Rusų kariuomenės netektys Ukrainoje

Berlynas, kovo 14 d. (dpa-ELTA). Kilus įtarimams, kad į Ukrainą įsiveržusiuose rusų tankuose aptikta vokiškų detalių, Berlynas ieško atsakymų, o Kijevas teigia, kad jei Vokietijos bendrovės gali padėti Rusijos puolimui, tai jos tikrai gali padėti ir Ukrainos gynybai.
 
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė šį kaltinimą  sekmadienio vakaro televizijos laidoje, kurią vedė Anne Will. Jis sakė, kad Ukrainos pajėgos perėmė Rusijos kovos mašinas ir nustatė, kad jose įtaisyti Vokietijos technologijų bendrovės ir automobilių komponentų gamintojos „Bosch“ pavarų dėžės valdymo blokai.
 
„Galbūt atėjo laikas mums gauti tai, ko reikia, kad galėtume apsiginti“, – sakė D. Kuleba.
 
Ukraina jau trečią savaitę ginasi nuo savo kaimynės, o Vakarų šalys nenori įsikišti, nes baiminasi sukelti branduolinį konfliktą. Ukraina reikalauja, kad jai būtų suteikta pagalba ginklais gynybai, o tai sukelia grasinimus Maskvoje ir nerimą Vakaruose.
 
D. Kuleba teigė, kad Vokietija suteikė pagalbą Ukrainai, tačiau pridūrė, kad jo šalis tikisi daugiau.
 
Tuo tarpu aiškinamasi, ką surado Ukrainos kariai.
 
Pirmadienį „Bosch“ paneigė kaltinimus, kad tiekė dalis Rusijos kariuomenei. Įmonė patvirtino, kad dalys buvo iš jos gamybos linijos, tačiau ji jų netiekė įmonei, kuri gamino rusiškas transporto priemones.
 
Vokietijos užsienio reikalų ministerijos komentaras buvo toks: „Ukrainos vyriausybė informavo federalinę vyriausybę apie atskirus atvejus, kai Vokietijos gamintojų gaminiai buvo panaudoti Rusijos karinėse pajėgose“.
 
Pasak „Bosch“, visos dalys, kurias ji tiekia Rusijos automobilių gamintojams, parduodamos su sutartimi, kurioje nurodyta, kad jos skirtos išimtinai civiliniam naudojimui: „Pagal pasaulinę „Bosch“ strategiją įmonė nekuria, negamina ir nepardavinėja jokių ginklų, sistemų ar komponentų, skirtų kariniam naudojimui, taip pat nevykdo karinių technologijų mokslinių tyrimų ir plėtros“.
 
Nuo 2014 metų, kai Rusija aneksavo Krymo pusiasalį, taikomos sankcijos draudžia parduoti Rusijai dvejopos paskirties prekes arba prekes, kurios gali būti pritaikytos kariniams tikslams. Vokietijos ekonomikos ministerija patvirtino, kad nebūtų leidusi parduoti nieko, kas galėtų būti panaudota kariniams tikslams.
 
Šios taisyklės buvo sugriežtintos įvedus naujas sankcijas, kurias Vakarai pritaikė Rusijai po jos pradėtos invazijos.
 
„Į sankcijų pažeidimo požymius federalinė vyriausybė žiūri labai rimtai ir perduoda informaciją atitinkamoms tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo institucijoms“, – teigė ministerija.
 
Živilė Aleškaitienė (DPA)
 
2022.03.15; 10:31