Kaip apsisaugoti nuo Kremliaus propagandos? Slaptai.lt nuotr.

Rugsėjo 16-ąją baigiant galioti birželio mėnesį įvestam nepaprastosios padėties režimui ir draudimui retransliuoti rusiškas ir baltarusiškas radijo bei televizijos programas, Lietuvos televizijos ir radijo komisija (LTRK) primygtinai ragins Lietuvos transliuotojus ir toliau riboti propagandinių Rusijos kanalų sklaidą.
 
Antradienį Seimui nutarus pratęsti nepaprastąją padėtį, nutarime nebeliko nuostatos, draudžiančios šalyje retransliuoti ar platinti Rusijos ir Baltarusijos radijo bei televizijos kanalus. Komisijos pirmininko Rimanto Bagdzevičiaus teigimu, oficialus kreipimasis dėl susiklosčiusios situacijos transliuotojus turėtų pasiekti trečiadienį.
 
Rusiškų televizijų gausa. Slaptai.lt nuotr.

„Galima būtų atnaujinti (kanalų – ELTA) transliacijas, nes jie neskleidžia propagandinės informacijos. Bet mes rekomenduosime visiems transliuotojams palaukti Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimų. Ir tai tik laiko klausimas, kada bus atnaujintas visas tas draudimas“, – Eltai sakė LRTK pirmininkas R. Bagdzevičius.
 
Parlamento Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis jau įregistravo Visuomenės informavimo įstatymo pataisas – Seimui pritarus, reikalavimas blokuoti propagandinius kanalus galiotų iki 2024-ųjų spalio 16 d. Visgi, iki sprendimų įsigaliojimo, veiklą teoriškai galėtų atnaujinti maždaug pusšimtis kanalų.
 
Televizija – vis dar įtakingiausia informavimo priemonė. Slaptai.lt nuotr.

„Šituos 50 (kanalų – ELTA) mes primygtinai prašysime nemaitinti. Galų gale, čia yra ir pilietinė, ir visuomeninė pozicija. Galbūt nereikia maitinti Rusijos kanalų pinigais, kurie yra valstybiniai, ar remiami valstybės, didžiųjų oligarchų“, – teigė komisijos pirmininkas.
 
Iki Rusijos karo Ukrainoje Lietuvoje buvo transliuojami 98 Rusijos ir Baltarusijos kanalai, kurių 6 buvo uždrausti dar antrąją Rusijos karo Ukrainoje dieną.
 
„Jie uždaryti ilgiems metams ir jie Lietuvoje turbūt nebepasirodys. Niekas čia jų neleis“, – tikino R. Bagdzevičius.
 
Jo manymu, net ir dezinformacijos ar propagandos neskleidžiančių kanalų transliacijų atnaujinimas yra rizikingas.
 
„Tai minkštoji galia – tokie švelnūs įėjimai į mūsų sąmonę“, – kalbėjo LRTK pirmininkas.
 
Dalies kanalų rusų kalba transliacijos tęsiasi
 
LRTK duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra leidžiama tik Europos Sąjungoje registruotų kanalų rusų kalba sklaida.
 
„Jų yra apie 17, bet Lietuvoje mes galime matyti tik mažiau nei pusę, nes dalis nėra retransliuojami. <…> Tai yra, jeigu galima taip pasakyti, gerieji rusų kalba transliuojami nepropagandiniai kanalai“, – kalbėjo R. Bagdzevičius.
Aktorius Rimantas Bagdzevičius vadovauja Lietuvos radijo ir televizijos komisijai. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
 
„Pora kanalų dabar yra registruoti Didžiojoje Britanijoje, kuri jau nėra Europos Sąjungos narė, bet jie irgi nėra propagandiniai ir yra normalūs“, – pridūrė jis.
 
