Igoris Dodonas. EPA – ELTA foto

Kišiniovas, lapkričio 28 d. (ELTA). Buvęs Moldovos prezidentas, Socialistų partijos garbės pirmininkas Igoris Dodonas lieka laisvėje, bet jam paskirta teismo kontrolė. Tokį sprendimą pirmadienį priėmė Aukščiausieji teismo rūmai, praneša portalas „NewsMaker“.
 
Aukščiausieji teismo rūmai atmetė prokuroro Petru Jarmaliuko apeliaciją. Pareigūnas reikalavo vėl skirti eksprezidentui namų areštą.
 
„Tai buvo neteisėtas prokuroro mėginimas grąžinti mane į namų areštą. Pats tokios apeliacijos pateikimo faktas rodo jo neprofesionalumą“, – pareiškė po teismo posėdžio I. Dodonas.
 
Savo ruožtu P. Jarmaliukas sakė, jog prokurorai pasirūpins, kad I. Dodonas neišvyktų iš šalies tol, kol bus išnagrinėtos visos su juo susijusios baudžiamosios bylos.
 
„NewsMaker“ primena, kad I. Dodonui teismo kontrolė buvo paskirta lapkričio 18 d. Iki tol jis beveik šešis mėnesius praleido namų arešto sąlygomis dėl vadinamosios maišelio bylos. Ji buvo taip praminta dėl vaizdo įrašo, kuriame matyti, kaip buvęs „Moldovos valdytojas“, oligarchas ir Demokratų partijos lyderis Vladas Plachotniukas perduoda I. Dodonui juodą maišelį.
 
Spalio 6 d. Moldovos prokuratūra pranešė baigusi tyrimą, o spalio 17 d. bylą pradėjo nagrinėti teismas. Pagal prokurorų versiją, I. Dodonas gavo iš V. Plachotniuko nuo 600 tūkst. iki 1 mln. JAV dolerių, šios lėšos turėjo būti skirtos Socialistų partijos veiklai.
 
 Eksprezidentas neigia kaltinimus ir vadiną bylą politine.
 
I. Dodonas vadovavo Moldovai 2016-2020 metais ir buvo atvirai remiamas Maskvos.
 
Stasys Gimbutis (ELTA)
 
2022.11.29; 06:43

Draudžiama. Stop. Pravažiavimo nėra. Slaptai.lt foto

Briuselis, rugpjūčio 5 d. (AFP-ELTA). ES valstybės narės ketvirtadienį įvedė sankcijas nušalintam prorusiškam buvusiam Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui ir jo sūnui Oleksandrui dėl jų įtariamo vaidmens keliant grėsmę Ukrainos saugumui.
 
Europos Vadovų Taryba pareiškime nurodė, kad jie abu buvo įtraukti į esamą ES sankcijų sąrašą, sudarytą „reaguojant į tebesitęsiančią nepagrįstą ir neišprovokuotą Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą“.
 
V. Janukovyčius buvo Ukrainos prezidentas nuo 2010 metų vasario iki 2014 metų vasario mėnesio, kai buvo nuverstas per visuotinį sukilimą prieš jo vyriausybės nusigręžimą nuo Vakarų ir artėjimą link Maskvos.
 
ES teigia, kad dabar Rusijoje gyvenantis 72 metų V. Janukovyčius vis dar atlieka „vaidmenį kenkiant ir keliant grėsmę Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei, taip pat valstybės stabilumui ir saugumui“.
 
Ketvirtadienį ES oficialiajame leidinyje paskelbtame sankcijų dokumente V. Janukovyčius kaltinamas sąmokslu grįžti į valdžią Ukrainoje, jei Rusijos invazijai pavyktų nuversti prezidentą Volodymyrą Zelenskį.
 
„Įvairių šaltinių duomenimis, Viktoras Janukovyčius dalyvavo Rusijos specialiojoje operacijoje, kurios metu jis turėjo pakeisti Ukrainos prezidentą, per pirmuosius neišprovokuotos neteisėtos karinės agresijos prieš Ukrainą etapus“, – teigiama dokumente.
 
Jo sūnui Oleksandrui sankcijos įvestos dėl tos pačios priežasties ir dėl to, kad jis „vykdė sandorius su separatistų grupuotėmis Ukrainos Donbaso regione“.
 
49 metų vyras kaltinamas praturtėjęs dėl ryšių su buvusiu savo tėvo režimu ir išlaikęs energetikos verslą bei nekilnojamąjį turtą vadinamosiose Donecko ir Lugansko respublikose.
 
„Separatistų batalionas OPLOT (įtrauktas į sąrašą nuo 2015 metų vasario mėnesio) saugojo jo nekilnojamojo turto plėtros projektus vadinamojoje „Donecko liaudies respublikoje“, – sakoma sankcijų dokumente.
 
Kaip asmenims, kuriems taikomos sankcijos, abiem Janukovyčiams bus taikomas draudimas išduoti ES vizas ir bet kokio bloko viduje turimo turto įšaldymas.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.08.05; 16:04

Igoris Dodonas. EPA – ELTA nuotr.

Kišiniovas, gegužės 26 d. (AFP-ELTA). Ketvirtadienį prorusiškam buvusiam Moldovos prezidentui Igoriui Dodonui, kuris buvo sulaikytas dėl įtarimų valstybės išdavyste ir korupcija, buvo skirtas 30 dienų namų areštas, pranešė sostinės Kišiniovo teismas.
 
Prokurorai apie I. Dodono suėmimą paskelbė antradienį. O ketvirtadienį jie pareiškė ketinantys apskųsti tokį teismo sprendimą, nes prašė skirti I. Dodonui kardomąjį kalinimą.
 
