Igoris Kolomoiskis. EPA – ELTA nuotr.

Kyjivas, rugsėjo 7 d. (AFP-ELTA). Ukrainos kovos su korupcija priežiūros tarnyba ketvirtadienį apkaltino milijardierių verslininką Igorį Kolomoiskį lėšų pasisavinimu iš jo įkurto banko, galingas magnatas prieš kelias dienas buvo sulaikytas dėl kaltinimų sukčiavimu.
 
Rusijai pernai įsiveržus, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siekia kovoti su šalyje paplitusia korupcija, ji prilyginama išdavystei, atleista daugybė sukčiavimu apkaltintų pareigūnų.
 
Ukrainos Nacionalinis kovos su korupcija biuras (NACB) pareiškė įtarimus I. Kolomoiskiui ir penkiems jo bendrininkams „banko lėšų pasisavinimu“, bendra suma viršija 9,2 mlrd. Ukrainos grivinų (beveik 250 mln. JAV dolerių).
 
„Tyrimo metu nustatyta, kad 2015 m. sausio–kovo mėnesiais (…) I. Kolomoiskis parengė planą pagrobti lėšas iš „PrivatBank“, – sakoma NACB pranešime, turimas omenyje bankas, kurio bendrasavininkis jis buvo.
 
Kadaise V. Zelenskį palaikęs milijardierius praėjusį šeštadienį buvo sulaikytas, jam paskirtas dviejų mėnesių kardomasis kalinimas dėl įtarimų sukčiavimu ir pinigų plovimu.
 
I. Kolomoiskis trumpai ėjo Ukrainos centrinės Dnipropetrovsko srities gubernatoriaus pareigas ir buvo laikomas vienu turtingiausių žmonių Ukrainoje.
 
Prieš tapdamas prezidentu, V. Zelenskis išgarsėjo kaip komikas, vaidindamas I. Kolomoiskiui priklausančiame televizijos kanale.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2023.09.08; 00:30

Žvilgsnis. Slaptai.lt nuotr.

Vašingtonas, gruodžio 15 d. (AFP-ELTA). JAV paskelbė finansines sankcijas vienam turtingiausių Rusijos žmonių Vladimirui Potaninui, ketvirtadienį pranešė Iždo departamentas ir Valstybės departamentas. Taip stiprinamos pastangos apriboti Maskvos galimybes finansuoti karą Ukrainoje.
 
Veiksmų imtasi po to, kai Didžioji Britanija ir Kanada taip pat ėmėsi panašių veiksmų prieš V. Potaniną ir jo tinklą, sakoma Valstybės departamento pranešime.
 
„Rosbank“ ir kitų su Rusijos finansų sektoriumi susijusių subjektų įtraukimas į sąrašą „yra dalis JAV vyriausybės pastangų dar labiau apriboti (Rusijos) galimybes finansuoti jos pradėtą neišprovokuotą karą prieš Ukrainą“, nurodė Iždo departamentas.
 
JAV finansų ministerija taiko sankcijas 18-ai subjektų, susijusių su Rusijos finansinių paslaugų sektoriumi, o Valstybės departamentas įtraukė į sankcionuojamų asmenų sąrašą V. Potaniną, jo tinklą ir daugiau nei 40 asmenų, susijusių su Maskvos vyriausybe.
 
„Papildomai sankcionuodami pagrindinius Rusijos bankus, toliau didiname Rusijos izoliaciją nuo pasaulinių rinkų“, – sakė iždo sekretoriaus pavaduotojas terorizmui ir finansinei žvalgybai Brianas Nelsonas.
 
„Rosbank“ yra Rusijoje įsikūręs komercinis bankas, kurį V. Potaninas įsigijo anksčiau šiais metais, jis laikomas svarbiausia valdžios kredito įstaiga, priduriama Iždo departamento pranešime.
 
Anksčiau V. Potaninas ėjo Rusijos Federacijos ministro pirmininko pavaduotojo pareigas ir yra tiesiogiai susijęs su Vladimiru Putinu, teigia Valstybės departamentas.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2022.12.16; 00:30

Dmytro Firtash. Vikipedija nuotr.

Kyjivas, birželio 7 d. (AFP-ELTA). Apie 800 civilių gyventojų yra pasislėpę chemijos gamykloje strategiškai svarbiame Ukrainos rytiniame Sjeverodonecko mieste, sakė Dmytro Firtašo, kurio bendrovei priklauso gamykla, advokatas.
 
„Apie 800 civilių gyventojų rado prieglobstį chemijos gamyklos „Azot“, priklausančios Dmytro Firtašo įmonei „Group DF“, bunkeriuose“, – teigė amerikiečių advokatas Lanny J. Davisas bendrovės interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.
 
