Koronaviruso pandemija kelia grėsmę visai žmonijai, perspėja Jungtinės Tautos (JT), inicijavusios humanitarinę programą, kuria siekiama pritraukti 2 mlrd. dolerių, skiriamų skurdžiausiai gyvenantiems pasaulio žmonėms.
 
„COVID-19 kelia grėsmę visai žmonijai, o visa žmonija turi kovoti. Visuotiniai veiksmai ir solidarumas yra būtini. Individuali šalių reakcijas nebus pakankama“, – apie iniciatyvą paskelbė JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas.
 
Praėjusią savaitę, pandemijai plintant į vis daugiau šalių ir pasiglemžiant vis daugiau gyvybių, A. Guterresas įspėjo, kad, pasauliui nesusitelkus kovai su koronavirusu, gali mirti milijonai žmonių.
 
„Šiuo COVID-19 Pasaulinės humanitarinės reakcijos planu siekiama sustiprinti skurdžiausių pasaulio šalių galimybes kovoti su koronavirusu ir patenkinti labiausiai pažeidžiamų žmonių poreikius, ypač moterų ir vaikų, senesnių žmonių, neįgaliųjų ir sergančių lėtinėmis ligomis“, – sakė A. Guterresas.
 
„Negalime prarasti to, ką pasiekėme investuodami į humanitarines programas ir (JT) Tvarios plėtros tikslus“, – pridūrė jis.
 
Programos planuojamos pritraukti lėšos yra nedidelės, palyginus su 2 trln. dolerių, kuriuos JAV Kongresas turėtų pritarti skirti amerikiečių gyventojams, įmonėms ir ligoninėms, staiga sustojus Jungtinių Valstijų ekonomikai.
 
JT programa turėtų veikti nuo balandžio iki gruodžio, taigi, regis, kad Jungtinės Tautos nemano, jog koronaviruso krizė gali baigtis anksčiau.
Iš viso 2 mlrd. 12 mln. dolerių turėtų būti skirti iš įvairioms JT agentūroms, kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Pasaulio maisto programa (WFP), skiriamų lėšų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.26; 03:00

Prie patriarcho J. Basanavičiaus paminklo. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Išrinktasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį, pradėdamas savo inauguracinę dieną, su šeima apsilankė prie patriarcho Jono Basanavičiaus paminklo sostinės centre, kur pagerbė vieną valstybės kūrėjų.
 
Savo kalboje G. Nausėda prabilo ir apie grėsmę tautinei tapatybei.
 
„Šis žmogus man simbolizuoja, kiek galima padaryti Lietuvos labui net ir nebūtinai būnant politiku. Aš net nežinau, kaip jį būtų galima vienu žodžiu įvardinti, ilgai galvojau, kokį įrašą būtų galima palikti jo pase, ten, kur yra parašyta profesija, veiklos rūšis, ir pagalvojau, kad ten nereikia rašyti daktaras, ten nereikia rašyti istorikas ar politikas. Ten reikia įrašyti vieną žodį – Lietuva, nes tai buvo jo viso gyvenimo moto“, – susirinkusiai miniai sakė G. Nausėda.
 
Prakalbo apie pavojų tautinei tapatybei
 
Lietuvių tautinei tapatybei yra iškilęs pavojus, pažymėjo naujasis šalies vadovas.
 
„Šitas žmogus (J. Basanavičius – ELTA) puoselėjo mūsų tautinę tapatybę tuo metu, kai jai buvo daugiausia pavojaus. Šiandien aš matau, kad mūsų tautinei tapatybei taip pat kyla pavojai ir galbūt ne tiek dėl to, kad mes patys nebesugebame tos tautinės tapatybės išlaikyti, bet dėl to, kad yra daugybė pagundų – globalizuotas pasaulis, daug visokių tarptautinių srovių, kurios galbūt kitą kartą ir pakreipia lengviau paveikius žmones tokia globalizmo kultūros linkme ir tautinės tapatybės puoselėjimas šiandien tampa kaip reta sudėtingas uždavinys, kurį reikia mums įgyvendinti“, – sakė G. Nausėda.
 
Patriarcho J. Basanavičiaus atminimas, teigia išrinktasis šalies prezidentas, turėtų įkvėpti žmones vertinti savo kilmę bei pasiūlyti visam pasauliui unikalų idėjų.
 
„J. Basanavičius mums bus ta paspirtis, kuri visada primins, kas mes esame, ko mes siekiame šiame pasaulyje ir ką mes ketiname šiame pasaulyje pasiūlyti. Pasiūlykime savo idėjas, išskirtinumą, savo sėkmę – aš tikiu ja, kad Lietuva gali pasiekti savo sėkmę ir tuo tapti įdomi pasauliui. Semkimės visi įkvėpimo iš šito žmogaus, netraktuokime jo kaip paminklo, traktuokime jį kaip gyvą žmogų, kuris stebi mus, žvelgia į mus ir praeidami pro šalį pagalvokime – o ką aš šiandien arba šią savaitę padariau gero Lietuvai?“, – palinkėjo žmonėms G. Nausėda.
Prie patriarcho J. Basanavičiaus paminklo. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
 
Išrinktasis prezidentas taip pat teigė besitikintis, kad pasirinkdami jį šalies vadovu žmonės nesuklydo.
 
„Kiekvieno žmogaus gyvenime ateina toks etapas, kuomet tu padarai ryškų posūkį. Tas posūkis yra padarytas ne šiaip sau – aš manau, kad jį reikėjo padaryti, reikėjo pasiūlyti savo alternatyvą Lietuvai, reikėjo pasiūlyti save ir visoje toje pasirinkimo laisvėje, kurią rinkimai mums suteikia, aš tikiuosi, kad Lietuvos žmonės nesuklydo padarydami savo pasirinkimus“, – sakė G. Nausėda.
 
Penktadienį prisiekia ir pareigas pradeda eiti šiemet gegužę naujuoju prezidentu išrinktas G. Nausėda, valstybės vadovo kėdėje pakeisiantis dešimtmetį šaliai vadovavusią Dalią Grybauskaitę.
 
Kaip nepriklausomas kandidatas, G. Nausėda prezidento rinkimų antrajame ture gegužės 26 dieną surinko 66 proc. balsų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.07.13; 06:40