L. Linkevičius ir V. Makėjus. URM nuotr.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius farsu vadina sekmadienį vykusius Baltarusijos prezidento rinkimus. Jo teigimu, žinutę su analogiška mintimi jis nusiuntęs ir savo kolegai kaimyninėje valstybėje – Baltarusijos užsienio reikalų ministrui Vladimirui Makėjui.
 
„Aš panašią žinutę nusiunčiau ir savo kolegai, užsienio reikalų ministrui Vladimirui Makėjui, su kuriuo mes palaikėme ryšį. Aš parašiau, kad visa tai, kas vyko sunku pavadinti demokratiniu procesu. Tai labiau panašu į farsą“, – LRT televizijai pirmadienį teigė L. Linkevičius.
 
Jo teigimu, po to kai valdžia, pasibaigus rinkimams, panaudojo prievartą prieš taikius protestuotojus, oficialiajam Minskui bus labai sunku pagrįsti ar pateisinti savo veiksmus.
 
„Labai sunku bus įtikinti savo veiksmų teisėtumu ne tik kitus, bet ir save“, – įsitikinęs L. Linkevičius ir kritiškai apibendrino Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos  pirmadienį išsakytą komentarą, esą rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimai praėjo kaip šventė.
 
„Jei vienam atrodo kaip šventė, o kitiems kaip pažeminimas – tai vargu ar galima rasti kažkokį bendrą vardiklį šioje situacijoje. Žmones reikia gerbti. Mes jokiu būdu neketiname kištis į šios šalies vidaus reikalus. Neturime nei tokios teisės, nei tokių ketinimų… Bet visiškai nekreipti dėmesio į tai, kas ten vyksta, mes taip pat negalime, tai yra mūsų kaimynai. Mums svarbu ne tik stabilumas, bet ir suartėjimas su Europos Sąjunga, kuris galėjo įvykti“, – tvirtino L. Linkevičius.
 
Sankcijų gražinimo galimybė turi būti kruopščiai apgalvota
 
Užsienio reikalų ministras taip pat teigė, kad santykiai su Baltarusija toliau turėtų išlikti selektyvūs ir pragmatiški. Tačiau, akcentavo jis, didesnis dėmesys turės būti skiriamas žmogaus teisių Baltarusijoje klausimui.
 
„Laikysena bus kaip ir iki šiol – selektyvi, aktyvi, pragmatiška. Ten kur matysime poreikį ir naudą, tai ten dialogas vyks. Žinoma, turi būti didesnis dėmesys visuomenei bei žmogaus teisėms ir laisvėms. Politinių partijų laisvėms. Tokio dėmesio buvo prieš tai, bet turės būti dar daugiau“, – tvirtino L. Linkevičius.
 
Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad kalbos apie sankcijų Baltarusijai grąžinimą neturėtų būti skubotos.
 
„Tai turi būti labai kruopščiai apgalvota. Priminsiu, atšaukėme sankcijas, kuomet buvo paleisti politiniai kaliniai. Sakėme ne kartą ir tai kartojau savo kolegai, kad jei vėl bus grįžtama prie tos temos, tai bus grįžtama ir prie sankcijų. Tai nėra ta kalba, kuria turėtume kalbėtis, bet tai vienas iš būdų kaip paveikti situaciją. Žinoma, mes tai turime labai kruopščiai apgalvoti, kad nenukentėtų žmonės, nenukentėtų žmonių interesai“,– apibendrino L. Linkevičius.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus. URM nuotr.
 
Sekmadienį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai baigėsi be netikėtumų. Nedemokratiškais laikomuose rinkimuose jau ketvirtį amžiaus šalį valdantis Aliaksandras Lukašenka esą surinko 80,23 proc. rinkėjų balsų, rodo preliminarūs Baltarusijos Centrinės rinkimų komisijos (CRK) paskelbti rezultatai.
 
Pagrindinė A. Lukašenkos oponentė Baltarusijos prezidento rinkimuose atmetė oficialius rezultatus, pagal kuriuos A. Lukašenka neva pasiekė triuškinamą pergalę sekmadienį vykusiuose rinkimuose, ir pareikalavo, kad jis perduotų valdžią opozicijai.
 
Paskelbus balsavusių rinkėjų apklausų rezultatus, sekmadienio vakarą Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su teisėsaugos institucijų darbuotojais. VRM duomenimis, buvo sulaikyta apie 3 tūkst. žmonių, nukentėjo dešimtys milicijos pareigūnų ir demonstrantų.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.08.11; 03:00
lukasenka_piktas

Bal­ta­ru­si­jo­je vy­ko par­la­men­to rin­ki­mai. Pa­rei­gū­nai pa­skel­bė 109 lai­mė­ju­sius kan­di­da­tus, iš 110 vie­tų Na­cio­na­li­nio Su­si­rin­ki­mo At­sto­vų Rū­muo­se.

Vi­si lai­mė­ju­sie­ji at­sto­vau­ja re­ži­mo po­li­ti­ką pa­lai­kan­čioms par­ti­joms. De­pu­ta­tas ne­iš­rink­tas tik Go­me­lio sri­ty­je, No­vo­be­lec­ko apy­gar­do­je. Bu­vo 16 apy­gar­dų, vi­sur rink­ta tik iš vie­no kan­di­da­to.

Nuo­sai­kio­sios opo­zi­ci­jos vei­kė­jai, ku­rie da­ly­va­vo rin­ki­muo­se, iš par­ti­jos „Tei­sin­ga­sis pa­sau­lis“ ir Li­be­ra­lų de­mok­ra­tų par­ti­jos sa­vo kan­di­da­tų ne­at­šau­kė, ta­čiau jie vis tiek į par­la­men­tą ne­pa­te­ko.

Dėl gau­sių rin­ki­mų tvar­kos pa­žei­di­mų ir pro­tes­tuo­da­mos prieš de­pu­ta­tų „sky­ri­mą“ Bal­ta­ru­si­jos par­la­men­to rin­ki­mus boi­ko­ta­vu­sios dvi pa­grin­di­nės opo­zi­ci­jos jė­gos – Jung­ti­nė pi­lie­čių par­ti­ja ir Bal­ta­ru­si­jos liau­dies fron­tas – ra­gi­no žmo­nes ver­čiau vyk­ti gry­bau­ti ar­ba žve­jo­ti, užuot bal­sa­vus, to­kiu bū­du iš­reikš­ti pro­tes­tą dėl di­si­den­tų ka­li­ni­mo ir rin­ki­mų klas­to­ji­mo.

Continue reading „Rinkimai Baltarusijoje – be pokyčių”

belarusija_1

Visų neramumų ir vaivorykštinių revoliucijų metu valstybės, kuriose rutuliuojasi šie įvykiai, tampa lengviau pažeidžiamos. Tuo pasinaudoja kaimynai, turintys pretenzijų į jų teritorijas.

Atsiradus tokiai progai, jie stengiasi  ,,apkarpyti“ valstybių, turinčių vidinių bėdų,  žemėlapius. Tokių pavyzdžių vien tik buvusioje Tarybų Sąjungoje daugybė: Padniestrės Respublika Moldovoje, Šiaurės Osetija Gruzijoje, Kalnų Karabachas Azerbaidžane. Galima prisiminti Rusijos pastangas prisijungti Rytų Ukrainą…

Continue reading „Įvykiai Baltarusijoje. Žvilgsnis iš šalies”