I. Dodonas „planavo pabėgti iš šalies, mes radome bilietą gegužės 26 dienai, 9.00 valandai“, – sakė prokuroras Petras Jarmaliukas, pridurdamas, kad per kratą buvo rastos „didelės sumos užsienio valiuta“.
 
Po posėdžio kalbėdamas su žurnalistais I. Dodonas atmetė bylą kaip „politinę“ ir dėl savo suėmimo apkaltino dabartinę prezidentę Maią Sandu.
 
„Manau, kad tai politinė byla. Ji buvo pradėta prezidentės Maios Sandu nurodymu. Ji reikalavo, kad mane pasodintų į kalėjimą iškart po jos išrinkimo“, – sakė I. Dodonas.
 
I. Dodonas vadovavo Moldovai 2016-2020 metais ir buvo atvirai remiamas Maskvos.
 
Jis tiriamas dėl keturių atskirų kaltinimų: valstybės išdavystės, politinių lėšų gavimo iš nusikalstamos organizacijos, neteisėto praturtėjimo ir „pasyvios korupcijos“.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2022.05.27; 07:06

Igoris Dodonas. EPA – ELTA foto

Kišiniovas, gegužės 24 d. (AFP-ELTA). Antradienį Moldova sulaikė prorusišką buvusį prezidentą Igorį Dodoną, įtariamą išdavyste ir korupcija, pranešė prokurorai. Konfliktas kaimyninėje Ukrainoje didina įtampą šioje narystės Europos Sąjungoje (ES) siekiančioje šalyje.
 
„Igoris Dodonas antradienį sulaikytas 72 valandoms“, – žurnalistams sakė Generalinės prokuratūros atstovė Mariana Čiorpec ir pridūrė, kad jis laikomas Nacionaliniame antikorupcijos centre. Ji sakė, kad kratos vyksta 12-oje skirtingų vietų, įskaitant I. Dodono namus sostinėje Kišiniove.
 
I. Dodonas tiriamas dėl keturių atskirų nusikaltimų: valstybės išdavystės, politinių lėšų gavimo iš nusikalstamos organizacijos, neteisėto praturtėjimo ir „pasyvios korupcijos“. Tyrėjai įtaria, kad 2019 m. I. Dodonas paėmė pinigus iš politinio sąjungininko ir įtakingo oligarcho Vladimiro Plahotniuko, 2020 m. pabėgusio iš šalies dėl įtarimų kyšininkavimu ir neįleisto į Jungtines Valstijas.
 
I.Dodonas vadovavo Moldovai 2016–2020 m. ir buvo atvirai Maskvos remiamas.
 
Dauguma Moldovos gyventojų kalba rumuniškai, bet yra ir didelė rusakalbių mažuma bei Maskvos remiamas separatistinis Uždniestrės regionas. Per dažnas politines krizes besikeičiančios valdžios nuolat krypsta tai į Vakarus, tai į Maskvą.
 
Įklimpęs į skandalus, susijusius su korupcija skurdžioje šalyje, I. Dodonas pralaimėjo prezidento postą Maiai Sandu. Jos proeuropietiška partija per parlamento rinkimus 2021 m. iškovojo skambią pergalę. Rusijai pradėjus puolimą Ukrainoje Kišiniovas tvirtai palaiko Kyjivą.
 
Moldova priima pabėgėlius, pateikė paraišką dėl narystės Europos Sąjungoje ir gavo karinės pagalbos pažadą iš Europos.
 
Rusija griežtai kritikuoja Moldovą, kuri baiminasi, kad gali tapti kitu Maskvos taikiniu. Separatistų valdžia Uždniestrėje balandį pranešė apie daugybę atakų, dėl jų kaltino Ukrainą.
 
Viljama Sudikienė (AFP)
 
2022.05.25; 09:20

Moldovos Konstitucinis Teismas penktadienį antrą kartą šią savaitę sustabdė prorusiškų pažiūrų prezidento Igorio Dodono įgaliojimus. Šįkart tokį sprendimą teismas priėmė, reaguodamas į tai, kad prezidentas vetavo naujuosius, Rusijos žiniasklaidai nepalankius žiniasklaidos įstatymus.

Moldova pasidalijusi tarp artimesnių santykių su Maskva šalininkų ir integracijos į Europos Sąjungą (ES) rėmėjų. Pastariesiems priklauso ir dabartinė šalies vyriausybė.

Naujuoju įstatymu norima uždrausti transliuoti „informacines, politines ir karines laidas, sukurtas šalyse, nepasirašiusiose Europos konvencijos dėl televizijos be sienų“.

Moldovos Konstitucinis Teismas penktadienį konstatavo, kad laikinas prezidento įgaliojimų sustabdymas – būtinas, siekiant, kad parlamento priimti įstatymai būtų atblokuoti ir galėtų įsigalioti. I. Dodono oponentai apeliaciją teismui pateikė po to, kai prezidentas minėtuosius įstatymus vetavo antrą kartą. Teismas, savo ruožtu, nurodė, kad pasinaudoti veto teise blokuojant šį įstatymą jis galėjo tik kartą.

Žiniasklaidos įstatymus vietoje prezidento pasirašys parlamento pirmininkas Andrianas Candu. I. Dodonas sukritikavo teismo sprendimą, pareikšdamas, kad nepasiduos „režimui“ – taip jis vadina savo proeuropietiškų pažiūrų oponentus.

Prieš tris dienas teismas buvo nurodęs laikinai sustabdyti I. Dodono įgaliojimus dėl to, kad jis atsisakė paskirti kelis proeuropietiškus ministrus.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.01.05; 00:30