Filipinuose taifūno „Rai” aukų skaičius išaugo iki 375. EPA-ELTA nuotr.

Manila, gruodžio 20 d. (AFP-ELTA). Stipriausio šiais metais Filipinus nusiaubusio taifūno aukų skaičius pirmadienį išaugo iki 375, o išgyvenusieji desperatiškai maldavo skubiai tiekti geriamąjį vandenį ir maistą.
 
Filipinų Raudonasis Kryžius pranešė, kad pakrančių teritorijos atrodo „kaip po karo“, kai galingas taifūnas „Rai“ namus, ligonines ir mokyklas „sudraskė į gabalus“.
 
Audra plėšė stogus, vertė medžius, išvartė betoninius elektros stulpus, sulaužė į gabalus medinius namus, sunaikino pasėlius ir užtvindė kaimus – tai paskatino palyginimus su 2013 metais galingo taifūno „Haiyan“ padaryta žala.
 
„Mūsų padėtis visiškai beviltiška“, – sakė Ferry Asuncionas, gatvės prekeivis nuo audros smarkiai nukentėjusiame pajūrio mieste Surigao. Gyventojams skubiai reikia „geriamojo vandens ir maisto“, sakė jis.
 
Per naujausią salyną ištikusią stichinę nelaimę žuvo mažiausiai 375 žmonės, 56 laikomi dingusiais be žinios, dar 500 žmonių sužeista, pranešė šalies policija.
 
Ketvirtadienį šalį užgriuvus uraganui „Rai“, iš savo namų ir pajūrio kurortų pabėgo daugiau kaip 380 tūkst. žmonių.
 
Viena iš labiausiai nukentėjusių salų – Boholas, garsėjantis paplūdimiais, „Šokoladinėmis kalvomis“ ir mažaisiais primatais ilgakulniniais. Joje žuvo mažiausiai 94 žmonės, feisbuke pranešė provincijos gubernatorius Arthuras Yapas.
 
Boholo pakrantės Ubėjaus miestas paskelbtas katastrofos zona, ten daug medinių namų sulyginti su žeme, sunaikinti žvejų laivai.
 
„Rai“ užklupo Filipinus pavėlavęs į taifūnų sezoną – dauguma ciklonų susiformuoja liepos-spalio mėnesiais.
 
Mokslininkai jau seniai perspėjo, kad dėl žmogaus veiklos nulemtos klimato kaitos pasauliui šiltėjant taifūnai darosi vis galingesni ir greičiau stiprėjantys.
 
Filipinus, kurie priskiriami prie labiausiai klimato kaitos poveikio pažeidžiamų valstybių, kasmet užklumpa vidutiniškai 20 uraganų, kurie paprastai sunaikina derlių, namus ir infrastruktūrą jau ir taip nuskurdusiose vietovėse.
 
2013 metais praūžęs taifūnas „Haiyan“ buvo pati stipriausia kada nors sausumą pasiekusi audra, per kurią žuvo arba dingo be žinios daugiau kaip 7 300 žmonių.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2021.12.21; 08:46

Taifūno „Rai” aukų skaičius Filipinuose išaugo iki 99. EPA-ELTA nuotr.

Manila, gruodžio 19 d. (AFP-ELTA). Šiais metais Filipinams smogusio stipriausio taifūno aukų skaičius išaugo iki 99, sekmadienį pranešė pareigūnai, kai pagalbos komandos pasiekė nuniokotas vietoves ir atgabeno maisto, vandens bei kitų atsargų.
 
Daugiau nei 480 tūkst. žmonių buvo priversti palikti namus dėl taifūno „Rai“, kuris sugriovė namus, apgadino pastatus ir nutraukė elektros bei ryšių linijas šalies centrinėse ir pietinėse provincijose, pranešė nacionalinė nelaimių likvidavimo agentūra.
 
Pasak vietos oro linijų, į nukentėjusias vietoves atskraidinta pagalba, taip pat gydytojai savanoriai, gelbėtojai ir kitos greitosios pagalbos komandos.
 
Populiarios turistų lankomos centrinės Boholo provincijos gubernatorius Arthuras Yapas savo oficialiame feisbuko puslapyje sakė, kad nuniokotos salos merai iki šiol pranešė apie 63 mirtis savo miestuose. Remiantis naujausiais oficialiais duomenimis, bendras užregistruotų mirčių skaičius padidėjo iki 99. Bet greičiausiai aukų skaičius didės, nelaimių valdymo agentūroms vertinant visą žuvusiųjų ir sugriovimų mastą didžiuliame salyne.
 
Tūkstančiai kariškių, policijos, pakrančių apsaugos ir ugniagesių darbuotojų dislokuoti vykdyti paieškos ir gelbėjimo darbus labiausiai nukentėjusiose vietovėse. Pakrančių apsaugos ir karinio jūrų laivyno laivai pasiųsti gabenti maistą, vandenį ir medicinos reikmenis, sunkioji technika, pavyzdžiui, ekskavatoriai ir krautuvai, padeda valyti kelius, užverstus nuvirtusių elektros stulpų ir medžių.
 
Labdaros organizacijos ir greitosios pagalbos tarnybos prašo aukoti. Iš lėktuvo apžvelgus žalą kai kuriose vietovėse Bohole, garsėjančiame savo paplūdimiais, banguojančiomis „Šokolado kalvomis“ ir mažyčiais primatais ilgakulniniais, matyti, kad „mūsų žmonės labai nukentėjo“, sakė A. Yapas.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
 
2021.12.20; 05:01