JAV prezidentas Joe Bidenas. EPA – ELTA foto

Vašingtonas, balandžio 29 d. (AFP-ELTA). JAV prezidentas Joe Bidenas susitiks su 18 Ramiojo vandenyno regiono lyderių, kai gegužės mėnesį lankysis Papua Naujojoje Gvinėjoje, JAV ir jų sąjungininkėms grumiantis su Kinija dėl įtakos Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, šeštadienį pareiškė vienas aukščiausio rango regiono diplomatas.
 
Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, Ramiojo vandenyno pietinis regionas buvo vertinamas kaip tam tikra prasme diplomatinis užkampis, tačiau vis dažniau čia dėl komercinės, politinės ir karinės įtakos varžosi didžiosios valstybės.
 
Papua Naujosios Gvinėjos užsienio reikalų ministras Justinas Tkatchenko pranešė, kad J. Bidenas dalyvaus dvišalėse derybose su šeimininkais ir „taip pat susitiks su 18 Ramiojo vandenyno salų lyderių“ iš Ramiojo vandenyno salų forumo – regioninio bloko, kurį sudaro daugiausia mažos valstybės, išsibarsčiusios po milžinišką vandenyno ruožą. Dalyvaus Australijos ir Naujosios Zelandijos ministrai pirmininkai.
 
Joe Bidenas, kai gegužės 22 dieną atvyks į Papua Naująją Gvinėją, taps pirmuoju mažiausiai per šimtmetį čia apsilankiusiu JAV prezidentu.
Jis taip pat planuoja dalyvauti Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikime Hirošimoje (Japonija) ir „Quad“ – Australijos, Indijos, Japonijos ir Jungtinių Valstijų ketverto – aukščiausiojo lygio susitikime Sidnėjuje, Australijoje.
 
JAV specialusis pasiuntinys Josephas Yunas šią savaitę pareiškė, kad Jungtinės Valstijos mėgina „atsigriebti“ po kelerių metų santykinio aplaidumo, Kinijos įtakai pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje sparčiai augant.
Kinijos vėliava. EPA – ELTA nuotr.
 
Kinija neseniai pasirašė slaptą saugumo paktą su Saliamono Salomis, pagal kurį Kinijos kariai gali būti dislokuoti tose salose.
 
Kovo mėnesį valstybės remiama Kinijos bendrovė laimėjo sutartį dėl tarptautinio uosto plėtros sostinėje Honiara – tai didelė pergalė Pekinui siekiant strategiškai įsitvirtinti pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje.
 
Šis regionas gali būti gyvybiškai svarbus bet kokio galimo karinio konflikto dėl Taivano atveju.
 
„Turime kuo sparčiau atsigriebti“, – analitiniam centrui „Hudson Institute“ sakė J. Yunas. „Bet koks aukšto lygio dalyvavimas yra sveikintinas“, – sakė jis, kalbėdamas prieš patvirtinant J. Bideno susitikimą Ramiojo vandenyno regione.
 
„Pripažinkime, tai yra strateginė konkurencija tarp Kinijos ir mūsų“, – sakė J. Yunas.
 
Kinijos žemėlapis

J. Bideno kelionės metu taip pat gali būti baigiamas rengti JAV ir Papua Naujosios Gvinėjos gynybinio bendradarbiavimo susitarimas, pagal kurį būtų galima rengti daugiau bendrų mokymų ir kurti saugumo infrastruktūrą.
 
Vašingtonas siekia įkurti bendrą karinių jūrų pajėgų objektą Lombrume, Papua Naujosios Gvinėjos Manuso saloje. Kaip informavo Australijos gynybos departamentas, kuris taip pat dalyvauja šioje iniciatyvoje, statybos prasidėjo 2020 metų viduryje. Manoma, kad ilgainiui čia bus dislokuoti keturi „Guardian“ klasės patruliniai laivai.
 
Anksčiau Papua Naujojoje Gvinėjoje lankėsi daugelis JAV valstybės sekretorių, įskaitant Hillary Clinton ir tuometinį JAV viceprezidentą Mike’ą Pence’ą, tačiau JAV valstybės departamento įrašai nuo 1901 m. Theodore’o Roosevelto administracijos laikų rodo, kad Papua Naujojoje Gvinėjoje nėra lankęsis nė vienas pareigas einantis JAV prezidentas.
 
Rita Vidugirienė (ELTA)
 
2023.04.30; 06:27