JAV senatoriai respublikonai reto vizito Maskvoje metu susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu. Vizitas rengiamas artėjant JAV ir Rusijos prezidentų susitikimui Helsinkyje.

JAV delegacija lankysis Rusijoje iki ketvirtadienio.

JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas vyks liepos 16 dieną, tarp Rusijos ir Vakarų tvyrant didelei įtampai.

„Esame konkurentai, bet nebūtinai turime būti priešai“, – sakė senatorius respublikonas iš Alabamos Richardas Shelby’is.

Tuo tarpu angliškai kalbėjęs S. Lavrovas sakė besiviliantis, kad JAV senatorių vizitas „simbolizuos santykių tarp JAV ir Rusijos parlamentų atnaujinimą“.

Rusijos užsienio reikalų ministras taip pat pasveikino delegaciją su artėjančia JAV Nepriklausomybės diena bei palinkėjo sėkmės ruošiantis 2026 metų Pasaulio futbolo čempionatui. Šiemet čempionatas vyksta Rusijoje.

Kiek vėliau senatoriai susitiko su žemesniųjų Rusijos parlamento rūmų – Dūmos – atstovais.

„Esu čia ne tam, kad kuo nors apkaltinčiau Rusiją, esu čia, kad rasčiau būdų gerinti santykius“, – Rusijos įstatymų leidėjams sakė R. Shelby’is.

Savo ruožtu Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas pasveikino senatorius atvykus ir padėkojo JAV ambasadoriui Rusijoje Jonui Huntsmanui „už tarpparlamentinio dialogo iniciatyvą“.

Vėliau antradienį JAV senatoriai turi susitikti su aukštesniųjų Rusijos parlamento rūmų atstovais.

Kremliaus atstovo Dmitrijaus Peskovo teigimu, senatorių susitikimas su Rusijos prezidentu V. Putinu nebuvo numatytas. Tačiau atstovas pridūrė, kad Kremlius „labai džiaugiasi“ senatorių apsilankymu Rusijoje.

Informacijos šaltinis – ELTA

2018.07.03

Susidūrusi su „ganėtinai įžeidžiamai suformuotais“ Didžiosios Britanijos įtarimais, Rusija nuolat pateikdavo juos atremiančių faktų, penktadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Savo adresu išgirdome ganėtinai įžeidžiamai suformuluotų kaltinimų: kad remiame nusikalstamą režimą Sirijoje, kad esame agresoriai, okupantai, užsienio teritorijų aneksuotojai“, – spaudos konferencijoje sakė S. Lavrovas. Joje jis dalyvavo kartu su Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministru Borisu Johnsonu.

Rusija visada skatino Didžiąją Britaniją peržiūrėti konkrečius faktus ir Rusijos poziciją minimais klausimais, teigė S. Lavrovas. „Nuoširdžiai negaliu prisiminti jokių Rusijos veiksmų, kuriuos būtų galima laikyti agresija prieš Jungtinę Karalystę. Mes Londono niekuo nekaltiname“, – pridūrė S. Lavrovas.

„Sutinkame, kad Rusijos ir Didžiosios Britanijos santykių šiuo metu negalima pavadinti patenkinamais, – pridūrė Rusijos diplomatijos vadovas. – Prisikaupė problemų, kurių svoris tempia mus atgal, tačiau, manau, kad abi pusės nori rasti būdą jas išspręsti“.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.12.23; 01:00

Rusijos užsienio reikalų ministras S. Lavrovas (d) ir ESBO generalinis sekretorius Tomas Gremingeris. EPA – ELTA nuotr.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pranešė, kad jo ministerija iškvietė aukšto rango Austrijos pasiuntinį šalyje. Taip Rusija esą reagavo į Vienos atsisakymą išduoti vizas žurnalistams iš Krymo, norintiems dalyvauti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) renginyje.

„Dėl šios priežasties turiu pareikšti mūsų nusivylimą dėl Austrijos, šiemet pirmininkaujančios ESBO, pozicijos“, – naujienų agentūra TASS citavo S. Lavrovą.

