tualetas

Garsioji frazė “pinigai nekvepia” atsirado senovės Romoje. O istorija buvo tokia.

69-79 m. Romą valdė imperatorius Vespasianas. Kaip teigia senovės šaltiniai, tai buvo žymus valstybės veikėjas, pasižymėjęs taupumu ir išradingumu. Rūpindamasis iždu, Vespasianas išradingai tvarkė mokesčių sistemą.

Kartą imperatorius sumanė naują rinkliavą – mokestį už romėnų viešuosius tualetus /iki tol jie buvo nemokami/. Jo sūnus ir imperijos paveldėtojas Titas /39-79/ priekaištavo tėvui už tokio mokesčio įvedimą ir paklausė tėčio: ar jam neatrodo, jog to jau per daug.

Continue reading „Tualetas”

naujieji-metai

Sunku pasakyti, kada gimė paprotys švęsti Naujuosius metus. Tačiau jau senovės babiloniečiai ir egiptiečiai žinojo šią šventę.

Ko gero – tai pati seniausioji šventė.

Tai įrodo ir Gizos piramidėse archeologų rasti indai su užrašu „Naujųjų metų pradžia“. Egipto sostinėje Naujieji metai prasidėdavo horizonte pasirodžius Sirijaus žvaigždei.

Tai sutapo su Nilo potvyniu. Kai upė verždavosi iš krantų ir užliedavo kaimus bei laukus, valstiečiai džiaugsmingai šūkaudavo: „Su naujaisiais!“ Ir iš rieškučių gerdavo Nilo vandenį. Prieš įsigalint dabartiniam mūsų kalendoriui, pasaulyje egzistavo apie 200 kalendorių sistemų.

Gilioje senovėje Rytų Europos žemdirbių tautoms Nauji metai prasidėdavo pirmąją pjūties dieną. Amerikos indėnai metus skaičiuodavo nuo sniego iškritimo, australiečiai – nuo liūčių periodo pradžios ir t.t. Todėl Naujųjų metų pradžia negalėjo būti pastovi.

Continue reading „Kada “atsirado” Naujieji metai?”