Nyderlandų karaliaus Willemo Alexanderio šeima. EPA – ELTA nuotr.

Amsterdamas, liepos 1 d. (dpa-ELTA). Nyderlandų karalius paprašė atleidimo už vergovės metais įvykdytą neteisybę šimtų tūkstančių žmonių atžvilgiu. Jis, kaip valstybės vadovas, atsiprašo už tai iš visos širdies ir sielos, sakė Willemas Alexanderis renginyje Amsterdame, skirtame 150-osioms vergovės panaikinimo metinėms. „Iš visų nelaisvės formų vergovė yra labiausiai žeminanti (…)“, – pabrėžė monarchas.
 
Taip jis asmeniškai prisijungė prie atsiprašymo, kurį praėjusių metų pabaigoje Nyderlandų ir karaliaus vardu išsakė ministras pirmininkas Markas Ruttė. Renginio dalyviai, tarp kurių buvo ir M. Ruttė bei daug kitų vyriausybės narių, Willemo Alexanderio pareiškimą palydėjo plojimais.
 
Nyderlandai nuo XVII amžiaus buvo viena didžiausių kolonijinių valstybių. Per daugiau kaip 200 metų ji, spėjama, vergais pavertė apie 600 000 žmonių ir Nyderlandų laivais iš Afrikos perkėlė juos į kitą Atlanto pusę. Apie 75 000 jų, pasak karaliaus, kelionės neišgyveno.
 
Oficialiai karalystė vergovę panaikino 1863 m. liepos 1 d. ir buvo viena paskutiniųjų tai padariusių Europos valstybių.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.07.02; 06:00

Nyderlandų karaliaus Willemo Alexanderio šeima. EPA – ELTA nuotr.

Dėl ginčytino jo elgesio per pandemiją smarkiai smuko Nyderlandų karaliaus Willemo Alexanderio populiarumas. Praėjusių metų balandį jį teigiamai vertino 76 proc. apklaustųjų, o dabar tik 57 proc., rodo visuomeninio transliuotojo NOS užsakymu atlikta apklausa.
 
Karalius antradienį mini savo 54 metų sukaktį, o Nyderlandai švenčia Karaliaus dieną.
 
37 puslapių ataskaitoje, kurią nuomonės tyrimo institutas „Ipsos“ parengė NOS užsakymu, primenama, kad iškilmės Karaliaus dienos proga pernai dėl pandemijos paskutinę minutę buvo atšauktos. Tada Willemas Alexanderis pasakė kalbą apie koronakrizę ir su tuo susijusį „nesaugumą bei izoliaciją“. Šią kalbą gyventojai sutiko pozityviai.
 
„Tačiau vėliau daug visko įvyko, – pabrėžiama pranešime. – Pernai pats karalius keliskart įsivėlė į kontroversijas“.
 
Karalius su šeima, pavyzdžiui, spalį išskrido atostogauti į Graikiją, kai tuo metu šalyje galiojo dalinis karantinas. Dėl gyventojų nepasitenkinimo Willemas Alexanderis ir jo žmona Maxima praėjus dienai po išvykimo sugrįžo atgal į Nyderlandus. Šeima per televiziją atsiprašė žmonių, tačiau karaliaus populiarumas, „Ipsos“ duomenimis, smuko iki 47 proc.
 
Du mėnesiai iki kelionės į Graikiją ginčą įplieskė nuotrauka, kurią paskelbė internetinė žiniasklaida. Joje karalius ir jo žmona nufotografuoti su vieno restorano savininku Graikijos Milo saloje per atostogas. Karališkoji pora nei laikėsi atstumų, nei dėvėjimo kaukes, kaip tai buvo privalu Nyderlanduose.
 
Karalius ir šiaip kaltinamas prarandantis kontaktą su savo tauta. Nyderlandų vyriausybė nurodė peržiūrėti metinį biudžetą karališkiesiems rūmams. Parama monarchijai, lyginant su ankstesniais metais, smarkiai sumažėjo, teigiama toliau ataskaitoje. Tačiau dauguma olandų ir toliau pasisako už konstitucinę monarchiją. Kad monarchija išliktų, nori 58 proc. respondentų. 23 proc. yra už jos panaikinimą.
 