S. Lavrovas šiuos komentarus išsakė po Maskvoje vykusio susitikimo su ESBO generaliniu sekretoriumi Tomu Gremingeriu (Thomas Greminger).

Susitikimo metu daugiausia dėmesio skirta Rytų Ukrainos konfliktui, kuriame Rusijos remiami separatistai kovoja su Ukrainos pajėgomis. ESBO vykdo šio konflikto stebėseną.

Prieš trejus metus Rusija aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį, sukeldama Vakarų šalių pasipiktinimą. Netrukus po to konfliktas įsiplieskė Ukrainos rytuose.

„(Austrija) atsisakė išduoti vizas Krymo žurnalistams: generaliniam Krymo radijo ir televizijos direktoriui, generaliniam naujienų agentūros „Kryminform“ direktoriui ir Sevastopolio žurnalistų sąjungos pirmininkui“, – teigė S. Lavrovas.

Austrijos ambasada Maskvoje šio klausimo kol kas nekomentavo.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.11.04; 00:01

Kompiuteryje – numatomos Šiaurės Korėjos balistinių raketų trajektorijos. EPA – ELTA nuotr.

JAV gynybos sekretorius Džeimsas Metisas (James Mattis) pareiškė, kad tvarkant reikalus su Šiaurės Korėja Jungtinėms Valstijoms niekada nepritrūksta diplomatinių sprendimų, informuoja BBC.

Tokius žodžius Dž. Metisas išsakė reaguodamas į JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) žinutę socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje. Trečiadienį JAV lyderis atmetė diplomatinių derybų su Šiaurės Korėja galimybę ir pareiškė, kad kalbos – ne atsakymas.

Atnaujindamas griežtą retoriką Šiaurės Korėjos atžvilgiu, D. Trampas „Twitter“ rašė: „JAV 25-erius metus kalbėjosi su Šiaurės Korėja ir mokėjo jai pinigus. Kalbos – ne atsakymas!“

Tačiau JAV gynybos sekretorius atvirai nepritarė prezidento nuomonei. Dž. Metiso paklausus, ar tiesa, kad JAV prarado tikėjimą diplomatija, jis atsakė: „Ne. Mums niekada nepritrūksta diplomatinių sprendimų.“

Šiaurės Korėja nerimą sukėlė antradienį paleisdama raketą virš Japonijos. Raketa, kurią Japonija apibūdino precedento neturinčia grėsme, anksti antradienį Korėjos laiku praskriejo Japonijos Hokaido salą ir už 1 180 km nuo salos nukrito Ramiajame vandenyne.

Šiaurės Korėja pareiškė, kad tai tėra pirmas platesnio masto karinių operacijų Ramiajame vandenyne žingsnis, leisdama suprasti apie ketinimus paleisti daugiau raketų.

Tuo tarpu Rusija įspėjo JAV nesiimti karinių veiksmų. Maža siena su Šiaurės Korėja ir jūros siena su Japonija besidalijanti Rusija teigė, kad JAV karinė veikla regione iš dalies prisidėjo didinant įtampą.

Trečiadienį vykusio pokalbio telefonu metu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas JAV valstybės sekretoriui Reksui Tilersonui (Rex Tillerson) sakė, kad diplomatija yra vienintelis būdas pašalinti kelis pastaruosius mėnesius Korėjos pusiasalyje eskaluojamą įtampą.

Ministro teigimu, tolesnis sankcijų Šiaurės Korėjai stiprinimas neturėtų jokios naudos.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.09.01; 02:44

JAV valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson) įspėjo Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą dėl „rimto nepasitikėjimo“, tvyrančio tarp abiejų šalių, kurį lėmė Maskvos kišimasis į JAV prezidento rinkimus, rašo BBC.

Anot R. Tilersono, Rusijos veiksmai pakenkė jų santykiams, tačiau būtų nenaudinga tuos santykius nutraukti dėl vienintelės problemos. Politikas pridūrė, kad JAV iki rugsėjo 1-osios pateiks savo atsaką į Rusijos sprendimą sumažinti šalyje JAV diplomatų skaičių, t.y. iš Rusijos išsiųsti 755 JAV diplomatus.

