Harry ir jo žmona Meghan Markle. EPA – ELTA nuotr.
Princas Čarlzas, sosto paveldėtojas. EPA – ELTA nuotr.

Londonas, birželio 10 d. (ELTA). Sosto paveldėtojas princas Charlesas paprašė savo sūnaus Harry‘io nesivežti sutuoktinės Meghan į Balmoralą, kur mirties patale gulėjo karalienė Elžbieta II. Apie tai rašo laikraštis „The Sun“.
 
Harry‘is ir Meghan atsitikinai buvo Didžiojoje Britanijoje, kai mirė princo močiutė. Nepaisant pastarųjų metų konfliktų, abu jie esą susiruošė vykti į Škotiją. Tačiau galiausiai išskrido tik Harry‘is, Meghan liko Frogmoro kotedže Vinzsoro teritorijoje.
 
Pora esą pakeitė savo sprendimą, kai princas Harry‘is sulaukė tėvo skambučio – šis prašė neimti kartu Meghan. Charlesas, anot laikraščio, sakė, jog nedera, kad Meghan tokiu liūdnu metu būtų Balmorale. Be to, esą ir Kembridžo hercogienė Kate, princo Williamo žmona, liko namuose.
 
Turint tai omenyje, ypatingą reikšmę įgauna žodžiai, kuriuos Karolis III savo pirmajame kreipimesi į tautą skyrė Harry‘iui ir Meghan. „Norėčiau pareikšti savo meilę ir Harry‘iui bei Meghan, kurie savo gyvenimą kuria užjūryje“, – sakė monarchas.
 
Nepaisant to, jau spėliojama, ar Meghan apskritai dalyvaus karalienės laidotuvėse.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.09.11; 06:36

Mirė JK karalienė Elžbieta II. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, rugsėjo 8 d. (ELTA). Eidama 97-uosius metus, mirė Jungtinės Karalystės (JK) karalienė Elžbieta II.
 
Apie tai ketvirtadienį pranešė britų nacionalinis transliuotojas BBC.
 
„Karalienė šią popietę taikiai mirė Balmoralo pilyje“, – teigiama Bakingemo rūmų pranešime.
 
Elžbieta II sostą iš savo tėvo paveldėjo 1952 m. Ji valdė JK daugiau nei 70 metų.
 
Mirus Elžbietai II, dabar sostą perims jos vyriausias sūnus, princas Charlesas. Jo žmona Camilla taps karaliene konsorte. Pora, anot Bakingemo rūmų, ketvirtadienio vakarą dar liks Balmoralo pilyje ir penktadienio rytą grįš į Londoną.
 
Lina Linkevičiūtė (ELTA)
 
2022.09.09; 06:00

Karalienė Elžbieta II dalyvavo savo velioniui vyrui skirtose pamaldose. EPA-ELTA nuotr.

Londonas, kovo 29 d. (AFP-ELTA). Karalienė Elžbieta II antradienį dalyvavo savo velionio vyro princo Filipo atminimui skirtose pamaldose. 95-erių monarchė į Vestminsterio abatiją atvyko įsikibusi į ranką savo sūnui princui Andrew ir pasiremdama lazdele. Priešingai nei sosto įpėdinis princas Charlesas ir kiti karališkosios šeimos nariai, jie abu į bažnyčią įžengė pro šoninį įėjimą. Tai buvo pirmas didesnis viešas karalienės pasirodymas nuo persirgtos koronaviruso infekcijos.
 
Britų karalienė pastaruoju metu vis turėjo sveikatos problemų. Spalį ji net buvo priversta naktį praleisti ligoninėje. Nuo tada ji retai rodėsi viešumoje. Vasarį monarchė dar užsikrėtė koronavirusu. Bakingemo rūmų duomenimis, jai pasireiškė „lengvi“ peršalimo simptomai.
 
