Alexei Navalny. EPA – ELTA nuotr.

Maskva, spalio 21 d. (AFP-ELTA). Kalinamas Kremliaus kritikas ir opozicijos politikas Aleksejus Navalnas ketvirtadienį teigė, kad jam garbė būti apdovanotam Sacharovo premija.
 
„Tai ne tik garbė, tačiau ir didelė atsakomybė, – A. Navalnas, kurio socialinių tinklų paskyras tvarko jo komanda, teigė tviteryje. – Esu labai dėkingas Europos Parlamentui už tokį aukštą mūsų darbo įvertinimą.“
 
Lina Linkevičiūtė (AFP)
 
2021.10.22; 08:32

Ukrainos kino režisierius, Sacharovo premijos laureatas Olegas Sencovas ir Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. URM nuotr.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis trečiadienį susitiko su Lietuvoje viešinčiu Ukrainos kino režisieriumi ir Sacharovo premijos laureatu, kovotoju už laisvę bei žmogaus teises Olegu Sencovu.
 
Ministras G. Landsbergis padėkojo O. Sencovui už pastangas, siekiant Lietuvą ir Ukrainą vienijančių bendrų vertybinių tikslų. Ministras pažymėjo, kad „šiomis dienomis vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ yra unikali galimybė informuoti Lietuvos visuomenę apie Lietuvos užsienio politiką, kurioje vertybėms, žmogaus teisių ir laisvės tematikai teikiamas išskirtinis vaidmuo“.
 
Susitikimo metu, kaip praneša URM, pasidalinta įžvalgomis apie situaciją ir tolesnes politinės raidos tendencijas Kinijoje, Rusijoje bei kituose pasaulio regionuose, apsikeista nuomonėmis apie pasaulines tendencijas ir pastarojo laikotarpio iššūkius, su kuriais susiduria demokratijos vertybių, žmogaus teisių ir laisvių gynėjai. Pažymėta, kad būtent kino žanras padeda visuomenei pristatyti pasaulines problemas pačiu įtaigiausiu būdu.
 
O. Sencovas aktyviai dalyvauja tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“, kurį nuo 2007 metų kasmet organizuoja Lietuvos žmogaus teisių centras. Festivalį remia Užsienio reikalų ministerija.
 
Valentina Gudienė (ELTA)
 
2021.10.21; 00:10

Vilniaus rotušėje – paroda Nobelio taikos premijos laureatui A. Sacharovui atminti. Organizatorių nuotr.

Europos Parlamentas paskelbė kandidatus į prestižinę A. Sacharovo premiją.
 
Šiais metais žmogaus teisių apdovanojimui nominuotas kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas, Afganistano moterų teisių aktyvistės, buvusi Bolivijos laikinoji prezidentė Jeanine Anez, sahravių žmogaus teisių aktyvistė Sultana Khaya iš Maroko ir nevyriausybinė organizacija „Global Witness“, paskelbta pirmadienį.
 
Spalio 14 dieną paaiškės trys finalininkai, o laimėtojas bus paskelbtas spalio 21 dieną.
 
A. Sacharovo premija bus įteikta gruodžio 15 – ąją. Pernai apdovanojimas atiteko Baltarusijos opozicijai.
 
Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę kasmet skiria EP. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais, siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančius žmogaus teises ir žmogiškąsias vertybes, kovojantiems su priespauda ir neteisybe.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2021.09.28; 00:30

Sviatlana Cichanouskaja. EPA – ELTA nuotr.

Baltarusijos opozicijos vardu atsiimdama už minties laisvę suteiktą Sacharovo premiją, Sviatlana Cichanouskaja trečiadienį pažadėjo, kad protestuotojų prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą judėjimas išliks ir laimės, net jei valdžia ir vykdo brutalų susidorojimą.
 
„Mums lemta nugalėti ir mes nugalėsime“, – Briuselyje teigė egzilyje gyvenanti buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus.
 
Baltarusijoje nuo rugpjūčio 9 d. prezidento rinkimų, kuriuose nugalėjęs pasiskelbė A. Lukašenka, vyksta protestai. Rinkimų rezultatų nepripažįsta Vakarų valstybės, opozicija teigia, kad rinkimai buvo suklastoti, o tikroji jų nugalėtoja yra S. Cichanouskaja, kandidatuoti nusprendusi, kai jos vyras, taip pat siekęs dalyvauti prezidento rinkimuose, buvo įkalintas. A. Lukašenkos artimai aplinkai buvo įvestos sankcijos.
 
Baltarusijos saugumo pajėgos vykdo žiaurų susidorojimą su protestuotojais, o opozicijos lyderiai priversti gyventi už Baltarusijos ribų.
 
„Šiemet teturiu vieną norą – noriu, kad kiekvienas Baltarusijos pilietis, kuris yra įkalintas, arba buvo priverstas išvykti iš šalies, galėtų sugrįžti namo“, – Europos Parlamentui sakė S. Cichanouskaja, šiuo metu gyvenanti Lietuvoje.
 
Europos šalis ji paragino priimti griežtesnių prieš A. Lukašenkos režimą nukreiptų priemonių.
 
„Raginame Europą priimti drąsesnius sprendimus ir paremti Baltarusijos žmones ne rytoj, ne kada nors ateityje, o jau šiandien, – sakė ji. – Veiksmai yra svarbiausia.“
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.12.16; 10:00