Rusijos karinis orlaivis

Kyjivas, vasario 19 d. (ELTA). Rusija dislokavo savo lėktuvus už mažiausiai 200 km nuo Ukrainos valstybės sienos, kad jų nepasiektų Ukrainos karių ugnis.
 
Tai sekmadienį pranešė portalas „rbc.ua“, remdamasis Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovo Andrijaus Jusovo komentaru leidiniui „Kyiv Post“.
 
Pasak pareigūno, Rusija savo aviacijos bazėse šalies vakaruose yra sukaupusi šimtus lėktuvų ir sraigtasparnių, tačiau masinė oro ataka prieš Kijevą mažai tikėtina.
 
„Mes turime informacijos apie maždaug 450 taktinės aviacijos lėktuvų (ne strateginių bombonešių) ir apie 300 sraigtasparnių, iš kurių pusė yra smogiamieji. Jie dislokuoti daugiausia Rusijos Federacijos teritorijoje už ne mažiau kaip 200 km nuo sienos, įvairiose vietose, bet už mūsų apšaudymo ribų“, – sakė A. Jusovas.
 
Jis pažymėjo, jog Rusijos aerodromai ir aviacijos priemonės sąmoningai išdėstyti 200 km ar didesniu atstumu nuo Ukrainos sienos, kad nepatektų į galimą 80 kilometrų HIMARS salvės smūgio zoną.
 
Rusijos naikintuvas. EPA – ELTA nuotr.

Naujausiais žvalgybos duomenimis, Rusija gali panaudoti lėktuvus Ukrainos rytuose.
 
„Rusijos puolimas rytuose tęsiasi, ir tai yra Putino plano iki kovo pabaigos užimti Donecko ir Luhansko sričių teritorijas realizavimas“, – pridūrė jis.
 
Bet V. Jusovas mano, kad dabartinis Kremliaus bandymas užkariauti rytinius Ukrainos regionus baigsis nesėkme tiek su lėktuvais, tiek be jų.
 
Vyriausiosios žvalgybos valdybos atstovas pabrėžė, kad Ukraina turi stiprinti oro gynybą ir aviaciją, taip pat ir Jungtinėse Valstijose pagamintais ketvirtos kartos naikintuvais F-16.
 
Anksčiau „The Financial Times“ pranešė, kad, Vakarų žvalgybos duomenimis, Rusija telkia lėktuvus prie sienos su Ukraina.
 
Bet Oro pajėgų vadovybės atstovas Jurijus Ihnatas paneigė šiuos duomenis. Anot jo, rusai negali telkti savo lėktuvų ir sraigtasparnių prie Ukrainos sienų, nes aviacijai reikia aerodromų ir kitos infrastruktūros.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2023.02.20; 05:00

„Grifono kirtis“. Pėstininkų paramą ugnimi užtikrina Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas. Gr. Donato Barsio, gr. Monikos Zabinaitės nuotr.

Sausumos pajėgų Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ pratybose „Grifono kirtis 2020“ dalyvaujančių pėstininkų vienetų paramą ugnimi užtikrina Brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos bataliono kariai. Pratybų metu, kaip pažymima Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pranešime, vertinami 2-osios ugnies baterijos gebėjimai vykdyti užduotis.
 
„Po beveik devynių mėnesių tarnybos artilerijos batalione nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai turi puikią galimybę per šias pratybas pasitikrinti savo žinias ir įgūdžius. Nepaisant spartaus pratybų tempo ir karšto oro sąlygų, kariai puikiai pasirodė vertinamosiose pratybose. Artilerijos batalionui šios pratybos unikalios tuo, kad netiesioginė ugnis buvo kviečiama ne tik pasitelkiant priešakinius stebėtojus, bet ir tiesiogiai iš JAV karių pilotuojamų sraigtasparnių „AH-64 Apache“, – sakė Artilerijos bataliono vadas majoras Tomas Naudužas. Pasak vado, tęsiant tradicijas, po pirmųjų šūvių kariai buvo „krikštijami“ artileristais.
 
Pratybose dalyvaujantys Artilerijos bataliono 2-osios ugnies baterijos kariai nuolatos žvalgo ir fiksuoja būsimas ugnies pozicijas, taip pat atlieka taktinius žygius, vykdo imituojamuosius ugnies uždavinius ir užtikrina nuolatinį ryšį su netiesiogine ugnimi remiamo Kunigaikščio Margirio pėstininkų bataliono vadaviete ir jiems priskirtais Artilerijos bataliono priešakiniais stebėtojais. Pratybose dalyvaujantys Štabo baterijos kariai vykdo bataliono vadavietės apsaugą, užtikrina nuolatinį hidrometeorologinės situacijos stebėjimą tam pasitelkdami įvairius matavimo prietaisus, meteorologinius zondus ir logistinį aprūpinimą.
 
Pirmąją pratybų savaitę Artilerijos bataliono 2-osios ugnies baterijos kariai užbaigė vykdydami kovinius šaudymus. Jų metu, kaip nurodoma KAM pranešime, įvertintas artileristų ir priešakinių stebėtojų pasirengimas atlikti ugnies uždavinius koviniais sviediniais. Šiems uždaviniams įvykdyti būtinas ypatingas karių atidumas, tačiau atlikdami juos kariai gali patirti tikrąją artileristo dvasią.
 
Grifono kirtis – 2020. Gr. Donato Barsio, gr. Monikos Zabinaitės nuotr.

Pratybose taip pat buvo išbandoma akustinių sensorių sistema, su jos pagalba galima papildomai koreguoti artilerijos ugnį, o tokios sistemos leidžia tiksliai įvertinti priešakinių stebėtojų siunčiamų korekcijų paklaidą.
 
Pratybose „Grifono kirtis“ dalyvaujantys JAV kariuomenės Sausumos pajėgų Kovinės aviacijos brigados pilotai, valdydami atakos sraigtasparnius „AH-64 Apache“, užtikrina artimą oro paramą ir sudaro puikias sąlygas treniruoti Artilerijos bataliono jungtinės ugnies paramos valdymo specialistus ir jų gebėjimus užtikrinti sąveiką tarp orlaivio įgulos ir ant žemės operaciją vykdančių pėstininkų vieneto. Oro atakos valdymo vienetai ir jiems priklausantys jungtinės ugnies paramos valdymo specialistai atsakingi už įvairių ugnies paramos sistemų, tokių kaip įvairūs orlaiviai, skirtingos artilerijos sistemos ir kt., integravimą ir valdymą mūšio lauke.
 
Tarptautinių pratybų „Grifono kirtis 2020 / Medžiotojas 2020“pagrindinis tikslas – treniruoti pėstininkų, prieštankinių ir artilerijos vienetų sąveiką, veiksmų suderinamumą tarpusavyje esant paramai iš oro, vykdant gynybines ir puolamąsias operacijas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.10; 05:00