Kanados vėliava

Keturi pabėgėliai iš Šri Lankos, paslėpę Edwardą Snowdeną savo mažuose butukuose Honkonge, kai šis bėgo paviešinęs JAV vykdomą šnipinėjimą, antradienį atskrido į Kanadą, kur jiems buvo suteiktas prieglobstis po metus trukusios nežinios.
 
Supunas Thilina Kellapatha ir Nadeeka Dilrukshi Nonis su vaikais nusileido Toronte ir turėjo išvykti į Monrealį „pradėti naujo gyvenimo“, sakoma ne pelno organizacijos „For the Refugees“ pranešime.
 
Šeima priklauso septynių skurdo vejamų pabėgėlių iš Šri Lankos ir Filipinų, gyvenusių Honkonge, grupei. Nepaisant to, jie priglaudė E. Snowdeną po jo paviešinimų 2013 metais.
 
Vanessa Rodel iš Filipinų ir jos dukra Keana gavo prieglobstį Kanadoje 2019 m., padedant organizacijai „For the Refugees“, kuri Kanadoje rūpinosi, kad būtų priimti ir kiti pabėgėliai, įrodinėdama, jog jiems gresia persekiojimas tiek tėvynėje, tiek Honkonge, nes jie padėjo E. Snowdenui. Kellapatha šeimai grėsė deportacija, kai jų pirminiai prieglobsčio prašymai Honkonge buvo atmesti.
 
E. Snowdenas pasveikino žinią, kad šeima atvyko į Kanadą. „Tai geriausia žinia, kurią girdėjau per ilgą, ilgą laiką“, – parašė jis tviteryje.
 
Septintasis šios grupės narys, Šri Lankos kariuomenės dezertyras Ajithas Pushpakumara, dar lieka Honkonge, kur „jo saugumui vis dar gresia pavojus“, teigia „For the Refugees“. Organizacija dar kartą paragino Otavą pagreitinti jo prieglobsčio prašymo nagrinėjimą.
Edvardas Snoudenas
 
E. Snowdenas paviešino tūkstančius įslaptintų dokumentų, atskleidusių didelio masto JAV vykdomą sekimą, prasidėjusį po 2001 m. rugsėjo 11 dienos atakų. Bėgdamas jis įstrigo Honkonge, iš pradžių viešbutyje, kurį apgulė žurnalistai iš viso pasaulio. Grupelė pabėgėlių sutiko jį priglausti maždaug dvi savaites, kol jis galėjo išskristi į Rusiją, kur dabar gyvena. Jų vaidmuo šioje sagoje buvo atskleistas tik 2016 m. Oliverio Stone’o filme apie E. Snowdeną. Dėl to, kaip teigia „For the Refugees“, jie gyveno Honkonge apimti „nuolatinės baimės ir nerimo“.
 
Tai išryškino ir pabėgėlių padėtį Honkonge, kur prieglobsčio suteikimo rodikliai yra vieni žemiausių pasaulyje. Tenkinama tik apie 1 proc. prieglobsčio prašymų, o ta maža dalis pareiškėjų, kurių prašymai tenkinami, dar turi gauti galutinį prieglobstį trečiojoje šalyje. Nors bylos nagrinėjamos daugelį metų, prieglobsčio prašytojams neleidžiama dirbti, jie gauna tik 3 tūkst. Honkongo dolerių (385 JAV dolerius) per mėnesį viename iš brangiausių pasaulio miestų.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2021.09.30; 08:00