Kalėjimo tvora. Slaptai.lt nuotr.

Luhanskas, liepos 16 d. (Ukrinform-ELTA). Rusijos okupantai planuoja pastatyti 25 kalėjimus laikinai okupuotose Luhansko srities teritorijose, informuoja Ukrainos naujienų agentūra „Ukrinform“.
 
„Okupuotose teritorijose rusai neketina atkurti sugriautų būstų ir infrastruktūros, bet stengiasi kuo naudingiau panaudoti šias teritorijas savo vidaus politikai. Todėl jie planuoja ten pastatyti dar 25 kalėjimus, kurių didelė dalis iki 2026 m. sausio 1 d. turėtų pradėti veikti vadinamojoje DLR (Donecko liaudies respublikoje – ELTA). Nėra ko valgyti, nėra kur gyventi, bet yra kur atsidurti už grotų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Luhansko srities karinė administracija.
 
Kaip pabrėžė regiono administracija, skubėdami didinti lojalumą Kremliui prieš rugsėjį numatytus vadinamuosius „pirmuosius rinkimus“, vietos kolaborantai išduoda kaliniams pasus.
 
„Spaudimas paprastas: atliekantiems bausmę draudžiama dirbti apmokamą darbą be rusiško paso, o administracija didina represijas prieš tuos, kurie jo atsisako. Taip pat grasinama, kad išėjus į laisvę nebus galima gauti socialinių išmokų ir užsiregistruoti darbo biržoje“, – teigia Luhansko srities karinė administracija.
 
Justina Vaišvilaitė (UKRINFORM)
 
2023.07.17; 07:00

Ukrainos diplomatijos galva Pavlo Klimkinas. EPA – ELTA nuotr.
Ukraina jau ruošia keletą „siurprizų“ Rusijai už jos sprendimą supaprastinta tvarka išduoti rusiškus pasus Donbaso gyventojams, Briuselyje vykstančiame Rytų partnerystės užsienio reikalų ministrų susitikime pareiškė Ukrainos diplomatijos galva Pavlo Klimkinas.

„Iš esmės bus keletas siurprizų, bet aš jų neatskleisiu. Yra idėjos, susijusios su praktiškais, techniniais biometrijos dalykais. Yra idėjos, susijusios su gyventojų surašymu. Taigi yra labai, labai daug dalykų, mes juos dabar konsoliduojame. Yra idėjos, apie kurias jūs dabar neišgirsite, nes jie bus atliekami specialiųjų tarnybų lygmeniu, o yra idėjos, apie kurias išgirsite jau artimiausiu metu“, – spaudos konferencijoje sakė P. Klimkinas, praneša Ukrainos valstybinė naujienų agentūra „Ukrinform“.

Pasak ministro, Ukraina šiuo metu taip pat rengia sisteminį daugelio valstybių atsakymą į rusiškų pasų dalybas, nes tokie Rusijos veiksmai kelia grėsmę ne tik Rusijos kaimynėms, bet ir visai Europos Sąjungai.

„Aš Vokietijos (užsienio reikalų) ministrui pasakiau – ten, Vokietijoje, yra 2 milijonai rusakalbių, pasižiūrėkime, kiek pas juos rusiškų pasų“, – kalbėjo P. Klimkinas.

„Svarbu, kad ES suprastų, jog šį kartą (po Rusijos sprendimo dalyti pasus Donbaso gyventojams. – ELTA) kažkokiomis formaliomis sankcijos, asmeninėmis, negalima nieko užbaigti – tai tikrai būtų tai, ką Ukrainoje vadina išdavyste. Jei mes 10, 20, 50 žmonių įvesime sankcijas, tai nebus atsakymas. Manau, kad mes žingsnis po žingsnio judėsime sisteminio atsakymo link“, – tęsė P. Klimkinas.

Ukrainos atstovo teigimu, jei Europos Taryba nebereikalaus iš Rusijos įsipareigojimų vykdymo, tada tai gali suteikti Ukrainai pagrindo nesilaikyti Minsko susitarimo.