Prieš daugiau kaip dvi savaites karalienė Elžbieta II turėjo dalyvauti Britanijos tautų sandraugos dienai skirtose pamaldose, tačiau dalyvavimas buvo atšauktas nenurodant priežasties. Pamaldos pirmą kartą nuo 2013-ųjų vyko be monarchės.
 
Ir princui Andrew pamaldos antradienį buvo pirmas viešas pasirodymas per ilgą laiką. Antras vyriausias karalienės sūnus po kaltinimų seksualiniu išnaudojimu praktiškai pasitraukė iš viešumos. Vestminsterio abatijoje Andrew sėdėjo pirmojoje eilėje šalia savo jaunesniojo brolio princo Edwardo. Princas Charlesas, jo žmona Camilla, sesuo princesė Anne bei karalienė taip pat sėdėjo pirmoje eilėje, tačiau kitame suole.
 
73 metus santuokoje su karaliene pragyvenęs princas Filipas mirė 2021 metų balandžio 9 dieną. Jo laidotuves temdė koronaviruso pandemija. Gedinčios ir dėl koronaviruso ribojimų vienos suole Šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro pilyje sėdinčios karalienės nuotraukos apskriejo visą pasaulį.
 
Per pamaldas antradienį Vestminsterio abatijoje buvo skaitomos maldos ir grojami muzikos kūriniai, kuriuos princas Filipas prieš mirtį pats pasirinko savo gedulo iškilmėms.
 
Tarp 1 800 svečių be britų karališkosios šeimos buvo ir kitų Europos karališkųjų šeimų atstovų, įskaitant Ispanijos karalių Felipę VI ir karalienę Letiziją, Švedijos karalių Carlą XVI Gustafą ir karalienę Silviją bei Nyderlandų karalių Willemą Alexanderį ir jo žmoną Maximą bei motiną Beatrix. Į pamaldas atvyko ir britų premjeras Borisas Johnsonas, užsienio reikalų sekretorė Lis Truss bei opozicijos lyderis Keiras Starmeris. Princas Williamas ir hercogienė Kate buvo su savo vaikais princu George‘u ir princese Charlotte.
 
Tačiau pamaldose nebuvo princo Harry‘io, JAV su šeima gyvenančio karalienės anūko.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2022.03.30; 07:00

Harry ir jo žmona Meghan Markle. EPA – ELTA nuotr.

Po naujų princo Harry‘io kaltinimų karališkiesiems rūmams beveik pusė Didžiosios Britanijos gyventojų mano, kad iš karalienės Elžbietos II vaikaičio ir jo žmonos hercogienės Meghan turėtų būti atimti karališkieji titulai. Remiantis nuomonės tyrimo instituto „Yougov“ apklausos rezultatais, 44 proc. respondentų iš 4 567 pareiškė, kad sutuoktiniai nebeturėtų vadintis hercogu ir hercogiene.
 
Tokios nuomonės buvo pirmiausiai vyresnio amžiaus žmonės. Už titulo atėmimą 50-65 amžiaus grupėje buvo 55 proc. apklaustųjų, vyresnių nei 65-erių grupėje – net 59 proc. Tuo tarpu tik kas penktas (20 proc.) 18-24 metų amžiaus gyventojas galvoja, kad pora turėtų netekti savo titulų. Daugiau nei kas ketvirtas (27 proc.) šios amžiaus grupės žmogus teigė, kad Harry‘is ir Meghan neturėtų nei netekti titulo, nei liautis jį naudoję.
 
Harry‘is prieš kelias dienas vienoje tinklalaidėje pareiškė, kad jo tėvas sosto įpėdinis princas Charlesas savo kančią perdavė savo vaikams. „Jis su manimi elgėsi taip, kaip su juo pačiu buvo elgiamasi“, – sakė Harry‘is. Tai vertinama ir kaip išpuolis prieš jo senelę karalienę Elžbietą II bei neseniai mirusį princą Philipą. Jau prieš kelias savaites Harry‘is ir Meghan, be kita ko, apkaltino rūmus rasizmu.
 
