Gediminas Navaitis, psichologijos profesorius

Aktualus verslui klausimas: apibendrinkime, kas didina pasitenkinimą darbu?

Psichologijos  profesoriaus, dr. Gedimino Navaičio, knygos apie laimės ekonomiką „Felicitarinis kelias“ autoriaus komentaras.

Akivaizdus pastebėjimas: pasitenkinimas darbu atspindi bendrąją nuostatą dėl darbo. Jei žmogus yra labai patenkintas darbu, jo nuostatos dėl darbo yra teigiamos, jei nepatenkintas darbu, jo nuostatos dėl darbo neigiamos. Pasitenkinimą darbu galima apibūdinti kaip žmogaus emocinį reagavimą į savo darbą. Tai teigiamų ir neigiamų žmogaus jausmų rinkinys, parodantis, kaip darbuotojas vertina savo darbą. Pavyzdžiui, bendras darbuotojo pasitenkinimas darbu gali būti pakankamai aukštas, jis gali būti labai patenkintas ką tik pasiektu paaukštinimu, bet labai nepatenkintas savo atostogų grafiku. Skirtingų žmonių požiūris į tai, kas teikia pasitenkinimą, gali labai skirtis. Ateidamas į darbą, žmogus turi tam tikras susiformavusias vertybes darbo atžvilgiu. Jei darbas jas atitinka, jaučiamas pasitenkinimas.

Tyrimai rodo, kad pasitenkinimas ar nepasitenkinimas darbu daro didelę įtaką šiuolaikiniam darbuotojui. Jis veikia fizinę ir psichinę darbuotojo sveikatą bei bendrą pasitenkinimą gyvenimu. Žmonių, patenkintų savo darbu, psichinė ir fizinė sveikata stipresnė, jie greičiau įsisavina darbe diegiamas naujoves, lengviau susitvarko su problemomis ir turi mažiau nusiskundimų. Pasitenkinimas darbu turi įtakos ir daugeliui organizacijos veiklos aspektų: darbo kokybei, produktyvumui, darbuotojų kaitai, pravaikštoms, vagystėms.

Svarbiausi veiksniai, lemiantys pasitenkinimą darbu, yra šie: proto pastangų reikalaujantis darbas, teisingas atlygis, palaikančios darbuotoją darbo sąlygos ir palaikantys darbuotoją kolegos. Darbuotojas bus gerai motyvuotas veiklai ir jaus pasitenkinimą savo buvimu konkrečioje organizacijoje tada, kai ji užtikrins tinkamą darbo pasidalijimą ir organizavimą, gerą darbo užmokestį, papildomas išmokas (premijas) ypatingomis progomis, optimalius darbo režimus, atostogas, darbo saugumą, galimybę dalyvauti priimant sprendimus, gerą mikroklimatą darbo grupėje ir visoje organizacijoje bei demokratinius vidinio gyvenimo principus.

Nerijus Bakasėnas

Šiandieną kalbant apie pasitenkinimą darbu išskiriami šie pasitenkinimą darbu lemiantys veiksniai:

  • Savirealizacijos poreikio patenkinimas. Darbuotojai linkę teikti pirmenybę darbams, kurie suteikia galimybę panaudoti savo įgūdžius bei gebėjimus, siūlo kūrybinę ir sprendimų laisvę bei grįžtamąjį ryšį apie tai, kaip darbuotojams sekasi.
  • Teisingas atlygis. Darbuotojai nori turėti tokią apmokėjimo sistemą, kuri būtų teisinga, nedviprasmiška ir atitiktų jų lūkesčius.
  • Geranoriška atmosfera. Daugumai žmonių draugiškas ir supratingas kolektyvas yra pasitenkinimą darbu stiprinantis veiksnys. Nemažiau svarbus yra ir santykis su tiesioginiu viršininku.
  • Tinkamas vadovavimas leidžia sėkmingai funkcionuoti organizacijai, padeda užtikrinti visų dalyvaujančių joje interesų pusiausvyrą.
  • Organizacijos įvaizdis. Kiekvienas darbuotojas trokšta dirbti organizacijoje, kuri yra žinoma, sėkminga ir prestižinė. Jie mano, kad čia jis pasieks daug daugiau, palaipsniui užkopiant į viršų karjeros laiptais.
  • Darbo sąlygos. Darbo aplinka asmeninio komforto, galimybių gerai dirbti požiūriu. Pirmenybė teikiama aplinkai, kuri saugi, patogi, švari ir minimaliai blaško dėmesį.
  • Bendradarbiavimas. Draugiški ir palaikantys bendradarbiai kelia didesnį pasitenkinimą darbu.
    Bitininkai pluša. Stripeikiai. Vytauto Visocko nuotr.
Muzikantai griežia smuikais. Vytauto Visocko nuotrauka

Be to pasitenkinimas darbu priklauso ir nuo paties darbuotojo asmeninių savybių. Čia visų pirma reikia paminėti:

  • Darbuotojo lytį. Vieni darbai labiau patinka moterims, kiti – vyrams.
  • Amžių. Paprastai kuo vyresnis darbuotojas, tuo labiau jis patenkintas savo darbu. Tai galima paaiškinti mažesniais lūkesčiais ar mažesniu esamos padėties idealizavimu, geresniu prisitaikymą prie darbo sąlygų ir, tiesiog, įpratimu. Be to vyresni darbuotojai paprastai turi ilgesnį darbo stažo konkrečioje organizacijoje, todėl jaučiasi organizacijoje jos dalimi, dažnai jie būna vertinami ir gerbiami, užima aukštesnes pareigas, pažįsta visus organizacijos darbuotojus.
  • Išsilavinimą. Darbuotojai, turintys aukštesnį išsilavinimą, savo darbu yra labiau patenkinti, nes dirba įdomesnius darbus, gauna didesnį atlyginimą, be to, aukštesnės kvalifikacijos ir išsilavinimo reikalaujantys darbai leidžia žmogui pajusti didesnę savo vertę.

Parengė Nerijus Bakasėnas

2021.04.17; 08:00