„Manęs daugelis kolegų klausė, kas bus su Europos Taryba (ET). Aš jiems atsakiau sąžiningai: jei eisite ten, kur norėjo kelios šalys (pasisakančios už tai, kad Rusija liktų Europos Tarybos nare, nepriklausomai nuo įsipareigojimų vykdymo. – ELTA), aš iš tikrųjų, tą pačią dieną išeisiu ir pasakysiu, kad, pirmiausia pas mus jokio Minsko (susitarimo. – ELTA) nėra, o antra, susitarimą pražudė ne tik Maskva, bet ir jūs“, – pareiškė P. Klimkinas.

Ministro teigimu, tarptautiniuose santykiuose ypač svarbios yra pačios valstybių ir institucijų pozicijos, o jei Europos Tarybos pozicija neatitiks ankstesnių pareiškimų Rusijos atžvilgiu, Minsko susitarimas gali visiškai žlugti.

„Visi supranta, kad jei dabar, kai Rusijai praktiškai dalija pasus, bus koks nors žingsnis, vertinamas kaip ET palankumas Rusijai, tada viso to, ką mes darėme, logika visiškai griūna. Iš esmės mūsų draugai ir partneriai laikosi būtent tokios nuomonės“, – sakė Ukrainos užsienio reikalų ministras.

Gegužės 16-17 dienomis Helsinkyje vyks Europos Tarybos Ministrų Komiteto posėdis, kuriame dalyvaus 47 valstybių narių užsienio reikalų ministrai. 

Rusija, Europos Tarybos valstybė narė, nuo 2017-ųjų birželio nebesilaiko savo įsipareigojimų organizacijai ir nebemoka įmokų į ET biudžetą. Visgi Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas yra sakęs, kad palaiko Rusijos narystę ET. Tokios pozicijos laikosi daugelis valstybių narių.

Po Krymo aneksijos 2014-aisiais ET suspendavo Rusijos balsavimo teisę Parlamentinėje Asamblėjoje. Draudimas galioja iki šiol.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.05.14; 00:30

Ukrainos piliečiai, kurie gaus Donbaso gyventojams siūlomus neteisėtus Rusijos Federacijos (RF) pasus, gali netekti socialinių išmokų ir pensijų iš Ukrainos, pareiškė šalies veteranų reikalų ministrė Irina Friz.

„Vyriausybė priėmė sprendimą pripažinti negaliojančiais pasus, kurie buvo išduoti Rusijos Federacijos institucijų po 2019 m. balandžio 28 d. Ši Rusijos akcija prieš Ukrainą pažeidžia tarptautinės teisės principus ir normas bei kelia tiesioginę grėsmę valstybės suverenitetui ir teritoriniam vientisumui“, – savo feisbuko paskyroje rašė I. Friz, ją cituoja Ukrainos naujienų agentūra „Ukrinform“.

„Taip pat inicijuotas siūlymas neteisėtu būdu Rusijos Federacijos pasus gavusius piliečius įtraukti į duomenų bazę ir atimti iš jų Ukrainos socialinių išmokų ir pensijų gavėjo statusą“, – teigė ministrė.

Ukrainos ministrų kabinetas trečiadienio posėdyje pripažino negaliojančiais pasus, kuriuos Rusija išdavinės Donbaso gyventojams.

Rusijos prezidentas V. Putinas balandžio pabaigoje pasirašė įsaką, kuris suteikia galimybę Ukrainos separatistinėse rytinėse teritorijose, Donbaso regione gyvenantiems žmonėms gauti Rusijos pilietybę pagal supaprastintą procedūrą. Vadinamosiose Donecko ir Luhansko liaudies respublikose gyvenantys žmonės turės teisę gauti Rusijos pasą per tris mėnesius nuo prašymo pateikimo.

Tokį žingsnį Maskva žengė po to, kai naujuoju Ukrainos prezidentu buvo išrinktas komikas ir politikos naujokas Volodymyras Zelenskis. JAV, Vokietija, Prancūzija ir ES užsienio politikos įgaliotinė Federica Mogherini griežtai sukritikavo Maskvos sprendimą.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2019.05.09; 00:30