Pora trečiadienį mini trečiąsias savo vestuvių metines. Manoma, kad vadinamąsias odines vestuves sutuoktiniai paminės Kalifornijoje, kur jau daugiau kaip metus gyvena su savo sūneliu Archie. Vasarą porai turėtų gimti duktė.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.05.19; 13:06

Didžiosios britanijos Karalienė Elžbieta II. EPA – ELTA nuotr.

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir jos šeima Tarptautinės slaugytojų dienų proga dėkojo sveikatos sistemos darbuotojams už jų darbą koronakrizės metu. Akcijoje, be kitų, dalyvavo sosto įpėdinis princas Charlesas su žmona Camilla bei princas Williamas ir hercogienė Kate.
 
Jie daugiausiai vaizdo skambučiais kalbėjo su slaugytojais ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir Indijoje, Australijoje, Siera Leonėje bei Bahamose. „Jūs galite didžiuotis savo darbu, kurį atliekate“, – sakė hercogienė Kate. Pokalbių santrauka antradienį buvo paskelbta socialiniuose tinkluose.
 
Karalienė įprastu telefonu kalbėjosi su Britų Tautų Sandraugos šalių Slaugytojų ir pribuvėjų sąjungos  prezidente Kathleen McCourt. „Tai labai reikšminga diena“, – sakė monarchė, kuri su savo vyru Philipu dėl pandemijos jau kurį laiką leidžia Vindzoro pilyje.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.05.13; 05:30

Borisas Johnsonas. EPA-ELTA nuotr.

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas ragina britus neiti iš namų, siekiant sukontroliuoti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą. Pačiam B. Johnsonui prieš kelias dienas diagnozuotas koronavirusas, jis izoliavosi savarankiškai.
 
55 metų amžiaus B. Johnsonas teigia, kad jam pasireiškė nesunkūs simptomai, kaip temperatūra ir nuolatinis kosulys, ir jis toliau dirba iš namų. Tarp kitų žinomų koronavirusu užsikrėtusių britų yra Didžiosios Britanijos sosto įpėdinis princas Charlesas ir sveikatos reikalų sekretorius Mattas Hancockas.
 
B. Johnsono laiške šalies gyventojams, kuris bus išsiųstas 30 mln. namų ūkių Didžiojoje Britanijoje, teigiama, kad prireikus, šalyje gali būti nustatyti griežtesni apribojimai.
 
Griežtos priemonės, skirtos kovai su koronaviruso plitimu, Didžiojoje Britanijoje įvestos tik praėjusią savaitę. Šalyje buvo uždrausti vieši daugiau negu dviejų žmonių susibūrimai, uždarytos parduotuvės, prekiaujančios ne pirmos būtinybės prekėmis, uždarytos mokyklos ir imtasi kitų priemonių.
 
„ … kuo labiau mes visi laikysimės taisyklių, tuo mažiau bus prarasta gyvybių ir tuo greičiau gyvenimas galės sugrįžti į įprastas vėžes. Esant šiai nacionalinei ekstremaliajai situacijai, raginu jus būti namuose, saugoti NHS (Nacionalinę sveikatos tarnybą) ir gyvybes“, – teigiama oficialiame premjero laiške.
 
Pasak B. Johnsono, privaloma laikytis socialinio atsiribojimo taisyklių ir neiti iš namų, o jei šios taisyklės bus pažeidžiamos, policija skirs baudas ir išvaikys susibūrimus.
 
Didžiojoje Britanijoje mirčių nuo koronaviruso infekcijos skaičius viršijo 1 000, o užsikrėtusių yra daugiau kaip 17 tūkst.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.03.29; 11:30

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas trečiadienio komiteto posėdyje teigė gavęs atsakymą iš Švedijos parlamento, kad švedų televizijos paviešinta informacija apie galimus skandinavų bankų pinigų plovimus nėra iš piršto laužta.

