Tūkstančiai žmonių Madride protestuoja prieš Ispanijos vyriausybę. EPA-ELTA nuotr.

Madridas, sausio 21 d. (AFP-ELTA). Šeštadienį Madride tūkstančiai žmonių protestavo prieš ministro pirmininko Pedro Sanchezo kairiųjų vyriausybę per svarbiais rinkimų metais surengtą mitingą, kurį parėmė kraštutinių dešiniųjų partija „Vox“.
 
Mitingo dalyviai mojavo raudonos ir geltonos spalvų Ispanijos vėliavomis ir ragino P. Sanchezą atsistatydinti. Kai kurie protestuotojai laikė plakatus su socialistų premjero nuotrauka ir vadino jį „išdaviku“.
 
Kaip pranešė centrinės vyriausybės delegacija Ispanijos sostinėje, į mitingą Madrido Cibelės aikštėje susirinko apie 30 000 žmonių. Anot organizatorių, mitinge dalyvavo apie 700 000 protestuotojų.
 
Protestą inicijavo dešimtys dešiniosios pakraipos pilietinės visuomenės grupių, o jį parėmė konservatyviosios partijos, tarp jų, pagrindinė opozicinė konservatyvioji Liaudies partija (PP) ir „Vox“.
 
Dešiniuosius piktina vyriausybės sprendimas panaikinti antivyriausybinės agitacijos nusikaltimą, už kurį buvo nuteisti devyni separatistų lyderiai, dalyvavę 2017 metais žlugusiame Katalonijos regiono atsiskyrimo bandyme.
 
Jis buvo pakeistas nusikaltimu, už kurį numatyta trumpesnio laisvės atėmimo bausmė.
 
Konservatoriai taip pat išreiškia savo nepasitenkinimą dėl pagrindinio kovos su seksualiniu smurtu įstatymo, kuriuo sugriežtintos bausmės už išprievartavimą, tačiau sušvelnintos bausmės už kitus seksualinius nusikaltimus.
 
Mitingo pradžioje kalbėdamasis su žurnalistais, „Vox“ lyderis Santiago‘as Abscalis pasmerkė „blogiausią vyriausybę per visą istoriją“, kuri „suskaldė ispanus ir išlaisvino prievartautojus bei perversmų organizatorius“.
 
PP lyderis Alberto‘as Nunezas Feijoo, kuris nuo balandžio mėnesio, kai stojo prie partijos vairo, stengiasi pastūmėti partiją labiau į centrą, mitinge nedalyvavo, tačiau paragino frakcijos narius ateiti į mitingą.
 
Kaip rodo dauguma apklausų, PP gali laimėti visuotinius rinkimus, numatytus metų pabaigoje, bet jiems prireiktų „Vox“ paramos, kad galėtų valdyti.
 
Dar gegužės mėnesį Ispanija balsuos regioniniuose bei vietos valdžios rinkimuose.
 
P. Sanchezo vyriausybė, neturėdama parlamentinės daugumos, nuo pat jos suformavimo priversta derėtis su baskų ir katalonų separatistais, kad galėtų priimti įstatymų projektus, o tai supykdė daugelį dešiniųjų.
 
Konservatoriai kaltina P. Sanchezą, esą jis panaikino antivyriausybinės agitacijos nusikaltimą, taip siekdamas užsitikrinti nuolatinę Katalonijos nepriklausomybės šalininkų partijos ERC paramą įtemptuose parlamento rinkimuose.
 
Bet vyriausybė teigia, kad antivyriausybinė agitacija yra pasenęs nusikaltimas, kurį reikia pakeisti labiau Europos normas atitinkančiu nusikaltimu.
 
Rita Vidugirienė (ELTA)
 
2023.01.22; 00:30