JAV žvalgybos agentūros yra įsitikinusios, kad Kremlius bandė padėti JAV prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) laimėti rinkimus, dėl to yra atliekamas tyrimas. Maskva ryžtingai neigia bet kokias pastangas paveikti JAV prezidento rinkimus.

JAV valstybės sekretorius sakė su S. Lavrovu susitikęs norėdamas padėti „jiems suprasti, koks rimtas šis incidentas ir kaip stipriai jis pakenkė santykiams“. R. Tilersonas taip pat leido suprasti, kad JAV ir Rusija galėtų kartu pradėti diskusijas dėl smurto Rytų Ukrainoje.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.08.08; 05:00

Kilus ginčui dėl dalinimosi įslaptinta informacija, Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) apgynė „absoliučią savo teisę“ dalintis informacija su Rusija. 

EPA-ELTA nuotrauka: kam tiesia ranką JAV prezidentas Donaldas Trampas?

Antradienį pasklido pranešimai, kad JAV lyderis Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui atskleidė itin konfidencialią informaciją apie planuojamą operaciją prieš grupuotę „Islamo valstybė“ (IS), informuoja BBC.

D. Trampas socialiniame tinkle „Twitter“ rašė pasidalinęs su Rusija duomenimis, susijusiais su terorizmu ir oro linijų saugumu, nes norėjęs, kad Rusija imtųsi daugiau veiksmų prieš vadinamąją IS.

JAV lyderis su S. Lavrovu susitiko praėjusią savaitę, politikai kalbėjosi Ovaliajame kabinete. 

Remiantis JAV žiniasklaidos duomenimis, D. Trampas atskleidė Rusijai partnerės perduotą informaciją, tačiau negavęs tos partnerės leidimo.

Antradienį „Twitter“ paskyroje JAV prezidentas rašė: „Būdamas prezidentas norėjau pasidalinti informacija su Rusija duomenimis, susijusiais su terorizmu ir oro linijų skrydžių saugumu, nes aš turiu absoliučią teisę tai daryti. Humanitarinės priežastys, be to, noriu, kad Rusija stiprintų kovą su IS ir terorizmu“.

Iš tiesų D. Trampas nepadarė nieko neteisėto, nes JAV prezidentas turi teisę atskleisti informaciją. Tačiau JAV lyderio veiksmai sulaukė griežtos demokratų kritikos ir paties prezidento Respublikonų partijos prašymo pasiaiškinti.

Informacijos šaltinis – ELTA

2017.05.17; 05:51

EPA-ELTA nuotrauka: kam tiesia ranką JAV prezidentas Donaldas Trampas?

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) Rusijos užsienio reikalų ministrui atskleidė itin konfidencialią informaciją apie planuojamą operaciją prieš grupuotę „Islamo valstybė” (IS).

Taip pirmadienį teigė du JAV pareigūnai. Šis pareiškimas per vos kelis mėnesius trunkantį D. Trampo prezidentavimą sukėlė dar vieną polemiką dėl Baltųjų rūmų veiklos.

Informacijos šaltinis – ELTA

EPA – ELTA nuotraukoje: JAV prezidentas D. Trampas. 

2017.05.16; 09:54

Elegantiškas ir ciniškas, Sergejus Lavrovas vadovauja Maskvos diplomatijai taip pat negailestingai realistiškai, kaip ir jo pirmtakas, rašo Luidžis De Biazė Il Foglio.

„Sergejus Lavrovas – elegantiškiausias iš visų savo Kremliaus kolegų. Žili plaukai, tvirta eisena, šiek tiek raukšlių. Viešumoje jis retai šypsosi, o dar rečiau – be sarkazmo. Tie, kas jį pažįsta, sako, kad jis nelabai pasikeitė nuo 2004 metų, kai Vladimiras Putinas paskyrė jį užsienio reikalų ministru.