ELTA primena, kad LRTK sprendimu „Planeta RTR“, „Rossija 24“, „NTV Mir“ ir „Belarus 24“ retransliacija buvo sustabdyta 5 metams, o „Pirmais Baltijas Kanals Lietuva“ („PBK“) ir „TVCi“ – 3 metams.
 
Balandžio mėnesį Komisija priėmė sprendimą stabdyti ir rusų kalba retransliuojamų bendrovės „Gazprom-Media“ kontroliuojamų 32 televizijos programų laisvą priėmimą Lietuvoje.
 
Augustė Lyberytė (ELTA)
 
2022.09.14; 06:01

Rusijos propagandistai

Kultūros ministras Simonas Kairys atkreipia dėmesį, kad tiek Lietuvai, tiek ir kitoms Europos Sąjungos valstybėms kol kas nepavyksta visiškai apriboti prieigą prie uždraustų propagandinių rusiškų bei baltarusiškų kanalų. Pasak ministro, problema yra tai, kad šie kanalai ir toliau yra pasiekiami satelito pagalba.
 
„Dėl šio klausimo mes kovojame ir Europos Sąjungos mastu. Nes čia buvo ne per seniausiai ir neformali Europos Sąjungos ministrų taryba, dabar laukia jau ir formali taryba. Tai čia bandome tuos klausimus kelti, nes taip, Europos Sąjunga džiaugiasi užblokavus „Sputnik“ ir „Russia Today“, bet iš esmės visi tie kanalai yra pasiekiami satelito pagalba be jokių problemų“, – „Žinių radijui“ sakė S. Kairys.
 
Ministro teigimu, dėl to su analogiška problema susiduria ir Lietuva.
 
„Stebime, kad Telia ir panašių tiekėjų pasirinkime nebelieka šių rusiškų kanalų, bet irgi yra ta tendencija, kad žmonės tada persijunginėja į satelitą ir ten pradeda žiūrėti“, – atkreipė dėmesį jis.
 
S. Kairio teigimu, šios problemos sprendimas yra komplikuotas, nes prieiga prie šių kanalų satelito pagalba vyksta per Prancūzijai priklausančią platformą „Eutelsat“.
 
„Iš esmės viskas vyksta per tokią platformą „Eutelsat“, platformą, kuri jau yra Prancūzijos subjektas. Ir čia Europos Sąjunga vis dar bando tokiu lėtesniu būdu, bet kalbėtis su „Eutelsat“, kad kažkaip galėtų tų kanalų nebebūti. Bet procedūra yra ilga ir čia man dar sunku prognozuoti, į ką tai pavirs“, – teigė S. Kairys.
Kaip apsisaugoti nuo Kremliaus propagandos? Slaptai.lt nuotr.
 
Ministras atkreipia dėmesį, kad Rusija taip pat satelito pagalba rusiškais kanalais skleidžia propagandą ir Ukrainoje.
 
„Pažiūrėkime, kaip elgiasi pati Rusija. Irgi turi pavyzdžių tame pačiame Chersone ir kitose teritorijose, kur ji bombarduoja iš esmės televizijos bokštus, visą kitą infrastruktūrą reikalingą tam televizijos signalui plisti. Ir vietoje to tada satelite yra užblokuojami ukrainietiški kanalai ir Ukrainos teritorijoje vėl yra skleidžiama ta rusiška propaganda rusiškais kanalais. Tai ši problema yra didesnė nei mes įsivaizduojame“, – sakė jis.
 
Visgi S. Kairys atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje satelito signalu naudojasi 4 proc. gyventojų, o tai, pasak ministro, yra palyginus nedidelis skaičius.
 
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)
 
2022.03.24; 11:04

Rusiškų televizijų gausa. Slaptai.lt nuotr.

„Telia“ sekmadienį dėl galimų Europos Sąjungos (ES) ir JAV sankcijų rusiškų kanalų tiekėjams sustabdė visas jų retransliacijas „Telia TV“ žiūrovams. Iš 40 rusiškų kanalų 4 jau penktadienį buvo sustabdyti Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) nurodymu.
 
