegenų tomografijos rezultatų“, – rašo leidinys.

Mažiau kaip prieš savaitę V. Uglevas pareiškė esąs įsitikinęs, kad būtent Rusija susijusi su mėginimu nunuodyti buvusį GRU pulkininką Sergejų Skripalį ir jo dukterį. Bet, anot jo, Didžiajai Britanijai niekada nepavyks to įrodyti, jeigu ji neras konteinerio, iš kurio buvo paimti nuodai.

Vl. Uglevas pasakojo padėjęs kurti medžiagą A-234, kuria buvo mėginama nunuodyti tėvą ir dukterį. Pasak jo, Skripaliai liko gyvi tik todėl, kad gavo „nedidelę dozę“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.04.26; 04:35

Po Aleksandro Litvinenkos nužudymo Londone visuomenė sužinojo, kas yra polonis-210. Dabar Didžiosios Britanijos spaudos dėmesio centre – nuodas gelzemiumas, kuriuo domėjosi dar Konan Doilis.

2012 metais Surėjuje pabėgėlis bankininkas Aleksandras Perepiličnas prieš pat, kai „parkrito ir numirė“, jis pasišovė pateikti demaskuojančią informaciją juristo Sergejaus Magnickio byloje ir pradėjo perdavinėti svarbius dokumentus Šveicarijos prokuratūrai.

Continue reading „Rusų „demaskuotojo“ mirtis – ir vėl egzotiškas nuodas?”

vytenis_povilas_andriukaitis

Netrukus Lietuvos knygynuose pasirodys nauja knyga „Lietuviškas imunitetas: Vytenio Povilo Andriukaičio gyvenimo interviu; Bausmė be nusikaltimo“. Joje spausdinamas Ingos Liutkevičienės, žinomos žurnalistės ir daugelio populiarių knygų autorės, didelis interviu su politiku Vyteniu Povilu Andriukaičiu, jo gyvenimo ir veiklos bendrakeleivių įspūdžiai ir vertinimai („Lietuviškas imunitetas“) bei politiko tėvo Alfonso Andriukaičio atsiminimai iš tremties („Bausmė be nusikaltimo“), spausdinami pirmą kartą.

Knygoje pateikiama daug nuotraukų, retų dokumentų, kitų šaltinių, grindžiančių teiginius. V. P. Andriukaičio apmąstymai ir vertinimai, dažnai kontroversiški ir raiškūs, knygos visumoje iškyla kartu su dramatišku šeimos ir giminės likimu sudėtingomis istorinėmis aplinkybėmis. Seimo nariui Vyteniui Povilui Andriukaičiui teko atsakyti ir į nepatogius knygos autorės klausimus.

Continue reading „Knygoje apie V.P.Andriukaitį – atviri pokalbiai ir neskelbti faktai”