Pastarosiomis savaitėmis Rusijos kariai, siekdami užimti rytų Ukrainą, stengėsi perimti šio svarbaus miesto kontrolę.
 
„Tarp šių 800 civilių yra apie 200 iš 3 000 gamyklos darbuotojų ir maždaug 600 Sjeverodonecko miesto gyventojų“, – pridūrė jis.
 
Darbuotojai liko gamykloje, bandydami „apsaugoti“ likusią „labai sprogių gamyklos cheminių medžiagų“ dalį, sakoma pareiškime.
Ukrainos prezidentūra, į kurią kreipėsi AFP, iki dienos pabaigos šios informacijos nepatvirtino.
 
Maskva kiek anksčiau antradienį paskelbė, kad „visiškai išlaisvino“ Sjeverodonecko gyvenamuosius rajonus, po to, kai pirmadienį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad ukrainiečių kariai „laikosi“ savo pozicijose.
 
57 metų Dmytro Firtašas, vienas turtingiausių Ukrainos piliečių, yra artimas buvusio prorusiško Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus sąjungininkas.
 
2021 metų birželį V. Zelenskis pasirašė įsaką, kuriuo magnatui buvo įvestos sankcijos, įskaitant jo turto įšaldymą ir licencijų iš jo įmonių atėmimą, apkaltinus jį titano gaminių pardavimu Rusijos karinėms bendrovėms.
 
Nepaisant to, vasario pabaigoje D. Firtašas pasmerkė Rusijos invaziją ir kartu su prezidento administracija padėjo sukurti visą parą veikiantį televizijos naujienų tinklą.
 
„Šis karas yra visiškai nereikalingas ir jokiu būdu negali būti pateisinamas“, – sakoma antradienį paskelbtame jo pareiškime.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)

Milijardierius Romanas Abramovičius. Reuters nuotr.

Vašingtonas, birželio 6 d. (AFP-ELTA). JAV Teisingumo departamentas pirmadienį įsakė areštuoti du Rusijos oligarchui Romanui Abramovičiui priklausančius lėktuvus.
 
Departamentas savo sprendimą grindė tuo, kad šie lėktuvai – „Boeing 787-8 Dreamliner“ ir „Gulfstream G650ER“ – anksčiau šiemet buvo įskraidinti į Rusijos teritoriją, taip pažeidžiant šiai šaliai dėl jos invazijos į Ukrainą taikomas JAV sankcijas.
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2022.06.07; 08:15

Putino fizionomija

Berlynas, gegužės 11 d. (ELTA). Hamburgo uoste areštuota prabangi jachta „Luna“, kuri, kaip manoma, priklauso su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu siejamam milijardieriui Farchadui Achmedovui.
 
Kaip praneša Vokietijos laikraštis „Süddeutsche Zeitung“, pareigūnams pavyko išsiaiškinti nuosavybės struktūrą, todėl laivui pritaikytas įstatymas dėl sankcijų.
 
Anksčiau Romanui Abramovičiui priklausiusios jachtos kaina – apie 400 mln. eurų. Dabar jai uždrausta palikti uostą iki atskiro potvarkio.
 
Rusijos oligarchas F. Achmedovas kilęs iš Azerbaidžano. Jis buvo Rusijos Federacijos Tarybos narys, priklauso V. Putino aplinkai. Balandžio pradžioje Europos Sąjunga paskelbė jam sankcijas.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.05.11; 08:00

Olegas Deripaska. EPA – ELTA nuotr.

Vašingtonas, spalio 20 d. (AFP-ELTA). JAV federalinė policija Vašingtone atliko kratą rusų oligarcho Olego Deripaskos viloje. FTB antradienį kalbėjo apie teismo sankcionuotus veiksmus, tačiau detalių nepateikė. „Šiuo metu negalime pateikti daugiau informacijos“, – sakė FTB atstovas. Vila regione, kuriame yra ir daug ambasadų, buvo atitverta geltona juosta.
 
JAV 2018 metais paskelbė sankcijas aliuminio magnatui, kuris laikomas artimu Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Tuomet JAV iždo departamentas pareiškė, kad prieš O. Deripaską vyksta tyrimas dėl pinigų plovimo ir šantažo. „Taip pat yra kaltinimų, kad O. Deripaska davė kyšį vienam vyriausybės atstovui, užsakė vieno verslininko nužudymą ir turi ryšių su viena rusų nusikalstama grupuote“, – teigta tada.
 
2019 metų kovą oligarchas JAV apskundė sankcijas. Jis, be kita ko, teigė dėl baudžiamųjų priemonių patyręs milijardinių nuostolių. Tačiau skundas buvo atmestas.
 
Manoma, kad O. Deripaska palaikė kontaktą ir su Paulu Manafortu, Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos vadovu prieš 2016-ųjų prezidento rinkimus. Remiantis teismo dokumentais, P. Manafortas siūlė O. Deripaskai konfidencialią informaciją ir sociologinių tyrimų duomenų.
 