„Dėl galimų sankcijų kanalų savininkams stabdome visos rusiškos TV rodymą savo žiūrovams, visiškai nevertindami jų turinio. Tuo pačiu dar kartą raginame LRTK kuo skubiau įvertinti, kuris rusiškas turinys ir tiekėjai nepažeidžia Lietuvos ir ES įstatymų ir gali būti toliau retransliuojamas“, – sako „Telia“ privačių klientų vadovas Nortautas Luopas. 
 
Penktadienį „Telia“, vykdydama LRTK nurodymą dėl skatinamos propagandos ir karo kurstymo, nutraukė „Pervyj Baltijskij“, „NTV Mir“, „Planeta RTR“ ir TVCi retransliacijas. Sprendimas riboti šių kanalų prieinamumą galios nuo trejų iki penkerių metų, priklausomai nuo TV kanalo.
 
Ketvirtadienį, siekdama Lietuvos gyventojams sudaryti galimybę greitai gauti patikimą, patikrintą ir nešališką informaciją iš viso pasaulio, „Telia“ nemokamai įtraukė 12 tarptautinių žinių bei informacinių kanalų visiems „Telia TV“ žiūrovams, nesvarbu, kokį planą jie yra pasirinkę.
 
Nuo šiol visi „Telia TV“ žiūrovai – net ir turintys nemokamą „Start“ paketą – gali be papildomų mokesčių žiūrėti šiuos TV kanalus: CNN, „BBC World News“, „Euronews RU“, „Euronews ENG“, „Deutsche Welle“, RTL, „Sky News“, „France24 English“, „France24 Francais“ ir CNBC.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2022.02.28; 00:30

Rusijos propagandistai. Montažas

„Telia“ stabdo keturių rusiškų kanalų „Pervyj Baltijskij“, „NTV Mir“, „Planeta RTR“ ir TVCi retransliacijas po to, kai Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) nustatė, jog šie kanalai pažeidė Lietuvos įstatymus dėl skatinamos propagandos ir karo kurstymo.
 
„Tik teismai ir atsakingos institucijos Lietuvoje gali vertinti TV kanalų turinį bei priimti sprendimus dėl jų pažeidimų ir transliacijos stabdymo. „Telia“ laikosi ir iš karto vykdo tokius nurodymus, vos jie yra priimami“, – sako „Telia“ atstovas Audrius Stasiulaitis.
 
Sprendimas riboti šių kanalų prieinamumą galios nuo trejų iki penkerių metų, priklausomai nuo kanalo.
 
Prieš tai „Telia“kreipėsi į LRTK ypatingos skubos tvarka įvertinti visų „Telia TV“ retransliuojamų televizijos kanalų atitikimą Lietuvos ir Europos Sąjungos teisiniams reikalavimams. Taip siekiama išvengti galimai žalingo turinio, įskaitant karo propagandą.
Kaip apsisaugoti nuo Kremliaus propagandos? Slaptai.lt nuotr.
 
 Ketvirtadienį, siekdama Lietuvos gyventojams sudaryti galimybę greitai gauti patikimą, patikrintą ir nešališką informaciją iš viso pasaulio, „Telia“ nemokamai įtraukė 12 tarptautinių žinių bei informacinių kanalų visiems „Telia TV“ žiūrovams, nesvarbu, kokį planą jie yra pasirinkę.
 
Nuo šiol visi „Telia TV“ žiūrovai – net ir turintys nemokamą „Start“ paketą – gali be papildomų mokesčių žiūrėti šiuos TV kanalus: CNN, „BBC World News“, „Euronews RU“, „Euronews ENG“, „Currenttime“, „Deutsche Welle“, RTL, „Dozd“, „Sky News“, „France24 English“, „France24 Francais“ ir CNBC.
 
Eleonora Budzinauskienė (ELTA)
 
2022.02.26; 07:00