S.Lavrovas – tarptautinės politikos žvaigždė: jo vardą kasdien galima rasti daugelio pasaulio šalių laikraščiuose. Ant jo stalo guli svarbiausi dosjė, taip pat ir dosjė apie Siriją“, – sakoma straipsnyje. Kai pavasarį S.Lavrovo paprašė atsakyti į priekaištus, kodėl jis kaskart spaudžia stabdžius, kai kalbama apie veiksmus Sirijos atžvilgiu, jis atsakė paslaptingai pajuokaudamas: „Manau, man daug kas dėkoja Vašingtone ir Briuselyje“, tarsi sakydamas, kad niekas labai netrokšta mirti už Damaską.

Continue reading „Naujasis Gromyka”

Pilietinis karas Sirijoje, karinga Rusijos diplomatijos pozicija, palaikanti valdantį režimą, verčia Lietuvą sunerimti. Panašų nerimą jautėme, kai lemtingomis atkurtos Lietuvos Respublikos nepriklausomybės įtvirtinimui 1991 m. sausio dienomis Artimuosiuose Rytuose sinchroniškai vyko JAV karinė operacija „Audra dykumoje“, gelbėjant savo sąjungininką Kuveitą nuo Irako agresijos.

Atrodė, visas JAV ir likusio Vakarų pasaulio politinis ir karinis dėmesys bus nukreiptas nuo įvykių Lietuvoje, bet taip, ačiū Dievui, neįvyko. Nors, atrodytų, Lietuva, pasirašiusi su Rusija dvišalę tarpvalstybinę taikos sutartį, įstojusi į NATO ir Europos Sąjungą, yra pakankamai saugi, įvykių Sirijoje metu pasirodė ženklų, kad ne viskas taip paprasta.

Continue reading „Konfliktas Sirijoje. Neaiški ateitis”

saakasvislis_portretas

Gruzijos prezidentas Michailas Saaakšvilis pripažino, kad jo kaip prezidento egzistavimas yra anomalija. Kaip praneša Regnum, tokį pareiškimą jis padarė per vizitą JAV, skaitydamas Prinstono universitete paskaitą tema „Demokratinė Gruzijos transformacija: precedentas buvusios Sovietų Sąjungos šalims“.

Gruzija Online pažymi, jog Gruzijos Respublikos vadovas priminė, kad „anomalija“ jį anksčiau pavadino Rusijos URM vadovas Sergejus Lavrovas.

Matyt, turima galvoje ministro pasisakymas 2011 metų rugpjūčio 8 dieną (per Gruzijos kariuomenės įžengimo į Pietų Osetiją ir po to kilusio karinio konflikto tarp Rusijos ir Gruzijos metines). „Gruzijos prezidentas M.Saakašvilis – patalogija ir anomalija visos gruzinų tautos fone, be to, dar ir prastai išauklėtas“, – citavo S.Lavrovą RIA Novosti.

Continue reading „Michailas Saakašvilis prisipažino esąs … anomalija”

lavrovas_sergejus

Rusijos diplomatas Farutas Muchametšinas, komentuodamas neseniai Latvijoje įvykusį referendumą dėl valstybinės kalbos statuso suteikimo rusų kalbai, pareiškė, jog „nūnai identiškas referendumas bus būtinai ruošiamas ir Estijoje“. Rusijos politikas F.Muchametšinas šią oficialią poziciją išdėstė leidiniui „Russkij mir“. Ši žinia – netikėta.

F Muchametšinas nesiteikė paaiškinti, kokią konkrečiai iniciatyvą jis turi galvoje. Taip pat nėra aišku, kokios jėgos ir už kieno lėšas organizuos referendumą Estijoje. Galima tik įtarti, jog Estijoje, kaip ir neseniai Latvijoje, oficialusis Kremlius panaudos visus turimus resursus, galbūt įskaitant net savo slaptąsias ir specialiąsias tarnybas.

Continue reading „Sergėjus Lavrovas: “rusų kalba privalo tapti oficialia Europos Sąjungos kalba””