Nyderlanduose naujų COVID-19 infekcijų skaičius vėl auga. Čia iki šiol registruota 1,4 mln. užsikrėtimų ir daugiau kaip 17 000 mirčių.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.04.28; 06:30

Nyderlandų karališkoji pora atsiprašė, kad pandemijos įkarštyje išvyko atostogauti. EPA-ELTA nuotr.

Kilus didžiuliam gyventojų pasipiktinimui dėl atostogų Graikijoje, Nyderlandų karališkoji pora atsiprašė tautos.
 
Karalius Wilemas Alexanderis kartu su žmona Maxima pareiškė apgailestaujantys dėl pažeisto piliečių pasitikėjimo ir sprendimo vykti atostogauti tuo metu, kai savoje šalyje auga koronaviruso infekcijų skaičiai. „Mes nesame neklystantys“, – sakė karalius vaizdo įraše.
 
Karališkoji šeima šeštadienį po 24 valandų nutraukė atostogas Graikijoje, kai olandai ėmė piktintis kelione nepaisant dalinio karantino gimtinėje. Kelios dienos prieš tai vyriausybė primygtinai ragino visus piliečius, jei tik įmanoma, likti namuose ir nekeliauti.
 
Trečiadienį kritika karaliui įsiplieskė iš naujo. Nes paaiškėjo, kad atostogas, kaip tai atrodė pradžioje, nutraukė ne visa karališkoji šeima. Tik praėjus trims dienoms po tėvų grįžimo, antradienio vakarą iš Graikijos grįžo kronprincesė Amalia ir jos sesuo Alexia.
 
Piliečiai ir politikai kritikavo nepakankamą karališkosios šeimos atvirumą.
 
Labai neįprasta, kad karalius su asmenine žinia tiesiogiai kreipiasi į tautą.
 
Nyderlandus itin smarkiai veikia antroji viruso banga. Šalyje spalio 13 dieną įvestas dalinis karantinas, tarp ribojimo priemonių – visų restoranų uždarymas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.10.22; 02:00

Prezidentė ir Nyderlandų karalius aplankė priešakinių NATO pajėgų batalione tarnaujančius olandų karius. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Nyderlandų karaliumi Willemu-Alexanderiu aplankė priešakinių NATO pajėgų batalione tarnaujančius olandų karius.

Lietuvos vadovė padėkojo Nyderlandų karaliui už tvirtą jo šalies paramą ir solidarumą užtikrinant Lietuvos bei viso regiono saugumą. Aukštos kovinės parengties batalionai regione su kariais iš 20 Aljanso valstybių yra patikimiausias atgrasymas, siunčiantis aiškią žinią, kad NATO yra stiprus, vieningas ir pasirengęs duoti tvirtą atkirtį bet kokiai grėsmei.

Per 200 Nyderlandų karių kartu su vokiečių kariais sudaro tarptautinės NATO kovinės grupės branduolį. Šiuo metu Lietuvoje tarnybą atlieka daugiau 1200 karių iš 6 valstybių.

Keturi tarptautiniai batalionai Baltijos šalyse ir Lenkijoje buvo dislokuoti įgyvendinant NATO Varšuvos viršūnių susitikimo sprendimus kaip atsaką į augančią Rusijos konvencinę grėsmę.

Olandijos kariai ne kartą treniravosi, kaip ginti mūsų valstybę bendrose tarptautinėse pratybose su Lietuvos kariuomene ir kitais sąjungininkais, keletą kartų perėmė Baltijos oro policijos misiją.

Lietuva su Nyderlandais taip pat aktyviai bendradarbiauja karinio mobilumo ir kibernetinio saugumo srityse. Mūsų valstybė prisijungė prie Olandijos iniciatyva sukurtos PESCO darbo grupės, kuri siekia panaikinti teisines bei infrastruktūros kliūtis operatyviam karinių pajėgų ir technikos judėjimui Europoje.

Lietuvai tai ypač aktualu, nes krizės atveju užtikrins greitą karinio pastiprinimo atvykimą.

Olandija prisijungė prie Lietuvos vadovaujamos PESCO darbo grupės, kurios tikslas – sukurti greitojo reagavimo kibernetines pajėgas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.06.16; 13:40