„Vakar susisiekiau su Švedijos parlamento finansų komitetu, kurie, kiek girdėjau, planuoja daryti klausymus ta tema. Tie klausymai jau yra įvykę, jie buvo uždari, bet dalį informacijos man atsiuntė. Daugiausia apie „Swedbank“, bet buvo ir „Danske“, „Nordea“ bankai minimi. Kažkiek minimas ir SEB bankas, bet ne skaičių, o bendravimo su juo prasme. 

Atėjo patvirtinimas dar iš Finansų komiteto biuro, kad informacija, kuri buvo pranešta švedų televizijos vasario 20 d. ir 27 d., yra patvirtinta. Jai nėra didelių prieštaravimų, žiūrint iš to, kiek pristatė, o pristatė dvi – Finansų inspekcija ir Finansų ministerijos specialusis sekretorius“, – komiteto posėdyje teigė S. Jakeliūnas.

BFK pirmininkas taip pat patvirtinto, kad balandžio 3 d. yra suplanuotas uždaras susitikimas su Lietuvos banku dėl galimų bankų pinigų plovimo atvejų.

„Balandžio 3 d. yra suplanuotas komiteto susirinkimas su Lietuvos banku, tikriausiai uždaras, pakviesime ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą (FNTT). Lietuvos bankas yra informuotas, įvardinau preliminarius dalykus, į ką jie turėtų atkreipti dėmesį“, – sakė S. Jakeliūnas.

ELTA primena, kad šiemet bankų sektorių supurtė galimi pinigų plovimo skandalai. Suomijos nacionalinis transliuotojas YLE, remdamasis nutekintais 2005-2017 m. duomenimis, pranešė, kad per „Nordea“ galimai išplauta apie 700 mln. eurų, daugiausia pervestų iš jau uždarytų Ūkio ir „Snoro“ bankų. Lėšos daugiausia siejamos su rusų oligarchu Rubenu Vardanianu ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino vaikystės draugu Sergejumi Rolduginu, o šiais pinigais esą buvo remtas net Jungtinės Karalystės (JK) princas Charlesas.

Tuo tarpu vienas didžiausių Švedijos bankų „Swedbank“ gali būti įsivėlęs į daugiau kaip 40 milijardų kronų (apie 3,5 milijardo eurų) išplovimą per aštuonerius metus, o sukčiavimo veiksmai tikriausiai susiję su dideliu skandalu banke „Danske Bank“. Tai rodo paskelbti Švedijos televizijos kanalo SVT atlikto tyrimo rezultatai. 

Televizijos kanalo duomenimis, milijardai kronų buvo išplauti per „Swedbank“ ir „Danske Bank“ filialus Baltijos šalyse, konkrečiai – Estijoje. SVT žurnalistai teigia susipažinę su dideliu paketu įslaptintų dokumentų dėl pervedimų tarp dviejų bankų klientų 2007-2015 metais. 

Dokumentai rodo, kad šios operacijos susijusios su anksčiau atskleistomis machinacijomis banke „Danske Bank“, tvirtina švedų žurnalistai.

Tyrimą dėl „Danske Bank“ veiklos jau atlieka Danijos bei Estijos valdžia, tikrinimus pradėjo ir JAV teisingumo departamentas, Iždo departamentas ir JAV vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC). 

Kaip rodo Danijos dienraščio „Berlingske“ atlikto žurnalistinio tyrimo medžiaga, per Danijos banko Estijos padalinį 2007-2015 metais buvo neteisėtai pervestos stambios pinigų sumos iš Rusijos ir NVS šalių. Bendra tokių lėšų suma gali siekti mažiausiai 8 mlrd. JAV dolerių. Kilus skandalui, atsistatydino „Danske Bank“ vadovas Thomas Borgenas, o finansinei institucijai gresia milijoninės baudos.

Lukas Blekaitis (ELTA)
 
2019.03.20; 11:41