P. Manafortas 2019 metais, be kita ko, dėl mokestinių nusikaltimų buvo nuteistas pusaštuntų metų kalėjimo bausme. Tačiau D. Trumpas praėjusį gruodį, likus kelioms savaitėms iki savo kadencijos pabaigos, suteikė jam malonę.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.10.20; 08:12
 

Rusijos oligarchas Olegas Deripaska pateikė ieškinį prieš JAV iždo departamentą, aiškindamas, kad jam neteisėtai taikomos sankcijos ir jis tapo tyrimo dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus auka, informuoja AFP.

Ieškinyje prieš JAV iždo departamentą, jo vadovą Steveną Mnuchiną ir Andrea Gacki, kuri atsakinga už sankcijas, nurodoma, kad O. Deripaskos grynojo turto vertė smuko 7,5 mlrd. JAV dolerių po to, kai 2018 m. balandžio 6 d. jam ir dar šešiems rusų oligarchams buvo paskelbtos sankcijos.

Ieškinyje teigiama, kad „Rusal“ koncerno akcijų vertė smuko, o O. Deripaska buvo priverstas perleisti savo turimas akcijas kitiems, tam, kad „Rusal“, EN+ ir kitos bendrovės galėtų toliau užsiimti verslu.

2018 m. prieš rusų milijardierių pritaikytos sankcijos nes, teigiama, kad jis yra artimas prezidento Vladimiro Putino rėmėjas, kurį anksčiau siejo verslo santykiai su Paulu Manafortu, Donaldo Trumpo prezidento rinkimų kampanijos pirmininku, kuriam dėl finansinių ir kitų nusikaltimų paskirta 7,5 m. įkalinimo bausmė.

Žmonės, kuriems taikomos sankcijos, iš esmės negali dalyvauti pasaulinėje finansų sistemoje. JAV iždo departamentas veiksmų prieš V. Putinui artimus žmones ėmėsi dėl Maskvos kišimosi į Vakarų valstybių vidaus politiką.

Tačiau O. Deripaska teigia tapęs „JAV politinių nesutarimų ir besitęsiančios reakcijos dėl Rusijos tariamo kišimosi į 2016 m. prezidento rinkimus“ auka. Ieškinyje sakoma, kad sankcijos buvo pritaikytos neteisėtai, remiantis dešimtmečių senumo gandais, kuriuos neva paskleidė jo konkurentai.

Sausio mėnesį JAV Iždo departamentas sankcijas „Rusal“ ir dviem su ja susijusioms įmonėms atšaukė O. Deripaskai sumažinus turimų akcijų kiekį. Tačiau jam pritaikytos asmeninės sankcijos lieka galioti, dėl to kiti asmenys negali su juo užsiimti verslu.

Teismo dokumentuose nurodoma, kad 2016 m. prezidento rinkimų kampanijos metu P. Manafortas ponui O. Deripaskai siūlė ataskaitas ir informaciją apie viešosios nuomonės apklausų rezultatus per prezidento rinkimus. Sakoma, kad pasiūlymai buvo perduoti per Konstantiną Kilimniką, buvusį P. Manaforto verslo partnerį, siejamą su Rusijos žvalgyba.

Karolis Broga (ELTA)
 
2019.03.17; 03:00

Didžiojoje Britanijoje pradėtas teisminis nagrinėjimas, kurio metu bus bandoma išsiaiškinti tikrąsias oligarcho Boriso Berezovskio mirties priežastis. Teisinio tyrimo pradžia – kovo 26-oji.

B.Berezovskis buvo rastas negyvas buvusios žmonos Galinos namuose. Ten jis gyveno su savo asmens sargybiniu. Mirties valandą jis teturėjo vieną asmens sargybinį. Manoma, kad turtuolis B.Berezovskis nusižudė, tačiau įtarimų, esą galbūt jam kažkas „padėjo nusižudyti“, – neatmestinos.

Continue reading „Ar įtikinama savižudybės versija?”

Kovo 13 dieną Amerikos valdžios prašymu Austrijos sostinėje buvo suimtas Ukrainos verslininkas Dmitrijus Firtašas. FTB vykdė tyrimą Firtašo atžvilgiu nuo 2006 metų, bet Ukrainos įvykių fone jo sulaikymas atrodo kaip smūgis Vladimirui Putinui.

The New York Times, remdamasis Austrijos įgaliotomis institucijomis, perduoda, kad „FTB vykdė tyrimą Firtašo atžvilgiu nuo 2006 metų, jo suėmimo orderis buvo išduotas Virdžinijos federacinio teisėjo“. Die Presse duomenimis, orderis suimti Firtašą buvo išduotas vieno iš JAV apygardos teisėjų pernai“, ir jis kaltinamas „kyšio davimu ir dalyvavimu nusikalstamoje bendrijoje“.

Continue reading „Dmitrijaus Firtašo areštas Austrijoje – smūgis Rusijos prezidentui”

Dar prieš keletą mėnesių niekas negirdėjo apie Sergejų Kurčenką, rašo Gerhardas Gnaukas Vokietijos leidinyje "Die Welt". Visų Ukrainos oligarchų pavardės ir vaidmenys buvo apytikriai žinomi.

O ir 27-mečio itin turtingo „naujoko“ pasirodymo aukščiausioje Ukrainos verslo lygoje niekas nebūtų pastebėjęs, jeigu šis nebūtų nusipirkęs antrojo pagal dydį Ukrainoje žiniasklaidos holdingo Ukrainian Media Holding (UMH).

Tada savininką pakeitė sėkmingas Ukrainos žurnalas „Korrespondent“ ir žurnalo „Forbes“ ukrainietiška versija, pabrėžia autorius. Iki šiol, pažymi leidinys, „Korrespondent“ buvo žinomas savo kritiška pozicija į tai, kas dedasi šalyje valdant vis autoritariškesniam prezidentui Janukovičiui. „Įdomu, ar tęsis toji tradicija ateityje?“ – kelia klausimą autorius.

Continue reading „27-rių metų amžiaus „dujų“ oligarchas stebina Ukrainą”

anzi_

Komandą finansuoja užslėptas milijardierius, moka savo futbolo žvaigždėms iki 350 tūkst. svarų per savaitę.

O į naminius mačus skraido net už 1200 mylių, – taip apibūdina “The Independent” futbolo klubą „Anži“.

Žurnalistas Timas Ričas nusprendė papasakoti anglų aistruoliams, koks gi tas klubas, kuris viešėjo Didžiojoje Britanijoje ir žaidė su „Liverpuliu“. Autorius aptiko ir kitokių „Anži“ keistenybių: komanda hipotetiškai turi kelti Machačkalos įvaizdį, bet žaidėjai tame mieste būna „tik mačų dienomis ir kaustomi griežtų saugumo priemonių“, o taip pat „rungiasi dėl čempiono titulo šalyje, iš kurios daugelis Dagestano gyventojų nori išvažiuoti“.

Continue reading „„Anži” (Machačkala) – keisčiausias futbolo klubas pasaulyje”

gulnara_karimova-uzbekistan

„Pinigų maišams“ posovietinėje erdvėje atsirado gana nemalonūs konkurentai – tai įtakingų politikų vaikai, rašo nuolatinis “Die Welt”  autorius Edvardas Štaineris (Edward Steiner).

„Mitas apie oligarchus atsirado Rusijoje dešimtajame dešimtmetyje. Epochoje, prasidėjusioje žlugus SSSR, nedidelei grupelei pavyko sukaupti neaprėpiamus turtus. Vėliau jie pasinaudojo tais pinigais ir valdžia, kad paimtų į savo rankas ir politinius svertus. Rusijoje politikoje ir ekonomikoje šios rūšies įtakingų verslininkų nebėra, tęsia E.Štaineris. Daugelį metų prezidentas Vladimiras Putinas sėkmingai darbuojasi, kad laikytų tą kastą geležinėse replėse. O reali valdžia valstybėje daugiausia sutelkta senų V.Putino bendražygių rankose”.

Kitose posovietinėse valstybėse kol kas reikalai kitokie, pažymi komentatorius.

Continue reading „Nauji oligarchų konkurentai”

chodorkovskis

Duodamas išskirtinį interviu Prancūzijos žurnalui “Paris-Match”, Michailas Chodorkovskis papasakojo apie savo nuotaikas, patirtas kalint 7-ojoje Karelijos miesto Segeža kolonijoje.

Michailas Chodorkovskis tvirtino gyvenantis vienoje sekcijoje drauge su dar dvidešimčia kalinių. Ryte – visiems privaloma 15-os minučių trukmės mankšta. Po to – darbas ceche. Visiems tenka prisitaikyti prie kolonijoje galiojančių rašytų ir nerašytų taisyklių. Ir jis, oligarchas M.Chodorkovskis, – ne išimtis. Bet M.Chodorkovskis gyrėsi turįs geležinius nervus, todėl jis miegąs kolonijoje kietai ir ramiai. Oligarchas prisipažino laisvėje miegojęs kur kas trumpiau. Bet laisvėje jis turėjo mylinčią žmoną, mylimus vaikus ir mėgstamą užsiėmimą. Todėl ir laiko poilsiui buvo galima skirti mažiau. Taip rašoma prancūziškame žurnale “Paris-Match”.

Continue reading „Interviu iš kalėjimo”